» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Shko poshtė

Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Mesazh nga Arjana prej Thu 08 Jul 2010, 16:02

Kur digjoje fjalen
HIV [(Human Immuno-deficiency Virus), virusi i mungesės sė imunitetit te njeriu ėshtė njė virus qė shkatėrron sistemin imunitar.] ose
SIDA-[(Acquired Immune Deficency Syndrome), Sindroma e fituar e mungesės sė imunitetit – ėshtė gjendja qė pason kur trupi ėshtė i infektuar me virusin HIV kalon nga faza e mbartėsit tė virusit nė fazė e sėmundjes.]

reagimi nuk eshte shume i kendcem....
Njerzit qe kan kete virus jan te larguar nga societeti...

Por nqs mendojme me thell, nuk eshte gjithmon faji i tyre qe kan pesuar kete fatkeqsi...edhe pse kta njerez jan te gjykuar shume shume ashper....

Kta njerez nuk kan me vend ne societet sepse asnjeri nuk pranon te punoj me nje njeri qe prezanton rezik per jeten.... Ose te pakten keshtu mendojne disa qe spara ja kan shume idene e si transmetohet kjo semundje...

Por me nje kujdes te madh, dhe kta njerez mund te rine afer nesh...
Kur kam pyetur njerez te cilet kishin grade te ndryshme shkollarizimi, kam marre disa pergjigje qe me kan zhgenjyher.... Pjesa me e madhe preferon te ri larg ketyre njerezve te infektuar....


Nje shoqe tha...po kta njerez sduhet te thone qe jan te semure...e keshtu mund te integrohen ne shoqeri....ama ky eshte gabimi me i madh qe mund te bejne sepse ne rastin qe pesojne nje aksident...dhe psh vrasin nje gisht, i rjedh gjak....kush i jep ndihmen e pare duhet te di mos vi ne kontakt me gjakun e tij qe mos infektohet....

Une jam e mendimit qe kta njerez mund te jetojne shume mire ne shoqeri...vetem qe shoqeria sdi ose seshte akoma gati ti pranoj........

Po ju do pranonit te punonit me njerez te till...apo do i thoshit MOS MU AFRO?!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14881
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Mesazh nga Adonisi prej Fri 09 Jul 2010, 10:14

Me keta njerez mund te kesh edhe mardhenje me intime dhe te mos infektohesh, e lere me mardhenje pune.Disa njerez edhe kur kan afer nje person qe eshte i infektuar me grip te zakonshem thone (shtiren) MOS MU AFRO!

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11358
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Mesazh nga Arjana prej Fri 09 Jul 2010, 15:56

Ne kemi dicka qe ndryshe themi ndryshe veprojme. Nese themi qe nje person me semundje te tille do e pranoje jemi duke genjyer te tjeret dhe veten tone. sepse rezultati eshet krejt e kunderta. qe dmth I largojme si pasoje NUK I PRANOJME... prandaj e thena me te beren qendrojne shume larg njera tjetres...
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14881
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Mesazh nga Katilja prej Sat 13 Jul 2013, 18:16

gjynah ku ka me keq edhe kafsha qe esht kafsh sesht aq egoiuste ka ndjenja e kafshet sillen mir me njeri tjetrin pervec njerezveeee

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7096
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mos mu afro!!!! ( diskrimini i njerzeve te infektuar me SIDA)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi