» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi e larė me lot!

Shko poshtė

Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Drini prej Sat 17 Apr 2010, 13:03

LOTĖT DHE SHIU


1.
Nė garė me qiellin
Sot jam unė,
Cili nga ne dy
Ka lot mė shumė??


2.
Edhe po tė bie
Me orė pa ja nda,
Besoj sa kam lot unė
As qielli nuk ka?!
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11762
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Drini prej Sat 17 Apr 2010, 13:05

POEZI ME LOT

Sa e pashpirtė moj qė je
Mua mė bėre tė vuaj,
Tani s’mė mbetet asgjė tjetėr
Vetėm me lot poezi tė shkruaj!
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11762
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Drini prej Sat 17 Apr 2010, 13:06

POEZI ME LOT

Sa e pashpirtė moj qė je

Mua mė bėre tė vuaj,

Tani s’mė mbetet asgjė tjetėr

Vetėm me lot poezi tė shkruaj!
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11762
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Drini prej Sun 18 Apr 2010, 10:35

LOTĖT E SHIUT


Lotėt e shiut binin mbi mua

Ylberi ėshtė shumė larg,

E treni i jetės sime ik nė pa kthim

Kurse shiu i lotėve mė lag se mė lag!?
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11762
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Drini prej Wed 21 Apr 2010, 11:52

KUR QAN QIELLI


1.
E nisa vallen e jetės
Nėn dritėn e hėnės,
Atėherė kur njerėzia harruan
Ngrohtėsinė e nėnės!

2.
Bota nė shkatėrrim
Mė shkilte pa ia nda,
Unė n’vetmi luftoja
Dritė jete pėr tė pa!

3.
E ndėrtoja tė ardhmen
Pėrmbi shkrumb e hi,
Rreth meje e gjithė bota
E unė prap n’vetmi!


4.
Dhe nė vetmi qaja
Pėr vehten dhe pėr ty,
Me mua qante dhe qielli
Dukej sikur mė bėnte shoqėri!
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11762
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Arjana prej Fri 09 Jul 2010, 16:58

Pėr juve qė keni humbur mė tė dashurit tuaj, pėr juve qė ia keni frikėn vdekjes, apo pėr juve qė ia keni frikėn jetės – nė vazhdim njė poezi nga Mary Elizabeth Frye.

Te varri im kur tė vish mos qajė,
Nuk jam aty,
Unė gjumė nuk mbajė
Unė jam nė puhitė qė fėrfėllojnė,
Jam nė diamantet e fluskave tė dėborės qė verbojnė.
Mė gjenė nė shkėlqimin e artė tė grurit,
Jam nė piklat e shiut tė shtatorit,
Kur mengjeset I nisė me nxitim,
Mė gjenė nė vrapin qė kėndshėm pėrfshinė,
Zogjtė qė melodinė e cicėrrojnė,
Jam nė qarqafin e yjeve qė natėn tė mbulojnė
Te varri im vajit pse i je rrekur.
Unė nuk jam aty.
Unė nuk kam vdekur.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14977
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Katilja prej Mon 01 Jul 2013, 18:54

[b]Fli, bukuroshja ime, fli!
Do ta sjell tani gjumin nga kopshtet pėr ty
Ah, pėr sytė e tu gėshtenjė me pjergulla tė blerta!
Fli, bukuroshja ime, fli
Fli buzagaz pėr ėngjėjt,
...nani - nani!


NAZIM HIKMET


Nuk ka dashuri qė dhimbjen mos njohė
Nuk ka dashuri nga e cila mos vuash
Nuk ka dashuri pa shpirt tė lėnduar
Dashuria pėr vendin si pėr ty njėsoj
Nuk ka dashuri pa lotė tė jetojė
... Pėrherė fatkeqe dashuria
Porse ėshtė dashuria jonė.
[/b][b]Louis Aragon


E dashur, fli,
E qetė,
Mos shih ėndrra.
Do gdhihet pėrsėri
Dhe pėrsėri do vij;
...Nė rrugėn pėr tek ti
S'do mbijė kurrė shpėndra.
Ti fli, e dashur.
Fli.
Dhe mos shih ėndrra...

[/b][b]Nė puthje ishe krejt dėborė, sikur mė puthte vdekja,
e unė tė shtira kot nė dorė, mos shkonte kot pikpjekja.

Po dhe nė ish dorėshtėnia e kotė, a thjesht pa epsh, pa ėndje,
pėrse mė kap rėnqethja e ftohtė kur ty tė sjell ndėrmėndje?
...
M’u dhe ti mes dėbore e zjarri, pa ditur ē’ndeze e ē’fike
e mua shpesh kjo puthje varri mė shpon si majė thike.


Dashuria vjen,ulet kembekryq dhe arrin te kontrolloj gjithcka! Por vetem shpirtrat e forte mund ta mbartin!

Paulo Coelho

Oh dashuri, a mundemi un e ti kurth fatit ti ngreme; e boten lemsh ta rregullojme, mos vall cop e qike duhet ta bejm, e me pas ta kthejm siq e deshirojm !
Rubairat' Omar Khajam
[/b][b]Ndoshta nuk ekziston asnje intimitet qe mund te konkuroje me dy shikime qe takohen me qendrueshmeri dhe ne menyre te vendosur dhe qe thjesht rezuzojne te shkeputen nga njeri-tjetri.
- Jostein Gaarder


Frikė
S`mė kujtohet dashuria ime e parė.
E kam harruar.
S`mė kujtohet dashuria ime e mirė.
E kam harruar.
...Nuk mė kujtohet mė e zjarrta.
Nuk mė kujtohet mė e dhimbshmja.
Nuk mė kujtohet mė tragjikja.
Nuk mė kujtohet mė e ėmbla.
[/b][b]Ose ju gėnjej ju qė nuk mė kujtohet.


Por njė e kujtoj, me siguri,
ndaj dhe kam kaq frikė nga ajo,
dhe kaq shumė dridhem,
kaq shumė zbehem.
Kujtoj tė fundit…


Bozhidar Bozhillov

Cte bej me ju, o kujtime dashurie,dashuri te reja kam tashti ne gji O dashuri te reja, te vjetra dashuri,aty te mendja ime me silleni tashti.Eja, moj pranvere, me gjeth e njomesi,...nga zemra perngahera eja e mi fshite vjetrat dashuri qe desha, ah, njehere!
[/b][b]Charles Cros - Dashuri, dashuri...


Oh dashuri, a mundemi un e ti kurth fatit ti ngreme; e boten lemsh ta rregullojme... mos vall cop e qike duhet ta bejm, e me pas ta kthejm siq e deshirojm !

( Omar Khajam)


Dashuria nuk eshte as e bardhe,as e zeze dhe as tjeter ngjyre,por vetem dashuri dhe asgje tjeter.ajo eshte si era,fryn ku do vete dhe ne i degjojme vetem bucitjet. )(Mitrush Kuteli
[/b][b]Koha ngjau sikur u ndal,sikur Shpirti i Botes te shfaqej me tere fuqine e tij perpara djaloshit.Kur pa syte e saj te zinje,buzet e saj qe ngurronin mes buzeqeshjes dhe heshtjes,ai kuptoi pjesen me thelbesore dhe me te mencur te Gjuhes qe fliste bota dhe qe te gjitha qeniet e tokes ishin te afta ta degjonin ne zemren e tyre dhe kjo quhej Dashuri,dicka me e vjeter se njerezit dhe se vete shkretetira.

("Alkimisti")
[/b][b]Ti s'me do?s'te dhimbsem sado pakez? nuk ta mbushkam syrin apo si?Prapeseprape ti ndizesh e mer flake..Tek shtrengohesh supeve te mi.. Mike,epsh e tera,lajka sdua.. As i vrazhdet nuk t sillem dot.. vec me thuaj: sa keshtu si mua,puthur e shtrenguar ke gjer sot?Une e di,te gjithe hije u bene,dhe sta shuan zja...rrin pa mbarim..preher pa u ulur,ti s'ke lene,Sic po rri tani n prehrin tim... Nese keto caste ndonje tjeter sjell nder mend ti,syckat tek pulit..Mos pandeh se po merzitem teper..tjeterkend edhe un kam ne shpirt. S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte..po nj flake casti vec ta dish..sic t njoha rastesisht i qete.. "Mirmembetsh " te them serish... Edhe ti do marresh udhen tende,do besh pluhur ditet plot merzi ; Vecse mos lakmo ti marresh mendjdm kujt ska njohur puthje e dashuri... Krah x krah me ndonje tjeter djale,udhes kur t shkosh,ku ta dish,

Ndersa ecnin ne shkretetire,djaloshi vazhdoi te degjonte zemren.Arriti ti kuptonte hilet dhe dredhite dhe se fundi ta pranonte ashtu sic ishte...
[/b]

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7192
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi e larė me lot!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi