» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dija dhe pushteti

Shko poshtė

Dija dhe pushteti

Mesazh nga Vizitor prej Wed 12 May 2010, 10:44

Pak kohe perpara vdekjes se tij, Fukoja u shpreh ne nje interviste me dy gazetare amerikane:

“Sadomazokizmi... eshte nje krijim real i mundesive te reja te kenaqeise qe njerezit nuk i njihnin me pare. Ideja qe sadomazokizmi eshte i lidhur me nje dhune ne embrion, qe sadomazokizmi eshte nje menyre per t’i hapur udhen kesaj dhune dhe ketij agresioni eshte nje ide **---**. Ne e dime se keto praktika nuk jane agresive. Ato thjesht ndihmojne per te shpikur mundesi te reja kenaqesie permes erotizimit te disa pjeseve te ēuditshme te trupit...”

Kupa e arte ka vend vetem per dijen.Dija nuk eshte prone por rruga per te dija quhet pronesi.Alarmi i kuq eshte ndezur mosdija na ka zaptuar.Sa here ne shprehemi alarmi i kuq ndizet.Do lejoja urine gerryese te zorreve , por nuk do ja hapja rrugen mosdijes.Pushteti kalon permes dijes.Te shperndash dije ose te marresh dije jane dy gjera te kunderta qe ecin paralel per te kapur piken.Nuk do rri te zgjatem me shkrime ne masen e gjere te popullit, sepse nje i rritur nuk ka deshire jo se nuk mundet te vetdijesohet.Nuk do doja te prekja institucionet e dijes. Ato tashme kane deshtuar.Cdo gje ka marr emrin interes ose mik/e.Njohuria mund te merret nga burime te shumellojshme , ti mjafton te jesh ai sfungjeri thithes qe te mbash sa me shume.Puna sot nuk behet me teori, por me pune praktike.Do dicka nese ma kerkon mua une do te thoja : eshte atje shko merre.
Dija duhet te kete ne krah autoritetin.Pa autoritet nuk i perhap dot dijet.Subjekti e nderton vetveten permes praktikave te nenshtrimit ose ne nje menyre me autonome , permes praktikave te clirimit te lirise.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dija dhe pushteti

Mesazh nga Naki prej Fri 17 Sep 2010, 02:06

Dija nuk eshte prone por rruga per te dija quhet pronesi
Me pelqeu ky rresht ku edhe e nxorra si citat. Une do thoja ketu se hapi yne i pare eshte edukata pasi dija eshte edhe aftesi sepse te gjithe nuk mund ta kene nese nuk kane aftesin prandaj edhe e kan te veshtire ta bejne pronesi.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dija dhe pushteti

Mesazh nga deti prej Fri 17 Sep 2010, 08:18

Jo gjithmone te diturit jane ne pushtet. Nga ana tjeter, pushteti mbahet nga njerez te ditur e jo me dhune. Keta njerez te ditur behen prone e pushtetarit te pa ditur. Pra, dija gjithmone ka vleren e vet dhe mund te shitet dhe blihet. Sot edhe dija eshte si mall ne treg. Paraja sot e sjell boten, mbase e bente edhe me perpara, por sot eshte ne trend te plote.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13669
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dija dhe pushteti

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 17 Sep 2010, 18:17

Pra disa kohesh ne nje veper te antikitetit grek qe lexova, me beri pershtypje dicka, qe perendia e pasurise dhe pushtetit ne ate kohe ka qene e verber, sepse paraja dhe pushteti nuk jane ne raport te drejte me meriten, jo gjithmone ai njeri qe ka para dhe pushtet i ka sepse i meriton, ashtu sikurse jo gjithmone dija dhe pushteti jane ne perpjestim te drejte.
Mua me vjen keq qe ne vendin tone, fatkeqesisht, nese nuk ke nje mik qe te te hape shtigjet, e ke te pamundur te jesh ti vete ai qe i hap keto shtigje, sepse cdo gje po behet sa per sy e faqe dhe cdo kush nuk po le gure pa luajtur, per te qene ne krye te pushtetit, pavaresisht nga dija dhe njohurite. Dhe gjeja me absurde eshte kur i dituri behet vartes i te paditurit pse?! Sepse paraja dhe pushteti tashme po behen kohe qe jane shnderruar ne gjuhen e botes!!!

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11072
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dija dhe pushteti

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi