» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Shko poshtė

Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 23 Mar 2010, 00:41

Te gjithe e kemi provuar te ndodhemi perballe nje dore te brishte te holle qe jeta nuk eshte kursyer per ta sprovuar edhe pse ne moshe te vogel.
Te gjithe e kemi provuar te ndeshemi me skamjen dhe te prekim me nga afer kete realitet qe me disa tregohet i ashper dhe i pashpirt dhe me disa te tjere me i bute, duke u falur gjithcka por qe nuk dine ta vleresojne.
Mjafton te dalesh rrugeve te kryeqytetit dhe te perballesh me moden e fundit dhe perballe tyre me varferine, etjen dhe urine. Cfare paradoksi qe llogjika nuk mund te pranoje.

Cfare do te thote per ju fjala lypes?
Si shihet ai ne syte tuaj?
A duhet tu jepet lemoshe ketyre engjejve qe kerkojne pak vend ne kete bote qe e kane te pamundur ta sigurojne?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Besi prej Tue 23 Mar 2010, 02:30

Sot asgje nuk eshte sic duket.Une e di dhe e kuptoj se gjeja me e rend qe mund te beje dikush eshte te zgjas doren dikujt tjeter.Te pakten per mua kjo eshte gjeja me e veshtire.Mirepo,sot po ndodh gjithqka.Njerezit po bejne gjithcka dhe sa eshte e veshtire per ata qe e zgjasin doren,po qa eshte edhe per ata njerez qe kalojn afer tyre.Te fusin doren ne xhep apo jo?!Personalisht dikur e kam pas shprehi sa kafe kam pi ne dite,afersisht aq edhe u kam dhene atyre qe kan lyp rrugve,kurse sot jo.Kam pa me syt e mi se si ata kan qen vegel e dikujt tjeter...Kjo me ka be qe te jem ne dilem dhe te mos di se c'fare te mendoj konkretisht per keto raste.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10859
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 02 Apr 2010, 12:04


Mjafton te dalesh rrugeve te kryeqytetit dhe te perballesh me moden e fundit dhe perballe tyre me varferine, etjen dhe urine. Cfare paradoksi qe llogjika nuk mund te pranoje.

Cfare do te thote per ju fjala lypes?
Si shihet ai ne syte tuaj?
A duhet tu jepet lemoshe ketyre engjejve qe kerkojne pak vend ne kete bote qe e kane te pamundur ta sigurojne?


Vertet eshte bere mode kur ndersa ecen duar te zgjatura kerkojne lemoshe.Jemi nje popull i vogel, per ta pare dhe pranuar veten me shumice lypesash.Eshte nje fenomen sa aktual aq dhe i dhimbshem.Sigurisht qe per kete nuk merren masa te rrepta, sepse nuk mund te mohet qe ka organizata qe po bejne nje pune duke ju oferuar, ushqim, veshmbathje dhe nje strehe.
Per nje femije qe eshte lypes une mendoj se eshte nje menyre jetese e papershtatshme.
Gjithmone kur shikoj nje femije lypes mendoj ky po shfrytezohet nga nje tutor ose nga prinder pijanece dhe te pafte.
E vetmja gje qe mendon kur sheh nje pamje te tille eshte ta ndihmosh.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 04 Apr 2010, 22:42

Me kane bere shume pershtypje disa rreshta qe kam lexuar nje liber, ku pershkruheshin fjalet e nxjerra nga goja e nje lypesi:
"Veshtrimi i lypesit dhe i kalimtarit nuk jane njesoj.
Une jam i varferi, ai qe rrinte poshte keshtjelles tuaj.Me keni dhene shpesh lemoshe, por ai qe jep nuk veshtron ne sy, ai qe merr shqyrton edhe veren. Kush thote lypes, thote spiun. Une zgjatja doren, dhe ju nuk shikonit gje tjeter vec dores dhe ju leshonit ne ate dore nje lemoshe, per te cilen kisha nevoje ne mengjes per te mos vdekur urie ne darke.Shpesh me qellonte te mos shtija kafshate ne goje per 24-ore. Ndonjehere nje sold te shpeton jeten."

Eshte e vertete qe lypesit jane te shfrytezuar nga tutore, madje edhe nga vete prinderit, por ajo qe eshte per te ardhur keq eshte se mbase te gjithe po barazohemi me shtresen e tyre dhe ne disa raste nuk na mbetet gje tjeter per te falur pervecse thjesht meshire.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 04 Apr 2010, 22:54

Gjimnazistja nese do flsinim per lemoshen ne Shqiperi une me shume bindje do thoja qe shqiptari kurre nuk e ben veten te kerkoj lemoshe, por ama qe te perfitoj nga dobesia e tjetrit e ben pa pertese.
Ndaj dhe ata femije ndiqen nga syte e nje tutori ise tutoreje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 04 Apr 2010, 23:05

Arla, jam shume dakord me mendimin tend, kete gje po e kuptoj cdo dite e me shume, por gjithesesi kur sheh dike qe vuan per buken e gojes ne trotuaret e rrugeve duket sikur theksohen me shume ndjenjat njerezore tek ne, qofte edhe per thjesht faktin qe ata ndryshe nga te tjeret po shfrytezohen, pa patur mundesi te perjetojne mundesi te barabarta dhe ate cfare jeta u ofron.Edhe pse abuzohet shume me te qenurit lypes, madje kohet e fundit cdo njeri i dobet, i paafte per te luftuar dhe per te siguruar vete jetesen sot, i mjaftojne disa rroba te grisura dhe kaq ishte e fitoi ate qe donte.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga deti prej Mon 05 Apr 2010, 15:57

Eh si ndryshon kjo kohe!
Dikur nje dore zgjatej por ajo megjithate ofronte dicka si kembim. Mbase shumekujt na kujtohet: A don qymyr zoteri?
Sot kjo dore qe zgjatet para nesh kerkon vetem lemoshe. A mos valle jetojme ne kohe kaq te veshtire dhe kjo dore qe zgajtet provon ta zgjoje ndergjegjen tone shoqerore dhe per nje moment t'a vejme veten tone ne poziten e tyre? A mos ndoshta nje dore e ketille po e sfidon meshiren dhe solidaritetin tone ne veper?
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga memaliaj prej Tue 06 Apr 2010, 23:21

arla shkruajti:Gjimnazistja nese do flsinim per lemoshen ne Shqiperi une me shume bindje do thoja qe shqiptari kurre nuk e ben veten te kerkoj lemoshe, por ama qe te perfitoj nga dobesia e tjetrit e ben pa pertese.
Ndaj dhe ata femije ndiqen nga syte e nje tutori ise tutoreje.
arla ke shume te drejte.
une per vete nuk jam per ti ndihmuar sepse keshtu e stimulon me shume perhapjen e tyre.
mua personalisht me ka rastisur te bisedoj me nje te tille dhe jam habitur qe ai kishte mbledhur deri ne ate ore 30.000 mije lek te vjetra dhe rinte ne ate gjendje.
me vjen keq po kaq lek ne dite nuk i mer dot as nje mesues ne shqiperi.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12143
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Katilja prej Sat 08 Jun 2013, 11:12

lypes mvjen keq per njerezit qe jeta edhe kushtet e veshtira ekonomike detyrojn ca njerez tlypin shum keq nuk kam asnje mendim se ske mi cme then vet pamjua tyre tregon gjithshka jo veset e fjalet

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nje dore qe zgjatet perpara teje!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi