» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Varferi kulturore e barabarte me turp?

Shko poshtė

Mjerim kulturor

Mesazh nga Vizitor prej Thu 14 Jan 2010, 22:25

Sot standaret e jetes jane me te mira se ato te viteve te kaluara.Pjesa me e madhe e njerezve nuk mendon vetem per mbijetese, por te siguroj nje jete sa me cilesore.Cdo person ka personalitetin e tij, menyren individuale per t'i bere e menduar gjerat sipas menyres se tij, por bisedat qe zhvillohen mes te rinjeve jane pak a shume te njejta.Fillohet mengjesi duke folur per veshje duke filluar me detajet , ca modeli ka, ku e bleu, sa e bleu, i shkon , si shkon etj.Hipokrizia kalon ne permasa mjeruese kur flitet dhe per personin qe kalon pjesen me te madhe te dites.Behen lajka e komplimenta kur eshte prane dhe kritikohet dhe perflitet mbas shpine. Harrojme qe te gjithe kemi te meta dhe harrojme qe dhe ai/ajo miku/mikja jone po ben ndoshta te njejten gje me njerez te tjere.
Mungojne bisedat kulturore dhe shkencore sepse ato nuk mund te zgjaten me shume se me dy-tre fjale per tu zvendesuar nga ato me lart.
Te vret ta pranosh por rinia sot vuan nga nje shterpesi e thelle ne larmine e bisedave te perditshme dhe komunikimi i tyre eshte teper i vrafer ne shprehi.

Te jete vetem mosha kjo?Koha do e tregoj.....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga deti prej Fri 15 Jan 2010, 13:32

Shume bukur arla, ke vene ne pah nje dukuri qe me plot te drejt e quan "mjerim kulturor". Pajtohem me konstatimet tua dhe do nderlidhesha aty ku ti e ke lene, tek fjalia e fundit. Dua te shtoj se koha po i tregon favoret e moshes ne kete aspekt. Mbase edhe sistemi shkollor me heret ishte me i mire, me universal dhe me produktiv. Une i takoj gjenerates kur ne shkollen e mesme mesohej ne gjimnaz. Nje gjimnazist kishte mundesi dhe aftesi qe te zgjidhte cfaredo fakulteti dhe pa ndonje problem edhe ta kryente ate. Gjimnazi te jepte nje baze te mire per njohuri te shumeta. Mbaj mend bisedat qe benim atehere e qe ishin shume konstruktive dhe gjithmone domethenese. Bisedonim per natyren, floren e faunen, per njerezit, shoqerine, kulturen, artin, filmin, shkencen, letersine, sportin e shumecka tjeter.
Edhe sot e kesaj dite, njerezit qe kane nje moshe te mesme, tregohen me te zotet se gjeneratat e reja. Shih kuizin "Kush do te behet milioner" apo edhe kuize tjera diturie dhe do te bindesh ne dallimet e medha nder gjenerata.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13657
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 16 Mar 2010, 15:45

Te gjithe sapo permendim fjalen varferi, mendimi i pare qe na vjen ne mendje eshte varferi dhe skamje ekonomike.
Une do te doja qe fjalen varferi ne kete rast, ta merrnim ne nje kuptim tjeter, varferi kulturore, ku njeriu nuk eshte i zoti te ruaje dhe te shfrytezoje ate qe i jepet, ku njeriu nuk eshte i zoti te siguroje dhe te tejcoje ate kulture te pasur qe i trashegohet, por mer hov nga imitimi i te tjereve, duke harruar vlerat e tij kulturore.
E pare ne kete kendveshtrim,
A mund te themi se varferia kulturore eshte turp?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11060
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga deti prej Tue 16 Mar 2010, 23:53

Njeriu ne jete mund te jete ekonomikisht i pasur sikur qe mund te jete edhe i varfer. Asnjera nga keto gjendje nuk e percakton dhe as qe e kushtezon vleren kulturore te individit.
Vlerat kulturore zakonisht jane te trasheguara dhe ato duhet kultivuar ne menyre qe te ruhen si pasuri e jona. Mirepo jo te gjithe dhe jo cdo kund keto vlera respektohen apo kultivohen si duhet. Jemi deshmitare te kohes, se ka njerez te cilet mundohen te krijojne imazhe te reja personale duke u zhveshur nga vlerat burimore. Jane pikerisht ata qe mundohen te jene ne trend me te tjeret qe nuk perkojne aspak me mentalitetin, kulturen dhe traditen tone. Duke imituar te tjeret, shkojne drejt varferise kulturore, dhe gradualisht e humbin edhe ndjenjen kombetare, ngase vlerat kulturore patjeter se jane edhe kombetare.
Eshte TURP, pajtohem plotesisht me ty gjimnazistja dhe fatkeqesisht kjo po ndodhe nder ne shqiptaret.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13657
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 06 Apr 2010, 19:36

Po e kemi cdo dite kete realitet dhe pothuajse nuk e ndiejme fare.Me sakte nuk kemi me turp, sepse te tille jemi turpin e mbajme per te tjeret, ne jemi mesuar qe gjerat i marrim permes dhunes, presioneve, paragjykimeve.Nuk dime ndaj dhe imitojme secili nga ne ka krijuar nje idhull dhe mundohemi te ecim ne hapat e tij/saj.Po degradohemi dale nga dale se duam te behemi evropian, harrojme qe deri ketu kemi ardhur me dhune mbi koke.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 06 Apr 2010, 20:08

Eshte per te ardhur keq se si vendi yne, nje vend i vogel, i ngrene nga te gjitha anet, per vite me rradhe i trajtuar si placke lufte dhe me ne fund sot kur gezojme ate qe te tjeret luftuan per ta patur, Lirine, serisht nuk dijme se si te ruajme dhe te tejcojme ato vlera te trasheguara nga brezat paraardhes, por gjithmone jemi ndikuar me vlersimin e te huajve, duhet qe patjeter dicka te vleresohet nga te huajte qe te ndergjegjesohemi edhe ne ne rast se nuk ndodh kjo e fundit, duket sikur ne vete nuk jemi ne gjendje te vleresojme vetveten dhe kulturen tone per ate qe jemi, por gjithmone te bejme dicka "me te zgjuar", te imitojme te tjeret.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11060
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arni-y prej Mon 19 Apr 2010, 03:59

Edhe sikur njė ditė, tė shuhet fare kultura jonė kombėtare - pėr kombin nuk do jet turp, por ėshtė TURP pėr ata qė do e varfėrojne pasardhjen e mbiemrit tė tij...
Kombi jonė, gjithnjė do mbetet krenar me horonjėt, filozofėt, arhitektėt, artistėt... e lashtė shqiptarė, qė lanė gjurmė tė mrrekullueshme pėr ne sot dhe pėr interesat e mbarė europės tutje...
Besomėni,ēdokush dėshiron tė ket lindur shqiptarė - pėrpos shqiptarėve, qė i kanė filluar ti humbasin vlerat e tyre kulturore kombėtare, tė trashėguara me vite e vite me rradhė. A thua pse e dėshirojnė kėtė gjė? njė gjerman, austrian dhe njė boshnjak tė sinqertė, pėr habi mu pėrgjigjėn me tė njėjtėn pėrgjigje - ē'do gjė qė dimė ne, historikisht pėr kulturėn tonė, ėshtė e ngjajshme me ate qė shqiptarėt akoma nė ditė tė sontme po i pėrcjellin. dmth qė ēdo kulturė tjetėr europiane dhe ajo amerikane, kanė rrjedha Illyre, duke filluar qė nga gjuha (mė e vjetėr) ku ēdo gjuhė tjetėr europian si dhe ajo amerikan, kanė ngjajshmėri tė mėdha tė fjalėve, pėr tė njėjtin send dhe tė njėjtėn domehtėnje!!!

Pėr fat tė keq, kultura jonė fillon tė varfėrohet...
Njė rast; kur fillova tė bėj regjinė e njė ēfaqjeje pėr fėmijė, ku dhe luanin fėmijė, koncepti im ishte qė tė dukeshte me prapavijė kombėtare. Njė fėmiju i thash: "pasi qė ti ke rrolin e tė atit tė moshuar, kostumi yt do jet, veshje kombėtare-fustanella..." , por fėmiu ashpėr mu pėrgjigj se nuk dėshironte. Duke vėshtruar ate, medoja: "a thua pse? ...apo ndoshta nuk e kanė mėsuar prindėrt asgjė pėr kulturėn e tij?" - dola jasht pėr tė dhezur njė cigare,kur ja, u afrua dhe mė thot: "mė fal xha Arni, unė jo se nuk desha nga dėshira ime, por si tė't them, pas asaj ēdo fėmij nė shkollė do tallet me mua, se mbaja "fustan" nė ēfaqjen. A thua pse, "kta tė tjerėt" nuk din se mė parė burrat e vjetėr Toskė, fustanellėt i kanė mbajtur nė pėrditshmėri. A thua pse nuk i mėsojnė prindėrit e tyre, se ėshtė kulturė e jonė..." (unė duke i'u arsyetuar pėr ate se pse, fėmiju me gjithė vullnet, e mbajti atė nė atė ēfaqje)...
Por unė? Pėr vehte akoma nuk di, pse prindėrit e sontėm, po e varfėrojnė kulturėn e tyre shumė tė pasur?!
avatar
Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 9233
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 19 Apr 2010, 10:58

Me beri pershtypje te madhe shkrimi juaj Arni dhe ngjarja me femijen.Fusha ime profesionale ka te bej me cdo grupmoshe dhe pse shumica jane femije ose adoleshente.Pothuajse per 15-30 minuta largohem nga karakteri i punes dhe bej nje bashkebisedim te hapur per te kuptuar boten e tyre.Vertet qe sot asnje prind nuk flet aspak per te kaluaren tone, sepse me shume i intereson qe femija te behet si nje amerikan, italian, grek ose turk me kulture.Ka dhe nga ata prinder qe as nuk dine gje nga historia.
Pika tjeter jane tekstet shkollore , kam kerkuar tekstet shkollor qe studiojne dhe flitet ne menyre siperfaqesore per historine tone, dhe me detaje per historine boterore.Turp!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arni-y prej Mon 19 Apr 2010, 23:50

Vėrte turp Arla!
Sidomos tani, kur nga kėrkimet arkeologjike, kemi shumė fakte pėr tė kaluarėn tonė, historianėt tanė, akoma mirren me shkrime dhe interesa tė huaja... andaj dhe s'kanė se nga ēfarrė lexojnė gjeneratat e rreja pėr kulturėn e kombit tonė!
Fėmijėt aspak nuk janė fajtorė pėr ate, qė prindėrt e tyre nga xxx shtypje psiqike, po turpėrrohen nga se jami "gjak i derrės sė ardhėshėm"

Edhe njė ndodhi tjetėr qė mė duhet ta publikoj.
Rast familjar. Motra ime e nderuar, dikur gjeti fatin e saj tė jetės...
Kaluan vite, ku unė nuk kisha fare tė dhėna pėr atė djalosh - pėrpos asaj, qė ai dikur nė shtėpinė e tij kishte folur gjuhėn turke (kishte-pasi prindėrt i ka tė ndjerė).
Disa ditė, para fejesės sė tyre, nė dhomėn time u ēelnė biseda tė ndryshme, ku erdhi dhe deri tek "preardhja jonė".
Ai me vetėbesim me tha se jo ngase fliste gjuhėn shqipe o, se do martohej me motrėn time, por "thjesht nuk ndihem si turk, dua gjithėēka ėshtė shqiptare"... Nuk dinte ēfarrė t'mė thoshte, se nga vie ai sakt!!!
Unė e pyeta, se a kishte ndokėnd mė tė moshuar tė familjes, do shkojme dhe do e pyesim atė?!
Dhe ja shkumė tek xhaxhai i tė atit tė tijė 74 vjeē.
Duke biseduar me plakun, ai e psuroi djaloshin, me ate qė i tha se ishte gjak me rrenjė tė forta shqiptare dhe asnjėher turke - por nga x faktorė tė asaj kohe, kishin qenė tė detyruėr ta ndronin gjuhėn...
...se i takonte njė fisi tė vjetėr shkupjanas - Tashėve... etj etj...
Pėrpos tij, dhe unė ndihesha i lumtur, pasi tani ka si tė evidentohet ai, dhe di njė gjė qė ma tha - "nga mungesa e madhe qe kam patur duke mos ditur personalitetin tim kombėtar, tutje deri nė vdekje dhe duke lėn fjalėn time tė fundit, qė tė bartet kultura jone dhe dihet kombi, me breze e breze me rradhė. Kėto ditė, do filloj procedurėn pėr ndrimin e mbiemrit me Tashi, dhe djalit tim tė parė emrin do ja lė Lekė!
=]
avatar
Arni-y

Shteti : Shkup i Emathisė sė Illyrisė
Postime : 222
Kyējet nė forum : 9233
Regjistruar mė : 12/04/2010
Profesioni : student: i Fakultetit tė Arteve Dramatike - aktrim

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arjana prej Tue 20 Apr 2010, 00:21

kjo teme me vuri shum ne mendime,kam disa pikepyetje rreth kesaj,hmmmm
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 20 Apr 2010, 10:15

Arjana shkruajti:kjo teme me vuri shum ne mendime,kam disa pikepyetje rreth kesaj,hmmmm

Arjana sinqerisht reflektoni pak mbi shqetesimet kulturore qe na rrethojne, nuk do ishte aspak keq te jepnit dhe ju opinionin tuaj personal, sepse kjo eshte nje teme ku cdo shiqiptare ka dicka per te thene.Vetem nje i huaj mund te thote "kam disa pikepyetje" sepse nuk eshte ne dijeni te realitetit tone ose nje njeri qe di vetem te haje, te pi , te flere.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 20 Apr 2010, 12:35

Njeriu dy here mbetet pa goje ose kur lind i tille ose kur i iken nga tmerri.Nje tmerr i tille eshte varferia kulturore qe jemi zhytur.Nuk ka fjale per kete gje qe po bejme me brezat qe po rriten.Megjithate ashtu si drama vetjake edhe tragjedia qe po shkaketojme kerkon dinjitet per tu perballur.Nje shoqeri e emancipuar njihet mire jo vetem ne gezime po dhe ne hidherim.Tradita dhe kultura behet keshtjelle mbrojtese ne muret e se ciles cdo popull mbeshtet shpinen kur i del se keqes balle per balle. Si nje semundje kronike qe shfaqet me sindromen e hienave, ku perfitimet i kerkojne nga e keqja e vetes qe po i bejne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 21 Apr 2010, 16:21

Varferi kulturore, kjo eshte fjala qe po na pushton dita dites, dhe ky pushtim qenka me i tmerrshem dhe me i ulet se pushtimet e tjera.
Si valle, deri ketu kemi rene, sa nuk jemi ne gjendje te ruajme dhe te tejcojme vlerat dhe kulturen tone, pse po shkaterrohemi ne kete menyre, pse nuk po na ben pershtypje me mbijetesa 500-vjecare qe paten brezat tane, vetem qe ne te gezonim kete qe gezojme sot, pse kaq shume po ia ulim vlerat vetes dhe nuk dime me kush jemi?!
Pse kaq lire po e shesim veten, pse po mohojme vetveten dhe kulturen duke ndryshuar identitet, pse tashme per shume prej nesh fjala SHQIPETAR eshte turp, mos valle po harrojme se identiteti dhe kombesia jane krenaria e nje njeriu?
Pse historianet tane nuk po meren me me zbulimin e fakteve historike, por po bejne dicka te pakonceptueshme, te ulet, urryese, duke hedhur hipoteza te kota dhe te pavlefshme, duke vene ne dyshim edhe kombesine e heroit tone kombetar, Skenderbeut?
Pse, pse , pse, eh sa shume pse-ra, tashme eshte e kote te merzitemi dhe te ofendohemi kur te tjeret na diskriminojne dhe na perulin me thirje raciste perpara te gjitheve, eshte e kote te bejme deklarata boshe per te mbrojtur me vendin sepse jemi vete ne ata qe e bejme nje veprim te tille, me kete harrese vlerash, me kete rreshkitje ne humnere qe po ju bejme vlerave dhe identitetit tone, tashme kerkohet veprim intensiv per te ringjallur vlerat e zbehura dhe te harrruara.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11060
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Naki prej Wed 21 Apr 2010, 16:45

Gjimnazistja nuk ka koment shume mire eshte shprehur aktualiteti ditor ne shkrimin tuaj me larte.
Mirpo ndalu pak dhe mendo se sot po flas per trevat tona Shqiperi dhe Kosove dhe ne rajon ka varferi ekstreme ekonomike. varferia materiale mikja ime shkakton edhe varferin kulturore.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19175
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 21 Apr 2010, 19:43

Naki, jam shume dakord,me mendimin tuaj se varferia ekonomike shkakton varferi kulturore, por c'mund te themi per shtresat e mesme dhe shtresat e larta te shoqerise, me disa perjashtime, por edhe aty ku nuk mungon gjendia ekonomike, njerezit serisht po varferohen nga ana kulturore dhe cdo dite e me shume po mundohen si te rrisin masen e "xhaketes" duke shitur dhe duke blere, sa here te duan kombin tone dhe duke shkuar drejt gremines.
Nje historian, qe ka per detyre te merret me fakte, si mund ti lejohet te hedhe hipoteza pa baze?!

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11060
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Apr 2010, 22:18

Naki shkruajti:Gjimnazistja nuk ka koment shume mire eshte shprehur aktualiteti ditor ne shkrimin tuaj me larte.
Mirpo ndalu pak dhe mendo se sot po flas per trevat tona Shqiperi dhe Kosove dhe ne rajon ka varferi ekstreme ekonomike. varferia materiale mikja ime shkakton edhe varferin kulturore.

Naki mos kane qene me te pasur se sot te paret tane qe kane hedhur themelet e kesaj kulture? Sot ku ne na shkel kemba eshte pergjakur me gjak shqiptari e kulturdashes per ta lene trashegim.Per ti treguar mbare botes qe dhe ne kemi kulture dhe traditat tona i mbrojme me gjak.Ata nuk kane pasur buke te hane dhe ne maje te maleve kane ngritur folet bashke me shqiponjat per ti mbrojtur ato.I kane vrare, dhe i kane djegur, ua kane vrare foshnjat ne bark dhe i kane masakruar, por kurre nuk ua kane hequr nga shpirti dashurine per to.Ne bota mbare na njohu nga shqiptaret qe ne mergim punon per lirine dhe kulturen e ketij populli.Ata e percuan jehonin e kultures shqiptare e kur vinin te huajt ne vendin tone deheshin nga kjo kulture, ndersa sot po na urrejne se nuk jemi te zotet te mbajme ate qe te paret na e lane trashegim.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arjana prej Thu 22 Apr 2010, 02:23

Arla shkruajti:
Arjana shkruajti:kjo teme me vuri shum ne mendime,kam disa pikepyetje rreth kesaj,hmmmm

Arjana sinqerisht reflektoni pak mbi shqetesimet kulturore qe na rrethojne, nuk do ishte aspak keq te jepnit dhe ju opinionin tuaj personal, sepse kjo eshte nje teme ku cdo shiqiptare ka dicka per te thene.Vetem nje i huaj mund te thote "kam disa pikepyetje" sepse nuk eshte ne dijeni te realitetit tone ose nje njeri qe di vetem te haje, te pi , te flere.

Me keni keqkuptuar dhe me falni per vonesen se tani e pash pergjigjen tuaj,desha te them qe smund ta quaj turp sepse e dini shum mire se populli yne vuante per nje kafshat buke per shekuj me rradhe e behet fjale per nje popull qe ka vuajtur shume,e si mund te ken turp kur per vite akoma e sot shume nuk din te shkruajn as gjuhen shqipe se as ne shkoll smund te vinin sepse thjesht slejohej arsimi atehere ose nga skamja shikonin si te mbijetonin ne kete jete,me fal nese kam kuptuar gabim temen,por prandaj thash jam me pikpyetje se sdesha te thesha dicka qe ndoshta na perulte si komb ose nje genjeshter,thjesht shpreha ate qe ndjeva per momentin,pasigurine time nese mund ta quaja turp apo jo,gjithsesi flm per fjalet tuaja kaq te bukura nga une vec respekte mund te keni e komunikim te mirekuptueshem,ku secili mund te shpreh mendimin e tij lirshem pa patur friken se do kritikohet apo mos respektohet si mendim,besoj te jem e qarte deri ketu,flm per mirekuptimin nga nje anetare e denje e me ato pak njohuri qe kam, ju persh Arjana
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 22 Apr 2010, 09:02

Te jesh i varfer nuk do te thot qe je i Turperuar
Pasuria nuk esht asgje Sot ke Neser jo
Dhe une mendoi se me Vler ka ai i varferi ne kohen e sotme se nje Pasurik
sepse i shoh disa nese jan ber pasurik ne kohet e Fundit nuk ka dhimbje Shpirterore dhe nuk njeh Njeri perpara qe ka
ky esht mendimi im
se nuk mund ta krahasoi kurr varferin me turp

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 22 Apr 2010, 10:37

Tema eshte keqkuptuar.Duhet te diskutojme mbi varferine kulturore te kombit jo mbi varferine ekonomike.
Ju faleminderit!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arjana prej Thu 22 Apr 2010, 16:04

Arjana shkruajti:
Arla shkruajti:
Arjana shkruajti:kjo teme me vuri shum ne mendime,kam disa pikepyetje rreth kesaj,hmmmm

Arjana sinqerisht reflektoni pak mbi shqetesimet kulturore qe na rrethojne, nuk do ishte aspak keq te jepnit dhe ju opinionin tuaj personal, sepse kjo eshte nje teme ku cdo shiqiptare ka dicka per te thene.Vetem nje i huaj mund te thote "kam disa pikepyetje" sepse nuk eshte ne dijeni te realitetit tone ose nje njeri qe di vetem te haje, te pi , te flere.

Me keni keqkuptuar dhe me falni per vonesen se tani e pash pergjigjen tuaj,desha te them qe smund ta quaj turp sepse e dini shum mire se populli yne vuante per nje kafshat buke per shekuj me rradhe e behet fjale per nje popull qe ka vuajtur shume,e si mund te ken turp kur per vite akoma e sot shume nuk din te shkruajn as gjuhen shqipe se as ne shkoll smund te vinin sepse thjesht slejohej arsimi atehere ose nga skamja shikonin si te mbijetonin ne kete jete,me fal nese kam kuptuar gabim temen,por prandaj thash jam me pikpyetje se sdesha te thesha dicka qe ndoshta na perulte si komb ose nje genjeshter,thjesht shpreha ate qe ndjeva per momentin,pasigurine time nese mund ta quaja turp apo jo,gjithsesi flm per fjalet tuaja kaq te bukura nga une vec respekte mund te keni e komunikim te mirekuptueshem,ku secili mund te shpreh mendimin e tij lirshem pa patur friken se do kritikohet apo mos respektohet si mendim,besoj te jem e qarte deri ketu,flm per mirekuptimin nga nje anetare e denje e me ato pak njohuri qe kam, ju persh Arjana
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 13 Jun 2010, 20:27

Tema :"Mjerim kulturor" me temen :"Varferi kulturore e barabarte me turp" u bashkuan ne nje te vetme.
Trajtojne te njejten tematike.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11060
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 15 Aug 2010, 18:27

Ai qe e ka perjetuar e din shum mire se cfar do te thote te jesh i varfer sidomos ne gjendje ekonomike un jam nga ata qe e kan perjetuar edhe sme vjen turp ta them se shum veten kan frike te shprehen ne kete gje ...Mendoj qe sot ka shum qe e vuajne kete varferi po flasim ne vendet ku shteti i ka braktisur i ka lene te jetoj ne nje varferi qe skan mbarim ,,Por nje gje ka njeriu qe perjeton kete gje ka shpirtin edhe zemren e bardhe edhe jeton edhe pse i varfer ja del mban gjithmone ,,Un sot me varferine qe kam perjetuar e vogel sot ndjehem krenare per ate varferi sepse me ka mesuar se jetohet edhe si ecet me ball lart edhe shpirt te bardhe edhe personalitet te kulturuar

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Arjana prej Sun 15 Aug 2010, 20:09

.... Dhe varferia ekonomike te sjell varferi shpirterore, kulturore etj.....MOS DUHET TE KEMI TURP E PER KETE VALLE...!!!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14968
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Varferi kulturore e barabarte me turp?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi