» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


POEZI AMERIKANOLATINE

Shko poshtė

POEZI AMERIKANOLATINE

Mesazh nga Vizitor prej Fri 07 May 2010, 00:58

POEZI AMERIKANOLATINE


KILIPABLO NERUDA
(1904-1973)


Pablo Neruda (Neftali Rikardo Rejes) u lind nė Parral tė
Kilit mė 12 korrik 1904. Studion nė Universitetin e Santiagos. 19 vjeē, boton
pėrmbledhjen e parė poetike: “Crepusculario”, e cila arrin njė sukses mesatar.
Ndėrsa vėllimi i tij i dytė poetik: “Njėzet poezi dashurie dhe njė kėngė
dėshpėrimi”, e bėn tė njohur brenda e jashtė vendit. Pas shpėrthimeve letrare u
mor me diplomaci. Mė 1934 shkon nė Spanjė si konsull nė Barcelonė. Mė 1950,
bashkė me poetin turk Nazim Hikmet fiton “ēmimin ndėrkombėtar pėr letėrsi” tė
Bashkimit Sovjetik. Tre vite mė vonė shpėrblimin “Stalin”, tė cilin e “kthen
prapė” mė 1956. Kthehet nė atdhe, ku zgjidhet “Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve
tė Kilit”. Mė 1969 shkon ambasador nė Francė. Mė 1971 i jepet ēmimi Nobel pėr Letėrsi. Njė vit mė vonė, i
sėmurė nga kanceri, tėrhiqet nga posti i ambasadorit pėr tė pėrgatitur veprat e
mbetura nė dorėshkrim. Mė 11 shtator tė po tė njėjtin vit, nė Kili hipėn nė fuqi
junta ushtarake e Pinoēetit. Njė ditė mė vonė “pėrdhunohet” shtėpia e tij nė
Santiago, ndėrsa mė 24 shtator vdes. Gjatė jetės sė tij Neruda shkruajti mė
shumė se dyzet pėrmbledhje me poezi, pėrkthime dhe mijėra reportazhe e artikuj
tė ndryshėm.KTHIMI I SHOKUT

Kur shoku yt vdes
kthehet tė vdesė brenda teje.
Tė kėrkon deri sa tė tė takojė
pėr ta vrarė ti.
Shėnime mbajmė duke
ecur, duke biseduar, duke ngrėnė,
rreth humbjes sė tij.


S’ėshtė shumė me rėndėsi ajo qė i ndodhi.
Njerėzia e tėrė peripecitė e tij i dinte.
Tani vdiq, mezi e pėrmendin.
Parakaloi emri i tij dhe asnjė nuk e ndaloi.


Por ai mbas vdekjes vjen,
qė ta kujtojmė vetėm kėtu.
Duke u lutur kėrkoi sytė tanė.
S’donim qė ta shihnim dhe s’e pamė.
Atėherė iku dhe tani s’kthehet.
S’kthehet mė, s’e do mė asnjeri.

QYTETI HUMBISi ecka ora pa u nxituar
duke ngrėnė me kaq siguri vitet:
ditėt rrush tė vegjėl kalimtarė janė
muajt vyshken tė zhvarur prej vitit.


Ikėn, ikėn ēasti drejt sė kaluarės, i goditur
nga artileria mė e vendosur
dhe papritur ngelet njė vit pėr tė ikur,
njė muaj, njė ditė dhe vdekja vjen nė kalendar.Asnjė s’mundi ta ndalonte ujin qė rridhte,
’ndalonte as me dashuri as me mendime,
vazhdonte, vazhdonte tė rridhte mes diellit dhe qenieve
dhe na vrau me kalimin e tij rrotullues.Derisa brenda kohės rrėzohemi,
qė na merr dhe tė vdekur shkojmė,
tė zvarritur, pa ekzistencė, pa patur as hije,
as hi, as fjalė. Dhe atje tė gjitha ndalojnė
dhe nė shoqėrinė qė brenda saj s’jetojmė mė,
ngelėn bosh rrobat dhe krenaria.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi