» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A duhet te kemi idhuj?

Shko poshtė

A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 09 Mar 2010, 17:06

Cdokush prej nesh ka nje shembull qe ndjek, mbase nje fiksim, por si duhet te jete e verteta?
Sa ndikon tek ne egzistenca e nje shembulli per tu ndjekur, egzistenca e nje fiksimi, idhulli?
A duhet te kemi idhuj
?


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Wed 10 Mar 2010, 15:43, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10976
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Besi prej Tue 09 Mar 2010, 17:22

Nese nuk gabohem,fet monoteiste e ndalojne nje gje te tille,sidomos ajo Islame.Me arsyetimin se askush nuk duhet dhe nuk e meriton te adhurohet, pervec Zotit-Allahut.Une nuk e mar parasysh kete arsyetim.Nese Zoti-Allahu,eshte me i madhi,i plotfucishmi,i gjithedijshmi etj,atehere ai nuk na ka krijuar neve qe ne ta adhurojme ate,por te jetojme jeten te lire.Fundja Ai,s'ka nevoje per adhurimet tona,sepse kjo nuk e larteson dhe nuk i ben ndere vetem me kete fakte,nese ne e adhurojme vetem ate.
Une per vete kam shume shembuj qe prej te gjitheve marre dicka,prej dikujt me shume e prej dikujte me pak.Do thoja ne ate menyre sic bleta ben me lulet edhe une mundohem te beje te njejtin role,te marre vetem me te miren prej atyre qe une i adhuroje.Por mbi gjitha e kam nje krye idhull shqiptare.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10757
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 09 Mar 2010, 17:49

Po ndoshta deri ne njefare moshe, sepse te nxisin te besosh se shijet e tua po permbushen permes, saj/tij.Ne nje kohe kur e ndien se ka ardhur koha qe grimca te marra nga idhulli dhe psikika tende eshte mjaft e forte hiq dore nga adhurimi i tyre.Nese do vazhdosh ta adhurosh nuk do pershpejtosh procesin vetor dhe do shohesh idhullin dhe aty ku del hija jote.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 09 Mar 2010, 19:42

ne autobusin ne te cilin udheton per ne pun ne qytet ne shkoll apo kudo qoft rrugetimi mbrenda autobusit ka rregulla deh deri tek zbritja nga autobusi rregullat duhet te zbatuar...BESI besoj qe kesh shum i qart....
idhulli i vetem per njerzimin esht ALLAHU i MADHERUESHEM..PAQJA E TIJ QOFT MBI NJERZIMIN

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10334
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Interesant prej Wed 10 Mar 2010, 08:36

Cuditrisht edhe ne kete shekullin tone te "perparuar " mund te hasim ne njerez qe duan te na kthejne ne kohen e Paganeve, ku secili njeri atekohe kishte nga nje idhull, ndersa idhujt e tyre ishin : Shpende, Shtaze, Gure, Drunje ... ku ata adhuronin dhe ne ta mbeshteteshin ! - Kishte edhe te atille qe mbaronin idhujt ( Zotat ) e tyre nga Hurmat, dhe kur mbeteshin pa ushqim hanin Zotin e tyre dhe me vone mbaronin prap !

Jo gjithkush mund te kuptoi esencen reale te Monoteizmit. Per ta kuptuar duhet te largohemi nga pluhuri i injorances i cili ka mbuluar zemrat e semura me ide dhe parime koti. Nese dikuj i duket absurde te adhurosh vetem nje Zot i cili nuk ka fillim e as mbarim, i cili eshte Krijusi, Rregulluesi apsolut i gjithe kesaj gjithesie, Meshiruesi , dhe Sunduesi i te gjitha Botrave, atehere le te kthehet te adhuroi Sorra ( Korb ) e gjera te ngjashme, dhe le te tregon intelektin e ulte te nje njeriu te mjere dhe personalitetin e mjegulluar nga moskuptimi i denjte i te ashtuquajturit jete !

Kete qe pershkruva eshte lloji i pare i njerezve, ndersa lloji tjeter i cili i perket asaj se ne jeten e tyre pretendojne per tu bere dikush, por me shume mund te themi se jane nje kopje artificiale i ndonje Muzikanti, Politikani, Sportisti ... ne kete rast duhet bere ate dallimin se keta jane vetem simpatizues te ketyre dhe marrin shembull nga te tjeret por jo t'i themi se adhurojne ate, thjesht pretendojne qe ne te ardhmen te kene te njejtin personalitet te personave te caktuar .

Eshte e vertete se Allahu nuk ka nevoj qe ne te adhurojme Ate, por ne kemi nevoj qe te kerkojme nga Ai, se nese e adhuron ti Ate, asgje nuk i ke shtuar nga sundimi i tije as nuk i ke mangesuar, por edhe nese nuk e adhuron prap asgje nuk i ke munguar apo shtuar Atij! Te jesh nje rob falenderues te ben te kuptosh esencen e jetes dhe te shofesh ate qe shume njerezes qe kane sy jane te verber ndaj saj.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13712
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga anea prej Wed 10 Mar 2010, 08:44

interesant shkruajti:Cuditrisht edhe ne kete shekullin tone te "perparuar " mund te hasim ne njerez qe duan te na kthejne ne kohen e Paganeve, ku secili njeri atekohe kishte nga nje idhull, ndersa idhujt e tyre ishin : Shpende, Shtaze, Gure, Drunje ... ku ata adhuronin dhe ne ta mbeshteteshin ! - Kishte edhe te atille qe mbaronin idhujt ( Zotat ) e tyre nga Hurmat, dhe kur mbeteshin pa ushqim hanin Zotin e tyre dhe me vone mbaronin prap !

Jo gjithkush mund te kuptoi esencen reale te Monoteizmit. Per ta kuptuar duhet te largohemi nga pluhuri i injorances i cili ka mbuluar zemrat e semura me ide dhe parime koti. Nese dikuj i duket absurde te adhurosh vetem nje Zot i cili nuk ka fillim e as mbarim, i cili eshte Krijusi, Rregulluesi apsolut i gjithe kesaj gjithesie, Meshiruesi , dhe Sunduesi i te gjitha Botrave, atehere le te kthehet te adhuroi Sorra ( Korb ) e gjera te ngjashme, dhe le te tregon intelektin e ulte te nje njeriu te mjere dhe personalitetin e mjegulluar nga moskuptimi i denjte i te ashtuquajturit jete !

Kete qe pershkruva eshte lloji i pare i njerezve, ndersa lloji tjeter i cili i perket asaj se ne jeten e tyre pretendojne per tu bere dikush, por me shume mund te themi se jane nje kopje artificiale i ndonje Muzikanti, Politikani, Sportisti ... ne kete rast duhet bere ate dallimin se keta jane vetem simpatizues te ketyre dhe marrin shembull nga te tjeret por jo t'i themi se adhurojne ate, thjesht pretendojne qe ne te ardhmen te kene te njejtin personalitet te personave te caktuar .

Eshte e vertete se Allahu nuk ka nevoj qe ne te adhurojme Ate, por ne kemi nevoj qe te kerkojme nga Ai, se nese e adhuron ti Ate, asgje nuk i ke shtuar nga sundimi i tije as nuk i ke mangesuar, por edhe nese nuk e adhuron prap asgje nuk i ke munguar apo shtuar Atij! Te jesh nje rob falenderues te ben te kuptosh esencen e jetes dhe te shofesh ate qe shume njerezes qe kane sy jane te verber ndaj saj.

Shume e vertete dhe me pelqeu....
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9165
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Besi prej Wed 10 Mar 2010, 19:52

Historia na meson se gjithnje,gjithe kapedanet e medhenj kane kerkuar te kopjojne te tjeret udheheqes te medhenj,paraardhes te tyre.

"Ai qe ha fasule,fasule flet!".
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10757
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:38

po nrm qe po psh kam idhull mamin tim e nje dit du tbehem si ajo e fuqishme pa pas frik me mos ja ni per presionin e botes apo u marr me dynjan kshu du tbehem e un si mami im idhulli im ajo esht

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7099
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A duhet te kemi idhuj?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi