» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

11 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 11 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Buke e kripe e zemer , ka sot?

Shko poshtė

Buke e kripe e zemer , ka sot?

Mesazh nga Vizitor prej Fri 28 May 2010, 10:42

Sofra shqiptare ka qene e varfer, po jo bosh.Nder shekuj kemi qene te roberuar, e ndersa kemi luftuar per lirine e trojeve tona jemi mjaftuar me nje kafshate thate, ose te ngjyer ne uje sa per ta zbutur, sa per te thyer urine qe te pakten gjumi te na zinte dhe e nesermja te ishte me e kthjellet per te qene aty ku e kerkonte ceshtja e lirise.Gjithmone e kemi siguruar jetesen nga bujqesia dhe blegtoria.Ndoshta jane dy profesionet qe dime ti bejme me se miri.Rrjedha e viteve dhe e kohes solli ndryshime, me popullesine qe u zhvendos ne qytet dhe nje pjese e mire e tyre zgjodhen emigrimin.Kjo nuk erdhi se nuk e donin vendin, kjo nuk ndodhi as se fshati ishte me i keq se qyteti, po se kishte ardhur koha ta permbysnin ate sofren ku buka e thate dhe tasi me uje duheshin permbysur, per t'iu dhene jetes luksoze dhe me sa me pak mundime.Sot ne vitin 2010 te gjithe i kemi thene lamtumire bukes me kripe qe kur na ndodhej ndonje pike vaj ulliri e shperndanim mbi feten e bukes ne te kundert i hidhnim pak uje.E kur buken e kripen e lame lame dhe zemren peng te asaj buke e kripe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Buke e kripe e zemer , ka sot?

Mesazh nga E Dashuruar prej Fri 28 May 2010, 14:53

Mirėpo shqiptarėt nė njė farė mėnyre pasqyrohen tek buka, te ajo e grurit, e misrit, e zezė, e bardhė… Ėshtė pikė referimi pėr identitetin e tyre, sepse bujarinė, karakteristikėn e valėvitur tradicionalisht, e kanė quajtur ndryshe “bukė, kripė e zemėr”. Nuk ėshtė thėnie kulturorisht e pathemeltė. Njerėzit e mirė i kanė quajtur gjithnjė “buka e fukarasė”, miqtė mirėbesonin mė shumė kur thyenin bukėn bashkė, kurse bukėshkalėt nuk i kanė duruar kurrė.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11530
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Buke e kripe e zemer , ka sot?

Mesazh nga Sajo prej Thu 03 Feb 2011, 12:40

Buke Krip e Zemer ka shum domethenje ata qe kan zemren e mir jan te respektuar kan moral.Qdo te mir te ket ne sofer.nese dikush te vie musafir edhe pse nuk e njeh fare po ka moral te mirepret te thot hajde bujrum buk e krip e zemer domethen asht mik prites .se sot ska asnje njeri qe ska asgje per te ngren por kjo eshte nje shenje mirsjellje respeti e morali
avatar
Sajo

Shteti : peja
Postime : 37
Kyējet nė forum : 8060
Regjistruar mė : 30/01/2011
Profesioni : muzik

http://www.radio-selex.de

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Buke e kripe e zemer , ka sot?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi