» Cila ėshtė miqėsia sot?
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Geri (7161)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
lolita (6766)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Annika (6751)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Voglushja (4385)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Interesant (4173)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Arjana (3724)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
albi (3377)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 
Adisa (3282)
Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_lcapRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Voting_barRovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Vote_rcap 


Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar

Shko poshtė

Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar Empty Rovena Dilo: Martesa, destinacioni i enderruar

Mesazh nga E Dashuruar prej Wed 09 Jun 2010, 10:25

Ėshtė dashuria qė e kalon kohėn dhe hapėsirėn. Ndaj “fundi i botės” nė njė tekst kėnge pėr disa mund tė tingėllojė ekstreme, po pėr kėngėtaren Rovena Dilo ėshtė pėrbetimi mė i ndjerė nėse nė kėtė jetė dashuron me shpirt. I ka shkruar vetė vargjet e kėngės “Pėrtej kohės” qė i dedikohen asaj ndjenje qė shėtit si frymė mes njerėzve. Edhe pse ka konkurruar nė Festivalin e Kėngės nė RTSH, Rovena tregon se destinacioni i kėngės ishte pėr tė realizuar klip tė veēantė me muzikėn lirike tė Endri Sinės. Nė kėtė intervistė filozofike pėr “Panorama Plus” kėngėtarja flet pėr dashurinė, romantikėn dhe martesėn.
“Pėrtej kohės” ėshtė klipi juaj i ri ku i kėndohet misterit tė dashurisė. Shohim qė dominon ngjyra e bardhė, nuk ėshtė e kuqja ngjyra qė ju perceptoni kėtė ndjenjė?
Kjo dashuri e klipit dhe vargjeve tė kėngės “Pėrtej kohės” qė kėto ditė ka nisur tė transmetohet nė “Supersonic Tv” ėshtė mė e bardhė se e bardha, ndoshta eterike, e pangjyrė, pra diēka qė duhet ta perceptosh si frymė dhe jo ta shohėsh. Nė kohėt qė jetojmė jemi tė ngujuar nė botėn materiale, por duhet tė kujtojmė se dashuria ėshtė fryma jonė. Kur njė njeri dashuron ai bėhet mė i mirė se kurrė, ėshtė mė i gatshmėm, mė i plotė, mė i dashur se kurrė, sepse dashuria ka aftėsinė t’i kalojė ca gjėra tė rėndomta. Dashuria ėshtė si shpirti, ėshtė si fryma, ėshtė ndjenja qė na lidh me atė botėn qė nuk e dimė nėse ekziston. Dhe kėnga “Pėrtej kohės” ėshtė e tillė se kjo dashuri mund tė na marrė dhe tė mė ēojė diku nė realitete qė nuk i dimė nėse ekziston ose jo.
Duket sikur nė tė gjitha klipet ju pėlqen tė luani me hapėsirėn. Edhe nė kėtė klip shfaqeni nė njė urė gjigande. Pse?
Unė nuk i kėrkova regjisorit tė dukem bukur. Kisha njė ide tė qartė qė nė klip tė kishte njė urė gjigande, dhe regjisori Aleksandėr ishte shumė dakord. Klipi ėshtė xhiruar nė Urėn e Zogut mbi lumin Mat, qė Aleksandėr e gjeti pas njė kėrkimi tė urave tė Shqipėrisė. Na u duk si njė dhuratė nga Zoti pasi kėrkoja ambient sa mė arkitekuror dhe gjeometrik. Doja urėn si konceptin universal qė tė ēon nga njė realitet nė tjetrin, nga njė botė nė tjetrėn, dhe ecjen mbi tė qė nuk arrin askund…
Nė ēfarė moshe ėshtė Rovena nė klip, dhe nė ēfarė kohėsh jetohet aty?
Rovena ėshtė nė moshėn reale, ndėrsa pėr kohėn jam pėrpjekur tė sjell njė film pa kohė. Filozofia brenda klipit ėshtė se ēfarė ka pėrtej kėsaj kohe dhe hapėsire, a ėshtė dashuria andej, dhe ē’do tė bėnim ne pa dashurinė?! Mendoj se kjo ndjenjė ėshtė e pėrjetshme, dhe kur nuk e kemi e kėrkojmė.
Ju duket se filozofoni si tepėr nė kėngėt tuaja, apo jo?
Jo. Kėnga « Pėrtej kohės » ka njė tekst shumė tė thjeshtė. “Me ty nė fund tė botės do tė vija dhe sikur ta dija se nuk do tė kishte kthim…”. Pėr dikė kjo frazė mund tė tingėllojė ekstreme, por unė e pėrdora se jam e bindur qė njė njeri kur do dikė e thotė gjithmonė kėtė brenda vetes.
Nė kohėt qė jetojmė a ekziston kjo dashuri pėr tė cilėn po flisni?
Mendoj jo. Sot dashuria ėshtė bėrė konsum, diēka ordinere, e zakonshme. Nuk ėshtė se s’ka njerėz qė i kap thellė dashuria dhe sot, pėrndryshe nuk do dėgjonim njerėz qė vetėvriten, vrasin, dashurojnė deri nė fund, ikin larg pėr njeriun qė duan… Por kam pėrshtypjen se njerėzit janė bėrė mė cool, janė robotizuar nga teknologjia the se dashuria e ka humbur romancėn. Por njeriu prapė kur dashuron sado “cool” qoftė prapė bėhet romantik.
Ju jeni natyrė romantike?
Po, shumė.
Nė tė pėrditshmen tuaj si e shfaqni romanticitetin, dhe mendoni se romatikėt kanė gjithnjė sukses nė jetė?
Njerėzit qė janė romantikė e gjejnė romanticitetin edhe nė jetėn e tyre tė pėrditshme. Patjetėr qė romantikėt nė fund kanė sukses nė jetė pasi janė njerėzit mė tė dashur pėr tė tjerėt, mė tė bukurit nė mendje e shpirt. Mbase duken pak si tė dalė mode, por ata qė shfaqen jashtė mode janė mė nė modė, se kėshtu fillon tendenca.
Folėm shumė pėr dashurinė, por ēfarė martese ėshtė ajo qė po jetoni me Florian Rizėn?
Flori ėshtė im shoq, dhe kur jeton me dikė romantizmi jeton diku. Por dhe nė momentet e mia emocionale ndaj burrit tim jam romantike. Unė jam Rovena edhe nė martesė, sepse njeriu bart me vete atė qė ai ėshtė, si vetėm, si i martuar. Por do thosha qė martesa ėshtė njė destinacion shumė i ėndėrruar. Tė gjitha gratė nė fund fare duan tė martohen se jeta ėshtė bėrė tė ndahet me dikė. Jeta kalohet mirė nė ēift ndaj them se po jetoj njė gjendje tė mirė. Jam nė njė moshė tė pjekur qė i vlerėsoj dhe i shijoj gjėrat.


Burimi: Panorama Plus
E Dashuruar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 12547
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi