» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Shfletime historike

Shko poshtė

Shfletime historike

Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 03 Jul 2007, 14:11

MIC SOKOLI

Mic Sokoli eshte nder figurat me te njohura te historise sone kombetare,i cili eshte simbol i vetflijimit per Atdheun dhe kombin,per token tone qe shekujt e lane me gjakun e trimave dhe trimereshave.
Mic Sokoli lindi ne vitin 1839 ne fshatin Fang te Bujanit te Tropojes.RRjedh nga nje familje e njohur luftetaresh dhe atdhetaresh.I ati i tij Sokol Rama,i njohur si udheheqes i shquar popullor drejtoj kryengritjen e madhe te vitit 1845,kunder reformave te Tanzimatit,ne te cilen iu bashkuan rreth 8000 luftetar.
Kryengritesit sulmuan Gjakoven dhe perzune garnizonin turk nga ky qytet.Mic Sokoli ka qene luftetar i shquar i Lidhjes se Prizerenit.Udhehoqi nisi luftarake te Lidhjes ne shume beteja.Me shoke te vet trima,luftuan armikun dhe fituan teritoret nga pushtuesi si:Shkupin,Prishtinen,Mitrovicen Vusdhtrine dhe Gjilanin.

Me 1881 Dervish Pasha,niset me shume ushtri per te shkatrruar Lidhjen.Mic Sokoli se bashku me luftetaret e t ia ze priten ne Gryken e Caraleves.Ne betejen e Slivoves ne prill1881,Mic Sokoli ne perleshje me forcat osmane,ia vuri gjoksin topit te armikut,ra heroikisht ne fushen e betejes,per te mos vdekur kurre,dhe per te mbetur legjende e gjalle e vetflijimit dhe sakrifices.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13893
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi