» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kuriozitete

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Kotelja prej Sat 29 Nov 2008, 19:42

Naki eshte pasardhes i denje i Don Zhuanit!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
Kotelja
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 14676
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Sat 10 Jan 2009, 19:20

Ne naten e Vitit te Ri, ne spitalin Crittenton i cili gjendet ne Rochester, nje qytet i shtetit federal amerikan Michigan, kane lindur binjaket Tariq e Tarrance Griffin. Mirepo, ne certifikatat e tyre te lindjes do te shkruhet ora, dita, muaji e madje edhe viti i ndryshem i lindjes.
Tariq Griffin ka ardhur ne jete me 1 janar shtatembedhjeta minuta pas mesnates, derisa vellai i tij Tarrance saktesisht 26 minuta me heret. Mu per kete ne certifikaten e lindjes se Tarrance do te shkruaj 31 dhjetor 2008.

E ema e binjakeve Tangernika Woods u ka thene gazetareve se “Ka qene nje tronditje e vertete", duke shtuar se ajo ka dashur qe te lind femijet diten e Vitit te Ri, por binjaket duket se kishin pasur plane tjera.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Sat 10 Jan 2009, 19:24

Morena shkruajti:Ne naten e Vitit te Ri, ne spitalin Crittenton i cili gjendet ne Rochester, nje qytet i shtetit federal amerikan Michigan, kane lindur binjaket Tariq e Tarrance Griffin. Mirepo, ne certifikatat e tyre te lindjes do te shkruhet ora, dita, muaji e madje edhe viti i ndryshem i lindjes.
Tariq Griffin ka ardhur ne jete me 1 janar shtatembedhjeta minuta pas mesnates, derisa vellai i tij Tarrance saktesisht 26 minuta me heret. Mu per kete ne certifikaten e lindjes se Tarrance do te shkruaj 31 dhjetor 2008.

E ema e binjakeve Tangernika Woods u ka thene gazetareve se “Ka qene nje tronditje e vertete", duke shtuar se ajo ka dashur qe te lind femijet diten e Vitit te Ri, por binjaket duket se kishin pasur plane tjera.
Hahahahahahahahahaa kjo qe nenvizova me pelqeu shume hahahahahahahahahaa edhe ti sje normal ku i gjen keto gjera aman

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Ylliks prej Sat 10 Jan 2009, 19:28

Naki shkruajti:
Morena shkruajti:Ne naten e Vitit te Ri, ne spitalin Crittenton i cili gjendet ne Rochester, nje qytet i shtetit federal amerikan Michigan, kane lindur binjaket Tariq e Tarrance Griffin. Mirepo, ne certifikatat e tyre te lindjes do te shkruhet ora, dita, muaji e madje edhe viti i ndryshem i lindjes.
Tariq Griffin ka ardhur ne jete me 1 janar shtatembedhjeta minuta pas mesnates, derisa vellai i tij Tarrance saktesisht 26 minuta me heret. Mu per kete ne certifikaten e lindjes se Tarrance do te shkruaj 31 dhjetor 2008.

E ema e binjakeve Tangernika Woods u ka thene gazetareve se “Ka qene nje tronditje e vertete", duke shtuar se ajo ka dashur qe te lind femijet diten e Vitit te Ri, por binjaket duket se kishin pasur plane tjera.
Hahahahahahahahahaa kjo qe nenvizova me pelqeu shume hahahahahahahahahaa edhe ti sje normal ku i gjen keto gjera aman


po pyetja: a janė ata binjakė, tė lindur nė dy vite tė ndryshme? 2008 e 2009
Ylliks
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11786
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Thu 15 Jan 2009, 13:10

27 vjecarja ushqen qenin me gji.

Dashuria per kafshet nuk njeh kufi. Nje 27-vjecare nga Nevada, Janelle Williams, ka vendosur te ushqeje me qumesht gjiri qenin e saj qe ishte i semure.
Kelyshi i quajtur Jack, jo vetem qe ka arritur te mesoje te pije, por e ben edhe me delikatese. “Fillimisht m’u duk e cuditshme, por nuk me ka shkaktuar dhimbje. Eshte me i kujdesshem se djali im dy vjecar Johnny”, tha gruaja per revisten gjermane “Bild”.

Ende nuk eshte shume e qarte se cfare e ka shtyre Janelle te ushqeje qenushin me qumesht gjiri, por duke iu referuar fjaleve te saj, gjithcka ka qene spontane. Gruaja e ka ende ne gji femijen e saj dhe kjo mund te kete qene nxitje per te ushqyer edhe qenin.

"Ndjesia fillimisht ishte e cuditshme, me pas u mesova. Tani kam nga nje gjoks per secilin”, u shpreh Janelle.


Cfare do lexojm akoma :thinking:
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Tue 03 Feb 2009, 01:25

Rakuni ka kafshuar penisin njė mashkullit pervers!

Rakuni luftarak ia ka kafshuar penisin njė mashkulli pervers i cili ka tentuar tė dhunojė kafshėn "e pafuqishme". Rusi 44- vjeēar Aleksander Kirilov e ka bėrė kėtė maskarallėk pas dehjes sė tepėrt me shokėt e tij.
"Kur e pashė rakunin mendova me vete se do tė bėj pak qejf", u ka thėnė ai kirurgėve tė shokuar nė Moskė. Mjekėt rus ende po tentojnė t'I qepin penisin e kėputur. "I kanė thėnė se ajo gjėja do t'I punoj sėrish.
Por, i mungon njė pjesė qė rakuni ia ka kafshuar", ka thėnė njė mik i tij nė kushte anonimiteti.
Pjesėn e kafshuar e ka humbur pėrgjithmonė prandaj kirurgėt nuk do tė kanė edhe shumė punė pėr tė bėrė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga zymer prej Tue 03 Feb 2009, 06:38

Bruno Leng dhe kolegėt e tij tė universitetit Tromso keshillojne se, sipas zakoneve tė gjenetikės dy prindėr me sy tė kaltėr gjithmonė do tė kenė po femijė me sy tė kalter, qė do tė thotė se mashkulli me sy tė kaltėr mund tė jetė i sigurt qė gruaja e tij sykaltėr e ka tradhėtuar nėse i del fėmija me sy ngjyrė kafe,- pohojne kėta shkencėtarė. Meshkujt me sy tė kaltėr kanė mėsuar tė dallojnė sjelljet trupore qė do t’u lehtėsojnė njohjen e pasardhėsve tė tyre, thonė shkencėtarėt. Nė kėtė hulumtim kanė marrė pjesė 88 meshkuj.

Ata kanė vlerėsuar tėrheqjen e modeleve nė fotografitė tė cilat kanė qenė tė riperpunuara, prandaj gjysma e fytyrave tė grave kanė qenė me sy tė kaltėr dhe gjysma tjetėr me ngjyrė kafe. Meshkujt sykaltėr me dėshirė kanė zgjedhur femrat sykaltra. E meshkujt me ngjyrė kafe, tė cilet sipas kėsaj teorie nuk mund tė jenė tė sigurt pėr teorinė e atėsisė sė tyre vetėm nė bazė tė ngjyrės sė syve tė fėmijės, nuk janė brengosur shumė pė ngjyrėn e syve tė femrės nė fotografitė e shfaqura. Nė njė studim tjetėr shkencėtarėt kanė pyetur 443 persona tė rritur tė dy gjinive pėr ngjyrėn e syve tė partnerit tė tyre. Edhe nė kėtė hulumtim shumica e meshkujve sykaltėr kanė pasur partneret e tyre po me sy te kaltėr.
zymer
zymer

Shteti : Lipjan
Postime : 698
Kyējet nė forum : 12527
Regjistruar mė : 03/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Sat 07 Feb 2009, 14:07

Nje grua 60-vjecare nga qyteti Calgary ne Kanada ka sjelle ne jete dy djem binjake.

Gruaja me origjine indiane eshte kthyer ne vendin e saj te origjines, ku i eshte nenshtruar kurimeve dhe ka arritur te mbese shtatzene.
Djemte linden dy jave perpara kohe me nderhyrje cezariane dhe gezojne shendet te mire.Gruaja perdori veze te nje dhurueseje dhe farezimi u krye ne Indi, pasi ne Kanada mjeket refuzuan te benin trajtimin per shkak te moshes.Kanali CBC thote se ajo u perpoq per vite te mbetej shtatzene dhe pesoi tre aborte.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Thu 19 Feb 2009, 07:32

18.02.2009
Ngjarje e pazakontė nė fshatin Lisec tė malėsisė sė Sharrit. Njė lopė parmbrėmė ka lind njė viē me dy kokė, por fatkeqėsisht i njėjti nuk ka arritur tė jetojė as edhe njė orė tė tėrė.
Banorėt e tronditur nga ky fenomen i rrallė tregojnė se nuk mbajnė mend qė tė ketė ndodhur njė rast i tillė qoftė nė fshatin e tyre apo edhe diku nė rrethinė.
Siē edhe mund tė shihet, viēi ėshtė i zhvilluar nė mėnyrė jo tė drejtė. Defektet nė zhvillimin e tij jonormal janė tė dukshme. Por, siē u tha, ajo qė mė sė shumti i ka befasuar banorėt e kėtij vendi, ėshtė se viēi ka lindur me dy kokė.
Mahir Sherifi, fqinji i parė i Abdylgafurit, nė kopenė e tė cilit ka lindur viēi, me habi tregon se nuk mban mend ndonjėherė nė fshatin e tij tė ketė ndodhur diēka kaq befasuese.
“Unė jam rritur nė kėtė vend dhe deri mė tani nuk kam dėgjuar, nuk kanė lindur gjėra tė kėtilla. Ky ėshtė rasti i parė pėr 50 vitet e mija qė i kam jetuar”, tha Sherifi.
Ndonėse askush nuk mban mend qė mė parė tė ketė ndodh njė fenomen i kėtillė, veterinerėt me tė cilėt kontaktoi Alsat, thanė se sipas tyre gjithēka ėshtė normale. Ata, edhe pse nuk pranuan qė tė prononcohen para kamerave, thanė se deri te ky deformim ka ardhur pėr shkak tė incestit mes bagėtive. (alsat)

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 19 Feb 2009, 16:10

Ne oborin e nje restoranti nga kodrat e liqenit,pronaret e lokalit , vellezerit Ziu , kane bere bredhin me fantastik dhe me te cuditshem (besoj ne bote) me nje fantazi, qe deri me sot asnjerit nuk i ka shkuar mendja ta bej
Pra ky bredh i larte 16 metra ,eshte i perbere i teri me fije makaronash Per realizimin e tij jane harxhuar 1 ton makarona spageti dhe eshte punuar gati tre muaj
Bredhi ka pamje fantastike dhe ka terhequr vemendjen e shume vizitoreve te kryeqytetit Bredhi eshte i zbukuruar me drita dhe te tjera zbukurime , si gjithe bredhat e tjere Ne 6 janar, diten e ujit te bekuar , tregon njeri nga vellezerit do ta djegin dhe bashke me bredhin tha ai, le te digjen edhe te kqijat e 2006-shtes...
avatar
Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 18372
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Mon 20 Apr 2009, 23:28

A e dini se:

Rreth 1.000 milion njerez flasin gjuhen kineze.

Disa nga ilacet qe perdorim vijne nga lengjet e pemve te pyllit.Aspirina prodhohet nga levozhga.Ilaci i kolle prodhohet nga rreshira e pemes.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Apr 2009, 06:20

Pleqėt mė tė vjetėr nė botė
Fshati Durpish nė regjionin e Gudautskajt (Gruzi) ėshtė i njohur nė tėrė botėn. Atje jetojnė mbi 200 vetė mė tė vjetėr se 80 e mbi 100 vjet. Pjesa mė e madhe e banorėve tė kėsaj ane karakterizohen me shėndet tė mirė. Ata nuk e pėrdorin duhanin, dhe ushqehen me ushqim tė shėndosh dhe natyral me shumė perime, fasule, djathė , kaēamak, tambėl, mish etj. Punojnė nė ajėr tė pastėr dhe lėvizin shumė. Kanė tejet tė zhvilluar aftėsinė e tė dėgjuarit. Shkencėtarėt njė kohė tė gjatė me vėmendje e studiojnė jetėn e banorėve tė vjetėr tė kėsaj ane.

I
Mė vitin 1973 ka vdekur banori mė i vjetėr i planetit tonė, Shirari Muslimov.
Ka jetuar 168 vjet dhe rrjedhė prej fshatit malor Barzavi tė Azerbajxhanit. Mė tepėr se 150 vite ka qenė bari i thjeshtė, ashtuqė, ēdo ditė ka ecur 10-15 kilometra nė kėmbė. Nuk ka pėrdor fare alkoolin as duhanin dhe zakonisht ka ngrėnė tejet me masė. Pėrherė thoshte: "Duhet gjithmonė tė punohet, papunėsia shkakton dembelinė, kurse dembelia vdekjen". Baba i tij ka jetuar 110 vjet, kurse nėna 90 vite.

II
Nė fshatin Pirasura tė Azerbajxhanit qė shtrihet nė njė regjion malor me lartėsi prej 2200 metra, ka jetuar plot 152 vite Mahmut Evajzov (1808-1960). Deri nė ditėn e fundit tė vdekjes, punonte punėt e pėrditshme nė arė. Rregullisht ėshtė larė nė ujin burimor dhe gjithnjė ka fjetur nė qiell tė hapėt. Ishte kryefamiljar i familjes sė madhe 150 anėtarėsh. Theksonte se,nė rend tė pare - fshehtėsia e jetės sė gjatė qėndron nė punė dhe vetėm punė , sė dyti-mirėmbajtja e qėndrueshmėrisė trupore, sė treti-sistemi i shėndosh nervor dhe karakteri i mire, sė katėrti- regjimi i rregulluari tė ushqyerit , dhe sė pesti- klima malore.

III
Zhan Tereli, me prejardhje nga Dizhona (Francė), ka shėrbyer nė ushtri qė nga shekulli XVII e deri mė shekullin XIX. U lind mė vitin 1684, ndėrsa nė vitin 1699 ėshtė lajmėruar si ushtar. Ka marrė pjesė nė aleancėn Austro-Spanjolle duke qenė pjesėmarrės nė mbi 100 beteja . Nė vitin 1777, mbreti Ludvigu XV, Terelin e avancon nė gradėn kapiten kur ai ishte nė moshėn 93 vjeēare. Nė vitin 1802 Napoloni kishte dėgjuar pėr veteranin 118 vjeēar, dhe vendos qė t ja ndaj pensionin e pėrhershėm tė pleqėrisė prej 1500 franga nė muaj. Kapiteni guximtar vdes nė vitin 1827, nė moshėn 143 vjeēare

IV
Nė vitin 1635 nė Londėr ėshtė vendos fshatari anglez me emrin Tomas Par. Thoshte se i kishte 152 vjet dhe nėndė muaj, i cili kish mbijetuar sundimin e nėndė mbretėrve Anglez.
Papritmas vdes nė Londėr mė vitin 1635 dhe varroset nė varrezat e Vesmisterit, vendi ku varroseshin personalitetet mė tė shquar tė Anglisė. Obduksionin e kufomės sė tij e ka bėrė anatomisti i famshėm Vilijam Harvej, zbuluesi i sistemit tė qarkullimit tė gjakut. Hervej nė raportin e tij tė ekzaminimit, nuk e bien nė dyshim moshėn e pleqėrisė sė gjatė tė kėtij plaku mė tė vjetėr Anglez.

V
Pashkatari Shkoces Henri Xhenkis ka vdekur mė vitin 1670. U lind mė vitin 1500 nė principatėn e Jorkut. Nga dokumentacioni gjyqėsor shihej se mė vitin 1665 ka qenė i ftuar nė cilėsinė e dėshmitarit qė tė dėshmojė pėr njė ngjarje e cila ka ndodhur para 140 viteve. Nė kishėn afėr Riēmondit, mbi varrin e tij edhe sot e kėsaj dite qėndron pėrmendorja kushtuar Xhenkinsit dhe jetėgjatėsisė sė tij.

VI
Nė Angli, postieri Robert Tejllor ka jetuar 133 vite (1764-1897). Mbretėresha Viktoria, nė shenjė mirėnjohje pėr jetėn e gjatė tė kėtij plaku, ia dėrgon si pikturė portretin e vet me mbishkrimin: "Nė shenjė mirėnjohje Robert Tejllorit, pėr pleqėrinė e tij tė thellė, nga Mbretėresha Viktoria". Ky shpėrblim aq e ngazėllen plakun, saqė menjėherė pas tre muajve vdes .

VII
Nė Kongresin Ndėrkombėtarė tė gerantollogėve tė mbajtur mė vitin 1972 nė Kijevė, Republika Jakutija (Rusi) edhe zyrtarisht shpallet si regjioni qendrorė i jetėgjatėsisė nė Sibir. Nė at kohė, atje mesatarisht, nė ēdo 1000 banorė, 308 vetė kanė qenė persona me jetėgjatėsi prej 90 e mė tepėr vite. Sot nė Jakutiju janė tė evidentuar mbi 90 persona tė cilėt kanė tejkaluar shekullin e jetės sė tyre. Qysh mė 1822, nė revistėn "Arkivi verior" e cila botohej nė Petrograd, ka qenė publikuar se banori mė i vjetėr i Sibirit, nga vendi Arilak, regjioni i Vilojskogut , Fjodorov Filipoviq, ka jetuar 156 vite.

Preg. Adnan Abrashi


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Tue 11 Aug 2009, 19:10, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Apr 2009, 06:23

E shpėtoi gjarpėri
Nė botė ndodhin shumė gjėra tė pabesueshme qė ne i quajmė mrekulli sepse nuk kemi pėrgjigje adekuate pėr to. E vėrteta ėshtė se ato ndodhin dhe pėrherė sfidojnė njohurinė tone tė kufizuar, duke na bindur pandėrprerė, se dimė aq sa s'dimė asgjė.
Rasti i pazakonshėm i ushtarit Sovjetik i cili shėrbente nė Forcat e Armatosura Ruse gjatė luftės nė Afganistan, ėshtė ngjarje e vėrtetė dhe e bazuar nė tregimin e vetė akterit tė saj
Tregimi ėshtė botuar nė revistėn "ORAKUL"
Ja pėrmbajtja e saj:
Njėsia ushtarake ku ka shėrbyer ushtari Oleg ka qenė e stacionuar nė njė provincė tė pabanuar malore tė Afganistanit . Misioni i tyre ishte vėzhgimi i malit tė lartė strategjik, ashtuqė njėsiti ishte ndarė nė dy llogore fushore, tė vendosura pėrballė anėve tė kundėrta tė malit tė lartė nė mes. Tabori kryesor numėronte 12 ushtarė, ndėrsa nė llogoren e dytė, nga ana e kundėrt e malit, ishin vetėm katėr ushtarė vėzhgues. Detyra kryesore e Olegut ka qenė furnizimi me ushqim pikėrisht i kėtij logori mė tė vogėl. Njė ditė, duke udhėtuar shtegut unazore nė rrėzė tė malit , mu nė mes rruge, takon njė gjarpėr tė madh qė ishte pėrdredhur rreth njė guri dhe me shikim fiksues e vrojtonte atė. Edhe pse u frikua shumė duke u shtangur nė vend, ai u pėrmbajt duke mos e larguar shikimin qė gėrshetohej me atė tė gjarprit. Me armėn qė e kishte, nuk guxonte tė shtinte, pasiqė hordet armike pėrherė qarkullonin aty pari. Pėr momentin, i ra ndėrmend qė nga termosi i madh i ushqimit qė e kishte me vete, ta hudhėr nė drejtim tė gjarprit njė copė mishi. Ashtu edhe bėri. Gjarpri u angazhua rreth mishit dhe Olegu pa kurrfarė problemi kaloi skaj tij pėr ta vazhduar rrugėn mė tej.
Karakteristika e tėrė kėtij tregimi nuk mbaron vetėm me kaq. Gjarpri tanimė qe mėsuar dhe rregullisht nė vendin e njėjtė e priste "mikun " e vet bamirės. Gjithnjė Olegu nė kohėn e caktuar shtegtonte kėtė rrugė dhe gjithnjė gjarprin e takonte nė vendin e njėjtė duke e ushqyer atė me nga njė cope mish.
Kjo miqėsi e pazakonshme zgjati plotė 2 muaj.
Njė ditė, ushtari Oleg, duke bėrė marshutėn e tij tė pėrditshme, nuk e takoi gjarprin nė vendin e caktuar. U befasua pa masė pse ai nuk ishte aty ta merrte "hisen" e vetė. Ndalet, dhe fillon ta kėrkoj "mikun" mat anė rrugės. Por kot! Gjarpri nuk qe askund. Nuk kishte kohė ta priste mė gjatė, sepse shokėt tjerė ushtarė nga logori i vogėl, e prisnin drekėn e tyre. Vazhdoi rrugėn qė mos tė vonohet… dhe… papritmas diēka e madhe u hedh mbi tė duke ju mbėshtjedhur me njė shpejtėsi rreth tėrė trupit .
Ishte gjarpri! Olegu u shtang nga kjo "pabesi ". Prej frikės sė madhe qė e kaploi, detalet tjera as qė i kujtoheshin, E mbante nė mend vetėm atė, se pas njė kohe, gjarpri e kishte liruar nga pėrqafimi i tij, dhe nė mėnyrė tė qetė ishte larguar nė drejtim tė malit tė dendur.
Edhe pse e shoshiti gjatė kėtė ngjarje nė mendje, Olegut nuk i hynte assesi nė kokė pse gjarpri veproi kėshtu me te. Pasi u qetėsua nga trauma e frikės sė madhe qė e kishte kapluar, dhe erdhi nga pak nė vete, shikoi orėn dhe tek atėherė konstatoi se kishte qenė plot 30 minuta nėn pėrqafimin e gjarprit.
Duke e bluar vazhdimisht nė kokė kėtė ngjarje tė pabesueshme qė i kishte ndodhur, vazhdoi rrugėn edhe pėr disa mile sa i kishin mbetur drejt cakut. Posa u afrua llogorit, njė qetėsi vdekjeje e irritoi intuitėn e tij. Kishte njė ndjenjė tė keqe?!
U afrua mė afėr dhe s'kishte se ēka tė shihte: nė vend se t'i takonte katėr shokėt e vetė ushtar, ai takoi katėr kufoma tė shtrira pėrtokė dhe tė mbuluara me gjak. Ata ishin sulmuar dhe vrarė nga armiku. Atij nuk i mbetej asgjė tjetėr, pėrpos tė largohet sa mė shpejt nga ky vend dhe t'i njoftoj shokėt nė taborin kryesor, qė ishin nė anėn tjetėr tė malit. Duke e hedhur termosin e ushqimit pėrtokė, vrapoi me shpejtėsi nė drejtim tė tyre.
Kur arriti nė bazė, nuk kishte se ēka tė shihte: tė gjithė ushtarėt tjerė edhe nė kėtė pikėqėndrim ishin masakruar nė mėnyrė mė mizore nga armiku. Kot kėrkoi nėpėr tenda tė zbraztė ndonjė tė gjallė, por nuk takoi asnjeri qė frymonte. Nga e tėrė ekspedita ushtarake e pėrqendruar pėrreth kėtij mali tanimė tė mallkuar, vetėm ushtari Oleg kishte shpėtuar gjallė dhe pa therė nė kėmbė.
Ai tek tani e kuptoi enigmėn e cila vetėm para disa minutave nuk kishte zgjidhje pėr te. Gjarpri e sulmoi me qėllim qė ta ndalonte dhe ta mbante larg llogorit.
E pabesueshme por e vėrtetė: atė e shpėtoi gjarpri…!
Adnan Abrashi


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Tue 11 Aug 2009, 19:09, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Tue 11 Aug 2009, 19:08

Prifti kurorėzon dy kuaj
“E tani iu shpall kalė dhe grua”, ka qenė fjalia e fundit tė cilin e ka thėnė prifti Jeremy Westcott, nė ceremoninė e cila ka qenė edhe martesa e parė e kuajve nė Britani tė Madhe.
Westcott i cili punon nė qytezėn Buckland Dinham, qė prej muajit mars tė kėtij viti bėn kurorėzime tė kafshėve, por pranon se ky kurorėzim i ka pėlqyer mė sė shumti.
Pronarja Ali Bloefeld nga Faulkland, kur ka dėgjuar se ekziston njė ceremoni e kėtillė, menjėherė ka vendosur tė vij dhe t’i kurorėzoj kuajt e saj - Zippy e Magic.
Zippyn e kishte blerė kohė mė parė, e kur e ka ēiftėzuar me Magic, ėshtė paraqitur tėrheqja e momentit, thotė pronarja.
“Ēifti ėshtė i parezistueshėm. Nėse njėri ėshtė nė stallė, tjetri e thėrret nga fusha. Kjo definitivisht ėshtė dashuri”, ka deklaruar ajo.
Ēifti i lumtur me durim ka qėndruar derisa prifti Westcott ua ka lexuar bekimin e shenjtorit mbrojtės tė kafshėve.
Ēifti mė pas ėshtė puthur dhe mysafirėt kanė duartrokitur nė fund tė ceremonisė pėr tė festuar partneritetin e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Sun 20 Sep 2009, 14:43

Cudia, dashi me kater brire ne Sarande.
Ne stanin e bariut nga Berdeneshi Agim Alikaj, i ardhur nga Golemi i Gjirokastres , rritet nje dash me kater brire.65 vjecari Agim Alikaj ka 55 vjet qe merret me mbareshtimin e te imtave.Po dalja ne drite ne tufen e tij te nje qengji me kater brire ka qene nje rast teper i vecante.dashi me kater briret ne pozisione te ndryshme ka kater vjet qe rritet ne stanin e Alikajt.Jo vetem per Alikaj po dhe per shkencen veterinare ky eshte fenomen i rralle ne keto 100 vitet e fundit.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 13 Nov 2009, 21:35

Kėshilltari pėr siguri nga Leicesteri, Manjit Singh, i cili nė Angli ėshtė i njohur si njeriu i ēeliktė, tė enjten me flokėt e tij ka tėrhequr nė distancė prej 21.2 metrash njė autobus me peshė prej tetė tonesh duke thyer kėshtu rekordin Guinness.

Ky rekord ėshtė vendosur nė Londėr gjatė Ditės tradicionale tė rekordeve tė Guinnessit, ku kanė marrė pjesė mijėra njerėz anekėnd botės, tė cilėt veē rolit tė tyre si spektatorė, janė munduar tė thyejnė edhe ndonjė rekord.


Pėr Singhun kjo ishte njė arritje e madhe, duke qenė se nė vitin 2007 nuk ka mundur tė tėrheqė tė njėjtin autobus me anė tė veshėve tė tij, nė distancėn e kėrkuar
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Fri 13 Nov 2009, 21:54

Njeriu me i shendoshe ne bote arrin 445 kg

Njeriu
me peshėn mė tė madhe nė botė jeton nė Britaninė e Madhe dhe peshon
madje plot 445 kilogramė. 48-vjeēari ēdo ditė nė organizėm fut 20 mijė
kalori, 8 herė mė shumė se sa konsumon njė mashkull mesatar, por shumė
shpejt e pret njė operacion shpėtues i lukthit. Britaniku Paul Mason
tash ėshtė bėrė njeriu mė i mbipeshė nė botė. “Ky ėshtė shumė i sėmurė
dhe bėhet fjalė pėr njė operacion tė rėndėsishėm pėr jetėn. Natyra e
sėmundjes sė tij ėshtė psikologjike, ndėrsa shėrbimet shėndetėsore
duhet t’i ndihmojnė”, ka thėnė zėdhėnėsi i shėrbimit shėndetėsor nė
Suffolk. Operacioni do tė zhvillohet pas tre javėsh nė spitalin St.
Richard nė Chichester.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Fri 13 Nov 2009, 22:01

Gjyshi, djali dhe nipi martohet pėr njė ditė

Malajziani shtatėdhjetėvjeēar, djali i tij tridhjetepesėvjeēar dhe nipi
njėzetvjeēar janė kurorėzuar nė ceremoninė e trefishtė tė mbajtur nė
njė fshat
tė shtetit Selangor, njoftojnė mediat lokale.
Osmanit i ka vdekur gruaja para gjashtė muajsh dhe ai pėr momentin
ėshtė njeri mė i moshuar nė fshat, e nė kėtė martesė ka pranuar pasi qė
fėmijėt
kanė kėrkuar prej tij. Osmani ka tetė fėmijė, 26 nipa dhe 11 stėrnipa.

Tė dielėn ai ėshtė martuar me 70-vjeēaren Sawiyah Awang.

Tė tri martesat janė kurorėzuar falė ndėrmjetėsuesve apo mesitėve, qė ėshtė njė gjė shumė e popullarizuar nė kėtė vend mysliman.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Nov 2009, 22:38

Burri fle perkrah gruas se zhvarrosur prej 5 vjetesh
Ne nentor te vitit 2004, nje vietnamez 55-vjecar mblodhi pjeset e se shoqes dhe e riktheu ne shtepi, aty ku eshte ende edhe tani...


Ne shtrat me gruan edhe... ne vdekje. Nje burre nga Vietnami ka zhvarrosur kufomen e gruas dhe ka fjetur perkrah saj per 5 vjet, sepse donte ta shtrengonte perkrah vetes, sic ishte mesuar te bente perpara se bashkeshortja te ndahej nga jeta. Sipas asaj qe behet e ditur nga mediat lokale vietnameze, burri 55-vjecar me prejardhje nga nje qyteze e provinces se Quang Nam, ne vitin 2004 zhvarrosi te shoqen, duke rivendosur bashke ato qe mbeteshin nga trupi i saj per t’i dhene aspektin e nje gruaje, me pas e veshi dhe e vendosi ne shtratin e vet.

Le Van, emri i protagonistit te ceshtjes, ka treguar se pas vdekjes se te shoqes ne vitin 2003, kishte nisur te flinte mbi varr, duke shtuar se pas 20 vjetesh per shkak te te ftohtit, shiut dhe eres, vendosi te hape nje tunel deri te arkivoli, vetem e vetem per te fjetur me te. Por kete e zbuluan femijet e tij dhe ia ndaluan. Keshtu qe nje nate nentori te vitit 2004, mblodhi pjeset e se shoqes dhe e riktheu ne shtepi, aty ku eshte ende edhe tani. Baba i shtate femijeve, burri ka treguar se fqinjet, per disa vite nuk kane guxuar t’i bejne vizite. “Jam nje person qe i ben gjerat ne menyre ndryshe. Nuk jam si nje njeri normal”, ka deklaruar Van.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Nov 2009, 22:42

Policėt japonezė, ne mision tė veshur si femra
Janė duke patrulluar nėpėr rrugėt e qytetit Nagoya tė veshur si femrat, me ēanta luksoze nė kėrkim tė plaēkitėsve tė rrugės

Profesioni te detyron te "nderrosh" edhe gjini. Keshtu, policėt japonezė me trup tė hedhur, por qė janė ekspertė tė xhudos ose karatesė, janė duke patrulluar nėpėr rrugėt e qytetit Nagoya tė veshur si femrat, me ēanta luksoze nė kėrkim tė plaēkitėsve tė rrugės. Prej disa muajve, kėto “zonja” me paruke dhe take tė larta ballafaqohen me plaēkitėsit qė janė mėsuar tė sigurojnė “bukėn e gojės”, duke i rrėmbyer ēantat e vajzave dhe grave qė lėvizin rrugėve tė kėtij qyteti.

Njė pjesėtar i kėsaj njėsie policore, me trup manekini (171 cm dhe 61 kg), ka thėnė se ndihet krenar me punėn e tij. Sidoqoftė, kėta policė shpesh ballafaqohen me tė papritura, pasi nė shumė raste ata ngatėrrohen me zonjat e vėrteta, aq sa pėrpiqen tė joshen nga meshkujt e ndryshėm, te cilet nuk kane si synim t'i vjedhin canten...
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Vizitor prej Fri 27 Nov 2009, 22:44

Nje grua 80 vjec akuzohet nga fqinji i saj 40-vjecar per ngacmime me sfond seksual.
E moshuara eshte paralajmeruar nga policia italiane qe te mbaje distance nga fqinji. Burri duket se ka qene objekt i telefonatave, mesazheve te cilat kompromentonin jeten e tij.
E moshuara edhe pse ne moshe te thyer duket se eshte ne gjendje shume te mire mendore dhe te gjitha veprimet i ka kryer me mendje te kthjellet.
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Thu 10 Dec 2009, 22:01

Gruaja e forte e timonit
Dikur dukej e habitshme qe nje femer te ushtronte profesionin e cuditshem te shoferit, apo te cdo lloj drejtuesi mekanik.

Por pikerisht ne kete kohe, kur nje femer ne timon eshte dicka fare e
zakonshme, ekziston nje grua ne Shqiperi qe ka qene pararendesja e te
gjithave.
Farie Kordha, 48 vjecare, ka pasur fatin te jete mbi traktor, e jo ne
nje traktor te cfaredoshem, por me zinxhire, qe ne moshen 16- vjecare.

Faria nuk i perket klases se shofereve femra qe e kane gjetur veten ne
timon per arsye komoditeti. Perkundrazi, profesioni i saj i ka
sakrifikuar
shume gjera ne jete. “Me doli sholla per infermere, por peripecite e
kohes me detyruan te transferohem ne shkolle traktoresh. Ne vitin ‘75
mora
patenten e traktorit me zinxhira. Kisha shume veshtiresi”, thote ajo.

Pas traktorit me zinxhre radha do t’i vinte atij me goma,
autokombajnes, e keshtu me radhe. Gjithe rinine e saj, Faria e kujton
duke pluguar e mbjelle
ara pa fund. “E ndieja veten ngushe dhe e paragjykuar. Fillimisht u
ndieva ngushte se nuk ishte zanat per femra dhe shume vete
peragjykonin,
megjithate eca shume perpara”, pohon Faria. Ato dite te veshtira do te
fshihen pas nje dashurie qe lindi ne oficine. Aliu, sot bashkeshorti i
saj, do
te ishte atehere krahu i djathte i nje femre qe luftonte mbi realitetin
me nje force burrerore.


“E njoha mes hekurave. E pashe nje dite vajze me gersheta mes hekurave,
e mora e mbajta ndihmese ne traktor. Nuk jemi ndare asnje sekonde, qe
atehere
deri tani”, pohon Aliu. Sot qe realiteti eshte permbysur teresisht,
Faria e ka gjetur veten ne pozicionin e nje instruktoreje per shoferet
e rinj.
Eshte guximi qe e shquan edhe sot kete grua te forte mbi gjinine e saj.

E disiplinuar dhe strikte ndaj cdo nxenesi, 48 vjecarja perpiqet te
jete po aq kerkuese edhe me jeten e saj. Pas oreve te kursit, radha u
vjen
klienteve, te cileve u sherben me taksi. “Te rinjte kane me shume
besim, sidomos femrat ndihen te qeta. Udhetoj me to diten dhe naten”,
thekson
shoferja. Ditet e ngarkuara nuk do te kalonin aq te qeta po te mos
kishte ate te cilen Faria e quan udherrefyese te optimizmit te saj,
kengen. Sapo
mbyll punen, nena e tre femijeve tashme te dale ne jete, rend mes miqve
duke ndezur atmosferen me talentin e saj te fshehur.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Tue 12 Jan 2010, 20:31

SHBA, 3 prezervative ne xhep? Akuze per prostitucion
Ne New York dhe San Francisco, dy nga metropolet me te medha amerikane,
njerezit nuk duhet te mbajne me shume se dy prezervative ne xhep.

Inisiativa e autoriteteve lokale eshte ndermarre per te eleminuar
prostitucionin, duke huazuar nje ligj qe aplikohet ne Washington. Nese
nje person
kapet me me shume se 3 kondome ne cante apo ne xhep, atehere mund te
ngrihet akuza per prostitucion.

Menjehere pas ketij vendimi ka reaguar “Reproductive Health”, nje
organizate shendetesore, sipas se ciles, ky ligj penalizon personat qe
punojne
trupin e tyre me pagese. Nga ana tjeter, kjo mase mund te ndikoje ne
shtimin e rasteve te infektuar me HIV/AIDS.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Wed 13 Jan 2010, 20:58

15 ore puthje per 10.000 dollareNga 13 ēifte qė kanė marrė pjesė nė garėn e puthjes nė qendrėn George
R. Brown nė Houston, pas 15 orė e gjysmė puthjesh tė pandėrprerė – kanė
mbetur
vetėm dy ēifte. Kjo garė kishte filluar tė shtunėn pasdite dhe kishte
pėrfunduar tė dielėn herėt nė mėngjes. Shumė garė e gjatė, e lodhshme
por
argėtuese pėr tė tjerėt njėkohėsisht. Finalistja Natalie Silvas ėshtė
puthur me Likhi Orozco, ndėrsa LaShae Tates ishte nė pėrqafim tė
Christopher
Greenit. Vlera e ēmimit ishte 10.000 dollarė, tė cilat janė ndarė mes
kėtyre dy ēifteve. Edhe gara e vitit tė kaluar kishte pėrfunduar me
rezultat tė
barabartė – ndėrsa kishte pėrfunduar pas plot 22 orėsh.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Wed 27 Jan 2010, 20:01

Holande, pushohet nga puna per nje fete djath

Gjykata ne Holande i ka dhene te drejte nje ish punonjeseje te rrjetit
fast food te Mc Donald's, e cila kishte thyer rregulloren e brendshme,
duke
shtuar nje fete djath me shume ne hamburger.

Per kete veprim, shefi i saj ka reaguar menjehere duke e cilesuar te
denueshme thyerjen e rregullores se brendshme dhe duke i prishur pa
asnje
paralajmerim kontraten qe duhej te zgjaste edhe 5 muaj.

E pushuara nga puna e ka cuar menjehere cestjen ne gjykate dhe sipas
fakteve, gjykatesi mesoi se ne vend qe ajo te bente nje hamburger,
shtoi nje fete
djath duke e transformuar ne cheeseburger.

Gjykatesi e cilesoi si nje gabim pushimin nga puna, sepse sipas tij,
kompania duhej te mjaftohej vetem me nje paralajmerim. Keshtu, gjykata
ka
vendosur se Mc Donald's duhet t’i paguaje 4200 euro ish punonjeses per
prishjen e padrejte te kontrates.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Geri prej Wed 27 Jan 2010, 20:52

Arbitri ndalon ndeshjen per te folur ne telefonTe
dielen e shkuar ne ndeshjen mes Superga 48 dhe Sant'Eraclio, dy skuadra
te kategorise se dyte ne Itali, gara eshte nderprere nga arbitri per
t’u pergjigjur ne telefon.


Tani Sant' Eraclio, kerkon perseritjen e ndeshjes pas humbjes 2-1 qe pesoi.

Arbitri
nderpreu ndeshjen dy here: fillimisht per t’u pergjigjur ne telefon nen
habine e lojtareve dhe publikut dhe heren e dyte per te shkuar ne
tualet.
Geri
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16968
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Wed 16 Nov 2011, 19:05

Kuriozitete
1. Bėrrylat nuk mund tė puthiten, gjithashtu nuk mund tė preken me gjuhė
2. Njė lopė mund ti ngjisė shkallėt, por s'mund ti zbresė ato
3. Nė vitin 1987 America Airlines kurseu 40.000 dollarė vetėm sepse hoqi nga njė kokėrr ulliri nė ēdo sallatė qė shėrbente nė klasin e parė
4. Duke shumėzuar 111.111.111 x 111.111.111 pėrfitohet 12.345.678.987.654.321
5. Eshtė e pamundur tė teshtish me sy hapur ( e kotė qe e provoni!!!)
6. Mesatarisht nje mengjerash jeton 9 vjet me pak ne raport me ate qe perdor doren e djathte
7. Nje bubuzhel mund te jetoj 9 dite nqs i pritet koka... me pas vdes nga uria!
8. Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk mund te kercejne! (natyra eshte e zgjuar )
9. Normalisht nje njeri qesh 15 here ne dite
10. Thomas Alva Edison kishte frike nga erresira (mbase per kete arsye e shpiku llampen?)
11. Numri i famshem 666 qe lidhet me djallin, vjen nga romaket qe perdornin numrin DCLXVI si nje numer te vecante (si kemi ne 654321)
12. E keni pyetur ndonjehere veten se sa peshon nje re? Peggy LeMons, studjuese ne National Center for Atmospheric Research del Colorado, ka llogaritur se sa peshojne rete, duke perdorur si njesi matese elefantet. Nje re ne dimensione te vogla peshon 550 ton, rreth 100 elefant. Rete e nje stuhie i korrespondojne 200 milion pakiderma, 40 milion ne rastin e nje uragani.
13. Fjala "varreza" vjen nga greqishtja "koimetirion" qe do te thote "vend per te fjetur"
14. Te hash nje molle, eshte me efektive se nje filxhan kafe per te ndenjur zgjuar...
15. Nje xhirafe mund ti pastroj veshet e saj lehtesishte me gjuhe
16. Milingonat shtriqen ne mengjes sapo zgjohen
17. Ne 1/3 e botes, akullorja me vanilje eshte ajo me e shitura
18. Shimjet dhe delfinat jane te vetmet kafshe qe e njohin veten e tyre perpara nje pasqyre...
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Kotelja prej Thu 15 Dec 2011, 09:01

1. Truri i njeriut eshte me aktiv gjate gjumit.
2. Pervec gungave, shpina e deves eshte e drejte.
3. Trupi i njeriut krijon dhe vret rreth 15 000 qeliza te kuqe te gjakut cdo sekonde.
4. Nje ankete ne USA tregon se 52% e femrave genjejne kur perjetojne orgazmen.
5. Karriga elektrike eshte shpikur nga nje dentist.
6. Ushtaret e te gjitha shteteve ne bote pershendesin me doren e djathte,
7. 1/3 e tokes ne Amerike eshte toke e qeverise.
8. Hunda ka aftesi ti identifikoje dhe mbaje mend 50.000 aroma.
9. Macet mund te degjojne ultratingujt.
10. Fluturimi me i gjate i regjistruar i nje pule eshte 13 sekonda.


firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
Kotelja
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 14676
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Kotelja prej Thu 15 Dec 2011, 09:10

1. Mjalti eshte produkti i vetem ushqimor qe nuk skadon.
2. Temperatura me e ulet e regjistruar ne Toke eshte ajo e vitit 1983, ne Antarktike, rreth -89.6 grade celzius.
3. Cdo person ne Amerike posedon dy kredit kartela.
4. Amerika leshon fatura edhe prej 5 centesh.
5. Krokodilit i dalin dhembe te ri pas te vjeterve, deri ne fund te jetes.
6. Nese mbani ne nje dhome te erret nje peshk te arte, ngjyra e tij do te behet e bardhe.
7. Nese pertypni camcakez gjate grirjes se qepeve nuk do te lotoni.
8. Dimri i vitit 1932 ishte aq i eger saqe ngriu komplet ujevaren e Niagares.
9. Truri i njeriut eshte i perbere 80% pre ujit.
10. Prinderit me te rinje ne bote u regjistruan ne Kine, 10 dhe 11 vjeqar, ne vitin 1920.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
Kotelja
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 14676
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Naki prej Mon 24 Mar 2014, 00:31

Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20018
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga epanjohura prej Fri 25 Apr 2014, 14:15

Njihuni me vajzėn qė ha 51 banane nė ditė

Njihuni me vajzėn qė ha 51 banane nė ditėAjo ėshtė bėrė e njohur dhe tashmė quhet “vajza e bananeve”. Kjo pasi, prej kohėsh ajo mban njė dietė strikte tė cilėn e ka parė nė “You Tube”. Sipas kėsaj diete ushqimi i vetėm qė duhet konsumuar gjatė tėrė ditės ėshtė banania. 

Kjo lloj diete ėshtė popullarizuar qė nga deklarimi i australianes Loni Jane Anthony, e cila kishte mbajtur dietė edhe gjatė shtatzėnisė sė saj duke shtuar se, nuk ka pėsuar dėme as ajo dhe as foshnja e saj.

Freelee, vajza e bananeve, merr 2000-5000 kalori nė ditė, duke nėnkuptuar se nuk ha ushqim tė pjekur, tė nxehur deri nė orėn 4 tė pasdites. Zakonisht ajo ha racione qė pėrmbajnė vetėm fruta si banane, mango, 2 litra lėng portokalli etj. 

Pas orės 4 ajo ha ushqim tė pjekur: Patate tė pėrgatitura nė furrė apo fruta. Duke mbajtur kėtė dietė ajo ka arritur njė formė tė lakmueshme trupore qė ēdo femėr dėshiron. 

(e.m/BalkanWeb)
http://www.balkanweb.com/metropol/26...t--185109.html
avatar
epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 6560
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Nela prej Thu 19 Mar 2015, 19:07

Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes
Nela
Nela

Shteti : Kosova
Postime : 17
Kyējet nė forum : 12708
Regjistruar mė : 31/08/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Limi Selmani prej Thu 19 Mar 2015, 19:20

Nje qytetar i zakonshem i Lihtenshteinit, nuk e mbyll deren e shtepise me celes, per shkak se krimi ne kete shtet eshte ne nivelet me te ulta te mundshme. Vrasja e fundit qe ka ndodhur ne kete shtet eshte ne vitin 1997!

firma.................................................................................................................................................................................
Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete
Limi Selmani
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 4515
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Limi Selmani prej Thu 19 Mar 2015, 19:21

Konsumimi i qershive, ben te mundur qe qelizat e kancerit, te vete-shkaterrohen!

firma.................................................................................................................................................................................
Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete
Limi Selmani
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 4515
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Limi Selmani prej Thu 19 Mar 2015, 19:22

VEMENDJE: PIRJA E UJIT NE KOHEN E DUHUR RRIT EFEKTIVITETIN NE TRUPIN E NJERIUT!
1 gotė ujė pas zgjimit - ndihmon nė aktivizimin e organeve tė brendshme.
1 gotė ujė 30 minuta para ngrėnies sė njė vakti - ndihmon nė tretjen e ushqimeve.
1 gotė ujė para se tė laheni - ndihmon nė uljen e presionit tė gjakut.
1 gotė ujė para se tė shkoni pėr tė fjetur - eviton atakun kardiak.

firma.................................................................................................................................................................................
Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete
Limi Selmani
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 4515
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Limi Selmani prej Mon 23 Mar 2015, 01:01

Nė Samoa, ėshtė krim dhe dėnohesh me burg, nėse harron ditėlindjen e gruas tėnde! 

Ligj i cuditshem

firma.................................................................................................................................................................................
Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete
Limi Selmani
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 4515
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Limi Selmani prej Mon 23 Mar 2015, 01:16

Pasi mesoi makinen nga loja kompjuterike GTA, nje djalosh vetem 12-vjec, arriti te shpetonte familjen e tij, pasi babai pesoi nje atak kardiak!

Shpesh dhe lojerat kane dobine e tyre!

firma.................................................................................................................................................................................
Fatkeqesite tregojne kush jane shoke te vertete
Limi Selmani
Limi Selmani

Shteti : Kosovė
Postime : 51
Kyējet nė forum : 4515
Regjistruar mė : 18/03/2015
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kuriozitete

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi