» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mallkimet popullore shqiptare

Shko poshtė

Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Sat 24 Apr 2010, 09:33

Perkrah kultures dhe tradites populli yne ka ndare dhe mallkimet.Po cfare jane mallkimet?
Mallkimet jane forma te te shprehurit te inatit, zemerimit te cilat gjejne perdorim ne te foluren popullore te perditshme.
Disa mallkime :
Te vrafte shkau
Te zente rrufeja, te hapsha varrin me thonje ose te punofsha varrin.
Te shplafte mortja
Mos ti pafsha syte


Le te njihemi me mallkimet shqiptare me shume.
Ju faleminderit dhe pjesemarrje te mbare.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Sat 24 Apr 2010, 12:04

Arla shkruajti:Perkrah kultures dhe tradites populli yne ka ndare dhe mallkimet.Po cfare jane mallkimet?
Mallkimet jane forma te te shprehurit te inatit, zemerimit te cilat gjejne perdorim ne te foluren popullore te perditshme.
Disa mallkime :
Te vrafte shkau
Te zente rrufeja, te hapsha varrin me thonje ose te punofsha varrin.
Te shplafte mortja
Mos ti pafsha syte


Le te njihemi me mallkimet shqiptare me shume.
Ju faleminderit dhe pjesemarrje te mbare.

Nje tem me vend Arla keto gjera qe jan shume negative per popullin ton shqiptar me shume ka fjal mallkuse se sa uruse jan dhe disa qe i kan kosovaret si.p.sh
Te vraft zoti
Me mir mos qoft
Te vraft gjiri i nenes
Kurr drit mos pafsh
Te len zoti sakat ose invalid
Mos folsh kurr me , tu marret ajo goj
Kur zoti mos te dhasht
Te shtifsha ne dhe per se gjalli
E shume te tjera

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Arjana prej Sat 24 Apr 2010, 14:29

obobo sa keni mallkuar ketu ju,per ter jeten sbesoj se shoh dite te bardhe une
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 25 Apr 2010, 20:03

Te mbulofte dheu i zi.
Te sjellshin mandaten
Te kendofte kukumjacka (eshte nje shpend i cili ne gjuhen popullore njihet si lajmtare e vdekjes, afer shtepise qe kendon kukumjacka do kete vdekje)
Te sjellshin ne carcaf
Mos pafsh te mire ne jete
Te ngelcin armet varur ne mur
Tu shkretofte shtepia.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 25 Apr 2010, 20:05

Mos te pafte drita e diellit.
Te kalbte toka.
Tu harrofte emri.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mallkimet popullore shqiptare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi