» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vaēe Zela, nė njė album tė rrallė

Shko poshtė

Vaēe Zela, nė njė album tė rrallė

Mesazh nga Vizitor prej Tue 06 Apr 2010, 14:39

Vaēe Zela, nė njė album tė rrallė
Dikur ishte pėrpjekja e njė tekniku tė jashtėzakonshėm tė RTSH-sė pėr tė kthyer
zėrin e Vaēe Zelės nga regjistrimet e vjetra nė ato stereo. Askush
nuk di tė thotė sesi do tė vazhdonte ky projekt. Por, ai mbeti vetėm me pak kėngė.

Nė njė projekt tė fundit, ėshtė kompozitori Gazmend Mullahi, qė ka shpluhurosur arkivat dhe qė ka ndihmuar pėr
njė krijimin e njė albumi retrospektiv, i cili do tė prezantohet sė pari nė Bazel tė Zvicrės ku jeton prej vitit 1991 Vaēe Zela.
Pėr fat, sė fundi, ėshtė iniciuar njė album me plot 56 kėngė tė Vaēe Zelės, marrėnga fondet e Radio Tiranės. Ėshtė njė ndihmesė e Ministrisė sė Kulturės, ndėrsa pėr fatin e keq tė publikut, partia e parė do tė jetė sa pėr dhurata.Albumi do tė titullohet "Larg dhe pranė
njerėzve" dhe janė kėngė ashtu siē janė regjistruar pėr herė tė parėqė prej fillimit tė karrierės nė vitet '60 e deri nė festivalin e
fundit nė RTSH. Motivimi i tė gjithė aktivitetit ėshtė i thjeshtė: Dedikuar 70 vjetorit tė kėngėtares sė njohur.Albumi pėrmban 3CD, 2 me 19 kėngė dhe 1 me 18. Pėr publikun e pasionuar do tė jenė qė nga
kėngėt "Fėmija i parė" kompozim i Agim Krajkės, kėngė qė Vaēja e ka kėnduarnė vitin 1962 nė Festivalin e Parė tė Kėngės, "E dua vendintim", "Djaloshidhe shiu", "Dritaren kėrkoj", "Lumi Ebro", "Pėr ty o kėngė", "Manushaqja",
"Esperanca" kėngė kubaneze kėnduar po nė vitin 1962 nė shoqėrinė e kompleksit ritmik, kėngė nga filmi "Karmen", "Njė zambak i bardhėnė gur" etj.
Mekėtė rast, pėrveē artit tė madh tė kėsaj artisteje tė rrallė do tė kemi
dhe njė pjesė tė madhe tė historisė sė muzikės sė lehtė shqiptare Tish Daia,
Agim Krajka, Kujtim Laro, Shpėtim Kushta, Avni Mula, Limoz Dizdari, Pjetėr Gaci, Aleksandėr Peēi, Agim Prodani.Kėngėtarja
u lind mė 7 prill tė vitit 1939. Ajo realizoi njė karrierė tė shkėlqyer,qė do tė thoshte qė Vaēe Zela tė meritonte titullin "Artiste e
Popullit".Qė prej organizimit tė parė tė tyre nė vitin 1962 dhe deri nė vitin 1981,kur u largua nga skena si fituese e ēmimit tė parė, ajo bėri njė prezantim shumė serioz, duke u kthyer nė mit tė artit shqiptar, ku nė realitet nė 26 festivale kombėtare, ku ka fituar 10 herė vendin eparė.Nė vitin 2008, me rastin e 69-vjetorit tė lindjes, Presidenti iRepublikės
Bamir Topi i akordoi titullin "Nderi i Kombit". /NOA/

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi