» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


ELIMINIMI I KANCERIT

Shko poshtė

ELIMINIMI I KANCERIT

Mesazh nga Arjana prej Thu 08 Jul 2010, 16:22

VITE ME RADHĖ NJERĖZVE U ĖSHTĖ THĖNĖ SE KEMOTERAPIA ĖSHTĖ E VETMJA MĖNYRĖ TĖ PROVOHET ( „TĖ PROVUARIT' ĖSHTĖ TERMI I VĖRTETĖ) ELIMINIMI I KANCERIT. JOHN HOPKINS TREGON SE EKZISTON EDHE NJĖ MĖNYRĖ TJETĖR.

Si tė pėrballemi me kancerin sipas John Hopkinsit?


1. Ēdo person posedon qeliza tė kancerit nė organizmin e vet. Qelizat e kancerit nuk mund tė identifikohen me teste standarde deri atėherė kur tė arrijnė numrin prej disa miliardash. Kur mjekėt i thonė pacientit pas terapisė se nuk ka mė qeliza malinje, ajo do tė thotė se qelizat e kancerit nuk mund tė identifikohen me test, sepse numri i tyre ėshtė zvogėluar nė atė shkallė sa nuk mund tė regjistrohen.

2. Qelizat e kancerit paraqiten 6 deri 10 herė nė jetėn e secilit njeri.

3. Kur sistemi imunitar i njeriut ėshtė shumė i fortė, qelizat e kancerit shkatėrrohen dhe ndėrpritet shumimi i tyre.


4. Kur personi ka kancer kjo tregon se ka ardhur deri te zvogėlimi i materieve ushqyese. Arsyet mund tė kėrkohen nė gjenetikė, ambientin ku jeton, ushqimin ose mėnyrėn e jetesės.


5. Me qėllim tė kompensimit tė zvogėlimit, duhet ndryshuar tė ushqyerit nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet sistemi imunitar.


6. Kemoterapia nėnkupton shkatėrrimin e qelizave tė kancerit, por edhe shkatėrrimin e qelizave tė shėndosha nė palcėn kurrizore dhe traktin digjestiv, si dhe mund tė vijė deri te dėmtimi i mėlqisė, veshkėve, zemrės, mushkėrive, etj.


7. Krahas shkatėrrimit tė qelizave, me rrezatim shkatėrrohen dhe dėmtohen edhe qelizat dhe organet e shėndosha.


8. Fillimisht me kemoterapi dhe rrezatim zvogėlohet madhėsia e tumorit. Mirėpo, me aplikimin e mėtutjeshėm tė kemoterapisė dhe rrezatimit, nuk ka mė rezultate tė eliminimit tė tumorit.


9. Kur nė organizėm ka pėr sė tepėrmi toksine (helme) tė shkaktuara nga kemoterapia dhe rrezatimi, sistemi imunitar lėkundet ose shkatėrrohet, gjė qė shpie deri te ajo qė personi t'i nėnshtrohet llojeve tė ndryshme tė infektimit dhe komplikimeve tjera.


10. Kemoterapija dhe rrezatimi mund tė shpiejnė deri te mutacioni i qelizave tė cilat bėhen rezistente dhe vėshtirė shkatėrrohen. Edhe me operacion mund tė vie deri te pėrhapja e qelizave tė kancerit.

11. Rekomandohet qė tė mos ushqehen qelizat e kancerit dhe kėshtu tė nxitet shumėzimi i tyre.


a. Sheqeri i ushqen qelizat e kancerit. Largojeni sheqerin dhe me kėtė do tė largoni ushqimin shumė tė rėndėsishėm tė qelizave tė kancerit. Janė tė dėmshme edhe zėvendėsimet e sheqerit. Mė tė mira janė zėvendėsimet natyrale nė formė tė mjaltit ose melasės, por nė sasi shumė tė vogla. Kripa e kuzhinės ka shtesa tė dėmshme tė cilat i japin ngjyrėn e bardhė. Nė vend tė saj rekomandohen amino-thartinat e Bragut ose kripa e detit.


b. Qumėshti e nxit organizmin tė prodhoj jargė, nė veēanti nė traktin digjestiv. Jarga i ushqen qelizat e gjakut. Qelizat e kancerit do tė “vuajnė urie“ me largimin e qumėshtit dhe zėvendėsimin e tij me qumėshtin e paėmbėlsuar (pa sheqer) tė sojės.


c. Qelizat e kancerit do tė rriten shpejtė nė mjedis tė thartė. Dijeta me mish ėshtė e thartė dhe ėshtė mė mirė tė hahet mish peshku dhe pak mish pule, se sa mish viqi ose derri. Mishi pėrmban edhe antibiotikė tė kafshėve, hormone tė rritjes dhe parazita, dhe tė gjithė janė tė dėmshėm, sidomos pėr tė sėmurėt nga kanceri.


d. Dijeta e cila pėrbėhet nga 80% e perimeve tė freskėta dhe lėngjeve, drithėrave, farave, bėrthamave dhe pak pemėve do tė krijoj nė organizėm njė mjedis alkalin. 20% e ushqimit mund tė jetė ushqim i zier, pėrfshirė perimet me kokrra (pasuli, bizelja, bishtaja). Lėngjet e perimeve tė freskėta prodhojnė enzime tė gjalla, tė cilat absorbohen me lehtėsi dhe arrijnė nė nivel tė qelizave brenda 15 minutave, dhe me kėtė ushqehen dhe nxitet rritja e qelizave tė shėndosha. Pėr t'iu mundėsuar enzimeve tė gjalla tė prodhojnė qeliza tė shėndosha, provoni tė pini lėngje tė freskėta tė perimeve tė ndryshme. Hani perime tė pagatuara 2 deri 3 herė nė ditė. Enzimet shkatėrrohen nė temperaturė prej 40 ˚C.


e. Ikini kafesė, ēajit, ēokolatės sepse pėrmbajnė nivel tė lartė kofeine. Ēaji i gjelbėr ėshtė shumė mė i mirė, sepse ka pėrbėrės tė cilėt ndihmojnė luftėn kundėr kancerit. Duhet pirė ujin e pandotur ose ujin e filtruar nė mėnyrė qė t'i iket konsumimit tė toksineve dhe metaleve tė rėnda, tė cilat i pėrmban uji i kronit. Duhet t'i shmangeni ujit tė destiluar ėshtė i thartė.


12. Proteinet e mishit treten me vėshtirėsi dhe nevojiten shumė enzime pėr tretje. Ushqimi i patretur mbetet nė lukth dhe shkakton krijimin e toksineve plotėsuese.


13. Muret e qelizave tė kancerit janė tė mbuluara me protein rezistent. Me vetėpėrmbajtje nga konzumimi i mishit lirohen mė shumė enzime, tė cilat i sulmojnė muret e qelizave tė kancerit dhe mundėsojnė depėrtimin e qelizave mbrojtėse tė cilat i shkatėrrojnė qelizat e kancerit.


14. Disa substanca e rrisin sistemin imunitar (IP6, flori, antioksidantėt, vitaminet, mineralet EFA etj.) dhe mundėsojnė qė qelizat mbrojtėse tė organizmit tė shkatėrrojnė qelizat e kancerit. Vitamina E mundėson mbytjen e qelizave tė kancerit, gjė qė paraqet reagim tė zakonshėm tė organizmit nė largimin e qelizave tė dėmtuara, tė padėshirueshme dhe tė panevojshme.


15. Kanceri ėshtė sėmundje e mendjes, trupit dhe shpirtit. Mendja aktive dhe pozitive ndihmon nė mposhtjen e kancerit. Inatosja, jotoleranca dhe zemėrimi krijojnė nė trup stres dhe thartim. Ushqejeni frymėn e dashurisė dhe faljes. Mėsoni tė shliroheni dhe kėnaqeni me jetėn.


16. Qelizat e kancerit nuk pėrparojnė nė mjedis me shumė oksigjen. Ushtrimet trupore dhe frymėmarrja e thellė ēojnė mė shumė oksigjen nė qeliza. Terapija me oksigjen siguron shkatėrrimin e qelizave tė kancerit.

JU LUTEM TA LEXONI EDHE KĖTĖ:

1. Mos pėrdorni ambalazhė plastike

2. Mos e ngrini ujin nė shishe plastike

3. Mos pėrdorni enė plastike nė furrėn e mikro-valės


John Hopkins e ka shkruar kėtė nė artikujt e tij tė fundit. Kjo i ėshtė dėrguar edhe Qendrės Mjekėsore Ushtarake Valter Rid. Elementi kimik Dioxin e shkakton kancerin, sidomos nė gji.


Dioksini ėshtė tepėr toksik pėr qelizat e organizmave tonė. Pėr kėtė arsye mos e ngrini ujin nė shishe tė plastikės, sepse ashtu lirohet dioksini nga plastika. Kohėve tė fundit, Dr Edvard Fudjimoto, menaxher shėndetėsor nė spitalin Castle, ka folur nė televizion mbi rreziqet shėndetėsore. Pastaj ai ka folur mbi dioksinin dhe ndikimin e tij tė dėmshėm nė njerėz. Ka thėnė se nuk guxojmė ta ngrohim ushqimin nė enė plastike nė furrė mikro-valore. Kjo ka tė bėjė veēanėrisht me ushqimin i cili pėrmban yndyrėra. Ai vė nė pah se kombinimi i yndyrėrave, temperaturės sė lartė dhe plastikės liron dioksinin, i cili depėrton nė ushqim dhe nė fund nė qeliza tė organizmit. Ai rekomandon nė vend tė plastikės pėrdorimin e qelqit, siē ėshtė qelqi rezistent nė temperatura, pireks ose qeramikė, tė cilėt nuk pėrmbajnė dioksin. Pra, ushqimi, i paketuar nė plastikė, duhet tė nxjerret dhe tė ngrohet nė diēka tjetėr.


Letra mund tė pėrdoret nėse e dini prej ēkafit ėshtė prodhuar.
Mirėpo, mė e sigurta ėshtė tė pėrdoret qelqi rezistent nė temperaturė. Ai gjtihashtu e pėrmendi se disa restorane tė ushqimit tė shpejtė e kanė zėvendėsuar ambalazhėn plastike me atė tė letrės. Dioksini ishte njėra nga arsyet pėr kėtė.


Ai gjithashtu nėnvizoi se ambalazha plastike ėshtė njejtė e rrezikshme edhe kur pėrdoret pėr tė mbuluar enėt nė tė cilat ngrohet ushqimi nė furrėn mirko-valore.
Nė vend tė plastikės, pėrdorni letrėn pėr tė mbuluar ushqimin nė furrė mikro-valore.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ELIMINIMI I KANCERIT

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 08 Jul 2010, 18:19

Ne kete shkrim te jepet te kuptosh qe nuk duhet ti humbasesh shpresat ,,por po them ne jeten time reale qe ne familjen tim eshte njeriu me i shtrejt qe po loton per kete semundje ,,duke ber terapi e tjera tjera duke shpresuar ne gjdo moment qe doktoret te na thone qe eshte zhdukur ,veshtir eshte sja uroj asnjej te kete kete semundje ,,sepse vetem ai qe e perjeton nje gje te tille e din se cfar do te thote te jetosh me dite apo me jave apo me muaj duke pritur fundin

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi