» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Shko poshtė

Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Mesazh nga Arjana prej Wed 30 Jun 2010, 22:25

Kur ndodhem nė Francė, nė Itali, nė Spanjė jam jashtė vendit tim. Kur, ndodhem nė Francė, nė Itali, nė Spanjė ndjehem si nė shtėpinė time. Gjerat qė pasurojnė jetėn- bukuria femėrore dhe eleganca mashkullore, teatri i politikės, gjuha, arkitektura, gazetat, kuzhina- janė tė ndryshme nga njė vend nė vend tjetėr tė Kontinenti Evropian. Megjithatė, njė evropian (Jo vetėm ato qė janė zyrtarisht qytetar evropian, por edhe ato evropian autokton si pėr shembull shqiptarėt) ndjehen si nė shtėpinė e tyre, kur ndodhen nė Evropė, pavarėsisht nga vendi ose shteti. Pėrshembull njė shqiptarėt qė shkon nė Madrid, Paris, Milano, edhe pse ndodhet jashtė do tė ndjehet si nė shtėpinė e tij, sepse me siguri do tė gjej dhe do tė takoj njė kushėri, njė vėlla, njė mik, njė dajė, ose tek e fundit disa shqiptarėt tė tjerė, tė cilėt do t’i njoh rastėsisht dhe do e ftojnė tek shtėpia e tyre pėr t’i ofruar njė kafe turke, do tė vendosin muzikė shqiptare nė sfond, do t’i ofrojnė cigare ashtu siē e ka zakon shqiptari etj. Bukuria e tė qenit nė Evropė ėshtė, kur ulesh nė njė bar nė Milano apo nė Paris dhe dėgjon, se nė njėjtin vend dhe nė tė njėjtėn kohė fliten mė shumė se tre gjuhė tė huaja: dėgjon frėngjisht qė flitet nga njė grup tė rinjsh francez qė janė ulur nė njė tavolinė afėr teje, tė cilėt kanė ardhur me pushime nė Italia; dėgjon nė njė tavolinė tjetėr njė grup tjetėr spanjollėsh qė flasin spanjisht dhe po ashtu edhe tė folurėn tėnde shqipe qė po bisedon me miqtė e tu shqiptarė qė ke ftuar nė tavolinė. Kjo ėshtė e bukura e Evropės sė bashkuar, sepse tė gjithė sė bashku pavarėsisht nga origjina e tyre nacionale jetojnė nė paqe dhe harmoni, ku tė gjithė mund tė mėsojnė diēka tė re dhe tė dobishme nga tė tjerėt dhe nė fund qė tė gjithė ndjehen tė barabartė si qytetarė evropian tė Kontinentit Evropian.
Kjo Evropė e bashkuar ka njė histori fantastike pėr tė treguar: historinė e ekspansionit tė lirisė. Nė kulmin e luftė sė dytė botėrore, nė 1942 ishin vetėm katėr shtete le tė themi tė lira nė Evropė: Britania e Madhe, Zvicra dhe Irlanda. Nė vitin 1962, pjesa mė e madhe e Evropės perėndimore ishte e lirė me pėrjashtim tė Spanjės dhe Portugalisė. Nė vitin 1982 Evropės sė bashkuar i shtohet edhe gadishulli Iberik dhe, pas njė periudhe diktature edhe Greqia. Megjithatė, zona e Evropės Lindore nuk ishte akoma e lirė. Sipas Freedom House, nė vitin 2002, ishte vetėm njė vend jo i lirė nė Evropė, Billrusia, dhe nė Evropėn e re lindore dhe jug-lindore disa shtete ishin akoma tė konsideruara tė lira nė mėnyrė tė pjesshme.Me zgjerimin e fundit tė Bashkimit Evropian dhe tė NATO-s, pjesa mė e madhe e vendeve evropiane janė bėrė anėtare tė tė njėjtėve komuniteteve politike dhe ekonomike, tė njėjtave organizatave pėr sigurinė, me tė drejta dhe detyrime tė barabarta. Kjo nuk ishte verifikuar asnjėherė mė parė nė histori qė Evropa tė ishte kaq afėr bashkimit vullnetar, tė lirė dhe demokratik (Me mjetet e forcės disa herė ėshtė tentuar qė Evropa tė bashkohej nėn hegjemoninė e njė vendi tė vetėm. Mjafton tė pėrmendin rastin e luftės sė I botore dhe tė luftė sė II botėrore).Megjithatė, kushti i lirisė tek ēdo individ nuk lind automatikisht me faktin se i pėrket Bashkimit Evropian si qytetarė i saj, sepse vendi yt ėshtė bėrė anėtar me drejta tė plota pėrmes njė procesi demokratik. Duhet tė jesh i lirė pėr faktin se je edhe evropian autokton dhe jo vetėm pse je bėrė zyrtarisht qytetar i Evropės sė bashkuar. Megjithatė, mendoj se fakti ose qėllimi pėr tu bėrė qytetar i Evropės sė bashkuar tė ndihmon shumė pėr tė qenė edhe i lirė. Mbi tė gjitha, ėshtė magnetizmi i lirisė dhe i prosperitetit qė ka Evropa e bashkuar, qė tė bėn pėr vete dhe qė tė shtyn gjithmonė e mė shumė pėr t’iu afruar dhe pėr t’iu bashkuar asaj. Pėr shkak tė kėtij magnetizmi polakėt, spanjollėt, ēekėt, portugezėt, rumunėt, bullgarėt, u pėrpoqėn me ēdo kush duke bėrė edhe reforma sakrifikuese pėr tu bėrė sa mė shpejt qė ishte e mundur anėtarė tė Evropės sė bashkuar. Kėto vende kanė plotėsuar kėrkesa tė rėndėsishme tė cilat janė tė formalizuara tek Kriteret e Copenaghen-it tė Bashkimit Evropian dhe pėrshijnė elementėt themelore qė karakterizojnė lirinė si: zgjedhjet e lira, parėsia e ligjit, tregu i lirė, respekti i tė drejtave individuale dhe i minoriteteve. Pėr shembull pėr polakėt dhe spanjollėt fitimi i lirisė dhe hyrja nė Evropė kanė ecur me tė njėjtin hap.
Zgjerimi i lirisė ėshtė historia e suksesit tė madh qė ka realizuar Evropa nė gjashtėdhjetė vitet e fundit qė e ndajnė nga lufta e dytė botėrore. Edhe pse Evropa e Bashkuar tashmė ka 27 anėtarė, duhet tė jemi tė bindur se procesi i zgjerimit evropian nuk ėshtė dhe nuk duhet tė konsiderohet i plotėsuar dhe i mbyllur. Mund tė themi se deri tani pėrsa i pėrket procesit tė zgjerimit, Evropa e bashkuar ka bėrė vetėm gjysmėn e rrugės. Nga zgjerimi i fundit janė anėtarėsuar dhe dy vende tė tjera ballkanike si Rumania dhe Bullgaria. Megjithatė, kush do tė ishte justifikimi pėr tė mos anėtarėsuar vendet e Ballkanit perėndimor, tė cilėt pasi tė plotėsojnė Kriteret e Kopenaghen-it me drejtė duhet tė bėhen anėtarė zyrtarė tė Bashkimit Evropian. Pastaj, kush do tė ishte arsye pėr tė lėnė jashtė shtetin mė tė ri nė Evropė, Kosovėn, e cila me siguri do tė jetė nė gjendje nė njė tė ardhme tė afėrt tė plotėsoj kėrkesat e anėtarėsimit? Kush do tė ishte arsyeja e mos anėtarėsimit tė Shqipėrisė, e cila mes tranzicioni dhe tė ardhmes po pėrpiqet me ēdo kusht tė behėt anėtarė me tė drejta tė plota? Kush do i thoshte jo Shqipėrisė, e cila pėr shkak tė lidhjes historike dhe pozicionit gjeografik ka njė rol tė rėndėsishėm pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon. Pastaj, e kush mund tė lerė jashtė Norvegjinė, Zvicrėn ose Islandėn nėse dėshirojnė tė bėhen vende anėtare? Me gjithė kėto anėtarėsime tė reja, tė cilat janė tė mundshme dhe tė pashmangshme, Evropa e 27 vendeve aktuale do tė bėhej me 37 vende anėtare.
Pėrtej vendeve Ballkanike qė mund tė bėhen tė gjithė vende anėtare brenda kėtyre njėzet viteve, Evropa e bashkuar duhet t’i thotė po edhe Turqisė, por jo vendeve tė tjera lindjes sė afėrme, pėrfshi edhe disa vende tė Afrikės veriore si Maroku. Evropa e bashkuar duhet t’i thotė po Ukrainės, Billrusisė dhe Moldavisė, por duhet t’i thotė jo Rusisė si dhe shteteve tė Kaukazit. Kjo zgjedhje e dhimbshme ėshtė e justifikuar nga politika aktuale nga historia e kaluar dhe kultura. Deri tani Maroku ėshtė i vetmi vend qė i ėshtė mohuar e drejta pėr tė kėrkuar anėtarėsimin nė Bashkimin Evropian, me motivin se nuk ėshtė njė vend evropian.Nė 2025 vendi anėtarė i Bashkimit Evropian mund tė jetė Ukraina. Me pranimin e Ukrainės dhe Billrusisė, pas Greqisė, Bullgarisė, Rumanisė Serbisė, Shqipėrisė, Maqedonisė, Bashkimi Evropian mund tė kaloj tė ashtuquajturin civilizim huntigtoniane. Sipas Samuel Huntington, bota e krishterė ortodokse ėshtė njė botė e ndarė ashtu si islami: ajo qė Evropa mund tė bėj nė 20 vitet e fundit ėshtė tė deklaroj se Samuel e ka gabim ndarjen e civilizimeve sipas feve. Duke pranuar Ukrainėn, Bashkimi Evropian do tė pėrforconte stabilitetin politik tė pikėrisht kufijve lindor.Shqipėria dhe shqiptarėt nuk mund tė qėndrojnė aspak mėnjan kėtij proces mjaft tė rėndėsishėm politik, ekonomik dhe strategjik. E ardhmja e Shqiptarėve ėshtė vetėm nė Evropėn e Bashkuar. Nuk e kam fjalėn vetėm pėr qytetarėt e Shqipėrisė zyrtare, por edhe pėr shqiptarėt qė janė autokton pėrtej kėtyre kufijve zyrtarė tė Shqipėrisė. Procesi i Integrimit tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian ėshtė njė proces i pandalshėm dhe qė nuk ka kthim mbrapa.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14974
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Mesazh nga Elhamiu prej Wed 30 Jun 2010, 22:40

une do thoja eshte gjeja me e keqe, sepse ter rinia do ik nga ketu

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12842
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Mesazh nga Katilja prej Tue 25 Jun 2013, 14:58

asgjo e mire po tishte mir do iknin tgjith po meqe ka fitu ps hyp ktu shif stambollin per europ festVery Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7189
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Mesazh nga albi prej Wed 26 Jun 2013, 22:48

shpetim nga varfia
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12198
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Evropa e Bashkuar pėr ne shqiptarėt

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi