» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Transmetimi i vlerave morale tek femijet

Shko poshtė

Transmetimi i vlerave morale tek femijet

Mesazh nga Vizitor prej Tue 02 Mar 2010, 12:01

Prindėrit duhet tė ndjekin nga afėr zhvillimin e sjelljeve tė fėmijės qė nga mosha 3-4 vjeēare kur fillon tė krijojė personalitetin e tij dhe duke filluar nga mosha 7-8 vjeēare kur fėmija fillon tė kuptojė nocionin e vlerave morale duhet tė fillojė t’ia mėsojė ato. Nuk duhet tė harrojmė qė edukata morale e mbetur e mangėt apo e pamėsuar nė kohėn e duhur nga ana e prindit nuk mund tė plotėsohet siē duhet as nė shkollė e as nė shoqėri.

Ēfarė duhet tė kenė parasysh prindėrit nė kėtė proēes?
1. Prindi duhet tė jetė njė shembull i mirė pėr fėmijėn. Nėse prindi gėnjen vazhdimisht, shan dhe ofendon, deshifron mangėsitė e njerėzve nė prani tė fėmijės, atėherė ėshtė krejt normale qė edhe fėmija tė pasqyrojė tė njėjtat sjellje.

2. Nuk duhet harruar se metoda juaj e mbėshtetur tek dashuria nuk praktikohet siē duhet as nė shkollė e as nė shoqėri. Vlerėsimi i fėmijės dhe shprehja e dashurisė mundėson ‘hapjen e dritareve’ ndaj jush gjithashtu lehtėson dhe pėrvetėsimin e vlerave morale. Nėse jeni ofendues ndaj fėmijės atėherė reagimi i fėmijės mund t’i drejtohet vlerave morale tė cilat ju mundoheni t’ia shpjegoni. E thėnė ndryshe fėmija duke ia kthyer shpinėn vlerave morale mund tė kėrkojė tė hakmerret ndaj jush.

3. Vlerat morale nuk duhen pasqyruar si ‘zinxhiri i ndalesave’. Nėse e shohim ēėshtjen nga ky kėndvėshtrim atėherė kjo do bėhet shkak pėr reagimin e fėmijės ndaj vlerave morale. Prindėrit duhet t’i shpjegojnė fėmijės me terma tė pranueshme dhe logjike domosdoshmėrinė e tyre dhe rėndėsinė e praktikimit tė tyre nė jetėn e pėrditshme.

4. Nėna dhe babai duhet tė veprojnė sėbashku. Nėse babai e sheh njė sjellje si tė gabuar ndėrsa nėna e stimulon ose njė sjellje tė cilėn nėna e merr me seriozitet babai nuk e vlerėson shumė fėmija do tė shastiset dhe nuk do tė jetė i pavendosur pėrsa i pėrket vendimeve qė do marrė.

5. Fėmija duhet tė shoqėrohet me njė grup tė mire shokėsh. Grupi i shokėve tė kėqij ėshtė njė nga pengesat e mėdha qė shfaqen para zhvillimit moral tė fėmijės. Sepse sjelljet pozitive tė cilat familja pėrpiqet t’ia transmetojė fėmijės nėn ndikimin e shoqėrisė sė keqe nuk janė tė qėndrueshme . kjo gjendje i ngjason rastit tė muratorit i cili gjatė gjithė ditės mundohet tė ndėrtojė murin por nė fund tė ditės ky mur prishet nga dikush tjetėr.

6. Mos e lini fėmijėn pas dore. Ashtu siē ėshtė gabim zmadhimi dhe hiperbolizimi i sjelljeve tė papėrshtatshme tė fėmijės ashtu ėshtė gabim edhe mosmarrja seriozisht e gabimeve tė tij. Nėse pėrballė gabimeve tė bėra fėmijės nuk i tėrhiqet vėmendja atėherė fėmija mund tė mendojė se ky veprim ėshtė diēka normale.

7. Duhet ta ruani fėmijėn tuaj pėrballė dėmeve, pasojave tė mjeteve tė komunikimit-pikėrisht ndaj internetit. Tė bėra si sėmundje tė ditėve tė sotme ‘Vartėsia ndaj internetit’ dhe ‘pengu i televizorit ‘ po i ēojnė fėmijėt drejt njė shkatėrrimi moral. Veēanėrisht modelet e njerėzve pa nivel e formim tė duhur, me veshje tė ērregullt tė shfaqura nė ‘telenovelat shkollore’ po ndikojnė negativisht nė zhvillimin e karakterit tė fėmijėve.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Transmetimi i vlerave morale tek femijet

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 14:01

nje djal i ri nuk e ndegjonte babin e vet tek e porositke per ndonje gje prandaj i ati i tij e perzuri nga shtepia e vuri ne nje qati te birin, i biri pas largimit nga shtepia filloj te konsumoj duhanin alkoolin e gjera te keqia..babi i tij po takon nje shok dhe po e rrefen per ndodhien shoki i tij po ia kthen shko te djali kerkoj te falur per gjestin qe e ke bere dhe kthehuni ne jet normali i ati i djalit po ia kthen shokut te tij si un ti kerkoj te falur djalit tim, shoku po ia kthen po pse jo gabimi nuk njeh mosh nuk do te thot pse je i moshuar e nuk ke gabuar me femien i ati nuk e pranonq e ti ekrkoj falje, mir po gjat nje mbremje te atit i bien fjalt e shokut ne mend dhe vendos qe te shkoj te djali i tij per ti kerkuar faljt.
shkon te djali i tij dhe troket ne der ia hapo deren i biri dhe babi i thot djali im kom ardh me te kerku falje per largimin nga shtepia djali pa prit ju hidhet ne perqafim babit te tij, dhe i thot babi un kurr nuk do ta kthej fjalen deh gjithmon do te ndegjoj fjalt e tua u be bashkimi familjar dhe filluan jeten ne normalitet...andaj edukimi i femive ne kohen e duhur respekt per vendin e duhur..

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10505
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi