» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Syneti zvogėlon gjasat e infektimit me virusin SIDA-s

Shko poshtė

Syneti zvogėlon gjasat e infektimit me virusin SIDA-s

Mesazh nga Naki prej Wed 31 Mar 2010, 22:09

Dy studime shkencore, tė pėrfunduara, kanė dhėnė rezultate mbresėlėnėse – syneti zvogėlon mundėsinė e marrjes sė infeksionit HIV, te meshkujt heteroseksualė. Afro 8,000 meshkuj nė Keni dhe Ugandė ishin pėrzgjedhur tė bėhen synet menjėherė, apo tė presin dy vjet para se ta kryejnė kėtė. Qė tė gjithė kishin marrė prezervativė si dhe kėshilla pėr marrėdhėnie tė sigurta seksuale. Nė mesin e njerėzve tė bėrė synet, infeksionet me HIV ishin 53 pėr qind mė tė vogla se nė Keni dhe 48 pėr qind mė tė ulėta se nė Ugandė. Rezultatet ishin aq bindėse, saqė studimet u ndėrprenė mė herėt dhe ia sugjeruan synetin secilit vullnetar tė studimit. “Tani qė kemi fakte, do tė ishte amorale t’ua ndalojmė njerėzve mundėsinė e synetit”, ka thėnė, Robert Bailey, nga Universiteti i Ilinois i Ēikagos, bashkėdrejtues i studimit pėr Keni. Studimet ishin mbėshtetur nga Qeveria e SHBA-ve.

VENDIM I PRINDĖRVE
Ja ēfarė thotė Akademia Amerikane e Pediatėrve pėr synetin e djemve sa janė ende tė rinj: Syneti mund tė zvogėlojė rreziqet nga infeksionet e traktit tė urinės, kancerit tė organit gjenital dhe infeksionet nga virusi HIV. Por, kėto pėrfitime nuk janė tė mjaftueshme pėr t’ju rekomanduar synet rutinor. Vendimi duhet t’u mbesė prindėrve, tė cilėt duhet tė marrin “informacione tė sakta dhe tė paanshme”. Nėse fėmija veē bėhet synet, atij duhet t’i jepet njė analgjetik. Syneti largon lafshėn qė mbulon kokėn e penisit. Hulumtuesit sugjeruan disa arsye se, pse meshkujt qė nuk bėhen synet, janė mė tė nėnshtruar nga infeksionet e virusit HIV:


  • Sipėrfaqja e pjesės sė brendshme tė lafshės pėrmban mė shumė qeliza imune tė cilat mund tė preken mė lehtė nga infeksioni me HIV.
  • Lafsha bllokon HIV-in afėr sipėrfaqes sė penisit dhe nė mjedis tė lagėt, virusi mund tė mbijetojė mė gjatė.
  • Gėrvishtjet e vogla, qė shkaktohen gjatė marrėdhėnies, ofrojnė njė mundėsi hyrėse pėr virusin.
    Megjithatė, hulumtuesit kanė shprehur frikėn se syneti mund tė shkaktojė njė ndjenjė false tė sigurisė dhe sugjerojnė qė me synetin njerėzit duhet tė praktikojnė edhe marrėdhėnie tė sigurt seksuale pėr t’u mbrojtur nga infeksionet e mundshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi