» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kufinjte dhe Uniteti i Shqiperise

Shko poshtė

Kufinjte dhe Uniteti i Shqiperise

Mesazh nga Vizitor prej Wed 06 Jun 2007, 09:30

Shqiperia eshte nje
pjese e Dinarideve pra e asaj treve ne te cilen vargjet e maleve jane te orientuara ne menyre mjaft te rregullta ne drejtim veriperendim-juglindje.Bregedeti i kesaj treve qe nga Trieste deri ne Shkoder si dhe me ne jug qe nga Vlora deri ne Sarande eshte eshte paralel me vargmalet. E shte nje bregdet i thepisur, me harce te nderprera nga gjire te thelle. Ne te kundert bregdeti shqipetar i Adriatikut eshte, me drejtim veri-jug, eshte i ulet dhe ranor, madje prane detit shtrihen fusha te gjera.Tere pjesa e brendshme e vendit perbehet nga nje nyje e koklavitur malesh, te cilet thujase e kalojne lartesine 2000 metra.
Vargmalet me te larta,Alpet Shqipetare (Malesia e Madhe) arrijne pothujasene 3000 metra lartesi.Pikerisht kjo prite madheshtore malesh, me drejtim jugperendim-verilindje, e vecon Shqiperine nga Mali i Zi.Nderkaq ne viset lindore, humbimet e3 medha, qe kane ndodhur ne mbarimin e periudhes terciare ne Maqedoni dhe ne Greqi, kane perfishire dhe Shqiperine.Keto ultesira , te cilat njehere e nje kohe ishin te zena nga liqene.tani jane thare pothuajse te tera.Nga keto kane mbetur vetem liqeni i Ohrit dhe i Prespes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kufinjte dhe Uniteti i Shqiperise

Mesazh nga martin mato prej Sat 02 Aug 2008, 20:35

Ai cuni i vetevendosjes tah ne nje interviste se ne kohen kur Ismail Qemali shpalli pavaresine behej fjale per diku 90 mije km katrore kurse bashke me kosoven nuk behemi as 40 mije sot

martin mato

Shteti : Tirane
Postime : 96
Kyējet nė forum : 11616
Regjistruar mė : 07/01/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi