» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dokument qė rrėnon falsifikimet

Shko poshtė

Dokument qė rrėnon falsifikimet

Mesazh nga Vizitor prej Tue 06 Apr 2010, 15:02

Dokument qė rrėnon falsifikimet

Libri “Maqedonia Shqiptare“
ėshtė njė enciklopedi mė vete, e cila nė dritė nxjerrė tekste shkencore tė
akademikėve, shkencėtarėve, hulumtuesve dhe historianėve shqiptarė dhe tė huaj
pėr Maqedoninė iliro-shqiptare.

Vitin qė lamė pas, k-akademia e shkencave e FYROM-it nxori njė „enciklopedi“,
e cila opinionit tė gjerė ia plasi nervat me falsifikime e tė pavėrteta, sa tė
dukshme, aq edhe tė padurueshme. Kėsaj “enciklopedie“ paēavėr publicisti
shqiptar nga Tetova, Nijazi Muhamedi dhe bashkėpunėtoret e tij, i mėshuan
hundėsh me njė vepėr kapitale tė titulluar “Maqedonia Shqiptare“, e cili sjell
fakte e jo broēkulla.
Vėllimi i parė i librit “Maqedonia Shqiptare“ jetėn e tij e nis me thėnien e
Tacit-es, e cila thotė: “Historia e ka pėr ligj tė vetin asnjėherė tė mos guxosh
tė thuash fjalė tė rreme, asnjėherė tė mos guxosh tė heshtėsh tė vėrtetėn.“.
Libri “Maqedonia Shqiptare“ ėshtė njė enciklopedi mėvete e cila nė dritė nxjerrė
tekste shkencore tė akademikėve, shkencėtarėve, hulumtuesve dhe historianėve
shqiptarė dhe tė huaj pėr Maqedoninė iliro-shqiptare. Libri ėshtė i ndarė nė
kapituj dhe nėnkapituj, me tekste tė shkruara nga autor tė ndryshėm, siē mund tė
veēohen: akademik Krsto Frashėri, prof.dr. Muzafer Korkuti, prof.dr Myslim
Islami, dr. Ulf Brunnbauer, Elena Kocaqi, Jean-Claude Faveyrial, Anasasia
Karakasidi, Rose Wilder Lane e shumė njohės tjerė tė fakteve historike.
Pėrveē teksteve nė gjuhėn shqipe, libri “Maqedonia Shqiptare“ sjell edhe
dokumente nė gjuhėn angleze dhe franceze, si dhe fotografi e harta tė cilat e
bėjnė edhe mė tė ēartė e mė tė kapshėm librin pėr lexuesin.
Ky libėr opinionit tė gjėrė i bėnė me dije shumė gjėra tė cilat ndriēojnė tė
vėrtetėn dhe synimet e atyre tė cilėt, tė pakėnaqur nga kjo, mundohen tė
shtrembėrojnė dhe tė mos thonė tė vėrtetėn, pėr kėtė “hise Shqipėrie qė i thonė
Maqedhoni“, siē kishte pas thėnė njė kohė e njė vakt, ortodoksi shqiptar Josif
Bageri i lindur nė Maqedoninė shqiptare.
Qėndisėsi dhe qėndisėsit e vėllimit tė parė “Maqedonia Shqiptare“, pėrmes
dokumenteve tė vėrtetuara shkencėrisht dhe tė mbėshtetura nė thėnien e Tacit-es
pėr historinė, i bien me shqelm ndėrgjegjefjeturve duke nxjerrė nė pah fakte, pa
duruar poshtėrime, nga ata qė hiqen si akademik. Libri nė fjalė pa dyshim do tė
ishte i nevojshėm jo vetėm pėr studjuesit e historisė dhe historiografisė
iliro-shqiptare, por edhe pėr ēdo qytetar i cili ka edhe mė tė voglin interes tė
njihet, me tė vėrteta e faktet e padėgjuara mė parė.
Vėllimi i parė i librit “Maqedonia Shqiptare“ ka njė qasje interesante dhe pa
mėdyshje do tė mund ta quaja njė enciklopedi e llojit tė vet. Pėrveē si libėr
faktesh historiografike, kjo vepėr kapitale mund tė lexohet edhe nga
politikologėt, teologėt, gjeopolitikologėt, gjuhėtarėt, analistėt e para sė
gjithash nga historianėt.
Radhitja e teksteve dhe mėnyra se si ėshtė dizajnuar pamja e brendshme e
librit, pėr lexuesin janė shumė tėrheqėse e mbresėlėnėse, kurse kronologjia e
teksteve ėshtė e renditur me kujdes.
Ky dokument i cili rrėnon falsifikimet e bėra nga ēdo kush qė ka tentuar ti
bėjė, apo edhe tė atyre qė e kanė si synim nė tė ardhmen, nuk u lė hapėsirė.
Bazuar nė vėllimin e parė, vėllimi i dytė i kėsaj vepre kapitale, me siguri edhe
mė drejtpėrdrejt do tė atakojė tė pavėrtetat tė cilat lansohen nė drejtim tė
shqiptarėve dhe trojeve tė tyre etnike.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi