» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Shko poshtė

Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:18

1. DORA.

Njė fėmijė doli tė bėjė pazarin pėr nėnėn e vet.
U bė i saktė dhe i kujdeshėm.
Bakalli, pėr t’ia shpėrblyer zellin e tij, mori nga dollapi njė kuti plot me karamele, e hapi dhe ia dha ato fėmijės.
“Merre! O vogėlushė!”
Fėmija mori vetėm njė karamele dhe bakalli e inkurajoi atė duke thėnė:
“Merre tė gjithė ato karamele qė i zenė dora jote!”.
Fėmija e shikoi atė me sytė e tij tė mėdhej dhe tha:
“Ah! Atėherė, merri ti pėr mua!”
“Pse?” vijoi bakalli.
“Sepse dora jote ėshtė mė e madhe!”

Kur tė luteni, mos i matni pyetjet tuaja me dobėsitė e fesė tuaj.
Le tė pėrkujtojmė se dora e Zotit ėshtė mė e madhe.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:18

. SHKO TI PĖR MUA.

Zakonisht njė burrė i thoshte gruas sė vet
ēdo dielė nė mėngjes:
“Shko ti nė Kishė e lutu pėr ne tė dy!”
Edhe miqėve u thoshte;
“Nuk ka fare nevojė qė tė shkoj nė Kishė.
Gruaja ime shkon dhe lutet pėr tė dy!”
Njė natė ky burrė pa njė ėndėrr.
Me gruan e vet te dera nė parajsė
prisnin qė tė hynin brenda.
Dalėngadalė dera u hap
dhe dėgjuan njė zė qė i thoshte gruas:
“Ti mund tė hysh pėr tė dy!”
Gruaja hyri dhe dera u mbyll pėrsėri.
Burri u shqetėsua dhe u friksua pėr sė tepėrmi,
Dhe u zgjua nga gjumi.
Mė e mrekulluar qe gruaja e tij, tė dielėn tjetėr,
kur, nė orarin e Meshės burri i saj i tha:
“Sot do vij edhe unė nė Kishė me ty!”


Unė, vetėm unė, pikėrisht unė, o Zot,
kam nevojė pėr t’u lutur! (dy herė).

Jo nėna ime, jo babaj im, jam unė, o Zot,
qė kam nevojė pėr t’u lutur…
Jo diakoni, apo shefi im, jam unė, o Zot,
qė kam nevojė pėr t’u lutur.

Unė, vetėm unė…

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:18

PSE VRAPON GJITHMONĖ?

Nga dritarja e tij
nėn sheshin e tregut,
Mėsuesi pa njė prej nxėnėzve tė vet,
njė farė Haikel,
duke ecur me shpejtėsi,
i zėnė nė punė deri nė grykė…
E thirri dhe e ftoi
qė tė shkojė tek ai.
“Haikel, a e ke parė qiellin sot?”
“Jo, Mėsues!”
“Dhe rrugėn, Haikel? A e ke parė rrugėn kėtė mėngjes?”
“Po, Mėsues!”
“E tani, e sheh atė?”
“Po, Mėsues, e shoh atė!”
“Mė thuaj ēfarė sheh”
“Shoh njerėz, kuaj, karroca, tregtarė qė lėvizin,
fshatarė qė ngrohen,
burra dhe gra qė shkojnė e kthejnė,
ja ēfarė unė shoh”.
“Haikel, Haikel,- e qortoi me butėsi Mėsuesi –
pas 50 vjet, pas 100 vjet
do tė jetė gjithmonė
njė rrugė si kjo
dhe njė treg si ky.
Makina tė tjera do tė sjellin tregtarė tė tjerė
pėr tė blerė dhe pėr tė shitur kuaj tė tjerė.
Por unė nuk do tė jem mė kėtu,
edhe ti nuk do tė jesh mė kėtu.
Atėherė unė tė pyes, Haikel:
‘Pse vrapon nėse as s’ke kohė
pėr ta shikuar qiellin?’.
A e ke parė qiellin kėtė mėngjes?”

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:21

FOLJA

Njė herė, njė ministėr ishte ulur
nė buzė tė njė burimi nė qytet.
Pėr mungesė vėmendjeje,
rrėshqiti brenda atij.
Disa njerėzė,qė kalonin andej,
dolėn pėrpara,
ia zgjatėn dorėn
duke thėnė:
“Ma JEP dorėn!”.
Por politikani
nuk e dėgjoi fare
dhe nuk ia shtriu dorėn atij.
Nė kėtė moment arriti njė burrė
qė e hapi rrugėn nėpėrmes njerėzve,
duke thėnė:
“Miq tė mi,
ministri ynė,
qysh prej lindjes
mėsoi vetėm foljen ‘tė marrėsh’;
ai nuk e njeh foljen ‘tė japėsh’.
Duke thėnė ashtu,
ia zgjati dorėn:
“Mirėdita, shkėlqėsia juaj:
merrni, pra, dorėn time!”.

Menjėherė ministri e kapi dorėn e burrit,
dhe doli nga burimi.

Njerėzit shpesh ngatėrrojnė foljet.
Zoti e njeh vetėm foljen ‘tė japesh’.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:22

NJĖ MOTĖR E DISA VAJZA.

Njė motėr e disa vajza,
ishin duke e pastruar Kishėn e vet.
E bėnin mė shumė dashuri
dhe entuziazėm,
si nė qoftė do tė ishin
duke pėrgatitur njė katedralė
pėr Hyjin e tyre.
Erdhi eproria e gjeti
njė karrigė me pluhur,
nje bank jashtė vendit tė zakonshėm,
njė vajzė me mengėt shume tė shkurta,
njė tjetėr me fundin mbi gjunjė
njė tjetėr me mė shumė tė kuq buzėsh.
Tė mrekulluarar, dalluan punėn
duke i fshirė djersėt qė kullonin
nga ēdo pore e lekurės sė tyre.
Pastaj eproria filloi tė largohet,
nėn sytė me hije trishtimit tė tyre.
E kur ajo u zhduk fare,
motra tha: “Le tė kthehemi nė dėtyrėn tonė!”

Jo gjithmonė ata qė janė autoritarė
kanė edhe autoritet!

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:22

DUAR TĖ PASTRA.

Pas vdekjes sė tij,
njė burrė u paraqit tek Zoti.
Me shumė krenari,
ai ia tregoi duart e veta,
duke thėnė:
“O Zot, shiko si janė tė pastra duart e mia!”
Zoti i buzėqeshi atij,
por me njė hije trishtimi,
dhe i tha:
“Ėshtė e vėrtetė,
Janė tė pastra,
por janė edhe boshe!”.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:22

DUAR TĖ PASTRA 2

Shkrimtari Dostojevski tregon historinė e njė zonje tė pasur, por shumė
koprrace, qė menjėherė pas vdekjes sė saj, gjeti pėrballė asaj njė
djallė shumė tė keq qė e hoqi nė detin e zjarrtė tė ferrit.
Engjelli i saj rojtar filloi tė mendojė i dėshpėruar nėse do tė ekzistonte njė mundėsi pėr ta shpėtuar atė.
Pas njė kohė u kujtua pėr njė ngjarje qė ndodhi shumė kohė pėrpara, dhe i tha Zotit:
“Njėherė kjo zonjė ia dhuroi njė qepė tė kopshtit tė saj njė tė varfėri”.
Zoti i buzėqeshi engjėllit: “Mirė. Falė kėsaj qepe, mund tė shpėtohet. Merre qepėn,
Do ta afrosh nė buzė tė detit tė zjarrtė nė mėnyrė qė zonja tė mund ta marrė, dhe pastaj terhiqe jashtė.
Nėse zonja do tė rrijė lidhur fortė me atė vepėr tė mirė tė vetėm qė bėri, do tė mund tė jetė e terhequr deri nė parajsė”.

Engjelli u var sa mė shumė ishte e mundshme buzė tė detit tė zjarrtė dhe e thirri fortė gruan:
“Sa mė shpejt, ngjitu pėr qepė!”
Kėshtu bėri zonja dhe filloi tė ngritet kah qiellit.

Por njė prej tė dėnuarve e kapi palėn e veshjes sė saj dhe u ngrit lart
me tė; njė mėkatar tjetėr e kapi kėmbėn e tė parit dhe u ngrit edhe ai.
Shpejt u formua njė rreshtė i madh njerėzish qė ngriteshin kah
parajsės, lidhur me zonjėn qė e kapi qepėn qė engjelli e kishte nė dorė.
Djajtė ishin shumė tė shqetėsuar, sepse ferri ishte gati duke u boshatisur, i ngjitur krejt pas qepės.
Resti i madh arriti deri te dera e parajsės. Por zonja ishte me tė
vėrtetė, njė koprrace e pandreqshme e nė kėtė moment e pa rreshtin e
mėkatarėve tė ngjitur me veshjen e saj dhe bertiti e zemėruar: “Qepa
ėshtė e imja! Vetėm e imja! Mė lėshoni…”. Saktėsisht nė kėtė moment
qepja u shpartallua dhe gruaja me tė gjithė ata qė e ndiqnin, u
rrokullitėn nė detin e zjarrtė.

I dėshperuar, pėrpara kangjellave tė parajsės, mbeti vetėm engjėlli rojtar.

I mbush duart e tua me duart e tjerve. Dhe shtrėngoj fortė.
Do tė shpėtohemi sė bashku. Apo nuk do tė shpėtohemi.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:22

POR NE RRIMĖ MBI UJĖ.

Mbreti Milinda, njė mbret shumė i fortė, ia tha njė meshtari tė moshuar:
“Ti thua se njeriu qė bėri ēdo tė keqe tė mundshme pėr 100 vjet dhe e
kėrkon falje prej Zotit pėrpara vdekjes, do tė fitojė mundėsinė tė
rilindė nė qiell.
Dhe nėse njė njeri bėn vetėm njė krim dhe nuk pendohet, do tė shkojė nė ferr.
A ėshtė kjo e drejtė? A janė ndoshta 100 krime mė tė lehta se njė e vetme?”

Meshtari i dha kėtė pėrgjigje: “Nėse unė do ta marrė njė gurė tė vogėl
sa syri im, dhe e vė nė sipėrfaqen e liqenit, do tė fundoset apo do tė
rrijė mbi ujė?”

“Do tė fundoset (mbytet)” pėrgjigji mbreti.
“Dhe nėse do t’i marrė 100 gure tė mėdhej,dhe i vė nė njė barkė dhe e
shtyj barkėn nė liqe, a do tė fundosen (mbyten) apo do tė rrinė mbi
ujė?”
“Do tė rrinė mbi ujė”.
“Atėherė 100 gurė dhe njė barkė janė mė tė lehtė se njė gurė i vogėl?”
Mbreti nuk dinte ēka do tė pėrgjigj. Dhe meshtari i moshuar shpjegoi:
“Kėshtu, o mbret, u ndodh edhe njerėzve. Njė njeri, edhe pse mėkatoi
shumė, nėse mbėshtetet nė Zotin, nuk do tė fundoset nė ferr.
Pėrkundrazi njeriu qė bėn keq edhe njė herė tė vetme, dhe nuk e kėrkon
mėshirėn e Zotit, do tė birret”.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:23

FTESĖ.

Njė njeri i pasur, pronar i njė kėshtjelle, bėri njė festė tė madhe dhe
i ftoi tė gjithė banorėt e fshatit, qė shtrihej afėr murėve tė qytezės
sė tij.
Por mendoi se kantinėt e verės, edhe pse shumė tė mbushura, nuk do tė
kishin pasur mundėsi ta shuajnė etjen e njė morie aq tė madhe njerėzish.
Ky njeri fisnik u kėrkoi njė nder banorėve tė fshatit: “Do ta vėmė nė qendėr tė oborrit, ku do tė gostitemi, njė enė tė madhe.
Ēdonjėri prej jush le ta sjellė verėn sipas mundėsive tė tij, dhe le ta derdhė nė enė.
Tė gjithė pastaj mund tė marrin verėn sa u nevojtet, dhe do tė mjaftojė pėr tė gjithė”.
Njė fshatarė, pėrpara qė tė niset pėr tek kėshtjella, mori njė katruve,
dhe e mbushi me ujė, duke menduar: “Pak ujė nė njė enė tė madhe nuk do
tė vėrehet …Askush nuk do ta dijė kėtė!.
Kur arriti nė festė e derdhi “verėn” e tij nė enėn e pėrbashkėt dhe u ul nė tryezė.
Kur tė parėt shkuan pėr ta nxjerrė verėn, nga ventili i enės doli vetėm uji.
Tė gjithė kishin menduar tė njėjtė gjė. Dhe kishin sjellur vetėm ujė.

Nėse nuk kėnaqemi pėr kėtė botė, ėshtė shkaku sepse mjaft njerėz sjellin vetėm ujin.
E gjithė krijesat vuajnė pėr kėtė.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:23

HIJA

Ditėn e parė shkollore,
nė njė fshatė tė shkretė,
njė fėmijė ecte pėr nė shkollė,
herėt nė mėngjes,
sė bashku me nėnėn e vet.
Fėmijė ishte krejt i marrur
prej hapave tė mėdha
tė hijes sė vet
tė projektuar nga djelli i mėngjesit
qė bėntė qė ai tė duket e tė ndiet
njė vigan lart mė shumė se 30 metra.
Menjėherė nėna u ndal.
E shikoi djalin drejtė nė sy
dhe tha: “O biri im,
mos e shiko hijen tėnde nė mėngjes,
shikoje nė mesditė”.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:23

DHELPRA.

Njė dhelpėr, duke e kundruar hijen e vet
herėt nė mėngjes, tha:
“Sot pėr drekė do tė haj njė deve”.
Pėr gjithė mėngjesin endej andej-kėndej
e kėrkontė deven qė do tė hajė.
Nė mesditė, duke parė hijen e vet, tha:
“Pėr kėtė herė, mirė,
njė mi do tė mė mjaftonte”.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:23

BETIMI

Njė perandor i lashtė kinezė
bėri njė ditė njė betim solemnė:

“Do t’i pushtoj dhe do t’i fshij
nga mbretėria ime tė gjitė armiqtė e mi”.
Mbas pak kohe, nėnshtetasit e tij, tė ēuditur
e panė Perandorin e tyre
qė shetiste nėpėr kopshtet e pallatit mbretėror
me armiqtė e tij mė tė ashpėr,
duke i marrė pėr krahė,
duke qeshur me ta,
dhe duke bėrė shaka sė bashku..
“Por,- i tha i mrekulluar njė obortar –
nuk kishe premtuar qė do tė kishe fshirė
nga mbretėria jote tė gjithė armiqtė e tu?”
“Me tė vėrtetė isha betuar dhe e kam bėrė,
- pėrgjigj Perandori -.
Bėra qė tė gjithė tė ndryshohen
dhe tė bėhen miq tė mi!”.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:23

Nje njeri po ecte nje dite
pergjate bregut te detit dhe po meditone.
"O Zot - thonte - sa i madh dhe
i vertete je ti. Gjithmone me ke ndihmuar dhe me
ke qendruar prane.
Te jam shume mirenjohes edhe pse e di
qe nuk te meritoj".
Vazhdonte te ecte dhe
ndonjehere kthente koken pas
dhe shihte mbi rere kater gjurme,
dhe mendonte dy jane te miat dhe
dy jane te Zotit.
Ai e udhehiqte ngado.
Kete ritual e perseriste cdo mengjes.
Kaluan shume kohe dhe ky njeri
pesoi nje fatekeqesi ne familje.
Ne nje aksident rrugor i vdiq djali i vetem.
Por ai perseri vazhdonte te luste Zotin dhe
vazhdonte te dilte cdo mengjes ne breg te detit.
Nje dite teksa po lutej iu drejtua Zotit dhe i tha:
"Cdo dite o Zot te jam lutur,
por jam ndjere vetem dhe
kur ktheja koken pas nuk shihja
me kater gjurme por vetem dy.
A mos valle me ke braktisur?"
Atehere Zoti qeshi dhe i tha:
"Po si mund ta mendosh nje gje te tille biri im,
une te kam qendruar gjithmone prane,
edhe ne momentet me te veshtira.
Kur t'i ke pare vetem dy gjurme
ne breg te detit ato kane qene te miat,
pasi une te kam mbajtur ne krahe - iu pergjigj Zoti".
Duhet te besojme se Zoti eshte gjithmone prane nesh.
Nje gje nuk duhet ta harrojme kurre:
"Zemra e nenes dhe syte e Zotit nuk na braktisin kurre!".

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:24

MJELLJA AFRIKANE

Nė njė shkollė agrikulturashė nė Afrikė,
mėsuesi kishte shpjeguar mirė
qė lopėt duhet tė mjelleshin mirė,
dhe qė pėr kėtė as njė pikė qumshti
nuk duhej tė rrinte nė sisorėn e tyre,
qė tė mos vuajnė pezmatimin e gjirit.
“A keni kuptuar mirė? – pyeti mėsuesi,
njė burrė i madh, i fortė, i huaj.
“Po!” – i pėrgjigjėn ata.
Dhe shkuan nė shtallė pėr t’i mjelė lopėt.
Pas disa minuta njė nxėnės,
shumė i kėnaqur,
ia tregoi mėsuesit njė kovė me disa litra qumsht.
I mjaftoi njė shikim i shpejt i sisave tė lopes
mėsuesit qė tė kuptojė qė gjysma e qumshtit
nuk qe mjelė dhe pėr tė murmuruar me veten:
“Ah! Kėta tė prapambetur!”.

Dhe i tha nxėnėsit:“Aq pak?”.
Dhe nxėnėsi shtoi: “Pse? Nuk tė mjafton?”.

Nėse ke ēka tė mjafton, pse shqetėsohėsh?

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:24

SYRI I MARANGOZIT.

Ishte njė herė, shumė kohė pėrpara,
nė njė fshat shumė tė vogėl,
zdrukthėtaria e njė marangozi.
Njė ditė, nė mungesė tė pronarit,
tė gjitha veglat e punės sė tij
u mblodhėn dhe u kėshilluan.

Mbledhja u bė e gjatė dhe plot me gjallėri,
disa herė edhe shumė e ashpėr.
diskutohej pėr t’i larguar nga bashkėsia e ndershme
e veglave disa prej tyre.

Njė mori fjalėn e tha: “Duhet ta largojmė motrėn tonė Sharrėn,
sepse kafshon e na bėn tė kėrcejnė dhėmbėt.
ka karakterin mė kafshues tė tokės”

Njė tjetėr nė vazhdim tha: “Nuk mund ta kemi mė ne vėllaun tonė Zdrugthin:
ka njė karakter tė mprehtė dhe pedant,
kėshtu qė i shkul qimet gjithēkaje qė ai prek”.

“Vellau Ēekiēi – protestoi njė tjetėr –
ka njė karakter tė padurueshėm dhe tė furishėm.
Do tė them se ėshtė njė boksier i fuqishėm dhe agresiv.
Ėshtė ngacmuese dhe provokuese mėnyra
me tė cilėn ai rreh dhe rirreh pandėrprerė.
Ai na nervozon tė gjithė! Le ta largojmė atė!”.

“Dhe Gozhdat?
A mund tė jetojmė me njerėz aq tė shpuesit?
Qė tė ikėn edhe Lima dhe Rrashpa.
Tė jetosh me ta ėshtė njė ferkim, njė mosmarrėveshje e vazhdueshme.
E duhet tė largohet edhe Letėrzmerili
pėr arsye qė nuk bėn asgjė tjetėr pėrpos qė tė gėrvishtė tė afermin e vet!”.

Kėshtu diskutonin, gjithmonė nė mėnyrė mė tė ashpėr,
dhe me mė shumė gjallėri, veglat e marangozit.
Flisnin gjithė sė bashku.
Ēekiēi donte ta largojė limėn dhe zdrugthin,
kėta kėrkonin tė largoheshin gozhdat dhe ēekiēin,
e kėshtu nė rallė.
Nė fund tė mbledhjes tė gjithė kishin larguar gjithė tė tjerėt.

Mbledhja u ndėrpre pėrnjėherėsh nga arritja e marangozit.
Tė gjitha vegla heshtėn kur ai u afrua banakut.
Burri mori njė dėrrasė
dhe e sharroi me Sharrėn kafshuese,
e zdrukthtoi me Zdrukthin qė i shkul qimet gjithēkaje qė ai prek.
Motra Latore qė plagos me vdekje,
motra Rrasha me gjuhėn e vrazhdė,
Limezmerili qė rafshon dhe gėrvisht,
hynė nė veprim menjėherė pas kėsaj.

Marangozi i mori pastaj vėllezėrit Gozhda,
gjithmonė shpuesit
dhe Ēekiēin qė rreh dhe pėrplas.
Ai i pėrdori tė gjitha vegla
edhe pse kishin njė karakter tė keq,
pėr tė ndėrtuar njė djep,
njė djep shumė tė bukur
pėr njė fėmijė qė ishte duke lindur,
pėr tė pranuar jetėn.

Zoti na shikon me syrin e marangozit.

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Aristogata prej Mon 24 May 2010, 20:24

FENERĖT E FIKUR.(19)

Njė shofėr u ndalua dhe u gjobit nga policia
sepse voziste me fenerė tė prishura.
Kėrkoi njė servis pėr t’i riparuar.
Por njė makanik nuk kishte kohė,
njė tjetėr ishte shumė i zėnė,
njė tjetėr, pas njė orė kėrkimėsh,
nuk e gjeti defektin,
njė tjetėr, pas njė shikimi tė shpejt
kėrkoi njė shumė tė madhe parash pėr ta riparuar.
Nė fund gjeti njė mekanik simpatik e tė sigurtė nė punėn e vet.
Ky u afrua makinės, me gishtin dėftues dy tre herė e gėrvishti
njė vend mė parė afėr parafangės tė djathtė,
pastaj afėr parafangės tė majtė,
dhe ēuditėrisht fenerėt u ndizėn.
“Sa?”, i pyeti shoferi, duke menduar qė 50 centė do tė mjaftonin.
“10 Euro”, tha mekaniku.
“Je shumė i shtrenjtė! Ke gėrvishur vetėm kėshtu me thu.
50 centėt mjaftojnė!”.
Por mekaniku kėmbėnguli: “Pėr gėrvishjen, 50 centė. Por pėr tė ditur ku ta bėj, 9 euro e 50 centė tjera!”.

Rėndėsia e njohjes!

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10540
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Histori tė vogla dhe tė bukura pėr shpirtin

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi