» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kodiku i Beratit te cilin e kerkonte Hitleri

Shko poshtė

Kodiku i Beratit te cilin e kerkonte Hitleri

Mesazh nga Vizitor prej Sun 25 Apr 2010, 20:17

>>> Codex Purpureus Beratinus ose Kodiku i Beratit janė dy Ungjijtė shumė tė vjeter te gjetur nė Berat, Shqipėri. Dorėshkrimin ėshtė shkruar me nje shkrim unicial ne nje karte te lemuar te purpurtė me bojė argjendi. Titulli dhe rreshti i parė i cdo kapitulli ėshtė shkruara nė ar.


> "Beratinus 1", qė daton nga shekulli i gjashtė, dhe "Beratinus-2" nga shekulli i nėntė. Tė dy janė pjesė e shtatė pjesėve tė quajtura "Kodiku i Beratit" qė mbijetojnė edhe sot. Dy prej " Kodiku i Beratit " janė ruajtur nė Shqipėri, dy nė Itali dhe njė njėri nė Francė, Angli dhe Greqi.

> "Beratinus-1" – Ėshte nje ungjill i shekullit tė gjashtė i shkruar me dorė nė majuscules unicial. Ajo pėrfaqėson njė nga tre ose katėr prototipet me te vjetėr te Dhjatės se Re dhe ėshtė njė pikė e rėndėsishme referimi pėr zhvillimin e letėrsisė biblike dhe liturgjike nė tė gjithė botėn.

> "Beratinus-2" - Ėshte nje ungjill i shekullit tė nėntė. Dorėshkrimi eshte shkruar me nje teks standart te asaj periudhe. Disa nga paragrafėt janė gjysmė-unicial. Nė kushtet e stilit dhe moshės, ajo ėshtė e krahasueshme me Kodiku grek 53 (Shėn Peterburg). Ai pėrmban katėr ungjijtė e plotė.> Dy Kodiket Shqipetarė janė shumė tė rėndėsishem pėr komunitetin global dhe zhvillimin e literatures se lashte biblike, liturgjike dhe hagiografike. Shtatė "Kodiket e Kardinalit" u shkruan njėri pas tjetrit gjatė njė periudhe prej 13 shekujsh, pra qė nga shekulli i gjashtė tek ai tetėmbėdhjetė. Dy Kodikėt pėrfaqėsojnė njė nga thesarėt mė tė ēmuara tė trashėgimisė kulturore shqiptare.
Interesant eshte fakti qe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, Hitleri mori vesh ekzistencen e tij dhe urdhėroi pėr ta kėrkuar atė. Disa murgj dhe priftėrinjtė rrezikuan jetėn e tyre pėr tė fshehur dorėshkrimin.

> Dikur ajo ishte nė zotėrim tė kishės sė Shėn Gjergjit nė Berat pra me emrin Codex Beratinus dhe qė nga viti 1971 ruhet nė Arkivėn Kombėtare nė Tiranė.

>Codex Purpureus Beratinus (Kodiku Beratit) ėshtė regjistruar nga UNESKO-s nė Rregjistrin Botėror nė vitin 2005 nė njohje tė rėndėsisė sė saj historike.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi