» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Malėsia e Madhe

Shko poshtė

Malėsia e Madhe

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 11 May 2010, 16:34


Malėsia e Madhe ėshtė pjesė e trojeve shqiptare dhe shtrihet nė lindje
tė Podgoricės(Mal tė Zi)e vazhdon deri nė pjesen veriore tė
Liq.Shkodres, duke perfshirė njė pjesė tė mirė tė Qarkut Malėsi e Madhe
nė Shqipėri.Ėshtė zonė malore me lartėsi mbidetare midis 800 e 1700 m.
Nė tėrė kėtė hapėsirė rrjedh lumi i Cemit, i cili buron nga Alpet
Shqiptare (Bjeshkėt e Nemuna) dhe derdhet nė Moraēė.Kjo krahinė
shqiptare shtrihet nė pjesėn veri-pėrėndimore tė Shqipėrisė, qė nga
Shala deri te Shpella e Berishės nė brigjet e lumit Moraēa.Nė Mesjetė ky regjion njihet si Pulti ose Pulati ne
dokumentat Bizantin.Ky regjion ka njė popullsi autoktone
shqipetare.Qendra kryesore eshtė Tuzi ne Mal tė Zi kurse Kopliku nė
Qarkun Malėsi e Madhe nė Shqipėri.Rrethi Malėsi e Madhe nė Shqipėri
pėrbėhet nga Bashkia Koplik dhe nga 5 komuna: Komuna Kelmend, Kastrat,
Shkrel, Rrethinat e Koplikut dhe Komuna Gruemirė, tė cilat, nė vitin
2009 numėrojnė rreth 40 015 zgjedhės..Kurse pjesa e M.Madhe ne Mal te Zi
kanje popullsi prej 60.000 banoresh kryesisht shqiptar.
Historia e Malsisė
Sipas traditės popullore tė Malsisė,tė parėt e ketyre fiseve shqiptare
ishin nga Bosna dhe Hercegovina,te cilet ishin detyruar te
shpernguleshin drejt jugut pas invazionit sllav dhe pushtimit osman,dhe
ishin vendosur ne keto anė.Pikėrisht Eposet e kreshnikve shqiptar(Cikli i
kengevė Muja dhe Halili,nga Lugjet e Verdha (Jutbina) diku ne Kroaci
ose Bosnje)e vertetojne me sė miri tezen se Iliro-Shqipetarėt ishin deri
vone prezent ne brendesi tė Bosnjes dhe Hercegovinės.Tradicionalisht
besohet se nė fillim ishin 12 fise shqiptare te Malsisė;Kelmendi, Hoti,
Gruda(Sumasi), Shkreli, Kastrati, Trieshi(Triepshi), Piperi, Kuēi,
Vasojeviēi, Krasniqja, Gashi dhe Bytyēi.Sipas Legjendės i pari i tyre qė
erdhi ne Malesi quhej KEQ PREKA dhe kishte 5 djem;Lazar Keqi (Hoti),
Ban Keqi (Trieshi), Kras Keqi (Krasniqi), Piper Keqi (Piperi), dhe Vaso
Keqi (Vasojeviēi).Trieshi ishte vellau i vogėl i Hotit ndersa Piperi dhe
Vasojeviēi me kalimin e kohės u sllavizuan plotesisht,sikurse nje pjesė
e Kuqit,kurse Krasniqi me ardhjen e turqve u islamizua.Nė veri keto
fise kufizoheshin me sllavėt, ne jug me Arberinė dhe ne prendim me
Shkodrėn. Nuk eshtė e qartė se cilit fis i perkisnin Rrancat e Malsisė,
Kopliku, Grizha, Buza e Ujit, Jubica, Reēi, Lohja e Rrjolli, por ato
ishin pjese e Malsisė.Mė vonė erdhen Dukagjinasit(Shala,Shoshi etj) dhe u
futen si pyke ne mes tė Malsisė duke e ndare nė dysh;Malesi tė
Madhe(Hoti, Gruda, Kelmendi,Koja e Kuēit, Kastrati, Shkreli dhe
Triepshi)dhe Malesi tė Vogėl(Krasniqja, Gashi, Bytyēi).
Malėsia e Madhe ndahet nė tri zona: zonat bjeshkore, zonat malore dhe
zonat fushore.
Zonat bjeshkore janė: Triepshi, Korita e Hotit, Kelmendi dhe disa
zona tė Shkrelit.
Zonat malore janė: Koja, Fudnat, njė pjesė e Grudės, pjesa e madhe e
Hotit, njė pjesė e Kastratit dhe e Shkrelit.
Zonat fushore janė: Kopliku, Gruemira, Buz-Uji, njė pjesė e Kastratit
dhe e Hotit, si dhe Gruda, e cila ka mė sė shumti fushė: Fusha e Cemit,
Dheu i Zi, Fusha e Vllanės, Fusha e Vranės, Fusha e Tuzit, Fusha e
Mileshės dhe Fusha e Dinoshės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi