» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kafja ka edhe tė mirat e saj

Shko poshtė

Kafja ka edhe tė mirat e saj

Mesazh nga Vizitor prej Mon 15 Mar 2010, 10:15

Kafja ka edhe tė mirat e
saj
k


Nė njė
konferencė tė organizuar sė fundi nga shoqata American Heart Association nė San
Franciscu, shkencėtarėt kanė thėnė se dashamirėt e kafesė se mund tė marrin
frymė mė lirshėm.

Ėshtė arritur nė pėrfundim se nuk ka shenja se
disa lugė kafe nė ditė rrisin rrezikun nga atoreskleroza dhe trashja e enėve tė
gjakut. Po ashtu, personat tė cilėt konsumojnė kafe kanė rrezik mė tė ulur tė
shtrimit nė spital pėr shkak tė ērregullimeve tė ritmit tė zemrės.

Dr.
Arthur Klatsky ėshtė drejtues i studimit qė ka analizuar ritmin e zemrės te
pacientėt tė cilėt janė pranuar nė spital. Studimi i drejtuar nga ai ka arritur
nė pėrfundim se rreziku i probleme tė tilla ėshtė madje 18% mė i ulėt pėr ata tė
cilėt pinė katėr ose mė shumė lugė kafe nė ditė.

Megjithatė Dr. Klatsky
mendon se ka nevojė edhe pėr hulumtime shtesė dhe se ėshtė shumė herėt tė jepen
kėshilla se konsumimi i kafesė parandalon problemet me ritmin e zemrės.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi