» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vilajet i Kosovės 1877

Shko poshtė

Vilajet i Kosovės 1877

Mesazh nga Naki prej Sun 03 Jun 2007, 15:37


DARDANIA

Vilajeti i Shkupit mė vonė i Kosovės ishte njė ndarje administrative gjatė sundimit tė perandorisė Osmane. Krijimi i tij ėshtė bėrė mė 1873 i njohur si Vilajeti i Prizrenit ku e kishte edhe qendrėn. Nė kėtė kohė Vilajeti i Kosovės shtrihej nė territoret e Kosovės sė vitit 2000, sanxhakut tė Dibrės, sanxhakut tė Shkupit dhe sanxhakut tė Nishit. Nė veri dhe veri-lindje kufizohej me Serbinė, nė jug-lindje me Maqedoninė, nė jug me vilajetin e Manastirit, nė jug-perėndim me vilajetin e Shkodrės, ndėrsa nė veri-perėndim me Malin e Zi dhe Bosnjėn.

Gjatė viteve tė Krizės Lindore (1875-1878), ky vilajet pėsoi ndryshime tė shpeshta, si nė sipėrfaqe po ashtu edhe nė administrim. Mė 1875 nė hapėsirėn e vilajetit tė Kosovės hynte vetėm Kosova e vitit 2000 dhe qendra e vilajetit u zhvendosė nga PrizreniPrishtinė. Mė 1877 vilajeti shtrihej nga Dibra deri nė Nish.
Struktura e popullsisė sė vilajetit, pėrbėhej nga shumica shqiptare si dhe nga njė numėr serbėsh dhe maqedonas. Numri i banorėve nė vitin 1921 ishte 490 500 frymė. Ku 62,0 % e kėsaj popullsi pėrbėhej nga shqiptarėt, 26,7 % serbėt dhe 3,9 % turqit.
Nėn administrimin e Vilajetit tė Kosovės hynin disa sanxhaqe si:


Administratorėt zyrtarė:


  • . deri mė 1893 : Ibrahim Edem Pasha
  • 1894-1899 : Hafiz Mehmed Pasha
  • 1900-1902 : Reshad Bey Pasha
  • 1903-1904 : Shakir Pasha Numan
  • 1905-1907 : Mehmed Shefket Pasha
  • .. . . . 1908 : Hadi Pasha
  • 1909-1910 : Mazhar Bey Pasha
  • .. . . . 1911 : Halil Bey Pasha
  • .. . . . 1912 : Ghalib Pasha

Shiko dhe kėtė


Lidhje tė jashtme

avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi