» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Shko poshtė

Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Arjana prej Sat 03 Jul 2010, 15:30

Gjithmonė kemi dėgjuar tė thuhet se femrat flasin shumė, por qė ato tė thoshin 36 mijė fjalė nė ditė kėtė askush nuk e kishte menduar... Ndėrkaq sipas studimeve mė tė fundit tė bėra jashtė dhe tė botuara nė njė revistė shkencore zvicerane meshkujt flasin sa gjysma e femrave, pra vetėm 18 mijė fjalė nė ditė. Kapacitetet mendore dhe ndryshimet genetike qė bėjnė meshkujt me femrat tė jenė kaq tė ndryshėm nga njėri-tjetri duket se nuk kanė tė sosur.
Disa nga drejtimet ku dy sekset ndryshojnė janė agresiviteti, vlerėsimi i rreziqeve nė situata tė caktuara, por edhe tė gjitha karakteristikat qė shikohen te njė person pėr ta zgjedhur si partner tė mundshėm seksual. Pėr shembull, gratė janė shumė mė tė prirura se burrat pėr tė shfaqur dhembshuri e pėr tė ndjerė mėshirė, si dhe pėr t’u miqėsuar mė shpejt mė dikė qė nuk e njohin. Meshkujt ndėrkaq janė mė tė prirur pėr t’u shfaqur tė dhunshėm, agresivė dhe pranojnė shumė mė lehtėsisht qė tė ndėrmarrin aventura tė rrezikshme. Por ata janė edhe mė tė aftė pėr t’u marrė me procese komplekse shkencore e teknologjike e pėr t’i kuptuar ato siē janė makinat, kompiuterat, sistemet e programeve tė ndryshme, apo dhe “Ligjin e xhunglės”. Profesori i Universitetit tė Kembrixhit, Simon Baron Kohen, mendon se nė tru ekzistojnė mekanizma tė tillė qė e bėjnė tė ndryshme mėnyrėn e perceptimit, komportimit dhe tė menduarit pėr sa u takon tė dyja sekseve tė kundėrta. Disa sisteme janė mė tė zhvilluara te njėri seks, disa tė tjera mė tė zhvilluara pėr seksin e kundėrt. Prof. Kohen shpjegon se meshkujt dhe femrat ndryshojnė edhe nga ajo qė kėrkojnė te njė partner tė cilin do ta zgjedhin mė pas si tė dashur, apo qoftė edhe thjesht pėr tė kryer marrėdhėnie seksuale;
“Meshkujt zakonisht janė mė tė ndjeshėm dhe tėrhiqen dukshėm nga bukuria e femrave dhe mosha e tyre, ndėrkohė qė femrat tėrhiqen mė shumė nga statusi i meshkujve dhe jo aq nga bukuria apo mosha.” Ndėrsa sa i takon kapaciteteve tė pėrgjithshme tė zgjuarsisė nuk ka asnjė dallim pėr tė dyja sekset. Njė tjetėr dallim mes dy sekseve ėshtė se femrat kanė njė memorie vizive shumė mė tė zhvilluar sesa meshkujt. Meshkujt janė mė tė avancuar nė fiksimin e objekteve qė rrotullohen e lėvizin nė hapėsirė. Ndaj dhe sipas studiuesve nuk kemi dėgjuar shpesh qė tė ketė femra astrologe tė famshme. Ajo qė duhet thėnė si pėrfundim ėshtė se janė kryer disa studime mbi genetikėn e dy sekseve por ende nuk ėshtė dalė pėrfundimisht nė konkluzione tė mirėqena. Megjithatė, ajo qė mund tė thuhet ėshtė se padyshim qė diferencat ekzistojnė, vetėm se derisa tė vijė momenti i zbėrrthimit tė kėtij misteri do tė na duhet tė presim edhe pak.

Gazeta Albania
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga E Dashuruar prej Sat 03 Jul 2010, 21:10

Kjo do te thot qe femrat jane te zgjuara

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11551
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Adonisi prej Sat 03 Jul 2010, 22:37

Edhe papagalli nuk ndalet gjithe diten! Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11379
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Geri prej Mon 05 Jul 2010, 18:41

Sa te perparuara qe i kemi femrat.. ne meshkujt gjithmone te prapambetur ngelem hahahaha
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16059
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Erisa prej Mon 05 Jul 2010, 23:25

Geri shkruajti:Sa te perparuara qe i kemi femrat.. ne meshkujt gjithmone te prapambetur ngelem hahahaha

Normal qe jemi me perparuarase edhe propozimet tani kan filluar e i bejne Femrat
avatar
Erisa
Admin

Shteti : Albania
Postime : 300
Kyējet nė forum : 9093
Regjistruar mė : 01/06/2010
Profesioni : Ekonomi / Financ

http://www.hapesira.forumotions.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Katilja prej Sat 13 Jul 2013, 18:16

Neutral Neutral Neutral 
me lott

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femrat thonė 36 mijė fjalė nė ditė, meshkujt 18 mijė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi