» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

Shko poshtė

Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

Mesazh nga Naki prej Sat 19 Jun 2010, 02:29

Nuk jam dakord ne teresi me shkrimin tuaj Arjana. Edhe para mijerave viteve ka qene kjo e drejte ne mes qifteve. Kete gje e njef edhe feja si ajo islame, krishtere dhe te tjerat ( po bazohem me aq sa kam lexuar ). Divorci eshte nje e drejte e te dy gjinive (burrit dhe gruas ) nje e drejte e pavarsise. Dikur tek ne ishte i rende ky fenomen qe ndikohej nga edukata e dobet shkollore dhe mbyllja shtepiake e femres shqiptare, pastaj zakone e kanune por sot kendohet kenge tjeter dhe per mua eshte normale. Mirpo po citoj fjalet e Profetit Muhammed i cili ka thene : "Me i miri nder juh eshte ai qe eshte me i miri per gruan e vet."

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 19 Jun 2010, 14:25

Divorci eshte gjeja me e urryer tek Allahu nga gjerat e lejuara.


Allahu thote ne Kuran:"Kush i frigesohet Allahut Ai i jep rrugezgjidhje"

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11710
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 19 Jun 2010, 14:32


 1. Shkurorzmi-Divorci  1. Shpesh herė, gjatė debateve dhe diskutimeve, si nga ana e perėndimorėve ashtu dhe nga disa muslimanė, shtrohet pyetja: Pėrse islami ia ka dhėnė tė drejtėn e divorcit vetėm burrit? A nuk do tė ishte mė mirė qė kjo e drejtė t'i pėrkasė edhe gruas? Ose pėrse tė mos jetė me marrėveshjen e tė dyve dhe vendimi pėrfundimtar t'i lihet gjykatės?


  • Duket qartė qė nė kėtė rast, kemi tė bėjmė me njė ēėshtje ligjore. Fillimisht, duhet tė bėjmė dallim mes madhėshtisė sė sistemit ligjor dhe keqpėrdorimit tė tij.


  • Ajo qė i ka bėrė shumė persona t'a kritikojnė sistemin ligjor islam nė kėtė ēėshtje, ėshtė se kanė parė disa praktika tė gabuara tė muslimanėve


  • Disa muslimanė, e kanė keqpėrdorur divorcin, i cili ėshtė mjet kurues nė disa raste. Kushdo qė studion ēėshtje tė divorcit nė gjykata, do tė gjejė shumė padrejtėsi tė burrave ndaj grave.


  • Pėrse njė situatė e tillė? Mos e ka fajin sistemi ligjor islam? Apo fajin e kanė zakonet dhe traditat e gabuara?  • Divorci nė islam


  • Qė njė ēift tė divorcohen, kjo ose bėhet me pėlqimin dhe vullnetin e tė dyve, ose me vullnetin e njėrės palė. Nė rastin e parė, kur bėhet me vullnetin e tė dyve, nuk pėrbėn asnjė problem.


  • Problemi, konsiston nė rastin e dytė dhe sidomos kur ndodh vetėm me dėshirėn dhe vullnetin e burrit. Sipas tyre, gruaja jeton nėn trysninė e burrit, kur dėshiron ai e divorcon dhe kur dėshiron e mban. Sa herė qė ndodh njė problem qoftė dhe i vogėl, burri e kėrcėnon me divorc.


  • Padyshim qė njė shqetėsim i tillė ėshtė i drejtė. Por, a ėshtė i tillė legjislacioni islam, nė kėtė ēėshtje? Padyshim qė njė ēėshtje e tillė, nuk ka asnjė lidhje dhe asgjė tė pėrbashkėt me islamin. Sistemi ligjor islam, ashtu siē ia ka dhėnė tė drejtėn e kėrkimit tė divorcit burrit, ia ka dhėnė edhe gruas.


  • Nė islam, divorci ndodh nė tre forma: E para, kur tė dy bashkėshortėt janė dakort qė tė divorcohen. Forma e dytė kur divorcin e kėrkon burri dhe forma e tretė kur divorcin e kėrkon gruaja.  • Nė momentin kur islami ia njeh burrit tė drejtėn pėr tė kėrkuar divorcin, e obligon me disa pėrgjegjėsi kundrejt tė shoqes. Ai duhet t'i garantojė kushtet e jetesės gjatė periudhės sė pritjes, deri nė divorcin pėrfundimtar. Nėse kanė fėmijė, duhet tė pėrballojė shpenzimet e tyre. Nėse jetojnė nė njė vend ku zakonisht marrin shėrbėtorė, duhet tė pėrbėllojė dhe kėtė. Duhet t'i sigurojė shpenzimet e banesės, arsimit tė fėmijėve etj...


  • Duke menduar mbi gjithė kėto shpenzime dhe obligime, burri e peshon mirė ēėshtjen e divorcit.


  • Kėshtu, duke ia dhėnė kėtė tė drejtė burrit, islami e obligon atė me disa pėrgjegjėsi. Kėto pėrgjegjėsi, e bėjnė njė burrė tė mendohet njė mijė herė, para se tė ndėrmarrė hapin e divorcit. Veē kėsaj, nėse divorci ėshtė i padrejtė, gjykata islame e studion ēėshtjen me imtėsi, duke studiuar mundėsitė e kompensimit. Ajo kompensohet financiarisht ashtu dhe moralisht. Tė gjitha kėto, janė paraparė nė Sheriatin islam. Pėr tė garantuar tė drejtat e secilit, islami ka vendosur ligje dhe norma tepėr tė detajuara.  • Siē thamė dhe mė lart, ashtu siē ka tė drejtė divorci burri, edhe gruaja e gėzon kėtė tė drejtė. Kėtė tė drejtė, ajo e gėzon nė rast kur dėmtohet dhe vuan nga martesa. Ashtu siē ka tė drejtė tė divorcohet, nė kėmbim tė heqjes dorė nga disa tė drejta tė saj.


  • Gruaja mund tė kėrkojė divorcin nėse i shoqi e rreh, konsumon alkol, ėshtė dorėshtrėnguar, e braktis atė dhe fėmijėt pėr muaj tė tėrė etj...


  • Nė njė nga gjykatat e Egjyptit, njė grua kishte ngritur padi ndaj tė shoqit, vetėm sepse ai qėndronte gjatė gjithė kohės i heshtur dhe nuk fliste. Ai fliste me tė gjithė shokėt dhe tė afėrmit, por kur hynte nė shtėpi, sikur i mbyllej goja. Ajo e kishte duruar pėr dy vite rrjesht kėtė situatė. Nė kėtė rast, dėmi ėshtė moral dhe ajo kishte ngritur padi kundėr tė shoqit nė gjykatė.  • Gjykatėsit e kishin studiuar kėtė rast dhe nė fund i kishin dhėnė tė drejtė kėsaj gruaje tė divorcohej nga i shoqi, pėr shkak tė dėmit qė i shkaktohet. I shoqi e kishte ēuar ēėshtjen nė gjykatėn e apelit. Nė fund, gjykata e kasacionit i kishte dhėnė tė drejtė gruas dhe e kishte mbyllur ēėshtjen.


  • A keni dėgjuar ndonjėherė njė ēėshtje tė tillė nė gjykatat perėndimore? A keni dėgjuar qė njė grua tė padisė tė shoqin sepse ai nuk i flet dhe gjykata t'i japė tė drejtė?


  • Imam Malik thotė:"Nėse burri ėshtė i angazhuar larg shtėpisė dhe gruaja nuk ka dikė qė t'a ngushėllojė, burri ėshtė i detyruar t'i sigurojė dikė qė tė qėndrojė me tė shoqen dhe tė bisedojė me tė."


  • Po nė medh-hebin e imam Malikut, thuhet se:"Nėse gruaja ėshtė mėsuar tė hajė pjepėr nė shtėpinė e babait dhe mė pas martohet, burri obligohet qė t'i sigurojė pjepėr edhe nė shtėpinė e tij."  • Prandaj, nėse kritikohet islami pėr ēėshtjen e divorcit, nė fakt kritikohen praktikat e gabuara dhe zakonet qė janė pėrhapur nė vendet tona lidhur me kėtė ēėshtje, tė cilat nuk kanė asnjė lidhje me islamin. Gjė tjetėr ėshtė tė gjykosh ligjet dhe dispozitat islame dhe tjetėr ėshtė tė gjykosh aktualitetin e muslimanėve, tė cilėt pėrjetojnė njė periudhė injorance mbi kulturėn dhe fenė e tyre.


  • Kėshtu, tė gjithė akuzat se islami i ka bėrė padrejtėsi gruas dhe ia jep tė drejtėn e divorcit vetėm burrit, janė tė pabaza.


  • Islami ia jep tė drejtėn e divorcit gruas, edhe pėr ēėshtje ndjenjash dhe shijesh. Nėse njė grua ėshtė martuar me dikė dhe pas njėfarė kohe nuk ndjen dashuri pėr tė shoqin, islami nuk e detyron tė vazhdojė me kėtė burrė. Ajo ka tė drejtė tė kėrkojė divorcin.  • Diēka e tillė ka ndodhur nė kohėn e Profetit a.s. Njė grua, vajti dhe i tha:"O i dėrguar i Allahut! Unė nuk e dua, madje e urrej bashkėshortin tim."


  • Profeti a.s u pėrpoq disa herė qė t'i normalizojė marrėdhėniet mes tyre, por ajo refuzonte qė kjo martesė tė vazhdojė. Nė fund, Profeti a.s thirri tė shoqin e saj dhe i tregoi gjithēka. I shoqi i tha se e donte dhe se nuk dėshironte tė divorcohej. Duke parė refuzimin e tė shoqes, Profeti a.s e pyeti:" A ke nė pronėsi diēka me tė cilėn duhet t'a dėmshpėrblesh bashkėshortin tėnd?"


  • Gruaja i tha:"Po. Kam njė fermė, tė cilėn ia jap si dėmshpėrblim."


  • Burri e pranoi dhe kėshtu ajo arriti tė divorcohej.  • Njė veēori e dallueshme e islamit ėshtė pėrmbajtja e rrugės sė mesme. Shumė fe dhe sekte, e kanė tė ndaluar divorcin pėr ithtarėt e tyre. Ndėrkohė qė nė disa shoqėri tė tjera, ka filluar tė harrohet institucioni i martesės dhe familjes.


  • Kurse islami i ka ofruar njerėzimit njė sistem shoqėror perfekt dhe tė pėrshtatshėm pėr natyrėn njerėzore. Ai i ka dhėnė njeriut tė drejtėn e martesės, ashtu siē i ka dhėnė tė drejtėn pėr t'u divorcuar nėse kjo martesė nuk funksionon.  • Llojet e divorcit


  • Me qėllim qė divorci tė mos jetė diēka e lehtė, islami ka vendosur disa proēese derisa tė arrihet nė divorcin e plotė mes njė ēifti. Kėshtu, fillimisht ndodh divorci i parė, ku burri i thotė gruas qė je e divorcuar. Herėn e dytė ėshtė pėr t'a vėrtetuar seriozitetin e kėsaj ēėshtje dhe herėn e tretė ēifti ndahet pėrfundimisht.


  • Islami ka vendosur njė ligj tė papėrsėritshėm dhe qė nuk gjendet nė asnjė kod dhe kushtetutė njerėzore. Ky ligj ka tė bėjė me rikthimin e dy tė divorcuarve, nė ombrellėn martesore sėrish. Nėse njė burrė e ka divorcuar tė shoqen dhe pas njėfarė kohe, kėrkon tė martohet me tė sėrish, i jepet kjo mundėsi. Kjo ėshtė njė ndėr veēoritė e fesė islame.  • Nė njė studim qė kam nė dorė, flitet pėr anėn e djathtė tė trurit dhe atė tė majtė, si tek burri dhe tek gruaja. Sot ėshtė zbuluar shkencėrisht se gruaja ka aftėsi qė t'i pėrdorė tė dy anėt e trurit. Ndėrkohė qė burri pėrdor mė shumė anėn e majtė tė trurit. Shkencėtarėt zbuluan se ana e majtė e trurit, ofron shėrbime aktuale dhe llogjike. Ndėrkohė qė ana djathtė ofron shėrbime imagjinare, aty burojnė ndjenjat e dashurisė, gjenialitetit, fantazisė etj...


  • Kėshtu, duke qenė se burri pėrdor mė shumė anėn e majtė, do tė thotė se burrat zakonisht bazohen nė aktualitet dhe llogjikė. Ndėrkohė, gratė karakterizohen nga ndjenja mė tė bollshme dhe fantazi. Sot njeriu mund tė arrijė t'i pėrdorė tė dy anėt ose njėrė mė shumė se tjetra, duke u ushtruar. Por ne po flasim nė pėrgjithėsi.  • Duke ia lėnė divorcin burrit, islami ka respektuar dallimet fiziologjike tė secilit.


  • Sot flitet dhe dėgjojmė shumė mrekulli shkencore tė pėrmendura nė Kuran dhe qė janė zbuluar vetėm vitet e fundit. Kėtyre mrekullive u shtohen edhe mrekulli sociale, tė cilat gjenden me shumicė nė sistemin islam.


  • Edhe pas divorcit, si burri ashtu dhe gruaja nuk i humbasin tė gjithė pasuritė. Nė disa shtete perėndimore, gruas sė divorcuar i jepet 50 % e pasurisė sė burrit.


  • Njė herė ndodhesha nė Amerikė pėr specializim. Nė njė vendim divorci pėrfundimtar, burri vėrtetoi me anė tė dokumentave se posedonte vetėm njė dollar. Kjo, ndėrkohė qė ai kishte miliona. Kėshtu, gjykatėsi vendosi qė ky dollar tė ndahej pėrgjysmė mes burrit dhe gruas. Tė gjithė pasuritė, ai i kishte kaluar nė emrin e dikujt tjetėr. Me tė pėrfunduar proēedurat e divorcit, ai vajti dhe i riktheu tė gjithė pronat sėrish nė emėr tė tij.  • Nė islam, nuk kemi pėrse tė pėrdorim hile dhe marifete tė tilla. Sistemi islam i divorcit ėshtė shumė i qartė dhe nuk lė shteg pėr gjėra tė ngjashme.


  • Kushdo qė ka keqkuptime rreth divorcit nė islam apo rreth ēfarėdo ēėshtjeje tjetėr, i takon tė lexojė mė shumė dhe tė zgjerojė informacionin. Nė fund, nuk do i mbetet gjė tjetėr veēse tė pranojė se drejtėsia islame qėndron mbi ēdo drejtėsi tjetėr.

 • firma.................................................................................................................................................................................
  "All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
  avatar
  E Dashuruar

  Shteti : Tetove
  Postime : 2236
  Kyējet nė forum : 11710
  Regjistruar mė : 20/05/2010
  Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Besi prej Sat 19 Jun 2010, 14:56

  Padyshim se eshte e drejte njerezore.Cdo kush mund te zgjedh dhe te divorcohet ne momentin kur e sheh se nuk po funksionone asgje.Me zor apo per hater mund te hajm nje cop torte dhe jo te jetojme pjesen e mbetur te jetes me dike qe s'na vije embel.
  avatar
  Besi

  Postime : 1349
  Kyējet nė forum : 10934
  Regjistruar mė : 20/11/2009

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Leta prej Fri 15 Oct 2010, 05:19

  E Dashuruar shkruajti:Divorci eshte gjeja me e urryer tek Allahu nga gjerat e lejuara.


  Allahu thote ne Kuran:"Kush i frigesohet Allahut Ai i jep rrugezgjidhje"


  Edhe ne Kohen e Prejgamerit a.s. Kan qene te Pranushem Divorcet... Divorcet qe nga Ardhja e njeriut ne Toke egzistojn... e Drejte njerzore te martohesh , e Drejte njerzore te Divorcohesh kur nuk Fonksionon .
  avatar
  Leta

  Postime : 381
  Kyējet nė forum : 8928
  Regjistruar mė : 08/10/2010
  Profesioni : Amvise

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Dardania prej Fri 12 Nov 2010, 15:55

  une them kur nje Dashuri nuk shko apo shum gjera te keqija qe ndodhin ne mes te Martuarve me mir te divorcohesh se te jetosh ne nje Martes pa kurrfar vlere cfar jete do ishte ajo te jetosh i martuar apo e martuar dhe te mos kesh Liri apo Drejtesi e shum gjera te tjera qe i ndegjojm apo shohim ne Jeten e perditeshme
  avatar
  Dardania
  Admin

  Shteti : Gjermani
  Postime : 2133
  Kyējet nė forum : 11490
  Regjistruar mė : 08/11/2010
  Profesioni : Cia.... :)

  http://www.dardania.msnboard.com

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Naki prej Fri 12 Nov 2010, 16:38

  Te jemi pak me transparent dhe te shofim ndryshimin e kohes dhe ecjen me trendin demokratik jo izolues. Duke analizuar rastet dhe specifikat e divorceve duket se ne jo pak raste shume martesa prishen nga dyshimet e pabaza nga xhelozite ne mes te partnerve pa logjikuar dhe menduar mire, nga moskuptimi ose perceptimi i deformuar i relacioneve civile te femres ose te mashkullit. Kjo sindrome, eshte nje nga semundjet e pasherueshme, sidomos per qiftet e reja dhe martesat e reja e sidomos me ndryshimet e sitemeve dhe kohes ne trevat tona. Divorci ne trevat Shqiptare eshte drame, qe ne luhet ashper, me ngjyrime emocionale te forta, traumatike. Shpesh ka nje dhune paraprake, sidomos kur eshte fjala e qendrimit per gruan tradhtare, pasi ne mentalitetin tone kjo konsiderohet me e rende se tradhtia qe vjen nga mashkulli tradhtar.

  firma.................................................................................................................................................................................
  Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
  Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
  avatar
  Naki
  Webmaster

  Shteti : Republika e Kosovės
  Postime : 9126
  Kyējet nė forum : 19268
  Regjistruar mė : 29/05/2007

  http://www.nasergashi.com

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Kle@Love prej Fri 12 Nov 2010, 18:25

  Varet nga situata familjare ne shum raste kaloj ne ekstrem xhelozie apo mos perputhja e karaktereve te dyjave aneve vjen nje kohe krijohet familja vazhdojne problemet ku nganjehere problemet te qojne ne nje shkaterrim familje sepse nuk munden te reagojne ne menyra te tjera po gjejne shum veta shkas ndarjen qe per mua eshte nje gabim ..gjithmon ka nje rrugezgjidhje edhe nje mirkuptim ..

  Kle@Love

  Shteti : Durres
  Postime : 6659
  Kyējet nė forum : 17622
  Regjistruar mė : 15/01/2009
  Profesioni : Arkitekte

  http://www.klealove.com

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Katilja prej Sat 23 Feb 2013, 17:33

  Divorci tani me eshte bere nje koncept shume i rendomt,ashtu si dhe
  shume gjera te tjera ne jeten tone moderne. Eshte e vertete qe njeriu do
  liri e se eshte me mire te ndahen ne paqe te dy partneret se sa shtepia
  te kthehet ne nje fush beteje ku dy gladiatoret ndeshen ne mes tyre e
  femijet me keto skena te pesojne trauma,por nuk duhet harruar qe divorci
  nuk eshte nje fenomen aq i lete i cili prek vetem dy partneret, dihet
  qe divorci pason ne disa fusha te jetes,pra duhet qe femijet pa tjeter
  te shkojne te jetojne me njrin nga prindrit kur dihet qe kjo gje nuk
  eshte e mire per to nga nje studim ka rezultuar qe 40 % e akteve jo te
  ligjshme kane si protagonista njerez qe kane kaluar nje femijeri te
  veshtire e me njerin nga prindrit. Kalojme tek aspekti ekonomik qe edhe
  ky eshte shume i rendesishem, te dy bashkeshortet duhet te bejne ndarjen
  e pasurise se tyre,dhe nga ky moment e ne vazhdim duhet ta perballen
  vetem per vetem me jeten pa suportin e partnerit respektiv.Divorci eshte
  edhe social ndodh shpesh qe pasi dy partneret e ndare pas aktit dejure
  nuk frekuentojne me njerezit e njeritjetrit madje as miqt e perbashket,
  per mos folur per pasojat psikologjike qe nje i divorcuar perjeton.Dhe
  eshte kjo aresyeja qe ne perendim Nr. i lindeshmerive eshte minimal per
  aresye qe perendimoret kane nje numer te ndarjeve ne vit relativisht te
  larte dhe rekordin per kete e mban kanadaja ku ne dy cifte nje
  divorcohet pa tjeter,e si rjedhoje ky fenomen ka bere qe njerezit ti
  bihen shkurt duke mos menduar per te ndertuar nje familje solide po per
  te bashkjetuar me nje aty sa per te permbushur nevojat biologjike.Po
  edhe ketij fenomeni jemi duke ja pare frutet po nejse se nuk dua te
  zgjatem me se kam frik qe behem i merzicem e monoton .

  firma.................................................................................................................................................................................
  Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
  avatar
  Katilja

  Shteti : Burrel
  Postime : 1210
  Kyējet nė forum : 7276
  Regjistruar mė : 17/02/2013
  Profesioni : forumxhie

  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Re: Divorci si nje e drejte njerzore apo nje gabim ne momente nxitimi...

  Mesazh nga Sponsored content


  Sponsored content


  Mbrapsht nė krye Shko poshtė

  Mbrapsht nė krye


   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi