» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vajza e Teutės quhet Tara?

Shko poshtė

Vajza e Teutės quhet Tara?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 02 May 2010, 07:38

Vajza e Teutės quhet Tara?
Thashethemet pėr emrin e vajzės sė Teuta Krasniqit dhe Blero
Muharremit nuk kanė tė ndalur.Megjithatė, njė burim i Express ka thėnė se vajza
e ēiftit quhet Tara, njė emėr ky mysliman por qė ka edhe origjinė ballkanike.
Por, deri me tani ēifti kanė refuzuar qė tė flasin pėr emrin e foshnjės edhe
pse Teuta nė njė intervistė tė mėhershme ka thėnė se nuk do ta bėj publik emrin
e vajzės sė saj, sė paku jo, deri sa ajo tė lind.Edhe nga komentet nė profilin e
Bleros nė facebook.com nuk pėrmendet emri i vajzės. Nė kėtė profil ka vetėm
komente dhe njė falėnderim ku Blero dhe Teuta i falėnderohen lexuesve pėr
komentet e tyre.
Mė poshtė ne do tė japim edhe kuptimin e emrit Tara. Teuta, pėr tė cilėn
thuhet se familja e saj ka tradita myslimane, emri Tara ėshtė njė emėr i
tillė.Mirėpo origjina e kėtij emri ėshtė budistė dhe nė tė vėrtet Tara ėshtė
version femėr i Budės qė nė shqip ka kuptimin Nėna e Lirisė.
Emri ėshtė edhe toponim i njė gryke ballkanike, me shumė gjasė me origjinė
ilire, i cili gjendet nė Mal tė Zi, por nė cilin qytet tė kėtij shteti ėshtė
ende nuk dihet pėr shkak tė ndryshimit tė emrave tė kėtij vendi.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi