» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Shko poshtė

Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Jul 2007, 11:56

E filloj kete leter per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum i emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mi e te permalluar per nje dashuri.Gezohem qe gjindesh shendosh e mire e poashtu kalon,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse vajze si ti nuk gjindet ne kete bot askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj. Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u ulem ne ate kafe te mallkuar. Nuk di si tu duk apo isha vertet i denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.

Tash vazhdoj te qaj ate dite qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihem i priveligjuar dhe krenar kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje djale si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam i bindur se kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo ehte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurine tende por nuk jam fajtor pse te dua shume,me muaj te tere po jetoj me plage te pasheruar ne zemer.


Fati dhe lumturia jote mvaren nga rruga te cilen ti do ta zgjedhesh ne jete,Me fal te lutem per gjitha keto fjale por nje te vertete mbaje ne zemer dhe kurr mos e harro se me shpirt e zemer ty te dua, e di qe pas kesaj letre me nuk do t gjej force qe te flas me ty sepse sigurisht do te me urresh pa mase por te lutem me fal se kete leter e shkruaj nga detyrimi i vuajtjeve dhe kujtimeve te mia qe kam ne zemer.Nese ke ndenja dhe zemer kupto te verteten qe tregon kjo leter e mos me urrej ,Valle qeshte kjo qe ndjej une per ty?!nje dashuri,nje pikellim ,nje gezim ,apo nje plage e pasheruar e shpirtit tim?!!!Do te vije nje dite kur do te kuptosh te verteten se te kam dashur me gjith zemer por atehere do te jete shum vone ,do te me kerkosh por nuk do te me gjesh askund,do te gjesh vetem varrin time me shum lule te qelura mbi te ku mbi koke do te me qendroj kurora e dashurise qe kisha per ty,une ne zemren tende do te mbetem si nje dore lypsi qe troket pa ndale duke kerkuar pak dashuri,do te jem i vetmi ne enderrat e tua por do te zhdukem se shpejti dhe ti do te kuptosh se ky nuk ishte realiteti. Per ndarjen tone une qava me dite te tera pa ndale,e ato dite ra edhe nje shi i madh i pazakonshem,kjo nuk ishte rastesi por per plaget e zemres dhe shpirtit tim edhe zoti ndjeu keqardhje dhe qau me lot,u mundova qe te bind ne te verteten por u mundova kot sepse plaget qe i kisha ne zemer nuk laheshin me lot. Lumturise dhe dashurise sime shpejt iu shfaqen kufijte dhe pengesat,endrra ime e vertete ne dashuri nuk zgjati shum ,ajo u be realiteti i hidhur dhe shum i rende per mua qe shpejt i erdhi fundi.Shpresoj se do te gezosh lumturine,dashurine dhe fatin qe aq shum e deshte dhe se nuk do te pendohesh per padrejtesin qe me bere mua.

Nje amanet dua me ta lene,pas vdekjes time te varri im kurr mos mu afro ,plaget qe edhe atje i mbaj te lutem mos mi trazo,Ndoshta kjo do te jete letra e fundit qe per ty po e shkruaj sepse nuk e paske merituar qe nje djale si une per ty te vuaj,le te mbetet kjo nje misteri,nje ndarje e fundit per fatin qe kisha une ne dashuri,pa ty tsh jam mbet si nje jetim,si nje zog pa krahe e si nje lot i nxire,...si munde ta thesh zemren time si nje got kristali kur kete une kurr se meritova,nuk pate nevoje qe per lumturin dhe kenaqsine tende te lendosh nje zemer te pafajshjme,...kete leter e shkruaj nga zemra per te pastruar shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso shpirtin tim dhe per t mos mbetur borgj i ndarjes ne dashuri....beso se tash gjindem i paforce,brenda kater mureve i mbyllur ne vetmi per ty jam duke mbajtur zi....Nuk mjaftoi krenaria e as shpresa qe te ma shuaj mallin kujtimi per ty. Kur ta lexosh kete leter mos u ndiej krenare e as fajtore,le te beje kjo leter qe te kuptosh te verteten qe e tregon ,Jeta ime tash shum ka ndryshuar,ne zemer me ka mbetur plaga e asaj dite kur ike pa me thene lamtumire. Tash e perfundoj letren me shprese se e kuptuar domethenjen e saj,mbetesh e pershendetur duke te uruar nga zemra gjitha te mirat e ke saj bote kudo qe te jesh , nuk pres te me shkruash........Me rrespekt


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun 01 Jul 2007, 11:58, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Jul 2007, 11:57

Si thua, te perpiqemi perseri?

-Je ne vete? Sa here e pesuam?
Mundohu te njohesh njeriun ne rradhe te pare , e pastaj dashuroje por dashuroje siq e kupton.Mos e dashuro si te thone tjeret!
Mos i interpreto veprimet e atij vetem me syte e botes tende, mos i jep nje problemi vetem zgjidhjen qe te kenaq ty , vetem interpretimin qe te pelqen ty, vetem justifikimin qe te ben ty te ndihesh me rehat. Mundohu te pranosh qe ai qe ke perballe eshte tjeter njeri , ne fund te fundit , dhe jo pjese e pandare e jotja , jo loder qe mund ta telekomandosh si te duash. Jo plasteline qe mund ta ndryshosh si te duash. Eshte njeri dhe ai nga mishi dhe shpirti jo nga qeliku...
Nese je gati te sakrifikosh dicka dhe mos prit qe vetem pala tjeter te jape "prova" ne kete rast ajo shoqeria e ngushte. Sepse ne fund te fundit fjala "Une" eshte fjala me e perdorur nga ēdo njeri jo vetem nga ti. Dhe ne fund ki parasysh qe cdo gje e tepert te lodh e te bezdis...cdo gje..edhe "perkujdesja" e tepert . Nuk eshte e thjeshte , aspak. Eshte art me vete relata me nje njeri tjeter , eshte shkolle nga e cila secili nxjerr mesimet e veta. Reagimet e veta per cdo experience te kaluar , qofshin ato edhe te gabuara ne syte e te tjereve. Te ish aq e thjeshte bota do ish mbushur vetem me histori te "Bukura". Po ja qe nuk eshte ashtu ...
Ku jemi tash ne?
I lejonim shoqerin tone te “Nderuar’ te shijonin xhelozit e tyre jonjerzore. Ndersa tek ne cka ishin ata? Ēfare nuk bene qe te na gjunjezonin, por ne beme gabimin te na tejkalonin ata qe ti dhe une I quanim miq. Asnje kenge me qe flet per nje ēift te dashuruar, per vete misterin dhe dallget e tua si te vijne kah fryen era.Nuk ndjehesh se ke humbur kuptimin tend, se veteqellimi yt humbi bashke me ate “momentin e qastit”? Si do te dukej ne qofte se aspak nuk te deshperon ky fakt? Apo je vertet “krijese superiore” qe te bene te neveritet gjithēka? Po eshte per t’u ēmendur. Sa me teper e mendoj, aq me teper dua te godas koken time sa e zbrazur paska qene...
Te them dhe diēka? Preferoj qetesine e tanishme. Vetmia e dashur, eshte lluksi me i madh kur ajo qe te rrethone, te bene te mallkosh oret qe kalon.
Mos kujto se je e vetmja. Nuk te mjaftuan nxehtesit e brendise se zemres sime ngase nuk i njohe kurr ato....!?
Nuk te kujtohet apo ben sikur nuk kupton? Per te ardhur keq, nuk eshte? Te kesh fatin ne duart e tua dhe te zgjedhesh katastrofen time si ja arrite kete se kuptoj dot?!
Pse keshtu duhej te ndodhte? Sonte enderrat dhe kujtimet per ty i kam ketu grumbulluar ne shpirtin tim ne zemren time te coptuar qe ti e bere te jete keshtu. Mes endrrash qe dikur i pata, qe jeta m'i ka afruar njehere kur isha me ty, e ndjej veten te deshiruar per pak ēaste, e per pak ngrotesi, e per shume dashuri, tani ne zemren time mbreteron acari qe me ngriu zemren, e beri akulle! Sonte shoh nje dore qe s'me bindet me te shkruaj sms ose te therras, shoh dy sy qe te kerkojne por ste shofin dot, e kerkoj nje zemer qe ndoshta s'me perket mua as qe me paska perkitur, ndjej jo me dashuri qe me perbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelize te qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo te thote te duash dikend ne heshtje, ne kete largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet pergjysem.
Te jetosh ēdo ēast kur nje pjese e qenies tende jeton larg dhe aq me keqe kur e di qe s'te perket aspak. E ē'rendesi ka per mua, veē ekzistences tende tani si person fizik? Ohhh... ZOT SI NUK ERDHE TE MA MARRESH KETE SHPIRT QE TE MOS VUAJ ME? Ē'ti bej zemres qe brenda saj qendron vetem ti? Ti qe je e vetmja rrenje e mbijeteses se saj! Ē'ti bej syve qe ndjejne malle e duan te te shohin dhe derdhin vetem lote pa ndale!
Lamtumire!
Dhe nese kam lene diēka tek ti, nje ndjenje te vogel dashurie apo respekti, te lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote! Une do te dua deri ne perjetesi vetem ty dhe kete fjale do e mbylli brenda ne shpirtin tim dhe kurre s'do ta tradhetoj veten time. Nese do te me marre malli per ty do ta gjej, ta shuaj ne skutat e kujtimeve te mia qe i ruaj te pastra.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Jul 2007, 11:58

Te dua,
me fjalet me te embla te zemres
shpirtit tim te lenduar
pikellim,dhe vuajtje te pafund
brenda zemres sime.
Me lot te pandale ne syte e mi
e te permalluar per nje dashurin tuaj,
dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje
do te shkruaj per ty,
do te vazhdoj te shkruaj,
do te vazhdoj te dua ,
do te vazhdoj te shpresoj
shpresa kurr nuk vdes.
Ndoshta e kam humbur rrugen time?!
Ndoshta gjindem ne rruge te gabuar?!
Zemra me urdheron rruge deri te zemra jote.
Kam nje ndenje deshperimi
ti meriton gezimin,lumturine
nuk e kam lehte ta shkruaj
por me detyron zemra
te nxjerr ate qe e ka ne brendesi te saj.
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes
ku une gabova me ty?
mallkuar qofte ajo dite
ajo pije mbi detin e kaltert.
Pse u lendove?
apo isha vertet i denuar nga zoti
arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova.
Tash vazhdoj te qaj
Te dashurova me shpirt
me zemer te paster,
vetem zoti mund te dije
ku perfundon rruga e loteve te mi
vuajtjet te mia
kam besim tek zoti
i bindur se do te me ndihmoj,
pa dashjen e tij
a nuk do te ishim takuar.
Kur njoha ty
jeta ime mori tjeter kahje
dashurine nuk e kisha obligim
ajo te ndjeu ty.
Valle une nuk e meritoj dashurine tende?
Nuk jam fajtor pse te dua
po jetoj me plage ne zemer.
Me fal!
Nese ke ndenja dhe zemer
kupto te verteten
mos me urrej ,
Do te vije nje dite
do te kuptosh te verteten
te kam dashur me gjith zemer
atehere do te jete shum vone ,
do te me kerkosh
nuk do te me gjesh askund,
do te gjesh vetem varrin tim.
Ne zemren tende
mbeta si nje dore lypsi
qe troket pa ndale
kerkon pak meshire,
Ke pak meshire per mua jeta ime?
Po zhdukem
Keshtu me the
Ti gezoje lumturine,
Ku eshte ajo lumturi?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Jul 2007, 11:59

SA TE DUA!!!
Te dua shume!
Ti kete e di dhe se di!
Te dua aq sa edhe jeten e bera xheloz per ty.
Edhe Toka e Hena qajten me mua
kur pan ndjenjen e thellesise se dashuris per ty,
ndersa Dielli u habit ngeli i shtangur
ne ftohtesine e tij , perpara zjarrit tim te dashurise per ty.
Te dua dhe une aq shume sa ti te mos dish.
Caqet e dijes i kapercen dashuria per ty.
Te dua!
Ti e di sepse ndjenja ime per ty
eshte aq e madhe sa edhe vete dashuria ka zili....
Se smundem pa ty!!!
Zemren ta fala se me ty ndjehem I lumtur
zemren ta kerkova se pa te ndjehem i humbur
sapo e pushtova trupin tend te bukur
ndjeva se jetova me shume se i lumtur....
Kur pran te kam dhe buzet ti puth,
dy buzet e mija dixhen porsi prush....
Kur syte tu qajne
syte e mij s’kane drit
kur syt e tu qeshin
qeshin dhe t’mit.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 01 Jul 2007, 12:02

Absurditeti I jetes jemi ne,qenia njerezore.Lindim dhe vdesim.Erdhem andej nga vijne zogjte dhe engjejt dhe mesuam te flasim nje gjuhe.Ne mijra pentagrame jete stonuam dhe sna mbeti gje tjeter dashuruam.Ishte ai avanturieri qe ti tinezisht I rrembeve zemren princeses.Shiqimet e dashurise thuren me te bukrin realitet,me hyjnoren lumturi.Ne piedestale ndjenjash ne triumfuam.E verteta e jetes do lexohet vetem nga engjejt,ata jam i sigurt se sdo ta cenojne kurre dashurine. Kristale te gdhendura bukur mban tani ne duar.Ne humnera te thella kishte gremisur zhgenjimin.Nga bota e iluzioneve avanturieri doli triumfus ngase gjeti princesen e tij.Ne horizontin e thelle te zhgenjimeve dirigjonte nje etyd dashurie.Kaloi koha dhe horizontit ju ul niveli por avanturieri prap e ruajti princesen e tij fal zotit se humbi.Ishte me I thelli trishtim,ne qenie kish mbetur vetem jeta pa pasur mundesi ta jetoj.Kerkoj shume pak por fati me mizorine e tij i jepte si shperblim te njejtin etyd,luante fati apo e kish mallkuar.U struk diku thelle per te pritur ate cka do sillte fati per te ne ritualin pa sens.Nuk e kuptoj,ajo dite ka per te qene enigma e jetes se tij,me I madhi, me I bukri,me I vyeri paradoks I fatit.Ajo u shfaq krejt pa pritur ate dite te Nentorit ne qendren e qytetit kur pa syt e saj dhe ato kristale qe dilnin nga ata sy qe menjehere thelle ne shpirtin e tije ndikuan. Sikur ata sy dhe ajo buzeqeshje e saj i than avanturierit “hej ngrit koken se une te dua”.Erdhi tek ai si vete dhurata e Zotit.Ne ate pike te fatit ku ndodhej degjoj ritmin e nje melodie te embel prekese.U ngrit prej atij fundi mizor dhe ajo i dhuroi stafeten e nje dashurie te re ,te cilen ai I lut zotit qe mos te ja rrembeje kush.Ajo ishe per te domethenia e ekzistences se tij dhe eshte akoma e do jet...

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Sihana prej Sun 01 Jul 2007, 18:02

“ DRAME DASHURIE ”

Tek po prisja ne qetesi,ne trotuar me shoket e mi,
U merzita thashe c’te bej,valle me ke te bisedoj,
Kur papritur aty prane nje vogelueshe me shikon,
Thashe te shkoj te bisedoj me te ,e pastaj me te te lodroja.

Por, jo pastaj s’munda te flas,sepse dy syte e saj plot gaz
Dicka me kujtonin,kohen e shkuar me afronin
Ne syte e kesaj vogelushje,ngjyre qielli si kristal
Gjindeshin syte e EDES, qe kisha dashur, e me vone ishim ndare.

O EDA ku je ti,per pak kohe te harrova
Ty te shoh vetem ty,EDA ti ta dish se sa te dua une prape.
Ju afrova une vogelushes,si e ke emrin une e pyeta
LINDA,LINDA mu pergjigj,me zerin e saj te bute e te lehte.

O moj LINDA bukuroshe me mua a mund te flasesh
As me thua mua ti,ke po pret me kaq lumturi
LINDA e vogel buzeqeshi,une foli e pastaj qeshi
Po pres mamin une tani,te shkojme te lodrat perseri.

Po kush eshte valle mami yt,ti nga syte kuj I ngjan,
Dhe ne balle syte e bukur,te EDES qe dua ti mban
Ja ku eshte mami im,thirri LINDA e vrapoi
Nje grua e kapi per dore dhe e perqafoi.

Oh ne cast sec ndjeva,syte mu erresuan
Se ne duart e mia pak me pare vajza e ime kish qendruar
Ne te dy ne ate cast si statuja po qendronim
EDA me shihte me inat,dhe ne syte e saj nje lot I bukur vezulloi.

Fryma me merrej me ngulm, shpirti me ish copetuar
Prane meje, fare prane qendronte EDA qe shume e dua.
Si vegim ne ate cast,koha e shkuar mu kujtua
Kur EDA tha se priste femije,dhe une ika e lashe si te huaj,

Shume kohe me pare kisha kerkuar ,ne lagje e qytet
Por jo se kisha gjetur,dhe mundohesha qe ne zemren time ta mbyllja kete plage,
Duke thene se ajo kash vdekur!
Dhe tani pas 5-vjetesh,para meje me qendronte

Duke me pare me cudi,si nje te huaj qe nuk deshiron ta shikonte.
EDA belbezova lehte,ta dish sa te kam kerkuar
Cdo dite per ty kam menduar,cdo nate per ty kam enderruar
LINDA eshte vajza ime,me thuaj EDA mos hesht me

Me thuaj pra ki meshire,te lutem mos me ler te vdes.
Ajo me pa e inat,dhe filloj te fliste,
Kete femije qe sot e dashke,pse para 5-vjetesh e braktise.
Na le e u largove,me le dhe me tradhove

Duke jetuar ne vetmi,rrita vajzen femi.
Tani c’pret nuk dua te te shohe,largohu ik sa me larg
Shpirtin me, mos ma copeto,20 vjece mu me le,fat te zi e jeten ma nxive!! Mos valle nuk u ngope e don t’ja nxish jeten edhe kesaj femije.

Atehere I mallengjyer u ktheva nga LINDA ,hapa krahet me mallengjim
Qe ti jepja pak ngrohtesi,
LINDA I thashe jam babai yt,te lutem te pakten ti
Te lutem mos me braktis,une tha LINDA nuk kam baba
Babai im a vdekur,mjaft thirri EDA ,LINDA,hajde sot ne rruge helmin kemi gjetur,
LINDA e vogel ne ate cast,mua me inat me pa,dhe filloj te vajtonte
Mamin e saj te perqafonte .
Shkoj shume kohe dhe LINDEN se pashe me,EDEN shihja ne enderr cdo nate,
Veshur me fustan te bardhe,dhe me pyste perseri ,Pse ke ardhe??
Nje dite ne lulishte kalova,si gjthmone me melankoli
Kur pa pritur c’te shikoja LINDA ecte ne vetmi
LINDA thirra fort vrapova,hapa krahet dhe e perqafova,perhere te pare kur e pushtova
Ne kraharorin tim tik-taket e zemres se saj degjova.
Ne duar mbante nje tuf me lule,trendafila gjak te kuq,ne sy cudi kish lot
Valle mos ishte e semure apo kish lumturi plot
Mendova se ne syte e saj,lotet nuk ishin vetem gaz,prandaj I thashe me qetesi,hajde te ulemi te dy bashke.
I ngrita floket e saj kacurrela,dhe e pyeta LINDA lulet kuj po ja dergon??
Mos mami ka ditelindjen dhe asaj po ja dhuron
Jo tha LINDA me ze te dridhur, mamit vertet lule po I coj
Por jo per ditelindje po ne varreza po ja dergoj!!!
Mami im nuk rron me,vdiq plot trishtim,tek po vdiste plot hidherim,thirri ku je GONI im??!!
Nuk e di se si ne kembe qendrova,shpirtin se si e frenova,shpirtin qe donte te dilte,sesi e ndalova
Kapa LINDEN I fshiva lotet,dhe me te per dore ne trotuar,kalova dhe per nga varrezat u drejtova
Ne te dale te varezave,ish nje varr I ri ,ku me germa floriri ish shkruar EDA, EDA qe vdiq ne rini!
U afrova dhe u ula, lotet me nuk I durova,varrin filloja ta pushtoja me te puthura ta mbuloja.
EDA- EDA thirra me ngushellim,te lutem ngrihu vetem njehere, te te shoh ato sy plot zjarr e te vdesim te dy penjehere!
EDA te lutem ngrihu LINDA te kerkon,EDA-EDA lotet tane nuk degjon
O ti dhe dhe I zi,te lutem vetem per nje cast,te lutem lere EDEN te dale,te mos rri aty ne varr.


Pse mes eshtrash e krimbash ,trupi I saj duhet te qendroj,pse valle engjell si ajo s’duhet te shohe drite perseri !!

Mire pra kete lutje nuk po ma degjon,mesazhin tim plot me lot,dergoja EDES ne ate bote,dhe tregoj plot me gjate,


se sa shume e dashurova,dhe dhuroj shpirtin tim po se pranoi


EDA e di mire se une ne varr ty te cova,ndaj I lutem zotit shpirtin tim ne ferr ta coje


Deshiroj qe shume shpesh te vdes,qe me ty te takohem,qe me ty te bashkohem


Ne kete cast me lot e ngasherim,ne faqe dicka po luante,ishte buza e LINDES qe me embelsi me foli


Babi babi ti mos qaj,shpirtin tim mos e copeto,zemren time te vogel ,ti mos e lendo.fjala babi me tronditi,


O sa shume e kisha pritur,sepse edhe ne enderr kjo fjale me kish ikur,


Ne kete cast,me gishtin e vogel LINDA dicka po me tregonte,sepse loti im e I saj,mbi fjalet e pistafit te bardhe kishin rene!

Mos qaj ti LINDA mos qaj se babai ty do te te marre.mora LINDEN per dore,nga varezat te dy dolem


Ktheva koken menjane sepse dashurine atje kisha lene,bashke me dashurine ,kisha lene edhe shpirtin tim.


Tani zemra per LINDEN me punonte,qe asaj lumturi ti dhuronte,mora LINDEN une per krah,dhe fot e perqafova,


Lotet rridhnin curk,ne syte e saj nje shprese shikoja.

LINDA – LINDA zemra ime,sa fat keqe paske qene


Njehere e vogel pa baba dhe tani je pa mama.

Mora LINDEN per dore dhe I mora nje akullore,por nuk e donte rrinte e shikonte


Po pse nuk e do akulloren LINDA, oh more babi si kur te ishte dhe mami,sa bukur….dhe te tre ne lulishte tani te shkonim,


Dhe ne zemren tone krahe do te merrte enderrimi!

Oh ta dish ti o babi,sa shume mami te donte,sa here te kujtonte me te puthura e lot fotografine tende mbulonte!


Ne ate moment,akullorja LINDES nga duat sec I ra,dhe filloj pas ne gruaje te vraponte


Mami mami ti me prit,mami mami ti mos ik,


Kur e pa qe s’ishte ajo


U kthye nga une me ngasherim, koken mbi trupin tim mbeshteti,ngasherimi I saj me rreshqethi!!

Qe te dy ne trishtim,


Ne krahe te njeri tjetrit rrinim


Dhe yjet lart ne qiell


Lotet tane shihnin…..!!


firma.................................................................................................................................................................................
HĖNĖ NĖ VELLON E NUSĖRISĖ


S Sikur shpirti im ndahet nė dysh
I I ndriēuar me dritė nuri qė ti jep
H Hėnė e veshur nė vellon e nusėrisė
A Ah, me ty nė univers edhe yjet
N Nėn tingujt e muzikės hyjnore vallėzojnė
A Afshon zemra ime e plasur nė mundim
avatar
Sihana

Shteti : Rhodos-Greece
Postime : 272
Kyējet nė forum : 12098
Regjistruar mė : 11/06/2007
Profesioni : Laborant Dentar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga bovari prej Thu 20 Dec 2007, 03:59

Po bej nje faj dhe po deshifroj letren e njeres,po e bej sepse vertet ishte per te dhene mesim atyre qe sapo dashurrohen.Dmth une nuk jam fajtore pse po e shkruaj ne forum letren qe njera ja nisi te dashurit si leter te fundit por ēe do qe letra e nisur per ti groposur ne shpirt ndjenjat veproi ne te kundert dhe pas 3 muajsh pergjithmone bashkojne jeten Smile
Nejse po e postoj edhe letren me deshiren qe ajo te mos me akuzoje Smile

"""""""""""""""Ēdo ikje te tenden e ngarkoja me shprese,o zot i madh ose ri me mua dhe mos fol per ikjet ose ik dhe te fshihet ēdo gje e jotja.Mos luaj me mua se me prishen ekujlibrin dhe nuk len shpirt qe te jetoje dashurine.Ti nuk ishe keshtu ē'fare ndodhi keshtu,nese ka mbaruar emocioni me thuaj ta di dhe une.Jam e lodhur duke degjuar fjalite qe fillojne me””” te dua por....””””.

Nese me do,me don dhe ketu nuk ka vend per””” por.””.Nese ne nje fjali ka fjalen "por" gjykimi,vendimi i meparshem nuk ka asnje vlere dhe kuptim.

""Ty te dashuroj por eshte e pa mundur te jemi bashke""ja ja nese arin te thuash kete fjali nuk me don nuk me dashuron dhe mos u fsheh pas arsyjeve te tjera pa kuptim.İ urrej njerezit qe pa pike meshire hyjn ne boten e te tjereve dhe pasi permbysin ēdo ndjenje ikin,largohen pa thene asnje fjale.A i/e tille je ti?Nese ne te vertet don te ikish behu pak me kurajo,thuaje ē'fare don te thuash direkt dhe pa dredhira,sepse te gjithe ata sekonda qe jetuam e meritojne kete.Beje dreqi ta marre,a nuk ke respekt fare per ēka jetuam???

Ahh une ndonjehere me duket sikur nuk i perkas kesaj bote.Nuk di te bej llogari,nuk dı te bej rol dhe nuk di te hyj ne karaktere qe nuk me perkasin mua.Mos valle duhet te jem me e/i mbyllur pasi edhe ne baze te nje plani dhelperak nuk di te luaj rolin,te merzisi te tjeret qe te fitoj une.Njerez jemi,te gjithe kemi pika te dobta,ndonjehere biem pre e egos sone por pse muaaaa!!!!!!

Nese do ta kishe hapur shpirtin pa i lene vend asnje dyshimi,pa i lene vend llogarive athere do te shikoja se si nje dashuri kthehej ne legjende.Ti i mbylle syte,vetem ti je ne kete bote dhe askend tjeter nuk shikon,ēdo gje rreth teje duhet te jete,duhet te marri formen qe ti deshiron,,,me fal une keshtu nuk ja dal dot,tani po iki.....

Dashuria kerkon ti dorezohesh komplet,ose e len veten ne krahet e dashurise ose nuk e len.Ne momentin qe mendon qe nje pjese te mbetet jashte dashurine e mbyt,e zhduk ate ndjenjen e paster te shenjte, per kete arsye dashuria u perket vetem atyre te fuqishmeve.

İkjet,genjeshtrat,lojrat e kota nuk i pranon dashuria,ajo kerkon njerezit e paster dhe te sinqerte.Ata qe jetojne me nje mije e nje dhelpra ne koke nuk mund ta jetojne dashurine,edhe po te duan nuk munden,Duhet te pastrohesh nga dyshimet dhe te sillesh i/e sinqerte qe ta jetosh ate.

Me qarte i/e dashur dashuria nuk eshte per ty nuk te shkon ty,rruga e hapur te qofte,ik,,,ik tani,ik qe une te jetoj,,,,ik qe une te te dua ty,mungesa jote me mbyt por perseri kur e mendoj kete,ndjej qetesi...lere,,,lere qe dashuria te mbetet tek une...."""""""""""""""""""""""""""""""""""""Jo gjithnje letrat e vajtjeve jane shkateruese Smile

firma.................................................................................................................................................................................
"""Jemi njerez te thjeshte ne kete bote,,kemi hyr ne rradhe ne kohen e duhur por presim kot,,se biletat ua kemi shitur te tjereve per nje shishe vodk""
avatar
bovari

Shteti : Istanbul
Postime : 685
Kyējet nė forum : 12024
Regjistruar mė : 03/07/2007
Profesioni : me libra ne dore akoma

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Voglushja prej Sun 21 Dec 2008, 12:08

NJE LETER DASHURIE.
Jam ulur perballe dritares, jashte filloi te bie shi;kam menduar shume per ty keto dite dhe mund te them qe me mungon shume.
Sa shume mendime me vijne ne koke dhe sillen rrotull,eshte kujtimi yt. Shpesh me duket se do hysh ne dere me buzeqeshjen tende si te mos kishe ikur kurre.
Por ky iluzion iken aq shpejt ashtu siē dhe vjen dhe kthehem ne realitet, nuk je ketu dhe nuk do jesh me.
Faji dhe pendimi me ndjekin. Perse , perse nuk te thashe sa shume qe te doja?
Sot je shume larg meje,deshiroj shume te merrja doren tende dhe te ulesha bashke me ty,pa then asnje fjale me goje dhe te thosha gjithēka me zemer.
Ne fakt me jep ankth kjo largesi, po te mundja ne kete moment do isha ne krahun tend, te te thosha qe je shume i rendesishem per mua dhe qe te adhuroj.
E di se pse nuk ta kam thene asnjehere? Pergjigja eshte e thjeshte, sepse mendoja se ndoshta fjalet ishin teper.
Po vuaj shume qe nga ikja jote, me dhemb ne shpirt qe nuk jam afer teje dhe per me shume sepse nuk te thashe kurre ate se sa te doja prandaj dhe sot po e shkruaj kete leter.
Kam nevoje te qaj , te shfryj,sepse nqse vazhdoj qe para te tjereve te dukem sikur jam mire, sikur asgje nuk me preokupon,trishtimi qe me hap nje boshllek gjithmone e me te thelle ne shpirtin tim do me shkaterroj.
Perse nuk kthehesh tani? Kam nevoje per ty per te vazhduar te jetoj.
Do isha shume e lumtur po te mund te shihja perdite pasqyrimin tim ne syte e tu ,te degjoja zerin tend qe te shqiptonte emrin tim, te thithja ajrin qe thith ti, vetem me keto do ndihesha mire dhe te siguroj qe do ndihesha e lumtur.
Nqse e lexon kete leter , do ta shohesh se ēdo fjale e shkruar ne te eshte nje lot dhe nje frymemarrje dashurie per ty(mgjse e di qe nuk ke per ta lexuar kurre).
Sa mire do ishte sikur ta kisha shkruar me pare kete leter sepse, nuk do ikje pa e ditur sa te doja .

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sukses dhe fat tė mirė nė jetė

Mesazh nga Adem Berisha prej Sun 21 Dec 2008, 15:47

E mori voglushe,
ke shkruar letėr tė bukur dhe gjithė ēka thua aty, unė e besoj se ėshtė realitet. Por kjo nuk mė befason edhe shumė sepse je e re, ti tash din tė dashurosh vetėm me shpirt e me zemėr, nuk je e djallėzuar ndaj shpresoj dhe uroj qė vėrtetė tė kesh sukses nė dashuri e tė arritura tė mėdha nė jeten tuaj si rezultat i studimeve qė unė shpresoj se do tė vazhdosh.
Pėr mė tepėr mė fascionon aftėsia yte e tė shkruarit gjė qė mė forcon bindjen se do tė bėhesh njė studente e shkelqyer dhe do tė arrish gjithė ate qė ti dėshiron. Edhe pas studimeve do tė jesh e re, unė kėtė shpesh e pėrsėris. Ėshtė pak vėshtirė tė shkojnė sė bashku studimet dhe dashuria por nuk ėshtė edhe e pamundur.
Unė kėtu nuk po shkruaj letra dashurie sepse tashmė ka ikur koha ime por dua qė shumė realisht tė kuptoj kohen e juve tė rinjve/rejave. Sigurisht qė edhe unė si babagjysh, falemnderit qė ti kėshtu mė quan, do tė ndjej kėnaqėsi kur juve ju shoh se arrini suksese dhe dini e doni tė dashuroni/doni njėri tjetrin. Nga dashuria e sinēertė nuk ka asnjė humbje, ka vetėm dobi tė ndėrsjellė.
Paqit fat tė mirė nė jetė gjithė si jeni.

firma.................................................................................................................................................................................
Firmė autoriale:
“Dy tė pashpirt, i treti pa krye".
"Sa mė shumė qė njoh njerėzit, aq mė tepėr i dua kafshėt".

avatar
Adem Berisha

Shteti : Rahovec-Republika e Kosovės
Postime : 517
Kyējet nė forum : 12123
Regjistruar mė : 30/05/2007
Profesioni : punėtor administrate

http://ademgjurgjeviku.shqipo.com ; http://ademgjurgjeviku.multi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Naki prej Sun 21 Dec 2008, 17:33

Cdo dite e jetes time tashme kishte marre emrin tend mendova se kisha takuar njeriun e endrrave te mija, besoj se tashme gjithqka do kishe tejter kuptim.Ishe ti qe me beje te buzeqeshje cdo dite me shtrengoje fort the me premtove se gjithmon do jemi bashke.E une isha ai qe te besova ta dhash puthjen time, endrrat e mia te cilat ti sot i ke shkatrruar E pse?
Fillove te mendoje se s'jam me per ty Me thoje se kishe degjuar shume per mua dhe ato fjale arrin te na ndanin ..nuk kan faje te tjeret jo por ti sepse po te kishe dashuri te madhe ti sdo lejoje askend te na ndaj. Cfare ndodhi valle a sisha une ai qe dikur thoje se do e ndash jeten me te? Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr i lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdin te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sote te urrejjjjjjjj....

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Voglushja prej Mon 22 Dec 2008, 11:00

Adem Berisha shkruajti:E mori voglushe,
ke shkruar letėr tė bukur dhe gjithė ēka thua aty, unė e besoj se ėshtė realitet. Por kjo nuk mė befason edhe shumė sepse je e re, ti tash din tė dashurosh vetėm me shpirt e me zemėr, nuk je e djallėzuar ndaj shpresoj dhe uroj qė vėrtetė tė kesh sukses nė dashuri e tė arritura tė mėdha nė jeten tuaj si rezultat i studimeve qė unė shpresoj se do tė vazhdosh.
Pėr mė tepėr mė fascionon aftėsia yte e tė shkruarit gjė qė mė forcon bindjen se do tė bėhesh njė studente e shkelqyer dhe do tė arrish gjithė ate qė ti dėshiron. Edhe pas studimeve do tė jesh e re, unė kėtė shpesh e pėrsėris. Ėshtė pak vėshtirė tė shkojnė sė bashku studimet dhe dashuria por nuk ėshtė edhe e pamundur.
Unė kėtu nuk po shkruaj letra dashurie sepse tashmė ka ikur koha ime por dua qė shumė realisht tė kuptoj kohen e juve tė rinjve/rejave. Sigurisht qė edhe unė si babagjysh, falemnderit qė ti kėshtu mė quan, do tė ndjej kėnaqėsi kur juve ju shoh se arrini suksese dhe dini e doni tė dashuroni/doni njėri tjetrin. Nga dashuria e sinēertė nuk ka asnjė humbje, ka vetėm dobi tė ndėrsjellė.
Paqit fat tė mirė nė jetė gjithė si jeni.

Faleminderit shume oo babagjyshi im i dashur dhe shume i rrespektuar nga ana ime ju falemindert shume per fjalet e mire per keshillat e juaja,eshte e verete sepse ju keni kaluar neper keto sfida te jetes qe edhe ne do kalojm dhe ju dini mjaft per jeten,per dashurin,per vuajtjet gjithashtu.me pelqeu shuume ajo qe that ju qe eshte pak e veshtir te shkojn dyjat bash edhe studimet edhe dashuri por asgje nuk eshte e pamundr.per mua asnjera nuk eshte e veshtir dhe gjithashtu as e pamundur,sepse une gjej kohen qe te dyjave ti kushoj kujdes.faleminderit shume babagjysh rrespekt per juve


firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Vizitor prej Thu 11 Jun 2009, 11:47

Nje rruge e shkrete....Shume gjethe te vyshkura si nje qilim vjeshtor plot trishtim nje ere e thate me perplaset ne fytyre e me sjell ftohtesi.Ne kete dite docka ndodhi....Nuk e ndiej egersine e natyres pasi ne skutat e shpirtit tim jane ndezur si vullkane te shumte, ku llava si nje lum merr cdo ndjenje qe i del para.Eshte egersia krenaria e humbur dhe si perfundim , dashuria e lenduar.Pse?
Eshte pyetja qe me persekuton qe nga ai moment i keq i cili shkundi pemen e dashurise sime te paster ku cdo frut ra pa jete ne toke e coptuar nga korrupsioni imoral.Njeriu qe i dhurova zemren, shpirtin, kohen time iku.Mbylli me force librin e dashurise pa pyetur papandehur dhe gervishi cdo kapitull te saj. Dritherimat e trupit akoma i ndiej, qenien time te shtypur si nje imazh bardh e zi e shoh. ishte sikur melodia e jetes sime u shkeput dhe cdo tingull ndaloi, qetesia therrese nxiste me shume rrahjet e zemres qe po dilte nga kraharori si nje kal i terbuar, donte lirine , hapesiren per te jetuar por ishte vone, Cdo gje ishte erresuar.Euforia u shenderrua ne dhembje, lot pa fund qe merrnin ne rrjedhen e tyre gishterinjte e mi te ftohte nga era e cmendur, kembet me conin ne drejtim te paditur dhe rrisnin ritmin e tyre si ne nje gare ku trofeu do te ishte shkaterrimi
Tashme goditja ishte marre ajo cka ngelej ishte perfundimi im.Imazhet e casteve te kaluara bashke shkonin si nje film pa muzike, pa ndjenje , lotet u shenderruan ne nje ngurtesim. Ishte thyer ajo qe askush nuk arrinte ta prekte, me burgosi me gozhdoi si nje krisht, u var u dogj i gjall si Zhan Dark.
Jeta vazhdon dhe oret kalojne nje dite rete shkojne dhe dielli ndricon perseri por tek tuk ndonje pike shiu do bjer nga lart dhe do njom fytyren time dhe do me sjell dhimbjen e nje dite.....Diten kur mu thye krenaria e besimi ke njeriu.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Adonisi prej Wed 24 Jun 2009, 22:40

Cfar dua une prej teje? Nuk e di. Por, ajo qe deshiroj eshte se te dua, te dua nje mije here me shume. Ohhh!!! Sikur te mund ta lexoje zemren time, do te shihje se ne c'vend te kam len, ateher, nuk besoj qe do te kishte pas nevoj per asnje fjal timen, me qe do bindeshe vet. Por...
Do te kisha mundur te te dashuroja ne nje menyr me te kendshme per ty, te kapesha pas siperfaqes tende dhe aty te rrija...
Mirpo jo, une jame ne brendesi, nuk jam mahnitur pas pamjes, asaj pamjeje qe mund ta shihnin te gjithe, pamjes qe e len pa mend gjdo njeri. Une kam qene pertej saj, dhe aty kam zbuluar THESARIN...Ndonje mashkull i joshur dhe i perulur ndaj teje, nuk do ta shijon si une zemren tende... Ajo qe une ndiej per ty nuk eshte nje fryt i stines se veres me lekure te lemuar, qe bie nga dega sapo fryen era dhe leshon mbi bar lengun e tij te kuqerremt. Jo, ajo qe une ndiej ne zemer per ty, eshte diqka e madhe dhe e embel diqka prekese dhe mirnjohese qe s'do te shuhet kurr...

Por ju s'po me thoni asgje per ato q me interesojn me shume; planet tuaja!. Ende s'jeni e perqendruar ne diqka: e ndiej...Hmmm!!! Megjithate tani ndihem mire, besim plote, i qet dhe i gezuar si dielli i veres...ngaqe jam duke te shkruar per ty dhe nje kohesisht e kam perpara imazhin tende. Nganjhere me duket se eshte enderr e e lexuar dhe ti nuk egziston!...
Nganjher mundohem te te perfytyroj te moshuar dhe me duket se do te te dua po kaq, ne mos edhe me shume. Mendoj se po behem i fort ne filozofi, sepse para nje kohe, kjo shfaqje do te me hidheronte. Mos ndoshta ngaqe ende nuk e kam ndjer veten te vetmuar, apo ngaqe kujtimi yt eshte ende shum i fort?!
E gjitha qe mund te them eshte se, une skam aspak dashuri tjeter njerzore mbi kete tonen dhe sa per dashuri tjeter, te betohem se je e para, e vetmja, e pranoj skam pasur kurr te ketille dashurie, kaq te gjate e te embel, por sidomos kaq te thelle...
Mos ndoshta mendon akoma se s'te dua, dhe thua me vete se ne jeten tim je nje dashuri dytesore ( e dyt)?? GABOHESH!

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11463
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Oct 2009, 22:07

Te lutem mos u largo , qendro
para meje . Nuk dua te te bej te ndihesh fajtor , dua vetem te tregoj se sa
shume te dua .Mos mendo se jam shume larg , jam prane teje .Une di gjithcka per
Ty ,madje di dhe gjerat qe ti perpiqesh ti fshehesh nga te tjeret apo nga vetja
jote , di trishtimin e zemres tende , i di endrrat e tua , di se per cfare
shqetesohesh,di dhe per momentet kur je ndjere xheloz .Madje di dhe deshirat me
te vogla te zemres tende .E di qe nuk je perfekt , gabimet e tua nuk me
ndalojne te rend pas teje , jo,TE DUA pavaresisht nga te gjitha keto , te dua
ty per ate cfare je me te vertete dhe per ate cfare mund te jesh .Te dua ashtu
si askush nuk te ka dashur ndonjehere me pare dhe askush tjeter nuk do te doje
.
Sot u zgjova me shpresen se dita e fundit e Tetorit do te sillte me vete dicka
nga Ty , u zgjova me shpresen se do te ndieja zerin tend , a nese parfumi yt do
te me ftonte ne aromen e tij , por ... e kuptova qe keto ishin iluzione te kota
qe te ngacmojne ndjenjat .
Ne embelsine e ketij mengjesi , vjeshta me ftonte te shijoja brishtesine e
kohes por aty dicka mungonte .Gjithcka me dukej e shkrete , e akullt , ndoshta
duhej fryma jote per ti dhene pak jete kesaj dite , por fryma jote ishte
zhdukur dhe ti kishe filluar te qeshje perseri . Sa me mungoje Ti.
A e di shpirt ?
E kuptova se ky mengjes ishte shume i bukur por ta jetoje pa ty ishte nje
tmerr.U desh mungesa jote qe te me ngacmonte gjithe kujtimet tona . Ti si
gjithmone je magjia e zemres time .Qenka teper e veshtire te harrosh ty dhe
syte e tu . Sikur ta dije se sa ujvara lotesh kam derdhur per ty , sa here
fshehur henes kam peshperitur emrin tend , sa here neteve te vona i jam lutur
yllit te mbremjes per Ty ,sa here te kam kerkuar ne endrrat e mia . Sa nevoje
kam patur per Ty sot , sepse ndihesha teper vetem ne shpirt.Por Ti.......Sa
here kam menduar se si do te ishte jeta ime pa ty , nese ne rrugen e gjate dhe
te merzitshme te jetes time nuk do te ishe shfaqur ti si vegim engjellor ,
lajmetar i parajses . Edhe sepse me ben te vuaj sa here mendimi im shkon tek ti
, dhe kjo ndodh cdo fraksion te jetes time ,falenderoj zotin qe te krijoi .Dhe
sigurisht ai duhet te jete i vetkenaqur pasi te krijoi , dhe me siguri do te
kete menduar se i eshte afruar shume njeriut perfekt . Ndoshta do te kujtohet ajo vajza qe kurre nuk reshti se dashuri ate
djalin qe ishte i dashuruar vetem me veten e vet .Ate vajzen naive qe kujtonte
se bota ishte bardh e zi , qe ishte e sinqerte me ty ...Por erdhi nje cast kur
i thashe vetes hesht.Se isha e lodhur nga bota , nga vetja , nga TY.Se isha e
lodhur duke folur e shkruar per TY , duke zbardhur nete te gjata per TY , duke
bertitur emrin tend dhe shkruar nder mure TE DUA .
Asnjehere nuk kam dashur te hyj vjedhurazi ne zemren tende , e nese
kjo ka ndodhur ndonjehere , me kenaqesi te them me fal .E nese ndonjehere te
kam bere te vuash atehere falme se une vetem te kam dashur ....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Nov 2009, 09:33

Cfare me beri ta dua henen?Si u be ajo kaq e afert per mua kur eshte me e larget se vet vdekja?
Kur pashe syte e tu,une pashe henen, hena ishte aty me te gjitha format e saj.E zbehte shume pak here e plote.Aty prisnin syte e ty si hena qe pret te perendoj dielli dhe ta ndricoj ti jap nje ngjyrim, te duket sikur dhe aty ka jete.Kur ndeshja ne shikimin tend , mendoja "ja hena, mbreteresha e nates, qe pret naten, t'u ndricoj rrugen hajduteve te nates, te drejtoj egersirat neper shtigjet ku te con drejt gjahut.Aty pashe henen sesi qendron gjate nates dhe ziliqare luan me ciftet e nates duke u fshehur pas reve dhe duke ua ndricuar zbehtas fytyrat si per t'u bere te ditur kur te lindi dielli ju do te shkriheni si debora ne male.Te njihje ty ishte si te vizitoje henen ku emocioni, eksperienca, dalldia emocionale qe do te kapelonin do te fshiheshin kur kembet e mia te preknin token dhe cdo mbremje ti thuash: :Dikur une shkela mbi ty, por me mungonte oksigjeni dhe ndaj zgjodha token, per te jetuar".Ti e dashur hene je per naten, sepse nata eshte e hajduteve,prostitutave, dhe e cifteve te ndaluar.
Une do vazhdoj te jem dielli qe gjithmone do te te jap driten dhe pse e di per cfare e shfrytezon ate.Gjate xhiros sone te perditshme do shkembehemi per ti lene radhe njeri-tjetrit por kurre nuk mund te jemi paralel sepse ligji njerezor eshte ky qe eshte....

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Vizitor prej Wed 02 Dec 2009, 14:37

Jetoj me dhimbjen ...


Jetoj me dhimbjen
qe n'zemer ma ke lene
jetoj me fjalen
qe ti ma pate thene


jetoj me vetmine

qe ti ma pate sjelle
jetoj me tradhetine
qe ti e pate mbjellebashke me kete tradheti
qe ma
bere mua
me shtove ;hi; ne sy
qe m'rrjedhin si krua


ti ma le dhimbjen
qe ta kem kujtim
por valle
a se mendove ??
se e lendon shpirtin tim


Jetoj me mallin
qe per ty e kam
jetoj me lotin
shumE i
vetmuar jam

jetoj veC me endErra
dhe pa asnje shprese
si mundi dashuria ??
te mbetet ne harrese


Por
tani une mendoj
valle ku kam gabuar?!
qe te jetoj jeten
me plage te pasheruar


a me ke harruar?
apo
me mban ende ne mend
a je ende me ate tjetren?
apo nuk je me askend?


a te erdh ndojeher nga perendia?
te
kuptosh se cka eshte vetmia
te kuptosh su me ke lene mua?
kur i perdore dredhit e tua ...


nese i lexon
keto fjale
dhe e ndjen veten si ujk ne mal
dije se keto i ke merituar
e une prap te them me fal...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Letrat dhe poemat e Vuajtjeve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi