» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēfarė fitoi perėndimi nga pėrzierja e gjinive

Shko poshtė

Ēfarė fitoi perėndimi nga pėrzierja e gjinive

Mesazh nga PRINCO prej Tue 09 Mar 2010, 20:30

Le tė shikojmė sė bashku se ēfarė voli perėndimi nga pėrzierja meshkuj e femra nėpėr institucione tė ndryshme!

Le tė shikojmė sė bashku se ēfarė voli perėndimi nga pėrzierja meshkuj e femra nėpėr institucione tė ndryshme!
1.
Nė disa qytete amerikane pėrqindja e nxėnėseve qė kanė mbetur shtatzėna
nga marrėdhėniet jashtėmartesore nėpėr shkolla dhe universitete ka
arritur 48%.
2. Ministrit tė mbrojtjes nė Amerikė i ėshtė dorėzuar
njė raport, qė i tėrheq vėrejtjen nga rreziku i pėrzierjes sė dy
gjinive nė forcat ushtarake amerikane.
3. Statistika e njė viti na
mėson se 120,000 foshnje janė lindur nė formė jolegjitime nga vajza qė
nuk kanė mė shumė se 20 vjet moshė dhe shumė prej tyre ishin studente
nė universitet.
4. Gratė suedeze dolėn nė njė protestė tė
pėrgjithshme, duke protestuar kundėr lejimit tė lirive seksuale nė
Suedi. Aty morėn pjesė 100,000 gra.
5. Gjykatėsi amerikan Landes mendon se 45% e nxėnėseve e nėpėrkėmbin nderin e tyre ende para se tė mbarojnė shkollėn.
6.
Nė njė shkrim tė botuar nė revistėn amerikane “Hedale Tribune” thuhet,
se nė njė prej dhjetė familjeve nė Amerikė ka inceste midis motėr-vėlla
dhe prind-fėmijė. Aty u theksua gjithashtu se ato janė nga familjet mė
tė respektuara.
7. Nė njė shkrim tė botuar nė gazetėn “Al Ahram”
thuhet se nė njė anketė 76% e amerikanėve mendojnė se vendi po
pėrballet me njė rėnie tė madhe morale dhe shpirtėrore.
8. Gazeta
“Sharkul Eusat” pėrmend se njė student amerikan Xhifots (19 vjeē)
qėlloi me armė zjarri profesorin e tij Xhejms Bonxhini nė klasėn e njė
shkolle nė “Santa Monika” nė Kaliforni, ku ky i fundit ra i vdekur
menjėherė. Mė vonė policia njoftoi, se djaloshi kishte pasur lidhje
dashurie me njė studente, tė cilėn e kishte bėrė pėr vete profesori i
ndjerė.
9. Kryetari amerikan Kenedi pati theksuar, se e ardhmja e
Amerikės ėshtė nė rrezik, sepse rinia e saj ėshtė shkrirė, ėshtė e
hutuar dhe e thelluar nė epshe, nuk i njeh pėrgjegjėsitė pėrkatėse dhe
se nė ēdo shtatė tė rinj qė aplikojnė pėr rekrutim, gjashtė janė tė
papėrshtatshėm, sepse shfrenimi i tyre ka ndikuar keq nė gjendjen e
tyre shėndetėsore dhe shpirtėrore.
10. Nė vitin 1962 Gorbaēovi pati
theksuar se e ardhmja e Rusisė ėshtė nė rrezik dhe se rinia e Rusisė
nuk beson nė tė ardhmen e saj, sepse ėshtė e hutuar pas epsheve.
11.
Nė njė raport tė policisė sė shtetit nė Providence thuhet se 66
studentė dhe studente kishin kaluar pushimin e fundjavės nė Road Ilindo
dhe asnjėri prej tyre nuk ishte kthyer nė universitet, por tė gjithė
ishin burgosur, sepse ishin tė dyshimtė dhe prej tyre kishte qė
konsumonin narkotikė.
12. Gazeta amerikane “Senaniry”, e cila
shkruan pėr problemet e rinisė nėn 20-vjeē ka publikuar: “Shoqėria
muslimane ėshtė shoqėri e plotėsuar dhe e shėndoshė. Ėshtė e udhės qė
ajo shoqėri t’i pėrmbahet traditave tė saj, tė cilat e pėrkufizojnė
femrėn dhe mashkullin brenda kufijve tė sė logjikshmes. Ato pėrkufizime
janė tė mira dhe tė dobishme, prandaj kėshillojmė t’i pėrmbaheni
traditės dhe moralit tuaj, ndalojeni pėrzierjen e gjinive dhe
pėrkufizojeni lirinė e gruas, madje kthejuni kohės sė shamisė, sepse
kjo ėshtė mė e mirė se liria, shfrenimi dhe ēmenduria e Evropės dhe e
Amerikės. Shoqėria amerikane ėshtė kthyer nė njė shoqėri tė ngatėrruar
dhe e mbushur plot me tė gjitha format e pornografisė. Viktimat e
pėrzierjes sė gjinive dhe lirisė po mbushin burgjet, rrugėt, baret dhe
shtėpitė publike”.
13. Njė revistė amerikane pėrmend se shkaqet qė
ēojnė nė pėrhapjen e shfrenimit janė tre faktorė djallėzorė: degradimi
i nivelit te gratė nė pėrgjithėsi, qė shfaqet nė veshjet e tyre
gjegjėsisht nė zhveshjen e tyre, pirja e duhanit dhe pėrzierja me
meshkujt pa asnjė rregull dhe kufizim.
14. Pėrhapja e sėmundjeve
shkatėrruese. Nė Enciklopedinė Britanike thuhet se ēdo vit nė spitalet
shtetėrore nė Britani kurohen 200 mijė pacientė nga sifilizi dhe 160
mijė pacientė nga gonorreja. Kurse nė Amerikė vdesin 30-40 mijė fėmijė
nga sifilizi i trashėguar. Doktori francez Lirid thotė: “Nė Francė
vdesin 30 mijė njerėz nga sifilizi dhe sėmundjet e shumta qė ai i
shkakton pėr ēdo vit. Kjo ėshtė sėmundja mė e rrezikshme nė Francė”.
15.
Gazeta “Sharkul Eusat” pėrmend se 75% e bashkėshortėve nė Evropė i
tradhtojnė bashkėshortet e tyre, kurse nga ana e bashkėshorteve
pėrqindja ėshtė mė e vogėl se aq. Nė shumicėn e rasteve gruaja e di, se
burri e tradhton dhe anasjelltas, por prapė se prapė martesat e shumė
prej tyre vazhdojnė formalisht, duke ecur me parimin: “Mos trego pėr
mua, nuk tregoj pėr ty”.
16. Nė librin “Lufta ideologjike” prof. Ali
Xherishe, thotė: “Nė Amerikė ndodhin ēdo vit 4.5 milionė krime tė
rrezikshme; krim me vrasje nė ēdo 29 minuta, krim pėrdhunimi seksual nė
ēdo 17 minuta, krim me grabitje mallrash nė ēdo 2 minuta, krim me
vjedhje nė ēdo 17 sekonda...”.
Tėrė kėto qė pėrmendėm ėshtė vetėm
njė pikė nga deti i shfrenimeve seksuale dhe morale, nė tė cilin po
notojnė shoqėritė civile botėrore, si njė rezultat i dhimbshėm nė kohėn
e prishjes dhe rendjes pas sė kotės. Prandaj, myslimani duhet jetė i
kujdesshėm, i zgjuar dhe syēelė pėrballė planeve tė armiqve tė fesė,
duke pasur frikė nga dredhitė dhe rėnia nė kurthet e komploteve dhe
planeve tė tyre. Mė poshtė po ju paraqes disa plane tė tyre nė vija tė
trasha:
a. Planet e ēifutėve dhe masonėve:
Ata pėrvetėsuan njė
nga idetė e Frojdit, i cili ēdo sjellje tė njeriut e komenton me fuqinė
seksuale dhe me lirinė e pakufizuar tė epshit dhe tė kėnaqėsisė.
Gjithashtu ata pėrvetėsuan idetė socialiste tė ēifutit Karl Marks, i
cili ua prishi shumė njerėzve besimin dhe moralin, si dhe bėri thirrje
nė shkatėrrimin e feve dhe sulmoi besimin nė njė Zot. Ai ka thėnė:
“Alternativa ėshtė teatri, me teatėr angazhojini nga besimi nė zot”.
Miratuan edhe idetė e Niēes, i cili minoi bazat e moralit dhe lejoi pėr
njeriun tė bėjė atė me ēfarė kėnaqet. Ata po punojnė ditė e natė, qė
morali tė humbasė nė ēdo vend...
b. nga planet e kolonializmit dhe kryqėzatave:
Njė
nga kolonialistėt mė tė mėdhenj ka thėnė: “Gota dhe kėngėtaret nė
shkatėrrimin e muslimanėve ndikojnė mė shumė se njė mijė topa, zhytini
pra nė dashurinė ndaj tė mirave materiale dhe epshit”. Njė prift
atėbotė pati thėnė: “Nė vendet e muslimanėve ju keni pėrgatitur njė
gjeneratė, qė nuk njeh lidhjen me Zotin dhe kėsisoj keni arritur atė
ēfarė deshi kolonializmi: njė gjeneratė qė nuk i interesojnė gjėrat
madhore, qė dėshiron rehatinė dhe dembelinė, e gjithė ambicia e tyre nė
jetė bėhet pėr epsh, kur studion e bėn pėr epsh, kur pasurohet e bėn
pėr epsh, kur arrin pozitat mė tė larta e bėn pėr tė kėnaqur epshin e
tij...”.
c. nga planet e komunistėve dhe ideologjive materialiste:
Prej
fjalėve qė kanė thėnė komunistėt nė dokumentet sekrete tė tyre, siē
mėsojmė nga libri “Islami dhe komunistėt” i prof. Akadit janė: “Nė
shoqėritė fetare kemi arritur tė pėrhapim atė me ēfarė ērrėnjosim fenė,
duke filluar nga pėrrallat, teatrot, ligjėratat, gazetat, revistat dhe
botimet qė nxisin ateizmin dhe tallen me fenė dhe klerin, si dhe
thėrrasin vetėm nė shkencė, duke e bėrė atė si zotin triumfues”.
Nga
kėto fjalė bėhet e qartė se judaizmi, masoneria, kryqėzatat,
misionarėt, kolonializmi... ndihmojnė, mbėshtesin dhe bashkėveprojnė nė
prishjen e shoqėrive fetare islame nė veēanti, nėpėrmjet alkoolit,
seksit, kinematografisė, revistave, gazetave dhe nxitjes sė skandaleve
tė pamoralshme. Rinia myslimane e ka pėr detyrė tė jetė e kujdesshme
pėrballė planeve qė hartojnė komplotistėt.

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9379
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė fitoi perėndimi nga pėrzierja e gjinive

Mesazh nga Katilja prej Mon 03 Jun 2013, 11:01

9. Kryetari amerikan Kenedi pati theksuar, se e ardhmja e
Amerikės ėshtė nė rrezik, sepse rinia e saj ėshtė shkrirė, ėshtė e
hutuar dhe e thelluar nė epshe, nuk i njeh pėrgjegjėsitė pėrkatėse dhe
se nė ēdo shtatė tė rinj qė aplikojnė pėr rekrutim, gjashtė janė tė
papėrshtatshėm, sepse shfrenimi i tyre ka ndikuar keq nė gjendjen e
tyre shėndetėsore dhe shpirtėrore.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7189
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi