» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Te vrasesh per tu bere "i madh"?!

Shko poshtė

Te vrasesh per tu bere "i madh"?!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 07 May 2010, 15:45

Te vrasesh per tu bere "i madh", sa shume na lendon dicka e tille, sa shume na lendon te shohesh perpara syve te tu nje njeri te vdekur per se gjalli, nje njeri qe mbase thjesht mbijeton, pa patur mundesi per te jetuar.
Shfrytezimi dhe neperkembja nuk e lejojne te beje nje jete si gjithe te tjeret, te enderroje, dhe te luftoje per te realizuar ato enderra, ti jape mundesi vetes per te ndryshuar, por te gjitha keto jane te pamundura sepse nuk i jepen shance, pasi te tjeret ato qe i qendrojne mbi krye nuk lejojne levizjen e tij, sepse i tremben fuqise se kryengritjes, i tremben fuqise se endrave te atij, qe ishte i pafuqishem.
Pse ndodhin te gjitha keto, pse duhet qe nje njeri te shfrytezoje ne maksimum, te shtype dhe te neperkembe, te shkele si gjarperinj njerezit , pse, thjesht per te qene mbi ta, thjesht per ti shkuar deri ne fund egos personale, thjesht sepse i pelqen te shihet si "njeriu i madh" ne syte e te tjereve, i pelqen te shihet si njeriu i paarritshshem , ai harron se e gjithe kjo eshte ndertuar mbi djersen e pergjakur te nje njeriu te thjeshte dhe te pafuqishem, te nje njeriu qe cdo dite e me shume po vdes perbrenda, i pafuqishem per te mbrojtur enderrat dhe iluzionet qe dikur i falnin jete dhe shprese, ndersa sot, asgje, keto enderra nuk munden as ti falin force per tu ngritur ne gjunje dhe jo me ne kembe.
Pse bota funksionon keshtu, dikush vdes dhe vritet shpirterisht dhe fizikisht dhe dikush tjeter i fshehur pas maskes se "miresise" arrin te shfrytezoje me se miri djersen e nje njeriu qe thjesht merr fryme dhe e ka te pamundur te jetoje.
Pse ndodhin te gjitha keto, mos ndoshta kjo eshte dialektika e jetes, dikush te shfrytezohet dhe te qaje me lot shpirti dhe dikush te qendroje mbi gjithcka, me imazh me te paster se kurre, te vrase per se gjalli madje edhe enderrat e pafajshme te nje femije, te trafikoje, te beje veprime cnjerezore dhe serisht te jetoje dhe me e keqja, serisht te triumfoje, pse kaq te paafte jemi te parandalojme dicka te tille, shkaterrimin e shoqerise apo e kemi te veshtire te luftojme kunder njeriut?
Pse njeriu e sheh njeriun si objekt tregetie, pse po shiten e po blihen femra, dhe femije per tu pasuruar dikush tjeter, pse kjo plage dhemb kaq shume dhe askush nuk mund ta parandaloje dhe aq me teper te perpiqet ta kuroje, pse kane kaluar kaq shume kohe dhe ende nuk eshte gjetur mjekimi per kete dukuri qe po na asgjeson dita dites, pse trafikimi dhe prostitucioni jane kaq te pranishem, pse jetojme me maska sikur cdo gje shkon mrekullisht kur ne te vertete cdo gje po shkon drejt shkaterrimit, nga disa monstra qe tashme kane marre dhe kane krijuar pushtet mbi gjakun e qindra femre dhe mbi gjakun e mijera femijeve, duke trafikuar organet e tyre dhe duke i perdorur si objekte perfitimesh.
E di se e gjithe kjo eshte nje nga shume plaget e renda qe shoqeria jone ka sot, e di se eshte teme delikate, por nje mendim nga secili prej nesh nuk do te na bente keq.
C\mendim keni ju, si mund te japim kontributin tone ne nje kurim sado te vogel te kesaj plage te hapur qe po asgjeson shoqerine e sotme?

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11150
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te vrasesh per tu bere "i madh"?!

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 01 Aug 2010, 09:58

Nganjehere njeriu shkon ne ekstreme edhe ben vrasje pse vall ndodh kjo nuk eshte se bere vrasje behesh i madh po ke shkaterruar jeten e gjith atyre qe te rrin perreth edhe jeten tende

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17619
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi