» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kuriozitete

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Sat 07 Jul 2007, 19:47

---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.
---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.

---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.

---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

---Peshkaqenėt nuk sėmuren.

---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,
---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

---Minjtė nuk mund tė vjellin.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 20 Jul 2007, 09:34

Gary Duschl ėshtė mbajtės i rekordit nė krijimin e vargut mė tė gjatė me ēamēakėza.
Vargun e ēamēakėzave, Gary ka filluar tė krijojė qė nė nė shkollė tė mesme. Meqe kjo atij ju duk diēka interesante ai vazhdoi ta zgjasė vargun pėrgjate jetė sė tij. Pėr ta vazdhuar kėtė aktivitet Gary tani ndihmohet dhe nga shokėt, familja dhe njerėz te ndryshėm qė e ndihmojnė Gary-n duke i derguar atij ēamēakėzave me postė.
Gary ka vendosur ta vazhdojė kėtė aktivitet pėrgjatė gjithė jetės sė tij.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 20 Jul 2007, 09:35

Njeriu mė i moqem nė botė nė historin e shkruar tė njerzimit ka qenė zonja Zhane Luisa Kalmenti (Jeanne Louise Calment) e lindur mė 21 shkurt 1875 nė Francė e cila vdiq mė 4 gusht 1997.
Ajo nė jeten e saj ėshė regjistruar nė librin e rekordeve pėr disa dukuri sikur qė ėshtė kėngėtarja mė e vjetėr apo aktorja mė e vjetėr. Nė moshėn 114 vjeqare ajo luajti rolin qė prezentonte vetėveten nė filmin "Vincenti dhe Unė" (Vincent and Me) nė vitin 1990.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Tue 28 Aug 2007, 10:33

50 vjet kishte lapsin ne koke
E rrallė, e ēuditshme, por tėrėsisht e vėrtetė. Njė grua nė Gjermani, e cila kishte kaluar 55 vjet tė jetės sė saj me njė laps ngulur nė kokė, mė nė fund ka mundur tė shpėtojė prej tij. Margaret Vergerit i ishte ngulur lapsi nė afėrsi me syrin, nė moshėn 4-vjeēare. Njė pjesė e tij, madje kishte depėrtuar edhe nė tru mbi syrin e majtė. Gjatė gjithė jetės sė saj 59-vjeēarja kishte vuajtur nga dhimbje koke tė vazhdueshme e tė mėdha, nga tė cilat nuk e shpėtonin as dhimbjevrasėsit mė tė fuqishėm. Mė nė fund ajo i ėshtė nėnshtruar njė operacioni shumė delikat pėr heqjen e lapsit nė njė spital tė Berlinit. Mjekėt, pas njė seance qė ka zgjatur rreth 2 orė, kanė mundur ta heqin pjesėn mė tė madhe tė lapsit nga koka e pacientes, por nuk kanė pasur mundėsi tė nxjerrin prej saj 2 centimetra tė materialit tė drunjtė, pasi e kanė cilėsuar shumė tė rrezikshme njė gjė tė tillė. Sipas njė specialisti qė u mor me ēėshtjen e pacientes me kėtė patologji kaq tė ēuditshme, zonja ndihet shumė mirė dhe nuk ka pėr tė ndjerė asnjė dhimbje nė tė ardhmen. Sa pėr pjesėn e ngelur nė tru, ajo ėshtė izoluar, ndaj nuk mund tė shkaktojė dėme tė tjera e, pėr mė tepėr, dhimbje. Pėr mjekėt operacioni konsiderohet i vėshtirė, pėr shkak tė zonės delikate, por falė teknikave moderne, gjithēka ėshtė realizuar me sukses. Lapsi i futur nė kokė ishte 8 cm i gjatė, dhe pėr pak nuk kishte dėmtuar nervat qė lidhen mė tė parin. E vetmja arsye qė gruaja nuk e kishte kryer mė parė operacionin shpėtues, ėshtė se deri para pak kohėsh asnjė kirurg nuk e merrte pėrsipėr kėtė, duke qenė se nuk ekzistonin aparaturat e duhura, tė cilat janė vėnė nė shėrbim tė pacientėve vetėm pak kohė mė parė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Mon 26 Nov 2007, 08:31

Shumė pak kohė pėr tė shpėtuar Tokėn

Rreth vitit 2025 bota dhe njerėzit do tė kenė ndryshuar mėnyrėn e tyre tė jetesės, ndėrsa rreth 12 mijė specie tė gjalla do tė jenė zhdukur. Megjithatė, jo tė gjithė i kanė marrė seriozisht parashikimet e James Lovelock, njė shkencėtar anglez, i cili ėshtė bėrė i famshėm pėr zbulimin e dėmeve nė shtresat e ozonit. Shumė nga kolegėt e tij, me tė cilėt punon prej vitesh, mendojnė se ato tė James-it janė profeci tė ekzagjeruara apokaliptike. Por bestselleri i fundit i publikuar nga Lovelock arrin nė pėrfundime thuajse tė ngjashme me ato qė janė nxjerrė kėto ditė nga shoqata e shkencėtarėve britanikė me rastin e edicionit qė ēdo vit i kushtohet shkencės. Kėshtu, ndryshimi klimaterik i Tokės, mbinxehja, e quajtur ndryshe "efekti serrė", do tė arrijė nė njė pikė tė pariparueshme brenda 20 vitesh dhe neve qė jetojmė nė Tokė na ngelen vetėm pak vjet pėr tė marrė masa drastike pėr ta parandaluar gjithė kėtė, para se tė jetė vonė. Nė njė raport tė prezantuar nė kongres, pėr shembull, studiuesit e "British Antartic Survey" tė Universitetit tė Kembrixhit analizuan me imtėsi shtresėn e akullt dhe kėrkuan me kujdes flluska ajri, nga tė cilat u munduan tė mblidhnin informacion pėr ndryshimin e pėrgjithshėm tė atmosferės. Nga analiza e tyre u zbulua qė niveli i anhidridit karbonik dhe metanit nė atmosferė nuk kanė qenė kurrė nė nivele kaq tė larta qė prej 800 mijė vjetėsh dhe kėto nivele tani po rriten me njė shpejtėsi marramendėse. Opinioni mbizotėrues, tė paktėn nė atė ēka u tha nė Festivalin e Shkencės, ishte se kemi arritur nė pragun e ndryshimeve klimaterike katastrofike. Ashtu siē shkruan nė librin e tij profesor Lovelock: "Brenda njė dhjetėvjeēari ose maksimumi dy, Toka do tė jetė mė e nxehtė nga sa ka qenė nė 5 milionė vitet e fundit, nė epokėn kur nė Oqeanin Atlantik notonin krokodilėt. Rreth 200 milionė persona do tė migrojnė nė Veri, afėr Polit tė Veriut, pėr tė mbijetuar, sepse nuk do tė kenė rrugėzgjidhje tjetėr. Edhe nėse mund tė marrim menjėherė masa tė jashtėzakonshme pėr ta frenuar kėtė ndryshim, botės do t'i nevojiteshin mijėra vite pėr ta marrė sėrish veten".
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Mon 26 Nov 2007, 08:35

Vitaminat
1-LULESHTRYDHE
Luleshtrydhet janė njė ushqim i pasur me vitaminė K, e cila i bėn kockat tė jenė tė forta. Pikėrisht pėr kėtė arsye mjekėt rekomandojnė qė tė gjithė njerėzit duhet tė konsumojnė ēdo ditė tė paktėn pesė luleshtrydhe.

2-KARROTA
Ėshtė njė nga lėndėt ushqyese kryesore tė organizmit dhe ndihmon pėr njė shėndet sa mė tė mirė, e cila kryen funksione tė ndryshme qė lidhen me imunitetin dhe shtimin e qelizave tė trupit. Beta karoteni vepron zakonisht si njė antioksidant qė neutralizon radikalet e lira.

3-SHEGA
Ėshtė e pasur me minerale, tė cilat janė tė domosdoshme pėr organizmin tonė, nga ana tjetėr sipas specialistėve dietologė, ky frut ndikon pozitivisht nė organizmin tonė, madje po tė konsumohet ēdo ditė rrit mundėsinė pėr t'u dobėsuar.

4-SPINAQI
Qė nė lashtėsi njihen efektet pozitive tė spinaqit, i cili pėr nga lloji futet nė familjen e perimeve. Kėshillohet qė tė konsumohen gjethet jeshile tė spinaqit, pa harruar kėtu edhe ato tė sallatės; kjo pėr tė evituar sėmundjet e zemrės e diabetit.

5-DOMATJA
Domatja, por edhe produktet qė vijnė prej saj, ndihmojnė nė luftėn kundėr kancerit. Pėrbėrėsit qė ato pėrmbajnė kanė aftėsinė qė tė jenė antikanceroze dhe tė ulin rrezikun e zhvillimit tė kancerit. Madje kohėt e fundit pjesa mė e madhe e dietave ka pėrbėrės domate.

6-BAJAMET
Bajamet janė tė pasura me magnez dhe Vitaminė E, tė cilat luajnė rol nė formimin e rruazave tė kuqe tė gjakut. Tek tė gjitha bajamet, pavarėsisht nėse i hani nė ēokollata, nė amareta apo si kokrra tė veēanta, ka pėrbėrje magnezi.

7-BORONICAT
Boronicat pėrmbajnė njė pėrbėrės antioksidant shumė tė fuqishėm tė quajtur pterostilbene, i cili ndihmon nė uljen e nivelit tė kolesterolit dhe ruajtjen e tij nė normat e duhura. Ky ėshtė edhe pėrbėrėsi kryesor i kolagjenit qė pėrbėn materialin strukturor te kockave tė trupit.

8-ELBI
Elbi pėrmban Potasiumin, i cili ėshtė i pėrfshirė nė shumė procese jetėsore tė trupit, duke mbajtur nėn kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrės dhe veshkave. Kėshillohet pėrdorimi i 4-5 biskotave me elb ēdo ditė.

9-AVOKADOT
Efekti i avokadove vėrehet sidomos te ata persona qė vuajnė nga niveli i lartė i kolesterolit nė gjak. Avokadot janė tė pasura me magnez, i cili ėshtė i nevojshėm pėr disa nga proceset bazė tė organizmit dhe vepron nė mė tepėr se 300 reaksione biokimike.

10-RREPA
Rrepat janė rrėnjė me ngjyrė tė kuqe. Efektet e rrepės janė tė ngjashme me ato tė spinaqit dhe tė dyja kėto bimė janė tė nevojshme dhe tė dobishme pėr organizmin. Rrepat pėrmbajnė folat dhe batainė, dy lėndė ushqyese, tė cilat ndihmojnė nė ruajtjen e nivelit tė gjakut.

11-LAKRA
Mjafton tė hash vetėm njė masė tė mjaftueshme lakre, dhe me tė ke marrė rreth 22 kalori. Lakra pėrmban pėrbėrės, tė cilėt stimulojnė prodhimin e enzimave nė organizėm, realizojnė prodhimin e radikaleve tė lira dhe reduktojnė rrezikun e kancerit.

12-KANELLA
Kanella ndihmon nė kontrollimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, nivelet e larta tė tė cilit pėrbėjnė rrezik pėr shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės. Pėrdorimi i kanellės rekomandohet kryesisht pėr tė sėmurėt me diabet tė tipit II.

13-KUMBULLA E THATE
Kumbullat e thara pėrmbajnė sasi tė larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik, antioksidantė qė janė veēanėrisht efektivė nė luftėn kundėr "radikalit superoksid anion". Kjo ėshtė njė ndėr arsyet kryesorė qė kumbullat e thara pėrdoren edhe nė kokteje.

14-FARA KUNGULLI
Kėto produkte qė hidhen poshtė nga kungulli janė pjesa mė e ushqyeshme e tij. Pse janė tė shėndetshme? Sipas specialistėve kapėrdimi i farave tė kungullit ėshtė mėnyra mė e thjeshtė pėr tė konsumuar magnez.

15-SPECI
Ky ėshtė njė ndėr perimet kryesore qė, pėrveē efekteve pozitive qė ka pėr hollimin e gjakut, i shėrben edhe fushės sė estetikės. Bėn mirė pėr rigjenerimin e lėkurės, veēanėrisht kur konsumohet i pa gatuar.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga shaban cakolli prej Wed 28 Nov 2007, 08:35

Tėrmeti mė i madh dhe mė katastrofal nė botė ka ndodhur nė provincėn kineze Shenski mė 2 shkurt tė vitit 1556,me qrast humben jetėn 750,000 veta.
shaban cakolli
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14706
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga *b@llboy_network* prej Sun 24 Feb 2008, 20:16

1.Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".

2.Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

3.Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

4.Nėna mė e vjetėr
Rosanna Dalla Corta nga Viterbo (Itali) sipas tė dhėnave nė korrik tė vitit 1994 nė moshėn 63 vjeēare lindi njė djalė.

5.Operacioni mė i gjatė
Njė operacion i cili u zhvillua nė vitin 1951 nė Chicago, Illinois (USA), gjatė tė cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mėnjanua njė cistė nga njėra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orė. Gjatė operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 nė 140 kg.

6.Marilyn Monroe,

gjegjėsisht Norma Jean Mortenson, legjendė e filimit, muzikės dhe bukurisė, e lindur mė 01.06.1926, nė fėmijėrinė e saj ndėrroi 12 familje pėrkujdesėse.

7. Marilyn Monroe

U lind me 1 qershor te 1926 ne spitalin e pergjithshme te Los Angelesit. Quhej Norma Jean Mortenson por adoptoi mbiemrin e nenes, Baker. Po te kishte jetuar do te kishte ndjekur nje hark normal plakjeje dhe renjeje. Por vdiq 36 vjeēe dhe asnje dive tjeter e ekranit jeton sovrane si ajo.

8.Shumė femra,

besojnė se vetėm nėse janė tė bukura dhe simpatike mund tė marrin guxim, qė me anė tė flirtit tė tėrheqin vėmendjen e meshkujve. Flirti pėrherė ėshtė i dobishėm, shprehen specialistėt. Edhe atėherė kur femra jo aq simpatike flirton, ka gjasa tė mira tė tėrheqė vėmendjen e huaj. Meshkujt nuk bėjnė flirt, por vetėm atėherė kur pranė tyre ulet ndonjė femėr tejet e bukur. Martesa shkakton shqetėsim, ėshtė ky pėrfundim i psikologėve dhe i mjekėve gjermanė. Hulumtimi i tėrėsishėm ka dėshmuar se madje edhe ngjarjet pozitive mund tė ndikojnė negativisht nė gjendjen trupore dhe shpirtėrore, do tė thotė nė shėndetin dhe nė jetėn bashkėshortore.

9.Meshkujt

kanė aktivitet intensiv seksual tė hershėm nė adoleshencė dhe nė rininė e parė, dhe kjo nuk konsumohet as nė vitet e martesės. Njerėzit qė bėjnė jetė aktive seksuale nė moshė tė re, vazhdojnė tė ruajnė relativisht aftėsinė edhe nė moshė tė thyer. Akti i parė seksual te meshkujt duhet tė fillojė nė moshėn 22 vjeē, pasi ai ėshtė i lidhur edhe me pjekurinė psikike. Nėse djali e fillon herėt jetėn seksuale, e pėrjeton atė shumė fuqishėm dhe i keqinterpreton momentet, nuk vlerėson gjendjen dhe rreziqet, madje mund tė kalojė edhe nė dhunė seksuale. Njė 50-vjeēar me 20 vjet martesė, mund tė ruajė njė denduri raportesh edhe 3-4 herė nė javė. Jeta seksuale fillon njė rėnie graduale pas moshės 40 vjeē, e cila ka njė kurbė relative sipas karakteristikave individuale. Pėrgjithėsisht, aktiviteti seksual pushon mbi moshėn 70-vjeēare. Sipas statistikave, meshkujt 70- vjeē nė 62% tė rasteve e kanė tė pamundur aktin seksual.

10. Imazhi

Meshkujt dashurojnė imazhin e njė gruaje tė gatshme vetėm pėr kėnaqėsitė e tyre, femrat ose e pėlqejnė qė nė kontaktet e para ose me pas i druhen pėr ta praktikuar mė pas me kalimin e kohės nė fazat e mėvonshme. Nuk ka teknika tė veēanta, kjo varet mbi tė gjitha nga fantazia. Njė problem mjaft i pėrhapur ėshtė se shumė meshkuj nuk dinė se si duhet ta bėjnė edhe ata seksin oral. Frika kryesore qėndron nė faktin se lėngjet vaginale janė tė pakėnaqshme nė shije apo nė nuhatje. Pėr tė bėrė seks oral me njė vajze, ėshtė e nevojshme, por jo e vetmja mundėsi, qė ajo tė shtrihet pėr tė ndjerė mė tepėr kėnaqėsi. Por ėshtė e mundshme tė bėhet edhe duke qėndruar nė kėmbe, por pėr sa i takon intensitetit tė kėnaqėsisė, ky ėshtė njė faktor personal. Gjatė njė raporti seksual, ėshtė mjaft e mundshme qė ta rrisėsh ndjeshmėrinė. Bashkėpunimi nė ēift e rrit “masėn” e kėnaqėsisė seksuale.
avatar
*b@llboy_network*

Shteti : Kosovė
Postime : 18
Kyējet nė forum : 12186
Regjistruar mė : 07/02/2008

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Sun 24 Feb 2008, 20:20

8) 8) 8) 8)
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:15

Njeriu pa zemer

61 vjeēari Luis Kuartermen ėshtė i vetmi njeri nė Florida qė megjithėse pa zemėr, ėshtė gjallė. Mė 21 prill, mjekėt nė spitalin memorial nė Majami tė Floridės hoqėn nga trupi e Luisit zemrėn qė ia kishin transplantuar 13 vjet mė parė. Pėr 13 vjet zemra punoi mirė, por pastaj ai filloi tė ndjejė dhimbje. Mjekėt e vizituan dhe vendosėn qė zemra e sėmurė duhej hequr pėr tė parandaluar infeksionin e mundshėm. Pėr ta mbajtur gjallė, ata e lidhėn Luisin me njė aparat ventrikular qė luan rolin e zemrės. Luis duket i shėndetshėm. Ai thotė se ndjehet mirė, por vetėm qė num mund tė lėvizė nga shtrati. Por familja dhe mjekėt e tij e dinė se Luis nuk mund tė qėndrojė gjatė nė kėtė gjendje. Ata shpresojnė qė sė shpejti tė gjejnė njė zemėr pėr transplantim qė t’i pėrshtatet organizmit tė tij.
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:16

Varesja me perla me e gjate ne bote


Varesja me e gjate me perla arrin 150 m dhe eshte krijuar dhe shfaqur ne dyqanin De Wan ne Milano. Roberto Moschetto De Wan (Itali) perdori mbi 12,000 perla per te perfunduar varesen si pjese te inaugurimit te Javes se Modes ne Milano, Itali, me 17 shkurt, 2006.
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:16

gjumi

Shumė njerėzve u duhet kohė pėr t’u dalė gjumi pasi ēohen nga shtrati. Njė studim i ri tregon se gjatė minutave tė para pas zgjimit, aftėsia jonė pėr tė marrė vendime nuk ėshtė mė e mirė se pas konsumimit tė njė sasie jo tė vogėl alkoholi. Nuk ėshtė habi qė kaq shumė njerėz pijnė kafe nė mėngjes pėr tė fituar energji. Njė studim i ri nga Universiteti i Kolorados ka zbuluar se dobėsia fizike dhe mungesa e ekuilibrit qė ndjejmė kur zgjohemi nga gjumi mund tė na bėjė mė tė paaftė se po tė mos flinim fare. Josh Rodgers ėshtė student qė ka marrė pjesė nė kėtė studim. Kur ai zgjohet papritur dhe i kėrkohet tė bėjė njė test tė thjeshtė matematike, Josh nuk lėviz shpejt dhe nuk mendon qartė. “Ėshtė me tė vėrtetė e vėshtirė.” Profesor Kenet Right udhėhoqi studimin i cili ėshtė botuar nė Gazetėn e Shoqatės Amerikane tė Mjekėsisė. “Ne kemi zbuluar se kur ngrihemi nga gjumi aftėsitė tona janė shumė mė tė kufizuara sesa gjatė orėve qė jemi zgjuar.” Profesor Wright ka zbuluar edhe se kur mund tė merren notat mė tė ulėta nė provime. “Mungesa mė e theksuar e aftėsive ndodh menjėherė pas zgjimit gjatė pak minutave tė para.” Shumicėn e kohės kjo lloj mungesė ekuilibri e quajtur ndryshe “inerci e gjumit” kalon gjatė 10 minutave tė para. Por pėr ca njerėz mund tė zgjasė deri nė dy orė. Profesor Right dhe studiues tė tjerė testuan njė grup pacientėsh sė pari pasi kishin fjetur gjithė natėn pėr njė javė me radhė. Pastaj ata i testuan kėta pacientė pasi kishin qendruar 26 orė pa gjumė. Pacientėt ishin mė mirė kur ishin pa gjumė fare. Ruth Meyler udhėton shumė dhe thotė se studimi ėshtė i saktė. “Kam 36 orė qė jam pa gjumė dhe nuk ėshtė fare problem.” Ka njė arsye pėr kėtė. Profesor Right thotė se pjesa ballore e trurit, si i gjithė trupi nuk do tė zgjohet nga gjumi kur bie alarmi. “Kjo ėshtė pjesa e trurit qė ėshtė e lidhur me aftėsinė pėr tė menduar qartė dhe pėr tė marrė vendime.” Ky zbulim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr mjekėt dhe punonjėsit e urgjencės, si dhe personelin ushtarak, pra tė gjithė ata njerėz qė duhet tė marrin vendime tė rėndėsishme, nganjėherė tė lidhura me jetėn apo vdekjen, ndėrsa kanė ende inerci gjumi. Kjo ėshtė gjithashtu diēka qė njerėzit qė ngasin makinėn pėr nė punė duhet ta marrin parasysh. Profesor Right thotė se pjesa mė e madhe e aksidenteve ndodhin herėt nė mėngjes kur njerėzit janė rrugės pėr nė punė.
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:17

Zbulohet numri prim me i madh

Shkencetaret ne universitetin e Missourit kane identifikuar numrin prim me te madh te njohur deri me sot. Skuadra ne Central Missouri State University, drejtuar nga dekani Steven Boone dhe profesori i matematikes Curtis Cooper, e zbuloi ate ne mes te dhjetorit pasi kishin programuar 700 kompjutera vite me pare. Numri prim eshte nje numer pozitiv qe pjesetohet vetem me veten dhe me 1 -- 2, 3, 5, 7 e keshtu me radhe. Numri qe zbuloi skuadra eshte i gjate 9.1 milion shifra. Ai eshte nje numer prim Mersenne i njohur si M30402457 -- domethene 2 ne fuqi 30,402,457 minus 1. Numrat prim Mersenne jane nje kategori e vecante shprehur si 2 ne fuqi "p" minus 1, ku "p" eshte gjithashtu nje numer prim. "Jemi jashtezakonisht te emocionuar," tha Boone, profesor kimie. "Kemi shume kohe qe po kerkojme nje numer kaq te gjate."
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:17

Gratė qė pinė shumė kola me kafeinė mund tė shtojnė rrezikun e njė goditje nė zemėr

Lajm i mirė pėr gratė qė pinė kafe: ajo nuk e shton rrezikun e tensionit tė lartė tė gjakut, kjo sipas njė studimi tė ri tė Shoqatės Amerikane tė Mjeksisė. Studimi u krye pėr 12 vjet dhe pėrfshiu mė shumė se 150 mijė gra. Mjeku Wolfgang Winkelmayer dhe kolegėt e tij qė kryen studimin prisnin tė zbulonin se kafeina e kafesė do tė krijonte rrezik mė tė lartė pėr tensionin e gjakut. "Pėrkundrazi, kafeja ka efekt parandalues pėr tensionin e lartė tė gjakut." Dr. Winkelmayer dhe personeli i tij zbuluan se edhe gratė qė pinin 6 apo mė shumė filxhan kafe nė ditė nuk janė mė shumė nė rrezik nga tensioni. Por ai thotė se e njėjta gjė nuk mund tė thuhet pėr gratė qė e marrin kafeinėn nga kolat. "Zbuluam se nga pijet e gazuara qė pėrmbajnė kafeinė, kola e rregullt apo dietike ka rreziqe mė tė larta pėr tensionin e gjakut." Kola e regullt e shton rrezikun me 44 pėrqin tek gratė mė tė moshuara dhe 28 pėrqind tek tė rejat. Megjithatė Dr. Winkelmayer thotė se mė shumė studime janė tė nevojshme pėr tė zbuluar shkaqet e kėsaj rritjeje tė rrezikut. "Nuk do tė nxitohesha pėr tė arritur nė njė konkluzion. Duhen studime tė mėtejshme pėr t’i konsoliduar kėto pėrfundime." Por Dr. Winkelmayer thotė se zbulimet pėr kafeinėn e kafes janė tė qarta. Shoqata amerikane e Pijeve publikoi njė deklaratė ku thuhet se faktorė tė tjerė mund tė shkaktojnė tensionin e lartė nė gjak: mėnyra e jetesės, stresi apo kushte tė tjera shėndetėsore dhe se studimet e ardhshme do tė vėrtetojnė sa tė rėndėsishme janė kėto faktorė.
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:17

Sa kohė cilėsore kaloni me njėri-tjetrin?

Miliona ēifte britanike po rrezikojnė shėndetin e marrėdhėnies sė tyre duke mos kaluar kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Megjithė diskutimet pėr "balancim tė jetės me punėn", njė studim i detajuar i mė shumė se njė mijė personave tė rritur qė punojnė dhe jetojnė sė bashku tregoi se njė nė pesė vetė tashmė ėshtė shumė i zėnė me angazhimet nė punė, saqė ata kalojnė javė tė tėra pa kohė cilėsore me njėri-tjetrin. Studimi i komisionuar nga At Home Society - njė organizėm i ngritur me qėllim inkurajimin e ēifteve tė kalojnė mė shumė kohė bashkė, tregon se mbi 30% e forcės punėtore nė Britani kalojne me shume kohe sesa duhet te pune. Sipas autorit tė studimit, ēiftet qė nuk kanė mundėsi tė kalojnė "kohė cilėsore sė bashku" seriozisht rrezikojnė shėndetin dhe jetėgjatėsinė e marrėdhėnies sė tyre".
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:18

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:19

Ja kam fut Kot Very Happy
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Musafir prej Sat 29 Mar 2008, 22:25

A e dini se Albanian i ka 7 gra 🤡
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:27

Ke genjy lal u bone 8
Very Happy
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Albanian prej Sat 29 Mar 2008, 22:27

Naki edhe une du me u bo admin lal Very Happy
avatar
Albanian

Shteti : itali
Postime : 16
Kyējet nė forum : 12570
Regjistruar mė : 02/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Dukagjini prej Sun 30 Mar 2008, 13:35

a e dini se ende egzistojn 3 teveqelat.
Dukagjini
Dukagjini

Shteti : Peja-Kosovė
Postime : 178
Kyējet nė forum : 12453
Regjistruar mė : 10/11/2007
Profesioni : Speaker-Dj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Musafir prej Sun 30 Mar 2008, 16:16

a edini qe une nuk i njof keta ,duki kush jan eeeee??
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Guest prej Sun 30 Mar 2008, 16:19

une i njoh te tret jan Naki,Duki,dhe Riki teveqela e pa mahi hahahaha

avatar
Guest
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga akili prej Sun 30 Mar 2008, 19:34

a e dini ju qe une me morenen do martohemi nga behari
akili
akili

Shteti : greqi
Postime : 244
Kyējet nė forum : 12078
Regjistruar mė : 13/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Musafir prej Sun 30 Mar 2008, 19:35

po mua pse nuk ma ka then njeri eeeeeeeee hahhahahahahahah mos bej shakara te tilla ketu se na keqkuptojn te lutem ok
avatar
Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga akili prej Sun 30 Mar 2008, 19:36

pse thua e marin live keta shpirti po mire nuk jua prishim qefin ketyre neve
akili
akili

Shteti : greqi
Postime : 244
Kyējet nė forum : 12078
Regjistruar mė : 13/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Zemera_e_thyer prej Tue 01 Apr 2008, 08:59

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė
Tani ja ke fut kot lal
Zemera_e_thyer
Zemera_e_thyer

Shteti : Jetoj:Ne nje Bote te Poshter
Postime : 1260
Kyējet nė forum : 12195
Regjistruar mė : 29/01/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:37

Rekordet Botėrore janė tė panumėrta, edhe mė tė shumtė nė numėr personat qė i mbajnė ato. Jo mė kot ėshtė krijuar libri Guinness i rekordeve botėrore, ku ēdo vit regjistron gjithēka tė re dhe tė paarritur mė parė nė ēdo fushė tė jetės.

Njerėzit bėjnė gjithfarė ēmendurish, prandaj kjo ėshtė njė ndėr temat mė tė gjera nė botė. Mbledhja e kėtyre rekordeve ėshtė njė sfidė mė vete. Ekzistojnė me qindra mijėra rekorde botėrore tė ēuditshme dhe mahnitėse, dhe seleksionimi i tyre kėrkon kohė dhe mundim. Pėr njė rekord tė vėnė nė botė ekzistojnė me qindra tė tjerė tė pa dokumentuar. Revista "Neatorama" ka listuar 20 rekorde botėrore mė tė mirė dhe mė tė ēuditshėm, duke lėnė prapa shumė tė tjerė.
E mrekullueshme ėshtė makina mė e madhe nė botė, 4X4, e cila ėshtė fare normale, me pėrjashtim tė gomave gjigante tė pėrdorura nga ushtria amerikane nė vitet '50 pėr transport.
Motoēikleta mė madhe nė botė, ajo e ndėrtuar nė Kaliforni nga njė person i pasionuar pėr motoēikleta, ėshtė prova e vėrtetė se ēfarė mund tė ndėrtojė njeriu vetėm me vullnet dhe kokėfortėsi. Ka dhe tė "apasionuar" tė tjerė, tė cilėt e kanė tė vėshtirė tė shkėputen nga kolltuku i preferuar, dhe pėr kėtė arsye ndėrtojnė dhe divanin mė tė shpejtė nė botė.
Ky klasifikim nuk pėrfshin turkun me hundėn mė tė madhe nė botė, atė prej 8.8 centimetrash, qė i pėrket Mehmet Ozyurek, i cili vazhdon tė fitojė ēdo vit nė konkursin e hundės mė tė gjatė nė Turqi.
Ndėr rekordet e tjera qė papėrmendura nė kėtė shkrim ėshtė edhe rekordi i hedhjes mė gjatė tė xhuxhave, tė cilin e ka vendosur nė vitin 2002 britaniku Jimmy Leonard, kur ka hedhur njė xhuxh tė quajtur "Lenny gjigandi" nė njė distancė prej mė shumė se 33 metrash.
Rekordin e vetullave mė tė gjata nė botė, atyre prej 20 centimetrash, e ka thyer amerikani Leonard Traenkenschuh. Tre ndėr personat me flokė mė tė gjata nė vesh janė indianė.
Nė tė njėjtėn kohė rekordin pėr flokėt dhe mustaqet mė tė gjata nė botė e mbajnė dy indianė. Nuk ka si tė ndodhte ndryshe, kur nderi i njė burri matet me gjatėsinė e mustaqeve. Nė kėtė kulturė, nėse do ta lėndosh me tė vėrtetė njė person, atėherė dėnimi mė i rėndė do tė ishte ai t'i prisje mustaqet. Edhe pse India njihet si shteti me njerėzit me talente ndėr mė tė ēuditshmet, "rekordthyesa" ka nė tė gjithė botėn.
Makina mė e madhe nė botė
Ky automjet ėshtė ndėrtuar nga Bob dhe Marilyn Chandler, nga st. Louis, Misuri. "Bigfoot #5" ėshtė krijuar nė verėn e vitit 1986, me qėllimin e vetėm pėr tė shfrytėzuar rrotat e gjata "Firestone Tundra". Fillimisht rrotat janė pėrdorur pėr trenin e tokės nė Alaskė, nga ushtria amerikane nė vitet '50. Automjeti sot qėndron nė muzeun nė St. Louis.
Mobilja mė e shpejtė nė botė
Ky divan pėrveēse ėshtė i rehatshėm, ėshtė edhe i shpejtė, duke iu dėrguar ku tė doni ju. Mobilja konsiderohet njė mjet i ligjshėm rrugor, pasi ka targė dhe mini motor. Ėshtė i pajisur me njė mbulesė leopardi, mbajtėsen e picės nė rolin e timonit, frena dore dhe njė copė ēokollate ku mund tė zgjidhni katėr marshet e mundshme dhe ka njė shpejtėsi prej 87 mph.
Lėkura me elastike nė botė
Lėkura mė elastike nė botė i pėrket Garry Turner nga Caistor, Lincolnshire, Angli. Ai tėrhoqi lėkurėn e barkut me njė distencė prej 15.8 centimetrash duke u regjistruar kėshtu nė librin "Guinness" tė rekordeve. Garry vuan nga njė sėmundje e rrallė e quajtur "Sindroma Elhers-Danlos", njė ērregullim i indeve lidhės qė ndodhen poshtė lėkurės.
Deti artificial mė i madh nė botė
Kush nuk do ta donte njė parajsė tė tillė. Pėr fatin tonė tė keq, parku ujor artificial ndodhet nė njė fushė nė Miyzaski, Japoni. Ky park ujor i brendshėm ka njė ēati tė palosshme dhe mot tė kontrolluar. Gjithkush mund tė shijojė rėrėn e nxehtė dhe ujin e freskėt nė shi apo dėborė. Parku me palma dhe dallgė pėr tė praktikuar sėrfin ėshtė i hapur nė ēdo stinė.
Aeroplani i vetėm dhe mė i madh qė ėshtė ngrėnė
Michel Lotito, i njohur mė mirė si Monsinjor Mangetout, apo zoti I ha tė gjitha, ėshtė njė tip normal, me pėrjashtimin e vetėm se ha gjithēka, qė nga metali dhe deri tek xhami. Ai ėshtė mbajtėsi i rekordit pėr vaktin mė tė madh tė ngrėnė ndonjėherė, njė aeroplan "Cessna 150". Muri i stomakut tė tij ėshtė sa dyfishi i normales dhe prodhon njė lėng qė tret gjithēka.
Labirinti mė i madh nė botė
Fermeri nga North Yorkshire, Tom Pearcy ka krijuar labirintin mė tė madh nė botė, pėr nder tė 40-vjetorit tė "Star Trek". Labirinti, i cili ndodhet jashtė Jorkut, mbulon 32 akra, ekuivalenti i 15 fushave tė futbollit. Ėshtė dizenjuar duke pėrdorur teknologjinė e satelitėve, qė do tė thotė se shtegu ka njė distancė prej gjysmė metri.
Flluska e sapunit mė e madhe nė botė
Sam Heath, i njohur mė mirė si "Sam Sam, burri i flluskės", vendosi rekordin botėror tė mė shumė personave tė futur brenda njė flluske tė vetme. Sam pėrdori njė shkop 7 metra tė gjatė pėr tė futur 19 persona brenda saj. Nė tė vėrtetė tė 19 personat ishin nxėnės shkolle, megjithatė flluska ėshtė njė ndėr mė tė mėdhatė tė krijuara ndonjėherė prej tij.
Kurnacja mė e madhe nė botė
Hetty Green ishte njė grua e pasur, njė ndėr mė tė pasurat nė botė, pėr shkak se nuk shpenzonte asnjė para. Ajo nuk ngrohej kurrė dhe as pėrdorte ujė tė ngrohtė. Vishte vetėm njė fustan tė zi, nuk i lante duart kurrė dhe hante byrekė qė kushtonin 15 cent. Djali i saj dhe kėmbėn dhe e preu pasi ajo vonoi trajtimin nė kėrkim tė shėrbimit shėndetėsor falas.
Flokėt dhe mustaqet mė tė gjata nė botė
India ka shumė ēudi. Si tė mos mjaftonin tė tjerat, dy ndėr personat me mustaqe mė tė gjata janė indianė. Personi nė tė majtė ėshtė Kalyan Ramji Sain nga Sundarth, Indi, i cili s'e ka hequr mustaqen 3.39 metra qė prej vitit 1976. Ai nė tė djathtė, mbajtėsi i rekordit botėror, ėshtė Badamsinh Juwansinh Gurjar, mustaqja e tė cilit ėshtė 4 metra e gjatė.
Motoēikleta mė e madhe nė botė
Greg Dunham nga Stockton, Kaliforni, e ndėrtoi kėtė automjet gjigand prej 3 metra tė lartė dhe 7 metrash tė gjatė nė njė periudhė 3-vjeēare. Ajo peshon 6.500 paund dhe Dunham e komandon nė njė kafaz poshtė timonit. Ai e krijoi motoēikletėn vetėm se shokėt e tij e sfiduan, duke i thėnė se diēka e tillė ishte e pamundur tė ndėrtohej.
Plaku i dėborės mė i gjatė nė botė
Ky ėshtė Angus, mbreti i malit, plaku mė i gjatė i dėborės nė botė, i ndėrtuar nė vitin 1999 nė Bethel, Maine. Pėr ta ndėrtuar janė pėrdorur 6 rrota automobili pėr gojėn, 3 rrota tė tjera pėr kopsat, 200 kubikė kėmbė dėborė, 6 metra copė pėr kapelen, 40 metra copė pėr shallin, 2 pemė 6 metra tė gjata pėr krahėt dhe me dhjetėra zbukurime tė tjera.
Mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė
Jackie Bibby, i njohur si "njeriu i gjarpėrinjve" nė Teksas, ėshtė vėrtet i famshėm nė Amerikė. Ai mban 10 rekorde botėrore, atė pėr mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė, plot 8 copė. Jackie Bibby ka qėndruar nė njė vajzė me 81 prej tyre, ėshtė futur nė njė shtrat me 109 copė dhe ka futur nė njė thasė 10 prej tyre pėr 17.11 sekonda.
Biskota mė e madhe nė botė
Kompania "Immaculate Baking Co." ka pjekur biskotėn mė tė madhe nė botė nė vitin 2003. Ėmbėlsira ėshtė rreth 30.5 metra nė diametėr dhe peshon 18160 kilogramė. Kjo ėshtė njė foto e ėmbėlsirės e marrė nga 30 metra lartėsi. Pika e kuqe nė mes ėshtė njė person qė qėndron nė qendėr tė biskotės. Pėr prodhimin e saj janė pėrdorur me qindra kilogram ēokollatė.
Monedha e arit mė e madhe nė botė
Sa vlen kjo monedhė nėse do tė kėmbehej? Plot 100 mijė euro. Monedha e arit ėshtė prodhuar nga flori 24 karat nga kompania "Austrian Mint". Monedha mban njė replikė tė hollit tė famshėm tė Orkestrės Filarmonike tė Vjenės nga njėra anė dhe tė instrumenteve nga ana tjetėr. Nga kjo kompani janė krijuar vetėm 15 disqe prej 24 karatėsh, 37 centimetra nė diametėr.
Anija transportuese mė e madhe nė botė
Kjo ėshtė njė anije qė transporton njė tjetėr anije. Anija "MV Blue Marlin" qė transporton pesha tė rėnda dhe gjysmė e zhytur dhe motra e saj "MV Blac Marlin" janė ndėrtuar tė transportojnė turjela vaji. Kjo anije transportuese me njė kuvertė tė hapur ėshtė fotografuar duke mbajtur "USS Cole", njė tjetėr anije e dėmtuar nga njė bombė nė Yemen.
Pesha mė e rėndė e ngritur me gjuhė
Me siguri nuk e kishit dėgjuar ndonjėherė, por ekziston njė rekord botėror pėr peshėn mė tė rėndė tė ngritur me gjuhė. Po, po e lexoni mirė. Mė 11 shtator tė vitit 2004, njeriu qė njė herė ka kapėrdirė njė hanxhar kasapi, ngriti rreth 10 kilogramė me njė grep kasapi qė e kishte kaluar nė gjuhė.
Familja mė e madhe e zhonglerėve
Titullin e familjes mė tė madhe tė zhonglerėve nė botė e mban familja me 13 anėtarė, Boehmer. Prindėrit e familjes thonė: "Tė jesh njė familje e madhe do tė thotė tė bėsh disa detyra njėherėsh, tė bėsh darkėn ndėrkohė qė ndihmon fėmijėt me detyrat, lidh njė gju tė vrarė". Gjithēka filloi 22 vite mė parė me njė libėr zhonglerėsh dhe shumė kohė tė lirė.
Monedha mė e madhe nė botė
Nėse monedha e arit ju duket e madhe, nuk ėshtė asgjė nė krahasim me monedhėn e ishullit tė vogėl, Yap, nė perėndim tė Hauait, ku gurė mė tė mėdhenj se rrota e traktorit pėrdoren si mjet kėmbimi. Me qindra gurė gjigandė tė tillė qėndrojnė tė mbėshtetur pranė shtėpive, apo tė fshehur mes pemėve dhe gėmushave. Ato janė shekullore dhe vlejnė me mijėra dollarė.
Kungulli mė i madh nė botė
Larry Checkon vendosi njė rekord tė ri botėror pėr kungullin mė tė rėndė tė rritur ndonjėherė. Ky pėrbindėsh ėshtė 667 kilogramė i rėndė. Nė konkursin e pėrvitshėm tė perimeve mė tė ēuditshme ishte e pranishme edhe lakra mė e madhe nė botė, e rritur nga fermeri Bernard Lavery. Ai mban 10 rekorde botėrore tė fruta dhe perimeve mė tė rėnda nė botė
Ekuilibri mė i rėndė nė kohė
John Evans ka njė talent tė veēantė. Ai ka njė ekuilibėr tė jashtėzakonshėm, por edhe njė forcė edhe mė tė madhe. Talentin e tij e pėrdor pėr tė dhėnė shfaqje nė tė gjithė botėn. John mban mė shumė se 30 rekorde botėrore pėr ekuilibrimin e gjėrave me kokė. Nė kėtė foto ai mban nė kokė njė makinė njė tonėsh pėr disa sekonda.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:39

Martohet me te burgosurin i denuar per vdekje?!

Njė grua nga Nottinghamshire i Britanisė sė Madhe ėshtė martuar me njė amerikan i cili ėshtė njė i burgosur i dėnuar me vdekje, pasi ata tė dy kanė shkėmbyer disa poezi bashkė. Tracy Morgan e filloi lidhjen e saj me James Morgan para katėr vitesh. Ajo e vizitoi atė nė burgun e Raleigh, tė Karolinės sė Jugut.

Pasi e takoi pėr pesė herė nė burg, ajo vendosi tė zhvendosjes me shtėpi nė qytetin mė tė afėrt tė burgut. Morgan, i cili ėshtė 52 vjeē, ėshtė dėnuar nė nėntor tė vitit 1997, pasi grabiti duke vrarė Patrina Lynette King, 34 vjeēe, nga Asheville. Zonja Morgan deklaroi rreth krimit se nuk ishte njė pengesė pėr tė, pasi ajo mėsoi dhe gjeti tė gjitha detajet rreth krimit. Burime nga departamenti i burgut nė Karolinėn e Jugut, deklarojnė se vetėm dy vetė kanė mundur tė martohen gjatė kohės qė kanė qenė tė burgosur, por ky ėshtė i vetmi rast qė martohet njė i dėnuar me vdekje.

Ndėrsa oficerėt e burgut e lejuan martesėn e cila u bė nė ambientet e burgut, kanė vendosur qė tė martuarit tė takohen nga njė orė e gjysmė nė javė, por do tė jenė gjithmonė tė shoqėruar. Zonja Morgan tha se lidhja filloi pasi ajo i dėrgoi poezi Morganit nė burg. Dhe poezia titullohej "Ku ėshtė i dashuri im?". "Kur ai mė ktheu pėrgjigje ishte shumė i prekur dhe mė tha: - Asnjė nė jetėn time nuk mė ka thirrur i dashuri im". Zonja Morgan ka planifikuar tė jetojė nė Raleigh me djalin e saj 15-vjeēar dhe shprehet optimiste se njė ditė ajo dhe burri i saj do tė jenė bashkė jashtė mureve tė burgut. "Ne nuk dorėzohemi kurrė", thotė ajo. "Unė besoj qė me ndihmėn e Zotit, tė gjitha gjėrat janė tė mundura".

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:42

Disa Cudira fotot me te shiquara
15 Gusht... 2006. Te rinjte e Bejrutit duke shetitur mes germadhave te Bejrutit lindor. Fotografia fituese e cmimit "Fotografia Mediatike e Vitit 2006".

Foto nga garat nderkombetare ne not te mbajtura ne France...

Esther, vogelushja prostitute me shoqet, Kinshasa, DRCAmazon

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:45

SHBA, qeni mė i pasur nė botė trashėgon 12 milionė dollarė

Leona Helmsley


Qeni i Leona Helmsley do tė vazhdojė tė bėjė jetėn e pasur edhe pas vdekjes tė sė zonjės dhe mė pas do tė prehet pranė. Helmsley ia la gjithēka qenit tė saj maltez, me emrin Telashe (Trouble), njė fond prej 12 milionė. Agjentja e shitjes sė pasurive dhe pronarja e shumė hoteleve luksoze, nuk i la asgjė dy nipėrve tė saj. Ajo i la gjithashtu miliona dollarė vėllait tė saj, Alvin Rosenthal, i cili duhet tė kujdeset pėr Trouble nė mungesė tė saj, si dhe dy prej nipėrve tė saj nga djali mė i vogėl, Jay Panzirer, me kusht qė tė vizitonin varrin e babait tė tyre njė herė nė vit. Pėrndryshe, shkruan ajo, ata nuk do tė marrin asgjė nga 5 milionė dollarėt qė u la secilit. Helmsley nuk u la asgjė dy prej fėmijėve tė vegjėl tė Jay Panzirer, Craig dhe Meegan Panzirer, pėr "arsye qė ata i dinė", shkruan ajo. Por askush nuk doli mė i pėrfituar se Trouble, i cili njė herė doli edhe nė reklama televizive pėr hotelet "Helmsley" dhe u bė i famshėm se njė herė kafshoi pastruesen e shtėpisė. Ajo la pas 3 milionė pėr mirėmbajtjen e banesės sė saj tė fundit, nė Westchester County, ku ėshtė varrosur bashkė me bashkėshortin. Ajo i la edhe 100 mijė dollarė shoferit tė saj. Pėrfitimet nga shitja e rezidencave dhe pronave Helmsley do t'i shkojnė fondit bamirės "Helmsley".

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:49

Njė punonjės hekurudhash 65-vjeēar, i cili ra nė gjendje kome pas njė aksidenti nė Poloninė komuniste, u pėrmend 19 vite mė vonė nė Poloninė demokrate dhe me ekonomi tregu tė lirė. Jan Grzebski, i detyruar tė lėvizė me karrige me rrota, mendoi se do tė jetonte vetėm dy ose tre vjet, aq sa i kishin dhėnė doktorėt pas aksidentit nė vitin 1988. Edhe pse u habit jashtė mase nga ky ndryshim, nuk harron tė falėnderojė gruan, Gertruda, kujdesi i vazhdueshėm i sė cilės gjatė kėtyre viteve e ka ndihmuar tė qėndrojė nė jetė.
“Ishte Gertruda ajo qė mė shpėtoi dhe kurrė nuk do ta harroj”, thotė ai pėr stacionin televiziv “TVN24”. Pėr 19 vjet, zonja Grzebski bėri punėn e njė infermiereje nė reanimacion, e cila e ka ndėrruar pozicionin e trupit tė burrit tė saj ēdo njė orė, nė mėnyrė qė tė parandalonte infeksionet nga qėndrimi shtrirė. “Kur rashė nė koma kishte vetėm ēaj dhe uthull nė dyqane, mishi ishte me racion dhe kishte radhė para dyqaneve tė benzinės. Tani i shoh njerėzit nė rrugė me celularė dhe dyqanet janė tė mbushur plot mallra, sa mė bėjnė me dhimbje koke”, thotė ai. Kur Grzebski u zgjua, tė katėrt fėmijėt e tij ishin martuar dhe ai ishte bėrė me 11 nipėr dhe mbesa gjatė kohėve qė ishte nė spital. Ai thotė se i kujtoheshin mbledhjet familjare, ndėrsa ai ishte nė koma dhe i kishte dėgjuar gruan dhe fėmijėt qė i flisnin.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:55

Tradhetia e Gruas me VellainPrej njė kohe tė gjatė gruaja e tij ka pasur njė lidhje jashtėmartesore me vėllain e tij, tė cilėn ai e ka zbuluar. Sipas dėshmisė sė vjehrrės, nė shtėpinė Pradhan grindjet kanė filluar pas lindjes sė fėmijės sė parė. Gjatė njė feste filluan thashethemet qė gruaja e Kapila-s shkonte me kunatin. Kjo ka bėrė qė burri tė vendoste qė tė hipte nė pemė. Qė nga viti 1999, ai qėndron nė pemė. Tashmė pėr tė integrimi nė shoqėri ėshtė i vėshtirė. Gruaja e tij ka filluar lidhjen e saj tė re me vėllain e ish-bashkėshortit. “Kur vėllai im ka ikur, – ka thėnė Babuan, – e kuptova qė ai nuk do tė kthehej mė, mė pas mora kunatėn. Ēfarė mund tė bėja”. Tarzani i Indisė tashmė nuk do t’ia dijė pėr asnjė gjė, gatuan vet dhe ha ushqimin qė gjen. Tashmė ai jeton me kafshėt dhe me pemėt. “E vetmja gjė qė mė vjen keq, – ka thėnė, – ėshtė vuajtja e nėnės sime. Por ajo duhet tė respektojė vendimin tim, se pėr mua nė fshat nuk ka mė vend. Tashmė pėr mua shtėpi ėshtė pema”.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 10:58

Kine, majmuni i dashuruar me nje pellumb

U semur dhe kaloi ne depresion pasi e ema e braktisi, por tani ka zbuluar dashurine dhe jeta e tij ka dnryshuar. Nje majmun i llojit makako, 12 vjec, qe jeton ne provincen Goangdong ne Kineka rizbuluar kenaqesine e te jetuarit fale nje miku te pazakonte, nje pellum,bi te bardhe. Nje cift i cuditshem, padyshim. Historia interesante eshte botuar nga gazeta Daily Mail .


firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 11:00

Kujtim Sinani, njė prej banorėve mė tė vjetėr tė "Rrapishtės"

E quajnė "babai i lagjes". Ka mbushur 64 vjet dhe nė ēertifikatėn e tij familjare ka tė shėnuar 31 fėmijė. Kujtim Sinani, ėshtė njė prej banorėve mė tė vjetėr tė lagjes "Rrapisht", lagjia e romėve, aty ku fukarallėku ėshtė ulur kėmbėkryq.


Si ka ndodhur qė jeni martuar tri herė?
Kam qenė dhe jam shumė punėtor. Gjithashtu edhe i gojės. Kėto veti iu kanė pėlqyer femrave qė kam njohur, tre prej tė cilave mė kanė marrė me zor pėr burrė. Nuk kisha si t'ua prishja sepse ishin bukuroshe. Me to kam kaluar vite tė lumtura dhe kam sjellė nė jetė 31 fėmijė. Dy gratė e para i ndava zyrtarisht megjithatė vazhdoj t’i kem si mė parė.
Po emrat e fėmijėve, i mban mend tė gjithė?
(Mendohet gjatė)
Jo, jo, nuk i harroj.Very Happy Very Happy
1. Papi Sinani
2. Mondi Sinani
3. Bujari Sinani
4. Esati Sinani
5. Monoshi Sinani
6. Kujtimi Sinani
7. Vasilika Sinani
8. Gjergji Sinani
9. Maksi Sinani
10. Tomori Sinani
11. Shqipo Sinani
12. Luljeta Sinani
13. Nexhmija Sinani
14. Nedo Sinani
15. Reshiti Sinani
16. Zana Sinani
17. Veria Sinani
18. Bujani Sinani
19. Pano Sinani
20. Kristina Sinani
21. Lavdoshi Sinani
22. Vaska Sinani
23. Shpresa Sinani
24. Nafia Sinani
25. Gentiani Sinani
26. Vali Sinani
27. Kalia Sinani
28. Antoneta Sinani
29. Jeta Sinani
30. Myrtezai Sinani
31. Pyjoria Sinani


No comment! Teksti eshte marrur nga community albanian.com

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Apr 2008, 11:04

Makina mė e madhe nė botė
Ky automjet ėshtė ndėrtuar nga Bob dhe Marilyn Chandler, nga st. Louis, Misuri. "Bigfoot #5" ėshtė krijuar nė verėn e vitit 1986, me qėllimin e vetėm pėr tė shfrytėzuar rrotat e gjata "Firestone Tundra". Fillimisht rrotat janė pėrdorur pėr trenin e tokės nė Alaskė, nga ushtria amerikane nė vitet '50. Automjeti sot qėndron nė muzeun nė St. Louis.
Mobilja mė e shpejtė nė botė
Ky divan pėrveēse ėshtė i rehatshėm, ėshtė edhe i shpejtė, duke iu dėrguar ku tė doni ju. Mobilja konsiderohet njė mjet i ligjshėm rrugor, pasi ka targė dhe mini motor. Ėshtė i pajisur me njė mbulesė leopardi, mbajtėsen e picės nė rolin e timonit, frena dore dhe njė copė ēokollate ku mund tė zgjidhni katėr marshet e mundshme dhe ka njė shpejtėsi prej 87 mph.
Lėkura me elastike nė botė
Lėkura mė elastike nė botė i pėrket Garry Turner nga Caistor, Lincolnshire, Angli. Ai tėrhoqi lėkurėn e barkut me njė distencė prej 15.8 centimetrash duke u regjistruar kėshtu nė librin "Guinness" tė rekordeve. Garry vuan nga njė sėmundje e rrallė e quajtur "Sindroma Elhers-Danlos", njė ērregullim i indeve lidhės qė ndodhen poshtė lėkurės.
Deti artificial mė i madh nė botė
Kush nuk do ta donte njė parajsė tė tillė. Pėr fatin tonė tė keq, parku ujor artificial ndodhet nė njė fushė nė Miyzaski, Japoni. Ky park ujor i brendshėm ka njė ēati tė palosshme dhe mot tė kontrolluar. Gjithkush mund tė shijojė rėrėn e nxehtė dhe ujin e freskėt nė shi apo dėborė. Parku me palma dhe dallgė pėr tė praktikuar sėrfin ėshtė i hapur nė ēdo stinė.
Aeroplani i vetėm dhe mė i madh qė ėshtė ngrėnė
Michel Lotito, i njohur mė mirė si Monsinjor Mangetout, apo zoti I ha tė gjitha, ėshtė njė tip normal, me pėrjashtimin e vetėm se ha gjithēka, qė nga metali dhe deri tek xhami. Ai ėshtė mbajtėsi i rekordit pėr vaktin mė tė madh tė ngrėnė ndonjėherė, njė aeroplan "Cessna 150". Muri i stomakut tė tij ėshtė sa dyfishi i normales dhe prodhon njė lėng qė tret gjithēka.
Labirinti mė i madh nė botė
Fermeri nga North Yorkshire, Tom Pearcy ka krijuar labirintin mė tė madh nė botė, pėr nder tė 40-vjetorit tė "Star Trek". Labirinti, i cili ndodhet jashtė Jorkut, mbulon 32 akra, ekuivalenti i 15 fushave tė futbollit. Ėshtė dizenjuar duke pėrdorur teknologjinė e satelitėve, qė do tė thotė se shtegu ka njė distancė prej gjysmė metri.
Flluska e sapunit mė e madhe nė botė
Sam Heath, i njohur mė mirė si "Sam Sam, burri i flluskės", vendosi rekordin botėror tė mė shumė personave tė futur brenda njė flluske tė vetme. Sam pėrdori njė shkop 7 metra tė gjatė pėr tė futur 19 persona brenda saj. Nė tė vėrtetė tė 19 personat ishin nxėnės shkolle, megjithatė flluska ėshtė njė ndėr mė tė mėdhatė tė krijuara ndonjėherė prej tij.
Kurnacja mė e madhe nė botė
Hetty Green ishte njė grua e pasur, njė ndėr mė tė pasurat nė botė, pėr shkak se nuk shpenzonte asnjė para. Ajo nuk ngrohej kurrė dhe as pėrdorte ujė tė ngrohtė. Vishte vetėm njė fustan tė zi, nuk i lante duart kurrė dhe hante byrekė qė kushtonin 15 cent. Djali i saj dhe kėmbėn dhe e preu pasi ajo vonoi trajtimin nė kėrkim tė shėrbimit shėndetėsor falas.
Flokėt dhe mustaqet mė tė gjata nė botė
India ka shumė ēudi. Si tė mos mjaftonin tė tjerat, dy ndėr personat me mustaqe mė tė gjata janė indianė. Personi nė tė majtė ėshtė Kalyan Ramji Sain nga Sundarth, Indi, i cili s'e ka hequr mustaqen 3.39 metra qė prej vitit 1976. Ai nė tė djathtė, mbajtėsi i rekordit botėror, ėshtė Badamsinh Juwansinh Gurjar, mustaqja e tė cilit ėshtė 4 metra e gjatė.
Motoēikleta mė e madhe nė botė
Greg Dunham nga Stockton, Kaliforni, e ndėrtoi kėtė automjet gjigand prej 3 metra tė lartė dhe 7 metrash tė gjatė nė njė periudhė 3-vjeēare. Ajo peshon 6.500 paund dhe Dunham e komandon nė njė kafaz poshtė timonit. Ai e krijoi motoēikletėn vetėm se shokėt e tij e sfiduan, duke i thėnė se diēka e tillė ishte e pamundur tė ndėrtohej.
Plaku i dėborės mė i gjatė nė botė
Ky ėshtė Angus, mbreti i malit, plaku mė i gjatė i dėborės nė botė, i ndėrtuar nė vitin 1999 nė Bethel, Maine. Pėr ta ndėrtuar janė pėrdorur 6 rrota automobili pėr gojėn, 3 rrota tė tjera pėr kopsat, 200 kubikė kėmbė dėborė, 6 metra copė pėr kapelen, 40 metra copė pėr shallin, 2 pemė 6 metra tė gjata pėr krahėt dhe me dhjetėra zbukurime tė tjera.
Mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė
Jackie Bibby, i njohur si "njeriu i gjarpėrinjve" nė Teksas, ėshtė vėrtet i famshėm nė Amerikė. Ai mban 10 rekorde botėrore, atė pėr mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė, plot 8 copė. Jackie Bibby ka qėndruar nė njė vajzė me 81 prej tyre, ėshtė futur nė njė shtrat me 109 copė dhe ka futur nė njė thasė 10 prej tyre pėr 17.11 sekonda.
Biskota mė e madhe nė botė
Kompania "Immaculate Baking Co." ka pjekur biskotėn mė tė madhe nė botė nė vitin 2003. Ėmbėlsira ėshtė rreth 30.5 metra nė diametėr dhe peshon 18160 kilogramė. Kjo ėshtė njė foto e ėmbėlsirės e marrė nga 30 metra lartėsi. Pika e kuqe nė mes ėshtė njė person qė qėndron nė qendėr tė biskotės. Pėr prodhimin e saj janė pėrdorur me qindra kilogram ēokollatė.
Monedha e arit mė e madhe nė botė
Sa vlen kjo monedhė nėse do tė kėmbehej? Plot 100 mijė euro. Monedha e arit ėshtė prodhuar nga flori 24 karat nga kompania "Austrian Mint". Monedha mban njė replikė tė hollit tė famshėm tė Orkestrės Filarmonike tė Vjenės nga njėra anė dhe tė instrumenteve nga ana tjetėr. Nga kjo kompani janė krijuar vetėm 15 disqe prej 24 karatėsh, 37 centimetra nė diametėr.
Anija transportuese mė e madhe nė botė
Kjo ėshtė njė anije qė transporton njė tjetėr anije. Anija "MV Blue Marlin" qė transporton pesha tė rėnda dhe gjysmė e zhytur dhe motra e saj "MV Blac Marlin" janė ndėrtuar tė transportojnė turjela vaji. Kjo anije transportuese me njė kuvertė tė hapur ėshtė fotografuar duke mbajtur "USS Cole", njė tjetėr anije e dėmtuar nga njė bombė nė Yemen.
Pesha mė e rėndė e ngritur me gjuhė
Me siguri nuk e kishit dėgjuar ndonjėherė, por ekziston njė rekord botėror pėr peshėn mė tė rėndė tė ngritur me gjuhė. Po, po e lexoni mirė. Mė 11 shtator tė vitit 2004, njeriu qė njė herė ka kapėrdirė njė hanxhar kasapi, ngriti rreth 10 kilogramė me njė grep kasapi qė e kishte kaluar nė gjuhė.
Familja mė e madhe e zhonglerėve
Titullin e familjes mė tė madhe tė zhonglerėve nė botė e mban familja me 13 anėtarė, Boehmer. Prindėrit e familjes thonė: "Tė jesh njė familje e madhe do tė thotė tė bėsh disa detyra njėherėsh, tė bėsh darkėn ndėrkohė qė ndihmon fėmijėt me detyrat, lidh njė gju tė vrarė". Gjithēka filloi 22 vite mė parė me njė libėr zhonglerėsh dhe shumė kohė tė lirė.
Monedha mė e madhe nė botė
Nėse monedha e arit ju duket e madhe, nuk ėshtė asgjė nė krahasim me monedhėn e ishullit tė vogėl, Yap, nė perėndim tė Hauait, ku gurė mė tė mėdhenj se rrota e traktorit pėrdoren si mjet kėmbimi. Me qindra gurė gjigandė tė tillė qėndrojnė tė mbėshtetur pranė shtėpive, apo tė fshehur mes pemėve dhe gėmushave. Ato janė shekullore dhe vlejnė me mijėra dollarė.
Kungulli mė i madh nė botė
Larry Checkon vendosi njė rekord tė ri botėror pėr kungullin mė tė rėndė tė rritur ndonjėherė. Ky pėrbindėsh ėshtė 667 kilogramė i rėndė. Nė konkursin e pėrvitshėm tė perimeve mė tė ēuditshme ishte e pranishme edhe lakra mė e madhe nė botė, e rritur nga fermeri Bernard Lavery. Ai mban 10 rekorde botėrore tė fruta dhe perimeve mė tė rėnda nė botė
Ekuilibri mė i rėndė nė kohė
John Evans ka njė talent tė veēantė. Ai ka njė ekuilibėr tė jashtėzakonshėm, por edhe njė forcė edhe mė tė madhe. Talentin e tij e pėrdor pėr tė dhėnė shfaqje nė tė gjithė botėn. John mban mė shumė se 30 rekorde botėrore pėr ekuilibrimin e gjėrave me kokė. Nė kėtė foto ai mban nė kokė njė makinė njė tonėsh pėr disa sekonda.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20009
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga mirela prej Mon 07 Apr 2008, 19:33

10 mėnyrat mė tė mira pėr tė propozuar pėr martesėShumė njerėz qė janė vetėm, mund tė bien nė dashuri dhe shumė shpejt tė ndieni dėshirėn pėr tė bėrė propozimin e madh, atė tė martesės. Por pėrpara se tė ndodhė njė gjė e tillė, duhet pasur parasysh se ky propozim duhet tė jetė unik e origjinal, diēka qė do tė mbetet gjithnjė nė kujtesė.
Njė sondazh tė kohėve tė fundit, 85 pėrqind e femrave janė shprehur se kanė mbetur tė zhgėnjyera nga mėnyra se si bashkėshortėt e tyre aktualė u kanė propozuar pėr martesė. Ndaj, kini parasysh se ky duhet tė mbetet si njė prej momenteve mė tė rėndėsishme tė jetės sė tė dyve. Gjithashtu, duhet tė keni parasysh se propozimet mė tė veēanta nuk kushtojnė dhe aq shumė.
Nėse jeni tip serioz dhe formal atėherė bėni njė propozim formal. Nėse jeni njė tip romantik duhet patjetėr tė pėrfshini romancėn nė propozim. E nėse tė dy jeni tipa tė guximshėm e tė dhėnė pas aventurave, atėherė zgjidhni diēka tė pazakonshme siē ėshtė udhėtimi me balonė apo ngjitja nė njė mal tė lartė. E rėndėsishme ėshtė qė tė jeni krijues, ta habisni pafund tė dashurėn tuaj, e mbi tė gjitha, tė uleni nė gjunjė nė momentin qė i jepni unazėn.
Nėse doni tė zgjidhni njė prej mėnyra mė origjinale pėr tė propozuar pėr martesė, kjo ėshtė njė ide unike dhe origjinale, por qė kėrkon pak mund. Nėse keni mundėsi, vendosni diku njė tabelė rrugore, ku tė jetė shkruar “Martohu me mua”. Pastaj merrni partneren tuaj nė makinė dhe shkoni drejt e tek ajo shenjė.
Njė mėnyrė origjinale pėr t’i propozuar partneres ose partnerit tuaj pėr martesė ėshtė qė tė mos ia thoni vetė njė gjė tė tillė. Blini njė papagall, ose merreni borxh dhe mėsojini tė thotė fjalėt “martohu me mua”. Bėjani dhuratė njeriut tuaj tė zemrės ditėn qė keni vendosur tė bėni propozimin e madh.
Pėr njė propozim martese romantik dhe tė papritur organizoni njė darkė nė shtėpi. Gatuani vetė, ose porosisni nė njė restorant nėse nuk ia thoni dhe aq gatimit. Zbukurojeni tavolinėn me qirinj dhe lule. Kur t’i servirni gotėn e shampanjės sė dashurės suaj, sigurohuni qė aty tė keni vendosur mė parė njė unazė fejese.
Njė mėnyrė tjetėr propozimi pėr martesė dhe qė do mbetet pėrgjithnjė e varur nė mur, ėshtė tė porosisni njė portret tė pikturuar, tė sė dashurės suaj. Kėrkoni qė nė dorėn e saj tė vizatohet njė unazė fejese dhe mė pas dhurojani tė dashurės suaj, pak para propozimit pėr martesė.
Magjia ėshtė njė bashkudhėtare e mirė e dashurisė. Sidomos kur shėrben pėr tė kurorėzuar nė martesė njė lidhje. Merrni me qera njė iluzionist nė njė rast, ku ėshtė e pranishme e dashura juaj. Ai duhet tė performojė numra tė ndryshėm, ndėr tė cilėt njė unazė qė del si me magji nga kapela e tij.
Organizoni njė darkė nė restorantin tuaj tė preferuar dhe flisni paraprakisht me kamerierin pėr tė organizuar njė skenė tė vogėl. Jepini atij unazėn e fejesės, tė cilėn mė pas ai duhet ta servirė sė bashku ėmbėlsirėn. E dashura juaj me siguri do tė emocionohet nga ky veprim i papritur.
Porosisni njė buqetė me trėndafila tė kuq, por jo me telefon. Shkoni nė dyqan dhe zgjidhini lulet e mė pas vendosni njė kartolinė ku shkruhet “a do tė martohesh me mua?”. Mos harroni tė fusni brenda dhe kutinė me unazėn e fejesės. Jepjani lulet gjatė darkės nėn dritėn e qirinjve.
Nėse asnjeri prej jush nuk ka frikė nga lartėsitė organizoni njė fluturim me balonė vetėm pėr ju tė dy dhe sigurisht qė do jetė dhe piloti. Llogariteni kohėn qė udhėtimi tė pėrfshijė ose lindjen e diellit ose perėndimin. Nė kėtė moment uluni nė gjunjė, nėse ka vend, dhe bėni propozimin e paharruar tė martesės.
Propozimi pėr martesė nė Paris nuk ėshtė aspak njė ide unike dhe origjinale pasi miliona njerėz nė vit e bėjnė njė gjė tė tillė. Por Parisi nuk e humb asnjėherė magjinė e tij dhe prandaj vazhdon tė jetė gjithnjė nė planet e njerėzve romantikė qė e zgjedhin atė si destinacion pėr tė bėrė propozimin e madh.
Nėse jeni tė dy njerėz tė lirshėm e spontanė qė ju pėlqejnė aventurat atėherė Las Vegasi ėshtė njė ide shumė interesante. Blini biletat e avioni (gjithnjė pasi tė merrni vizat) dhe zbavituni nė qytetin e dritave. Propozimi pėr martesė nė momente tė tilla shkujdesjeje dhe argėtimi do ta surprizojė pa masė tė dashurėn tuaj.
Propozime tė famshme
Jacqueline Bouvier dhe John F. Kennedy.
Jacqueline Bouvier u takua me John F. Kennedy nė njė darkė tė vogėl. Ai ishte nė atė kohė njė kongresmen i ri nga Masaēusets, ndėrsa ajo, njė reportere e “Washington Times Herald”. Ata u shoqėruan me intervale pėr gjashtė muaj, tė ndarė shpesh herė nga udhėtimet e detyruara tė punės. Jackie ishte nė Londėr duke ndjekur kurorėzimin e Mbretėreshės Elizabeta II, kur mori njė telegram nga Jack. Ai thoshte, “Artikujt janė tė mrekullueshėm, por ti mė mungon shumė”. Me tė mbėrritur nė shtėpi, Jackie u prit nga njė propozim verbal pėr martesė dhe njė unazė me diamant dhe smerald.

Maria Shriver dhe Arnold Schwarzenegger
Maria dhe Arnold u takuan nė turneun e tenisit qė po organizonte Robert F. Kennedy. Tė dy e pėlqyen menjėherė njėri tjetrin dhe Maria e ftoi Arnoldin nė kompleksin e familjes nė Hyanis Port. Ndėrkohė qė e tyrja, ishte dashuri me shikim tė parė, ata u shoqėruan pėr tetė vite rresht. Mė nė fund, ndėrsa ata ishin nė njė varkė nė njė liqen pranė familjes sė Arnoldit nė Austri, ai i propozoi pėr martesė,.

Coretta Scott dhe Martin Luther King, Jr.
Coretta Scott ishte nė Boston, ku studionte pėr t’u bėrė njė soliste koncertesh kur u martua me Martin Luther King, Jr. Takimin ua kishin rregulluar miqtė e tyre, ndėrkohė qė kėta tė dy nuk e njihnin njėri tjetrin. Coretta pėr pak e anuloi takimin duke menduar se njė pastor baptist nuk do tė ishte shumė zbavitės. Martin i propozoi qė nė takimin e parė duke i thėnė: “Ti ke gjithēka qė kam dashur tek bashkėshortja ime e ardhshme, karakterin, inteligjencėn, personalitetin dhe bukurinė”.

Princi Charles dhe Princesha Diana
Princi Charles i propozi princeshės Diana nė vitin 1981. Sipas versioni tė biografit biseda u zhvillua nė kėtė mėnyrė.
Charles: Do tė martohesh me mua?
Diana (duke menduar se bėhet fjalė pėr shaka): Po, po, patjetėr.
Charles: A e ke marrė parasysh faktin se njė ditė do tė jesh Mbretėreshė?
Diana: Po, tė dua shumė.
Charles: Nejse.

Sigmund Freud dhe Martha Bernays
Sigmund Freud u magjeps pas Martha Bernays qė herėn e parė qė e pa. Por psikiatri i famshėm ishte aq i ndrojtur para saj sa nuk i bėnte dot “pyetjen e madhe”. Nė vend qė t’ia thoshte ai i shkroi njė letėr ku i kėrkonte leje tė pėrdorte pėremrin gjerman “du”, njė sinjal qė ai kėrkonte ta zhvendoste marrėdhėnien nė njė nivel tjetėr. Martesa mes tyre ndodhi pas pesė vitesh
. 8) Embarassed

firma.................................................................................................................................................................................
We've never been so many, we've never been so alone.
There's a sucker born every minute.
Life is short: forgive quickly, kiss slowly.
Imagination is more important than knowledge.
mirela
mirela

Shteti : N'TOK TIME
Postime : 823
Kyējet nė forum : 12374
Regjistruar mė : 29/11/2007
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga mirela prej Mon 07 Apr 2008, 19:36

Mė thuaj si ha, tė tė them se si bėn seks


Ēokollata, luleshtrydhe fruta deti. Ka njė sėrė ushqimesh qė ndezin erosin. Sidomos nėse kombinohen ashtu siē duhet. Siē ka dhe tė tjera gjėra qė shuajnė dėshirėn
Nėse deri tani ke menduar se njė vakt romantik do tė thotė shumė verė, biftek dhe nė fund njė ėmbėlsirė me ēokollatė, bėn mirė tė ndėrrosh mendje. Sepse me kėtė meny nuk do tė bėsh gjė tjetėr veēse do tė kalosh njė natė nė gjumė tė rėndė. Planet pėr njė mbrėmje romantike dhe seks, do tė tė duhet t’i lėsh pėr njė ditė tjetėr. E pra mėso se mėnyra mė e mirė pėr tė mbajtur tė ndezur dėshirėn seksuale ėshtė tė hash lehtė.
Duhet tė ndjekėsh njė dietė me pak yndyrna dhe tė bėsh shumė ushtrime. Arsyeja? Njė dietė me shumė yndyrė do tė detyrojė gjakun qė tė shkojė nė stomak dhe jo aty ku duhet: nė organet seksuale. Ti ke mundėsi tė shijosh njė jetė tė shėndetshme seksuale. Ja si mund tė ndihmojė dieta:
-Bėn mirė pėr shėndetin dhe pėr seksin. Pėr kėtė kjo dietė pėrfshin ushqim me pak yndyrna tė balancuara qė i mban ndjenjat e tua tė gjalla.
-Afėrdita thuhet se ka lindur nga deti. Ndoshta pėr kėtė shumė ushqime tė detit kanė reputacion tė mirė si afrodiziakė. Ky plan ushqimesh pėrfshin opsione tė shijshme qė stimulojnė ndjenjat.
-Ushqimet pikante ngrohin trupin. Kjo dietė pėrfshin ushqime me shumė piper, pėr t’u nxehur mė mirė.

Mbaj mend dietėn e vetme qė do tė nxisė jetėn tėnde seksuale:
MĖNGJESI
Opsioni i parė
Luleshtrydhe tė zhytura nė pluhur sheqeri
Lėng i freskėt portokajsh tė shtrydhur
Omėletė
Qumėsht

Opsioni i dytė
Reēel rrushi dhe qershie
Salmon i tymosur mbi bukė tė thekur, me krem djathi pa yndyrė
Kafe e freskėt

Opsioni i tretė
Pite tė ėmbla
Manaferra tė freskėta
Lėng rrushi
Kapuēino

Dreka
Opsioni i parė
Supė me luleshtrydhe
Djathė me drithėra
Sallatė me shparguj
Dardha tė freskėta

Opsioni i dytė
Sallatė
Bukė e thekur me hudhra
Krem kakao

Opsioni i tretė
Picė
Ullinj tė pėrpunuar
Mollė tė prera me arra dhe fruta tė thata

Darka
Opsioni i parė
Supė me fruta deti
Sallatė jeshile
Bukė e thekur
Komposto dardhe

Opsioni i dytė
Mish pule
Bukė me kaēkavall
Sallatė jeshile
Manaferra tė zhytura nė ēokollatė

Opsioni i tretė
Karavidhe
Sallatė spinaqi
Ca role buke tė ngrohtė
Tortė me ēokollatė me pak yndyrė

Ēfarė duhet tė bėsh dhe ēfarė jo
Duhet:
Tė servirėsh ushqime qė janė tė shijshme, tė ndryshme dhe ndoshta pak tė rralla.
Tė gatuash ato ushqime qė njihen gjerėsisht si afrodiziakė siē janė luleshtrydhet dhe ēokollatat.
Nuk duhet:
Tė hash ushqime me shumė yndyrė, veēanėrisht para njė nate kur planifikon seks. Yndyrat mezi treten, kėshtu qė rryma e gjakut rrjedh nė sistemin e tretjes dhe largohet nga sistemi i riprodhimit.
Tė pėrdorėsh shumė alkool. Pak, mund tė rrėzojė pengesat, por shumė bėhet frenues

firma.................................................................................................................................................................................
We've never been so many, we've never been so alone.
There's a sucker born every minute.
Life is short: forgive quickly, kiss slowly.
Imagination is more important than knowledge.
mirela
mirela

Shteti : N'TOK TIME
Postime : 823
Kyējet nė forum : 12374
Regjistruar mė : 29/11/2007
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga mirela prej Mon 07 Apr 2008, 19:44

Si i thonė bėj seks nė gjuhėn e…


Dėshiron tė martohesh me njė francez apo tė tundosh njė brazilian? Ja tė gjitha truket pėr tė joshur nė ēdo cep tė botės
Meshkujt shqiptarė ndoshta nuk kanė mė sekrete pėr ty! A do tė arrijė tė joshje njė kinez tė turpshėm apo njė spanjoll caliente? Para se tė hidhesh nė sulm, mėso se ēfarė urrejnė, ēfarė pėlqejnė dhe ēfarė ėshtė nė modė. Zgjedhja tė takon ty…
Shqiptarėt
Urrejnė:
Femrat pak tė disponueshme. Pėr ta, e mirė ėshtė ajo qė ta jep… numrin e telefonit menjėherė.
Pėlqejnė:
Femrat qė janė pak tė kolme. Modelet nuk bėjnė pėr ta: tė prapmet seksi dhe njė gjoks bujar, janė ideali i seksit pėr ta.
Ėshtė nė modė:
Lidhja me mė shumė sesa njė partnere. Martesa ėshtė martesė, lidhja lidhje. Prandaj frenoni xhelozinė, dhe gjithēka shkon mirė.
Spanjollėt
Urrejnė:
Homoseksualitetin mashkullor. Njė burrė duhet tė shėtisė gjithmonė i pėrqafuar me njė ēupėlinė.
Pėlqejnė:
Tė brendshmet dhe buzėkuqi janė armėt e joshjes mė tė suksesshme! Nxirr nė pah linjat e tua dhe do tė kesh nėn kėmbė edhe toreadorin mė vetullngrysur.
Ėshtė nė modė:
Prostitucioni. Nuk ka asgjė tė ēuditshme tė paguash dikė pėr tė bėrė njė orė seks.
Gjermanėt
Urrejnė:
Kapni ē’tė kapni! Mos u ēudisni nėse pas herės sė parė partneri gjerman ia fut gjumit pėr shtatė palė qejfe. Hera e dytė ėshtė pak elegante.
Pėlqejnė:
Pėr seksin flitet shpesh dhe me shumė dėshirė. Disa transmetime televizive mbi kėtė argument janė kult. Dhe piku i dėgjueshmėrisė rritet…
Ėshtė nė modė:
Pėrbėn tendencė fetishi mbi gjithēka: fustane, rripa, foulard-e, veshje intime… disa meshkuj tė martuar veshin buste pėr tė dėshmuar pėrkushtimin dhe besnikėrinė.
Francezėt
Urrejnė:
Mos e prekni kurrė argumentin “kukulla tė fryra”. Gjithēka tjetėr qė nuk ka tė bėjė me njė grua kockė e lėkurė ėshtė absolutisht e ndaluar.
Pėlqejnė:
Pėr tė joshur njė francez, mos prit qė ai tė hedhė hapin e parė! Bėj tė ndihet i parezistueshėm dhe donzhuan i madh. Nuk ka gjė mė tė mirė nė botė.
Ėshtė nė modė:
“Ta bėsh ēuditshėm…” edhe njė shėtitje nė njė muze arkeologjik tė mėson se qė nė kohėt e lashta francezėve nuk u ka munguar fantazia…
Italianėt
Urrejnė:
Njė grua, dhe sidomos njė grua e re, nuk duhet tė flasė kurrė pėr seksin.
Pėlqejnė:
Komplimentet, veshjet e bukura, pak poezi dhe ke nė duar njė eksploziv. Sjelljet e mira janė tė parezistueshme nė shtrat, njėsoj si nė restorant…
Ėshtė nė modė:
Dėshira pėr tė qenė i lirė, tė paktėn deri nė moshėn 35 vjeē! Tė formosh njė familje nuk ėshtė mė prioritet. Tė jesh beqar deri nė njė farė moshe ėshtė thuajse privilegj, edhe pse herėt a vonė pėrfundon nė altar.
Suedezėt
Urrejnė:
Pornografia vulgare ėshtė e pėrēmueshme: kopertonat dhe kalendarėt me vajza tė zhveshura nuk kanė fat nė kėto anė.
Pėlqejnė:
Pėrkėdheljet parapėrgatitore. Duhet tė durojnė sa mė shumė tė jetė e mundur dhe kanė pėr qėllim tė njohin trupin dhe dėshirat e partnerit. Pėrkėdhele sa tė mundėsh.
Ėshtė nė modė:
Pornografia e klasės sė lartė, pa vulgaritet dhe me shumė erotizėm. Respekti pėr trupin ėshtė rregulli i parė.
Rusėt
Urrejnė:
Tradhtinė: nėse je e martuar, kujto tė heqėsh unazėn.
Pėlqejnė:
Njė grua qė i pėlqen tė hajė dhe njė grua qė adhuron tė bėjė dashuri. Gjatė periudhės sė joshjes ėshtė e ndaluar qė tė mbash dietė.
Ėshtė nė modė:
Tė bėsh njė jetė tė dyfishtė: njė frekuentues i thekur i pub-eve natėn, dhe njė mjek i respektuar ditėn.
Japonezėt
Urrejnė:
Seksin dhe gratė tridhjetė-vjeēare. Janė dy gjėra qė vėshtirė se mund t’i bėjnė bashkė.
Pėlqejnė:
T’i japin kėnaqėsi partneres qė kanė nė krah. Nuk e kursejnė ėmbėlsinė dhe lojėrat pėr tė kėnaqur partneren.
Ėshtė nė modė:
T’i ofrosh partnerit shoqėrinė e vajzave mė tė reja. Thėnia “pulė plakė” nuk duket e panjohur atyre anėve…
Kinezėt
Urrejnė:
Qimet dhe gratė qė ulėrijnė. Prandaj para se tė hidheni nė sulm, kaloni mė parė tek estetistja.
Pėlqejnė:
Gratė qė janė tė ndėrgjegjshme pėr trupin e tyre dhe e njohin mėnyrėn pėr tė arritur kėnaqėsi. Mos hezito tė marrėsh e para iniciativėn: do tė tė adhurojnė.
Ėshtė nė modė:
Qirinjtė si garniturė dashurie. Sigurisht qė efekti skenografik i kėtyre sjelljeve tregon se janė ekstremisht afrodiziakė.
Amerikanėt
Urrejnė:
Kujdes: asnjė pėrqafim pa autorizim! Fjalorin nė dorė dhe bėni kėrkesėn tuaj formale!
Pėlqejnė:
Kryefjala: seks i sigurt. Pra, vlejnė tė gjitha variantet. Mos u druani tė eksperimentoni edhe rrugė tė reja…
Ėshtė nė modė:
Neė York-u vendos rregullat. Tendencėn e fundit e ka shpikur njė restorant qė nė fund tė darkės ofron “dacka prapanicės” - njė sado-ėmbėlsirė. Ju bėftė mirė!
Brazilianėt
Urrejnė:
Mbathjet e gjyshes: ata duan njė femėr dhe e duan prej vėrteti!
Pėlqejnė:
Arma mė e mirė e joshjes ėshtė kėrcimi. Nė hapat e sambės fshihen tė gjitha sekretet pėr ta joshur.
Ėshtė nė modė:
Caļpirinha: njė koktej me bazė sheqeri, rumi tė pastėr dhe limonėsh tė athėt. Absolutisht afrodiziak!
Afrikanėt e Jugut
Urrejnė:
Tė marrėsh pak iniciativėn nuk ėshtė keq, por nė shtrat janė ata qė komandojnė! Vlen gjithēka, por loja drejtohet prej tij.
Pėlqejnė:
Pėrkėdheljet dhe masazhet. Fillohet me ledhatime me vajra esencialė dhe vazhdohet me pėrkėdhelje mė tė guximshme. Vendi ideal ėshtė njė hamam ose nė vaskė komode.
Ėshtė nė modė:
Tė pėrkėdhelėsh gjatė pjesėt intime tė femrės, para se tė marrėsh lėngun seksual tė dashurisė.

WOW LEXONI MIR KTO NJEREZ SE JU DUHEN ččččččč

firma.................................................................................................................................................................................
We've never been so many, we've never been so alone.
There's a sucker born every minute.
Life is short: forgive quickly, kiss slowly.
Imagination is more important than knowledge.
mirela
mirela

Shteti : N'TOK TIME
Postime : 823
Kyējet nė forum : 12374
Regjistruar mė : 29/11/2007
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga mirela prej Mon 07 Apr 2008, 19:47

E keni kuptuar qe jetojme ne vitin 2008 kur…


Ja lista e disa gjerave qe na bejne te kuptojme se jemi ne vitin 2008:
1. Pa dashur fusni fjalekalimin tuaj ne mikrovale.
2. Prej vitesh nuk luani me solitaire me letra bixhozi te verteta.
3. Keni nje liste prej 15 personash ne telefonin tuaj qe duhet t’i takoni dhe vetem 5 prej tyre jane familjaret tuaj.
4. Chat-oni me kolegun tuaj qe ndodhet vetem gjysme metri larg nga tavolina juaj e punes.
5. Motivi pse keni humbur kontaktet me disa miq dhe familjare eshte se nuk keni adresen e tyre te email-it ku mund t’i kontaktoni.
6. Qendroni ne makine dhe me celular telefononi ne shtepi per te pare a ka njeri qe mund t’ju ndihmoje per te futur brenda gjerat qe keni blere.
7. Cdo reklame qe shikoni (te cilat zene 3 ore nga 5 oret qe rrini ne divan) ne televizion ka nje adrese interneti ne nje cep te ekranit.
8. Te dilni nga shtepia pa celular, gje qe benit pa problem 5, 10 apo 15 vjet me pare, tani ju fut friken dhe ju ben te ktheheni menjehere per t’a marre.
10. Kur zgjoheni ne mengjes, gjeja e pare qe beni, uleni para kompjuterit (pa lare syte akoma).
11. Filloni te hidheni sa andej kendej, me trurin, ne kerkim te menyrave alternative per te qeshur.
12. Ndersa lexoni kete material, qeshni dhe thoni “Po” me koke, ndersa dritaret e Msn-se bejne ne vazhdimesi ate tingullin qe ju e dini vete.
13. Por jeni shume te zene per te kuptuar qe ne liste mungon pika 9.
14. Dhe tani u kthyet mbrapa per te pare se me te vertete mungonte pika 9.

15. Dhe tani qeshni me vete…

firma.................................................................................................................................................................................
We've never been so many, we've never been so alone.
There's a sucker born every minute.
Life is short: forgive quickly, kiss slowly.
Imagination is more important than knowledge.
mirela
mirela

Shteti : N'TOK TIME
Postime : 823
Kyējet nė forum : 12374
Regjistruar mė : 29/11/2007
Profesioni : studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi