» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Antibiotikėt tė tejpėrdorur te sinusitet

Shko poshtė

Antibiotikėt tė tejpėrdorur te sinusitet

Mesazh nga Vizitor prej Sun 23 May 2010, 09:25

Antibiotikėt tė tejpėrdorur te sinusitet

Antibiotikėt duket se shfrytėzohen sė tepėrmi pėr sinusit, derisa shumica e kėtyre gjendjeve
shkaktohen nga viruset. Studimet mė tė reja tregojnė se vetėm 3 deri nė 5 % e
infeksioneve akute tė sinusiteve janė me natyrė bakteriale, qė do tė thotė se po
kaq i pėrgjigjen trajtimit me antibiotikė.

Duke shfrytėzuar tė dhėnat e nxjerra nga dy studime amerikane mbi praktikėn e
pėrshkrimit, hulumtuesit konkluduan se antibiotikėt ishin tė pėrshkruara pėr mė
shumė se katėr nga pesė pacientė me sinusit akut dhe dy tė tretat e pacientėve me sinusit kronik.
“Nga njohuritė e tanishme duket se antibiotikėt pėrdoren sė tepėrmi”, thotė
studiuesi Donald A.Leopold. “Kjo mund tė bazohet nė faktin se mjekėt ndjejnė
nevojėn t’i japin pacientit njė bar dhe prandaj nuk rezultojnė me mjekime shumė
efektive. Por, edhe mund tė jetė se antibiotikėt vėrtet ndihmojnė pacientėt tė ndjehen mė mirė”.
Antibiotikėt tė pėrshkruar mė sė shpeshti
Rhinosinusiti ėshtė njė inflamacion i vrimės nasale dhe hapėsirave sinusale.
Simptomat janė konsideruar akute kur kanė zgjatur deri nė katėr javė dhe,
kronike kur kanė vazhduar pėr tre muaj, ose mė gjatė.
Sinusiti akut zakonisht shkaktohet nga infeksione virale. Shkaktarėt e
sinusitit kronik nuk janė mirė tė qarta, por mendohet se nxiten nga
inflamacionet. Ka pasur njė vlerėsim tė pėrgjithshėm se antibiotikėt janė tė
pėrshkruar sė tepėrmi nė mjekimet e infeksioneve tė sinuseve dhe gjendjeve jo tė
mira shėndetėsore tė lidhura me sinusitet, por, janė bėrė shumė pak studime pėr ta konfirmuar kėtė.
Trajtimet mė sė tepėrmi tė pėrshkruara, pėr tė dy infeksionet sinusitale,
akute dhe kronike, janė antibiotikėt, tė pasuara nga antihistaminikėt,
dekongjestantėt nazal, kortikosteroidet inhaluese dhe ekspektoransėt dhe agjentėt tjerė mukolitikė.
Penicilina ishte antibiotiku mė sė shpeshti i pėrshkruar, i pasuar nga
cefalosporinat. Antibiotikėt pėrshkruhen nė 70% tė rasteve gjatė vizitave
shėndetėsore pėr infeksionet kronike tė sinusitit dhe nė 83% tek infeksionet akute tė sinusitit.
Pėrdorimi i gjerė i antibiotikėve sjell njė pėrfundim se ata duket tė jenė
efektivė nė uljen e simptomave ose nė parandalimin e pėrsėritjes, thonė
studiuesit. Njė mundėsi tjetėr e rėndėsishme ėshtė se shumica e pacientėve kanė
sėmundje qė tejkalon vetvetiu, e qė mund tė zgjidhet pavarėsisht nga trajtimi,
dhe mjekėt e tyre pėrshkruajnė atė ēfarė ata mendojė se do tė funksionojė.

Steroidet e inhaluara dhe tretėsirat e kripės
Pėrshkrimi i tepėr i antibiotikėve nė masė tė madhe nxitet edhe nga prirjet e
pacientėve. Ėshtė e kuptueshme qė nuk duhet t’i trajtojmė viruset me antibiotikė
dhe nuk duhet tė supozojmė se antibiotikėt janė mjekimi mė i mirė pėr rhinosinusitin kronik ose akut.
Steroidet pėr inhalim, qė pėrdoren pėr tė ulur inflamacionin, duket tė jenė
njė zgjidhje mė e mirė pėr shumicėn e pacientėve me probleme kronike tė
sinusiteve. Por, kėtė mjekim e shkruajnė vetėm nė 16.4% tė rasteve me pacientė me simptome kronike.
Njė prej mjekimeve mė tė mira pėr infeksionet akute jo bakteriale tė
sinusitit ėshtė, po ashtu, njė prej mė tė thjeshtave, larja e hundės nė mėnyrė
tė vazhdueshme me sprej kripor nazal qė ėshtė mjaft efektive si zgjidhje
terapeutike OTC (jashtė nevojave pėr t’u pėrshkruar detyrimisht nga mjeku).
Rekomandohet qė pacientėt tė fillojnė tė shfrytėzojnė kėto tretėsira kripore
pėr spėrkatje kur ndjejnė tė pėrparojnė simptomat respiratore.
Terapia me tretėsira kripore ėshtė mė e lirė, efektive dhe mė pak e
pėrdorshme. (Info Telegrafi)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi