» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

14 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 14 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria e pare

Shko poshtė

Dashuria e pare

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:53

>DASHURIA E PARE
>
>Ti luaje atehere me mua
>Atehere kur ishim rini
>Ti me thoshnje te dua
>Koken mbeshtesja tek ti
>
>Kaluan shume vite me rradhe
>S'te kam degjuar dhe pare
>Ti more rruget,u largove
>Une sillesha ketu verdalle
>
>Nje mesazh prej teje po pres
>Kur do te me vije valle??
>U ndame nga jeta n'dy pjese
>S'harohet dashuria e pare


VARKA E LUMTURISE
Ne varken e lumturise
Kishim hipur te dy
Une i jipja rremave
Ti me shihnje ne sy

Ne mes te detit ndaluam
Aty,ku s'na shihte njeri
Larg halleve e jetes
Beme dashuri

Nga larg te pyes ty vajze
A grua, cfare je,se di
kete ngjarje te bukur
A e kujton dhe ti ??

NJE VAJZE NE RRUGE

Oh:sa me vjen keq
Kur ne rruge te shoh
Te xhveshur,gjysmat heq
S'me njeh,dhe s'te njoh

Kush valle ta mesoj
C'te shtyu n'ket zanat
Cili eshte fajtori ??
Mendoj dit e nat

Ti lodhesh e mundohesh
Dhe hiqesh sikur qesh
Une e di sa vuan
Une e di sa heq

Ti moj vajze vuan
Ti cdo dite punon
Edhe pse dashuri ben
Dashuri nuk shijon

Ti shitesh dhe stershitesh
E ndron padron me rradhe
Po jeten tende te bukur
Kur do ta ndertosh, valle??Te pata thene,
i shtenjti im
shkruaj
dicka nga vetja
se kjo bote
eshte e ngaterruar
e nuk i dihet
se si vjen jeta


Nata ty te ngjan,
ti je e zeze,e zeze si ajo,
e zeze dhe e bukur.
Hena pergjysem me vetullat e tua
ngaterron fjalet e botes me heshtjen.
Nata ty te ngjan,e zeze dhe e bukur.
Hena mua me ngjan
ben sikur fle
dhe kerkon ne tradheti gjurmet e tua.
Erresira mori c'i perkiste
bukurine tende dhe gjumin tim,
dashuria jone pikepyetje dhe gabime,
ja cdo te thote te duhesh ne erresire.
Kur takohemi e shihemi ne sy
me kujton dashurine per te cilen
dhe ke qare,
por pas kraheve fshin syte,sigurisht,
ne dashuri te gjithe jemi nga pak
genjeshtare


ERA QE ME SHTYN TE REND

O Zot, dashuria gjithnje rilind
si Feniks nga zjarri i shuar

Pikezat e vogla, nje galaktike e pafund
mbi trupin tend si stuhi yjesh ndizen e shuhen
uji s'ka te reshtur
trupi s'ka te shuar
nen puthje te ngrohta qe s'kane te ngopur nga etja per ty.

Yjezimi i kalter tret kripen e lekures
ate pike det te jonizuar ne shpatullen tende
aryen, kur bota humbet fillin
e fajin ty ta hedh, e vetes ti besosh,
sa here tek ti dyshojne e s'te perfillin
por edhe dyshimet drejt ti gjykosh...
Ne mundsh te rrish ne pritje, nga pritja pa u lodhur,
e, kur t'urrejne, urrejtje mos t'ushqesh,
madje ndaj shpifjeve te rrish pa folur,
me thjeshtesi, me to pa rene ndesh...

Ne mundsh t'mendosh, por jo gjer ne shkaterrim,
te enderrosh, por jo si rob enderrimesh,
dhe t'i trajtosh njelloj e padallim
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh...
Ne durofsh dot qe theniet e tua te drejta
ne kurthe per trutharet, kopuket te t'i kthejne,
t'i shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta
e prape t'i ndertosh me vegla qe nuk vlejne...

Ne mundsh fitoret qe ke korrur t'i flijosh
si ne kumar, ne nje te vetme loje,
te rrezikosh, te humbsh e prape t'ia fillosh
dhe humbjen kurre te mos e zesh ne goje...
Ne i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemer
te te sherbejne edhe kur gjithcka duket e kote,
e te qendrosh kur s'ke asgje me vec vullnetit,
qe vetem fjalen "Qendro!" gjithmone te thote...

Ne mundsh te flasesh me maskarenj, por nderin tend ta ruash,
e t'ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon...
Nese armiku apo miku s'te bejne dot te vuash,
dhe gjithkend e cmon, por vec sa meriton...
Ne mundsh t'i mbushesh ti minutat aq te renda
me vepra qe peshojne
dije dhe mos ki asnje dyshim,
se jotja do te jete Bota me gjithe c'ka brenda,
dhe BURRE do te jesh o biri im!
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9090
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:55

Kur ne dy u njoftum
Zemra ime bonte bum bum
Emri yt i buker per shqiptar
Zemra ime te kam krenar
I mengjum je si professor
Po them qe te dua qdo or
Kur te shoh baby me sy
Dua qe tme thuash qe jam per ty
Ju luz zotit qe te pelqej
Ather te tregoj se shka ndjej
E ndjej dashurin dhe lumturin
Shpirti im pa tendin nuk rin
Ne endra per qdo nat te kam
Dua qe veq e jotja te jam
Nuk dua qe te shikojsh tjeter
Zemra per ty po digjet si leter
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9090
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga NADJA prej Sun 14 Mar 2010, 17:56

Nje nate te bukur vere,

kur nata skish mbarim,

i beri zemra zemres

te bukurin premtim.

Sa te kem jete,

ta kam falur ty

o shpirti im

-----------------------------

Mos me bej qe nga syte e mi

te me dalin lot.

Mos me bej qe jeta

te me duket kot.

Mos me bej qe

vdekjen ta kerkoj,

se vetem i vdekur mund te te haroj

----------------------------

Ta jap si kujtim,

ta jap gjysmen e shpirit tim

Nese shpirti ste mjafton

ta jap zemren qe per ty vajton

----------------------------------------

Do behem zane gjith pyllin do bredh

lulet me te bukura per ty do i mbledh

Do behem hene naten per ty do ndricoj

rugen per tek zemra ty do te ta tregoj

------------------------------------------------

Ti je shprese, ti je gezim

ti je locka e shpirtit tim!!

Te kam hane e te kam drit

te kam zemer e te kam shpirt!!

Mbes me shprese dhe pa durim

qe te behesh fati IM!!!

------------------------------------------

Pse jemi te ndar dhe sjemi te bashkuar,

Pse Zoti na ka vrare, kaq shum jemi larguar.

Pse dy syt e mi po rrjedhin vetem lote,

Nga qe jemi larg dhe ste perkedhel dot.

Zemra ndjen dhembje dhe me sndjen gezim.

Sepse ti mungon ne krahrorin tim…!
avatar
NADJA

Postime : 73
Kyējet nė forum : 9090
Regjistruar mė : 07/03/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga Katilja prej Mon 22 Apr 2013, 18:18

Nėse tė tjerėt do tė pyesin
Se cila ėshtė ajo vajzė
E cila tė deshti shumė....
Tregoju....
Tregoju shokėve tė tu dhe asaj
Se nuk jam e bukur....
Tregoju se sytė e mi nuk janė as tė zi
E as tė kaltėrt....
Tregoju se janė tė dhimbshėm....
Tė vajtushėm....
E tė pėrlotur....
E prej aty rrjedh e vazhdon
Se tė dua pėrgjithmonė
Tregoju tė lutem!!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga benita krusha prej Wed 24 Apr 2013, 09:46

Dashuria e pare???

dashuri e pare - Nena, Babi - Sepse me dhan frymen e me rriten
prap dashuri e pare - Motra/vellai qe jeton me ta
prap dashuri e pare - Shoqja e ngushte ne shkolle
prap Dashuri e pare - Simpati qe ndjen per nje person
prap Dashuri e pare - Puthja me ate person
prap Dashuri e pare - Femiu yt qe mban ne krah.

Njeriu perjeton shume dashuri te para ne jete, por ne menyre te ndryshme te te ndjerit. Ka shume lloje te ndjenjave. te ndjesh vuajtje per njeren dashuri te pare qe te ka lenduar, eshte gabim sepse per nje te vetme nuk ben te hudhesh 5 te tjerat qe te plotesojne jeten. Meshkuj ka plot ashtu edhe femra... Mendojeni nje here sikur te te tradhetoje dashuria e pare nene- te te lejė ne nje jetimore, te vetem, komplet jeta do ishte ndryshe... Gjithmon ka njerez qe perballen me gjendje me te renda se thjesht ndarja e nje qifti qe te ka ndodhur ty e qe i ndodh qdokujt - ia vlen te demotivohesh???...

(nuk i referohem askujt personalisht por ne pergjithesi)

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8729
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga deti prej Wed 24 Apr 2013, 14:41

Duke u motivuar nga benita krusha:
Dashuria e pare ne kuptimin e plote te fjales perjetohet ne familje - dashuri e pare dhe e perhershme. Pastaj vjen dashuria e pare ne shoqeri - dashuri qe edhe kjo kryesisht mbetet e perhershme. Duke u rritur dhe pjekur me tej, lind nevoja edhe per dashuri tjera. Dashuria e pare ne shikim te pare (mosha e adoleshences) - dashuri qe mundet edhe te mos zgjase por qe mbetet ne kujtese te perhershme. Dashuria e pare i ngajne bores se pare, rrallehere mbetet (thenje e degjuar).
Secila dashuri e pare, e perjetshme apo e humbur, mbetet thelle ne kujtesen tone. Ajo kurr nuk harrohet.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13591
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga Albanian_Girl prej Thu 25 Apr 2013, 01:01

Sado e paharrueshme te jete dashuria e pare, nuk eshte e vetme. Sipas eksperteve, nje ndjenje kaq e forte mund te provohet deri ne tri ose kater here gjate jetes. “Keshtu sa me shume te rritemi, aq me shume biem ne dashuri, sepse truri eshte zhvilluar ne menyre komplete. E rendesishme eshte qe dhimbja e pervojes se pare nuk do te kthehet me, sepse truri nuk e ka ruajtur ne memorien e tij”
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11843
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria e pare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi