» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Personat me aftesi te kufizuara

Shko poshtė

Personat me aftesi te kufizuara

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 20 Apr 2010, 17:39

DHUNA KUNDER GRAVE ME AFTESI TE KUFIZUARA MENDORE
Larg nga syte e
opinionit ato jane subject I disa nga format me ekstreme te trajtimit
qnjerezor dhe degradues.Bile edhe Brenda komuniteteve,stigma dhe
diskriminimi rezultojne ne ndarjen ,izolimin,dhe shfuqizimin e njerezve
me aftesi te kufizuara mendore.Keta faktore I lene njerezit me aftesi te
kufizuara mendore edhe te lendueshem ndaj te gjitha formave te dhunes
dhe abuzimit,edhe te perjashtuar nga mekanizmat mbrojtese dhe sherbimet
ne dispozicion te anetareve te tjere te shoqerise.

Grate e
etiketuara me aftesi te kufizuara mendore jane subject I tri niveleve te
ndryshme te diskriminimit te cilat ndrlidhen dhe mbeshtesin njera
tjetren ne krijimin e faktoreve te rrezikut per viktimizim.I pari eshte
diskriminimi gjinor I perjetuar nga te gjitha grate posaqerisht ne
shoqerite patriarkale.I dyti eshte diskriminimi per shkak te aftesise
see kufizuar I cili eshte shpesh I determinuar nga qasjet shoqerore per
tin dare njerezit me aftesi te kufizuara nga shoqeria ‘ normale’ .

Dhe
ne fund ne shoqerite edhe Brenda komunitetit me aftesi te
kufizuara,ushtrohet diskriminim kunder njerezve me aftesi te kufizuara
mendore meqe stigma e shoqeruar me etiketen e aftesise se kufizuar
mendore eshte dukshem me e madhe se sa stigma e bashkangjitur me
aftesine e kufizuar fizike ose ndijore.

Njerezit me aftesi te
kufizuara mendore jane shpesh anetaret me se shumti te margjinalizuar
dhe dehumanizuar te shoqerise.Si pasoje ,grate me aftesi te kufizuara
mendore mund te jene nengrupi me I lendueshem nga te gjithe kur eshte
fjala per dhunen dhe format e tjera te abuzimit.Ato shpesh konsiderohen
si me se paku te besueshme kur I raportojne abuzimet keshtu qe dhuna
kunder grave me aftesi te kufizuar mendore shpesh minimalizohet
injorohet ose nuk zbulohet .Shoqeria shpesh ia bashkangjet fajin
viktimes se dhunes dhe kjo eshte edhe me e shpeshte Brenda ketij nen
grupi te grave.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personat me aftesi te kufizuara

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 20 Apr 2010, 17:39

Rrefim i njeres nga ato gra

Kete
une e kam kuptuar shume vone vetem atehere pasi qe rruget e mija kishin
marre kahje tjeter.per nje kohe te gjate gati 15 vjeqare une isha
mesuar vetem te jipja ndjenja se paku keshtu une e kuptoja ndersa me
dukej se asnjehere nuk me jipnin apo me jipnin shum pak nga ajo qe une
kerkoja.duke u munduar te dilja nga vetvetja thjesht per tu transformuar
ne nje njeri tjeter une gati gati kisha harruar personalitetin tim qka
do te thote se kisha filluar te mos ishja vetvetja. Ne fillim nuk e kam
hetuar kete derisa nje dite para pasqyres fillova te flisja me veteveten
dhe pashe se diqka nuk shkonte.Une aq shume kisha ndryshuar apo thjesht
te them per tere keto vite vetem kisha luajtur nje rol te cilin nuk e
luaja me deshire dhe I cili po me mundonte perdite e me shume dhe I cili
po qonte buze shkaterrimit te vetevetes.Po une vertete e dija se diqka
nuk shkonte diqka me bente gjithnje te palumtur nuk plotesohesha dot me
fjalet kur dikush me thonte “je e bukur”apo ti je e zgjuar apo diqka te
ngjashme ku ne kete rast nje tjeter do te kenaqej.Mua thjesht me
mungonte diqka, diqka qe une edhe vete nuk dija si ta kerkoja.isha
munduar per vite te tera ta gjeja ate mungese shpirterore sepse gjendja
ne te cilen isha sa vinte eethellohej me teper .dikur pas shume
perpjekjeve une kuptova vetem nje pjese te problemit tim. Femijeria ime
kish qene e lumtur mjaft, me donin te gjithe dhe gjithnje isha mesuar ta
kem ate dashuri si diqka qe me jepte kuptimin perse jam une kaq e
dashur dhe se kisha fituar aq vetebesim sa mendoja se te tjeret nuk mund
te bejne pa mua. Keshtu ne fazen e pjekurise dhe ne martese une kisha
hyre me mendimin se te gjithe ata njerez do te me donin poaq sa me
kishin dashur keta ketu.Ky ishte gabimi per te cilin une kisha filluar
edhe te perdorja qetesues te dozave te renda.kerkoja nga njerezit te me
jipnin pa u dhene atyre asgje kerkoja te me donin aq shume sa une as nje
qerekun nuk u ofroja,Prandaj ketu ishte konflikti im I pare me
veteveten ku une nuk mundja te pajtohesha dot me faktin se te te duan
duhet ti duash .edhe pse ne veten time mua me dukej se dashuroja kjo
sishte gje tjeter veqse frika nga braktisja dhe frika e te qenurit
vetem. Nuk mund te beja dot dallimin ne mes asaj se qfar do te thot te
jesh I lire dhe qfare I mvarrur kisha krijuar nje mvaresi nga
bashkeshorti sa edhe atij kisha filluar ti behesha monotone derisa nje
dite me tha se kisha nevoje per mjek thjesht nje psikiater gje te cilen
une e pranova por me shume zhurme.Une nuk e pranoja dot faktin se te
shkosh tek nje psikiater ishte shpetimi im duke harruar gjithnje se
gjendja ime emocionale ishte qekuilibruar.Personaliteti im ishte buze
shkaterrimit te vertete .Kete vetem tani e kuptoj se qfar isha ne
gjendje te humbja gje per te cilen ne shume momente sme qonte peshe
fare.ne disa raste edhe isha ne gjendje ta braktisja ku vetem pas nje
kohe shume te shkurter une perseri kaloja ne gjendje depressive gjendje
kjo e cila po me shkaterronte perdite e me shume.pas shume kohesh do te
thote pas nje psiko terapie te gjate une fillova ta shoh boten ndryshe
sepse bota perjashta ishte ndryshe ishte lumturia qe kisha kerkuar

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personat me aftesi te kufizuara

Mesazh nga Katilja prej Sat 08 Jun 2013, 11:16

sa gjynahj mprekin shkrimet e atilla

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Personat me aftesi te kufizuara

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi