» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Shko poshtė

DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga shaban cakolli prej Wed 11 Jul 2007, 21:56

Per shume femije,veqmas per femijet jetim dhuna eshte bere pjese e jetes,e realitetit te perditshem thoteORGANIZATA BOTĖRORE E SHĖNDETSISE.nE VITIN "Ne vitin 2002,53000 femije vdiqen si pasoje e vrasjeve.Miliona femije shfrytezohen per pune te detyruar dhe prostuticion.Nder faktoret qe mund ti mbrojne femijet nga keto pasoja,ne shtepi dhe jashte jane:komunikimi me prind dhe edukimi i kushtuar i prinderve ndaj femijeve,diciplina dobipruese dhe padhune.Fatkeqesisht femiu jetim nuk i gezon keto privilegje,dhe pa kujdesin e askujt ndaj tij,patjeter do te dobesohet para ketyre presioneve.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13803
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Vizitor prej Mon 23 Jul 2007, 09:57

GJithcka qe keni shkruajtur eshte reale,dhe shume e padrejte Zoti Shaban.Femija qe eshte krijesa vjen ne kete bote per ta ndryshuar boten dhe per ti dhene lumturi,per faj te disa njerezve te pashpirt detyrohet te punoj per ta ose te punoj per te mbijetuar.Rrifet barbarisht dhe dergohet ne mes te rrugeve per te lypur nderkohe qe tek cepi i rruges eshte dikush qe e veren me kujdes cdo levizje te tij.Pret qe ne darke ky femij i gjore ti kete siguruar shpenzimet e dites.
Ne shqiperi , ose dhe jashte saj jane me mijra keto raste dhe kryesisht jane femij shqiptar ata qe shfrytezon ne rruget e Europes.Shpreso dhe uroj qe midis plageve te shumta qe ka vendi jone te pakten te mbyllet kjo e atyre qe faj nuk kane pse erdhen ne kete toke te eger.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Naki prej Mon 10 Sep 2007, 17:24

Femijet mesojne ate qe perjetojne
Filozofia
Kenaquni me femijet tuaj tani
1. U beni me dije atyre qe nuk kane nevoje "ta fitojne"dashurin tuaj
2. Gezojuni cdo dite dhe bejani me dije femijes suaj se ju e doni ate vetem ngaqe eshte ai vete

Pranojeni individualitetin e femijes suaj
1. respektoni talentin, cilesite, ndjenjat, endrrat, synimet, fshehtesite, problemet dhe betajat e femijes tuaj
Ndjenjat dhe sjellja jane gjera te ndryshme
1. te gjitha ndjenjat jane te pranueshme por me rendesi eshte te caktohen rregullat e sjelljes.
2. Njihni ndjenjat ambivalente te femijes suaj dhe ndihmojeni ate qe ti shfaq ndjenjat e veta ne menyre konstruktive

Behuni aleat , jo kritik
1. Askush nuk eshte i perkryer, prandaj as ne nuk mund te presim te perkryeren nga femijet tane
2. Pranoni gabimet tuaja dhe te femijeve tuaj dhe trajtoni ata si mundesi per te mesuar dhe per te perparuar.
3. Kini parasysh fazen zhvillimore te femijes suaj dhe me te pershtatni pritjet tuaja.
4. femijet e vegjel jane implusiv dhe konkret. Sigurohuni qe e keni perqendrimin e femijes dhe qe ai e kupton ate per te cilen ju flisni kur e luteni qe te beje dicka ose kur i jepni ndonje informacion.

Eduko femijen drejt
1. Perdor rregulla te reja te drejta qe te mund ti zbatosh dhe ti spjegosh mire
2. Jeni konsekuent ne metodat tuaja disiplinore
3. Perdorni fjale qe ia bejne me dije femijes suaj se cfar ju prisni nga ai
4. Perdore TIME OUT-in dhe pasojat logjike e natyrore ne vend te cirrjes e ndeshkimit fizik

Vlerat
1. Behuni model i mire i kujdesit, i komunikimit, i sjelljes dhe i mardhenjeve
2. Behuni shembull per sjellje dhe ia beni me dije femijut se cfar ju pelqen ne veprimet e tije
3. Promovojeni empatin. Diskutoni per efektet e sjelljes se tije te tjeret.PS/ Kete ligjerat jame duke e zhvilluar me femijet bonjak dhe me vocerraket neper shkolla te Lipjani

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Naki prej Mon 10 Sep 2007, 17:28

Ndal dhunene ndaj femijeve kujto c'far ata perjetuan para 7 vitesh.....
Duke qene te debuar nga shtepite dhe vatrat e tyre shume femije kane perjetuar kercenime direkte, dhune te papare dhe lendime. Shume prej tyre jane deshmitare te lendimeve serioze ose vrasje te tjereve duke perfshire ketu edhe anetaret e familjes, shoket dhe tjeret.
Shumica ishin te detyruar te ndahen me dhune nga me te dashurit e tyre nen presion te madhe fizik dhe psikik. Disa prej tyre kane mesuar per detalet rreth vrasjeve dhe vuajtjeve te me te dashurve te tyre dhe shokeve apo fqinjeve.
Keto ngjarje traumatike kane shkaktuar terror dhe frige tejet te madhe, tmerr pamundesine per ndihme dhe reagimet fizike ndaj stresit. Ndikimi i ketyre ngjarjeve se duket nuk zhduket menjehere dhe se di nese do zhduken por qe akoma po jetojne me ta.
Sot e perjetova kete sa isha ne nje shkolle kur nje djale me pa ne uniforme dhe dridhej duke me imagjinuar nje polic te se kaluares. Po kur arrita ta puthja ne faqe dhe ti jepja nje laps ngase as ate se kishte te shkruante, u qetsua dhe mi hodhi duart edhe nje here ne qafe dhe me puthi por ne lotet e tije shihja nje dhimbje.
Ne kontakt me mesuesin e tije mora vesh se ky djale kishte humbur te dy prinderit ne lufte.... O zot si askujt sot nuk i bie ndermend per keta te mjere qe shumica prej tyre kane mbetur nen meshiren e fatit?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga sirena prej Thu 04 Oct 2007, 16:25

ne cdo fjali te shkruar me lart shoh duart e buzet te me dridhen kur lexoj e mendoj se sa shume femije ka ne mes te rruges e sa mijera te tjere (shfrytezohen ) pa drejtesisht . nuk gjej dot fjale te pershkruaj ate se si ndiehem perpara kesaje dukurie por di te them nje urim dhe kjo me del kaq natyrshem pasi vertete uroj qe te gjitha vuajtjet dhe keqtrajtimet e femijeve te marrin fund sa me pare,dhe ata te mund te kene nje femijeri si cdo femije tjeter i kesaje bote dhe te kene prinder qe ti duan e mbeshtesin sa me shume . po i lejoj vetes te jap nje mesazh per
...... te gjithe femijeve ne bote qofshi te lumtur e te gezuar perjete .
......te gjithe prinderve kujdesuni qe femijet tuaj te rriten te shenetshem e te gezuar,pasi ajo eshte nje mrekulli qe shume te tjere nuk e kane.
....te gjithe te tjereve mos mohoni ndihmen tuaj kur mund ta jepni ate , qofte ajo nje fjale e mire apo nje gje simbolike, mos ua mohoni femijeve engjujve te vegjel. me rrepekt sirena

firma.................................................................................................................................................................................
'Love endures all things '
nuk mund te bie shi pergjithmone...
yesterday is history today is mystery tomorrow is a gift ...!
avatar
sirena

Shteti : Londer, Angli
Postime : 123
Kyējet nė forum : 12001
Regjistruar mė : 13/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga redian prej Tue 06 Jan 2009, 23:09

femijet jane e ardhmja e vendit tone ata nuk duhet te keqtrajtohen
avatar
redian

Shteti : prrenjas
Postime : 9
Kyējet nė forum : 10290
Regjistruar mė : 03/01/2009
Profesioni : nxenes / kamarier

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Naki prej Tue 06 Jan 2009, 23:23

Jetimet pjesa me e prekur e shoqerise
"Bonjaket" te cilet njihen nga te gjithe ne si femije jetim vazhdojne te mbeten ende pjesa me e prekur dhe e ekspozuar e problemeve ekomoniko-sociale, si varferia apo dhuna ne vend. Sipas statistikave me te fundit te publikuara nepermjet nje strategjie te hartuar nga Ministria e Punes dhe Ceshtjeve Sociale sherbimet ne institucione ndaj kesaj shtrese te shoqerise nuk arrijne standartet e cilesise, duke qene keshtu shume larg jetes se familjes. Nje tjeter problem qe I shtohet ketij kontigjenti eshte fakti se mungon trajtimi per femijet qe nuk vazhdojne shkollat e mesme dhe pas mbarimit te saj, nje pjese e te rinjve te mbetur jetime kane veshtiresi ne gjetjen e strehimit dhe punes.
Por vajzat mbeten me te rriskuarat nga abuzimi seksual, shtatzania e hershme dhe perfshirja ne rrjetet e trafikimit, ndersa sherbimet alternative per keta te rinj jane ende te pamjaftueshme.
Aktualisht numri I femijeve jetime ne shkalle vendi vleresohet te jete mjaft i madhe.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga redian prej Sun 11 Jan 2009, 02:58

naki je njish fare me keto tema qe shkruan
avatar
redian

Shteti : prrenjas
Postime : 9
Kyējet nė forum : 10290
Regjistruar mė : 03/01/2009
Profesioni : nxenes / kamarier

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Ylliks prej Sun 11 Jan 2009, 05:19

Naki shkruajti:Jetimet pjesa me e prekur e shoqerise
"Bonjaket" te cilet njihen nga te gjithe ne si femije jetim vazhdojne te mbeten ende pjesa me e prekur dhe e ekspozuar e problemeve ekomoniko-sociale, si varferia apo dhuna ne vend. Sipas statistikave me te fundit te publikuara nepermjet nje strategjie te hartuar nga Ministria e Punes dhe Ceshtjeve Sociale sherbimet ne institucione ndaj kesaj shtrese te shoqerise nuk arrijne standartet e cilesise, duke qene keshtu shume larg jetes se familjes. Nje tjeter problem qe I shtohet ketij kontigjenti eshte fakti se mungon trajtimi per femijet qe nuk vazhdojne shkollat e mesme dhe pas mbarimit te saj, nje pjese e te rinjve te mbetur jetime kane veshtiresi ne gjetjen e strehimit dhe punes.
Por vajzat mbeten me te rriskuarat nga abuzimi seksual, shtatzania e hershme dhe perfshirja ne rrjetet e trafikimit, ndersa sherbimet alternative per keta te rinj jane ende te pamjaftueshme.
Aktualisht numri I femijeve jetime ne shkalle vendi vleresohet te jete mjaft i madhe.


FĖMIJĖT BONJAK - JETIMA DHE FAMILJET E DĖSHMORĖVE TREGOJNĖ SA E MERITOJMĖ LIRINĖ!

Kėshtu do ta titulloja kėtė themė dhe flmnd nismėtarit, se pėr kėtė duhet tronditur tė gjitha mendjet, e institucioneve tona (bile duhet trokitur grusht kokės) edhe tė gjitha mendjet e mbarė popullit shqiptar - ku pėrgjėgjėsia bie rėndė mbi institucionet edhe mbi rrethin shoqėror qė i rrethon - jetimat e familjet e dėshmorėve!

Pėrderisa nuk trajtojmė si duhet: fėmijėt bonjak-jetima e familjet e dėshmorėve edhe si e meritojnė ato - verifikojmė me vetėdije tė plotė, sa e meritojmė lirinė! Tradita jonė shqiptare me shekuj ishte ma e njohura, shėmbull nė botė, ku nė rrethana tė vėshtira ekonomike, e kushte lufte, e katastrofa natyrore, shqiptarėt (hėngren nė gojė tė njeritjetrit, si shprehje bujarie - po hanė nė gojė tė shoqishoit, aq shumė kanė bujari e mirėsjellje, e mėshirė ndaj njeritjetrit) - ku dera e shqiptarit ishte gjithmonė e hapur pėr miq e armiq, (bukė, kripė e zemėr), bujaria shqiptare - ku vet familjet bujare: vuanin, uriteshin, edhe tėpangrėn e tė papirė - uritur e etshėm - vetėm tė ketė diēka tė mirė, drekė a darkė tė mirė, mysafiri e miku edhe armiku qė ta mėsyen pėr konak! Gjithēka e vlershme shkonte nė Odė Burrash, e vetėm ēka tepronte, hanin familja bujare! Kojshive, fqinjėve nė skamje e varfėri, e nė raste tragjike, mortore, sėmindjeve, fatkeqėsive - iu ndihmonin me gjithēka kishin (edhepse vetveten e lenin keq)! Krenaria e burrėria ma e madhe pėr shqiptarin bujar, qė ishte prore dhe duhet tė jetė - kur ka ēka me i qitė nė sofėr e nė dorė, e nė xhep: jetimit, skamnorit-varfnjakut, fatkeqit, tė lėnduarit, tė rėnit nga shkallėt e jetės, tė munduarit, tė shtypurit, tė diskriminuarit, tė gjymėtit, sakatit, shkurt - ndihma ndaj tė mjerėve nėpėr shekuj, qė edhe gati tė gjithė shqiptarėt ishin po ata vet, nė njeren nga ato gjendje sociale, ekonomike, e politike tė kohės!

Pa qenė vet shpirti i tė mjerit - kot mundohesh tė jeshė shpirti i atdheut e kombit!

Kjo skenė tepėr rrėnqethėse e sotme, qė ta vret syrin e mendjen e vet zemren e shpirtin - ėshtė mostrajtimi nė nivel tė duhur pikėrisht, ndaj Femijėve bonjak-jetima dhe Familjeve tė Dėshmorėve tė lirisė! E si e meritojmė na lirinė, kur nuk kemi respekt e humanizėm, shqiptarizėm, ndaj vet Dėshmorėve tėlirisė, familjeve tė dėshmorėve tė lirisė edhe shumė ma keq, qė ta therr trurin e ashtin nė palc - ēėshtja e jetimėve shqiptarė, atyre ėngjujve, qė mbeten prore nė mėshirėn tonė - po po nė mėshirėn time, tėnden, tonėn e tė gjithve! Ajo nuk ėshtė ndihmė, pse i respektojmėe ndihmojmė pėr ekzistencė, rritje, shkollim e profesionalizėm tė kėtyre fėmijve tė vllazėrve e motrave tona, pa prindėr - por ėshtė borxh, borxh i pafalshėm, borxhi ynė, qė ua kemi, qė na jemi asgjė para tyre, asgjė bash asgjė dhe nėse nuk e kryejmė kėtė borxh me dhunė shpirti, kurrė nuk shohim dritė lirie!

Askush mos ta mendojė se bėri njė ndihmė humanitare, ndaj jetimėve tanė e familjeve tė dėshmorėve - por tė mendojė thellė, e me dy gishtat nė dy tamthat e kokės, ai qė nuk e ndanė njė kafshatė buke, e njė euro edhe vet kafshaten e gojės - me tė gjithė jetimėt e familjet e dėshmorėve tė lirisė! Ky ėshtė borxh, borxh qė duhet pėr dhunė tė lajsh, paguajsh, kryejsh - pėrndryshe do ta paguash me kokėn tėnde, me fatin tėnd, me jetėn tėnde e timen, e tonėn!

Ai qė shikon rrugės, jetimėt, familjet e dėshmorėve me drita tė fikur, e nėpėr tėnda e shtėpiza najllonash, ēadrash, nė borė e shi, nė dimėr e stuhi, verė e dimėr edhe ka mundėsi tė lajė, kryej njė ndėr borxhet ma tė mėdha, qė jetimėt e familjet e dėshmorėve tė jetojnė nė mirėqenie tė plotė - ai as mos tė besojė nė zot, as mos tė gėzohet me krejt atė ēka ka, as mos t'i gėzohet shendetit tė vet, as familjes sė vet, as edhe fėmijėve tė vet - sepse ai ėshtė ma i pashpirti, ma i pandjenjash, ma i ndyeri, ma i rrezikshim pėr atdheun e kombi - ai ėshtė njė egėrsirė me fytyrė njeriut, pavarėsisht kush ėshtė ai: person, grup, apo institucion qeveritar!

Le ta dijmė tė gjithė hapur, se vetėm njė ofshamė e thellė e jetimit e familjes dėshmore, shpon tokė e qiell, qė gjithēka shkreton, vret, dieg pėrsėgjallit lirinė, qė mendojmė se e kemi - na nuk kemi asgjė, as liri, as pavarėsi, as shtet as bashkim - e mu pėr kėtė vetiu do mbetemi tė mjerėt e botės, ashtu sikurse shumica hanė veten nėpėr botė, e vdesin qosheve e qyshqeve tė botės, e qyshqeve e shesheve tė turpit nė atdhe dhe jo shesheve tė nderit, e atdhedashurisė ndaj kombit, duke kryer borxhin ndaj jetimeve e familjeve tė dėshmorėve! I pėrsėrita krejt qėllimisht disa fjal, fjali e fraza kėtu, tė shpoj mendjen e trurin, zemrėn e shpirtin (nėse kanė), tė gjithė atyreve qė mendojnė se kanė diēka, pasuri, biznese, kolltuqe politike tė turpit - kur nuk i kryejnė kėto borxhe akute, tė pafalshme, tė detyruara, detyrimisht ashtu sikur i dėnuari shkon nė pranga!

Thonė, shtat kojshi kanėngrėnė njė bukė edhe atė tė prishur nga skamja e fatkeqėsitė, kanė hėngėr nė gojė tė shoqishoit, duke ndarė kafshaten e gojės me tė mjerėt, fatkeqėt, invalidėt e luftės, e invalidėt e fatkeqėsive jetėsore - njė grusht kripė e ndanė shtat kojshi, iu ndihmuan jetimėve tė ndėrtojnė shtėpi, e tė kenė tokė e pasuri, zeje e biznese - duke normalizuar ekzistencėn e pėrgjithshme - iu ndihmuan nė raste vdekjeje e dasme, nuk i lanė tė shuhen rodpasrodit, i martuan edhe tė pamundshmit, vetėm mos tė fikėt tymi i oxhakut tė shtėpisė, e mos tė mbyllet dera me therra - kjo ishte tradita shpirtmadhėsia e shqiptarit bujar! Anipse nė tė kundėrten: hasmėritė, lekunitė, tradhėtitė, spijunimet, monafiklleqet, inatet personale, xhelozitė, imoraliteti etj. etj... shkatrruan aq shumė nė anėn tjetėr: shqiptarin bujar, shoqėrinė shqiptare e edhe vet popullin e kombin tonė! Kishte ekstremitete nė dy anėt e medaljes, askund mesatare, qė sot vuan populli, kombi e atdheu i coptuar! Se tekefundit, askush nuk ėshtė ma fajtor pėr secilen humbje, shtypje e coptim trojesh - se sa vet shqiptarėt! Nuk tha kot Konitza: armiku ma i madh i shqiptarit, ėshtė vet shqiptari! Duke e parė gjėndjen e mjerueshme ēorrpolitike, ēorrhumanitare, ēorrshqiptare - duke ia bėrė vet varrin njeritjetrit, pėr asgjė, apo pėr njė grusht lek, apo pėr ēmenduritė eventuale!

Le ta merr gjithkush si tė dojė kėtė shkrim, por as qė mėrzitem as druhem aspak, por dua t'i bie grusht tė fortė mu nė ballė, keqpėrdoruesit tė ēlirimit, vetmohuesit tė lirisė, koprracit tė mjerė edhe ma tė mjerė se sa vet ata tė mjerėt jetima e familje dėshmorėsh, qė keqpėrdoren, keqtrajtohen, keqjetojnė, keqpėrjetojnė tmerret e njė jete makabre, tė vetflijuar nė duart e matrapazėve, keqpėrdoruesve, imoralistėve, kopukėve e halldupėve, qoftė edhe nė kravata e kostume turpi (ku brenda tyre fshehet turpi, kriminaliteti ma i paskrupulltė, qoftė edhe i kolltuqeve politike qė qelbura vegla tė huaja barbare e kolonizatore)!

Le ta dijmė mirė, se ata jetima-bonjak e familje dėshmorėsh, nuk do tė harrojnė kėtė makabritet ndėr ma ēnjerėzoresh edhe do vie dita, kur ka njė fuqi hyjnore, e njerėzore - qė do tė hakmerret kundėr tė gjitha keqpėrdorimeve tona, nė forma e mėnyra e methoda ndėr ma tė tmerrshmet - kundėr tė gjithėatyre shqiptarėve, qė sot mendojnė se kanė pasuri, villa, biznese teknefese, kundėr tė gjithė atyreve mburracakė turpi, huliganė e tė korruptuar politik, edhe kundėr tė gjithė atyreve qė nuk e ndajnė edhe kafshaten e gojės me jetimat tonė e familjet e dėshmorėve tanė!

Nezir Myrta d.v. Jan.10.2009.
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10874
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Ylliks prej Sun 11 Jan 2009, 06:10

FĖMIJĖT BONJAK - JETIMA DHE FAMILJET E DĖSHMORĖVE TREGOJNĖ SA E MERITOJMĖ LIRINĖ!


SPECIALE JOVENTUALE

Kėshtu do ta titulloja kėtė themė dhe se pėr kėtė duhet tronditur pamėshirshėm tė gjitha mendjet shqiptare, e trurin e institucioneve tona (bile duhet iu trokitur grusht kokės) edhe tė gjitha mendjet e mbarė popullit shqiptar - ku pėrgjėgjėsia bie rėndė mbi NE e institucionet edhe mbi rrethin shoqėror qė i rrethon kudo - jetimat-bonjakėt e familjet e dėshmorėve!

Pėrderisa nuk trajtojmė si duhet: fėmijėt bonjak-jetima e familjet e dėshmorėve edhe si e meritojnė ato - verifikojmė me vetėdije tė plotė, sa e meritojmė lirinė! Tradita jonė shqiptare me shekuj ishte ma e njohura, shėmbull nė botė, ku nė rrethana tė vėshtira ekonomike, e kushte lufte, e katastrofa natyrore, shqiptarėt (hėngren nė gojė tė njeritjetrit, si shprehje bujarie - po hanė nė gojė tė shoqishoit, aq shumė kanė bujari e mirėsjellje, e mėshirė ndaj njeritjetrit) - ku dera e shqiptarit ishte gjithmonė e hapur pėr miq e armiq, (bukė, kripė e zemėr), bujaria shqiptare - ku vet familjet bujare: vuanin, uriteshin, edhe tėpangrėn e tė papirė - uritur e etshėm - vetėm tė ketė diēka tė mirė, drekė a darkė tė mirė, mysafiri e miku edhe armiku qė ta mėsyen pėr konak! Gjithēka e vlershme shkonte nė Odė Burrash, e vetėm ēka tepronte, hanin familja bujare! Kojshive, fqinjėve nė skamje e varfėri, e nė raste tragjike, mortore, sėmindjeve, fatkeqėsive - iu ndihmonin me gjithēka kishin (edhepse vetveten e lenin keq)! Krenaria e burrėria ma e madhe pėr shqiptarin bujar, qė ishte prore dhe duhet tė jetė - kur ka ēka me i qitė nė sofėr e nė dorė, e nė xhep: jetimit, skamnorit-varfnjakut, fatkeqit, tė lėnduarit, tė rėnit nga shkallėt e jetės, tė munduarit, tė shtypurit, tė diskriminuarit, tė gjymėtit, sakatit, shkurt - ndihma ndaj tė mjerėve nėpėr shekuj, qė edhe gati tė gjithė shqiptarėt ishin po ata vet, nė njeren nga ato gjendje sociale, ekonomike, e politike tė kohės!

Pa qenė vet shpirti i tė mjerit - kot mundohesh tė jeshė shpirti i atdheut e kombit!

Kjo skenė tepėr rrėnqethėse e sotme, qė ta vret syrin e mendjen e vet zemren e shpirtin - ėshtė mostrajtimi nė nivel tė duhur pikėrisht, ndaj Femijėve bonjak-jetima dhe Familjeve tė Dėshmorėve tė lirisė! E si e meritojmė na lirinė, kur nuk kemi respekt e humanizėm, shqiptarizėm, ndaj vet Dėshmorėve tėlirisė, familjeve tė dėshmorėve tė lirisė edhe shumė ma keq, qė ta therr trurin e ashtin nė palc - ēėshtja e jetimėve shqiptarė, atyre ėngjujve, qė mbeten prore nė mėshirėn tonė - po po nė mėshirėn time, tėnden, tonėn e tė gjithve! Ajo nuk ėshtė ndihmė, pse i respektojmėe ndihmojmė pėr ekzistencė, rritje, shkollim e profesionalizėm tė kėtyre fėmijve tė vllazėrve e motrave tona, pa prindėr - por ėshtė borxh, borxh i pafalshėm, borxhi ynė, qė ua kemi, qė na jemi asgjė para tyre, asgjė bash asgjė dhe nėse nuk e kryejmė kėtė borxh me dhunė shpirti, kurrė nuk shohim dritė lirie!

Askush mos ta mendojė se bėri njė ndihmė humanitare, ndaj jetimėve tanė e familjeve tė dėshmorėve - por tė mendojė thellė, e me dy gishtat nė dy tamthat e kokės, ai qė nuk e ndanė njė kafshatė buke, e njė euro edhe vet kafshaten e gojės - me tė gjithė jetimėt e familjet e dėshmorėve tė lirisė! Ky ėshtė borxh, borxh qė duhet pėr dhunė tė lajsh, paguajsh, kryejsh - pėrndryshe do ta paguash me kokėn tėnde, me fatin tėnd, me jetėn tėnde e timen, e tonėn!

Ai qė shikon rrugės, jetimėt, familjet e dėshmorėve me drita tė fikur, e nėpėr tėnda e shtėpiza najllonash, ēadrash, nė borė e shi, nė dimėr e stuhi, verė e dimėr edhe ka mundėsi tė lajė, kryej njė ndėr borxhet ma tė mėdha, qė jetimėt e familjet e dėshmorėve tė jetojnė nė mirėqenie tė plotė - ai as mos tė besojė nė zot, as mos tė gėzohet me krejt atė ēka ka, as mos t'i gėzohet shendetit tė vet, as familjes sė vet, as edhe fėmijėve tė vet - sepse ai ėshtė ma i pashpirti, ma i pandjenjash, ma i ndyeri, ma i rrezikshim pėr atdheun e kombi - ai ėshtė njė egėrsirė me fytyrė njeriut, pavarėsisht kush ėshtė ai: person, grup, apo institucion qeveritar!

Le ta dijmė tė gjithė hapur, se vetėm njė ofshamė e thellė e jetimit e familjes dėshmore, shpon tokė e qiell, qė gjithēka shkreton, vret, dieg pėrsėgjallit lirinė, qė mendojmė se e kemi - na nuk kemi asgjė, as liri, as pavarėsi, as shtet as bashkim - e mu pėr kėtė vetiu do mbetemi tė mjerėt e botės, ashtu sikurse shumica hanė veten nėpėr botė, e vdesin qosheve e qyshqeve tė botės, e qyshqeve e shesheve tė turpit nė atdhe dhe jo shesheve tė nderit, e atdhedashurisė ndaj kombit, duke kryer borxhin ndaj jetimeve e familjeve tė dėshmorėve! I pėrsėrita krejt qėllimisht disa fjal, fjali e fraza kėtu, tė shpoj mendjen e trurin, zemrėn e shpirtin (nėse kanė), tė gjithė atyreve qė mendojnė se kanė diēka, pasuri, biznese, kolltuqe politike tė turpit - kur nuk i kryejnė kėto borxhe akute, tė pafalshme, tė detyruara, detyrimisht ashtu sikur i dėnuari shkon nė pranga!

Thonė, shtat kojshi kanėngrėnė njė bukė edhe atė tė prishur nga skamja e fatkeqėsitė, kanė hėngėr nė gojė tė shoqishoit, duke ndarė kafshaten e gojės me tė mjerėt, fatkeqėt, invalidėt e luftės, e invalidėt e fatkeqėsive jetėsore - njė grusht kripė e ndanė shtat kojshi, iu ndihmuan jetimėve tė ndėrtojnė shtėpi, e tė kenė tokė e pasuri, zeje e biznese - duke normalizuar ekzistencėn e pėrgjithshme - iu ndihmuan nė raste vdekjeje e dasme, nuk i lanė tė shuhen rodpasrodit, i martuan edhe tė pamundshmit, vetėm mos tė fikėt tymi i oxhakut tė shtėpisė, e mos tė mbyllet dera me therra - kjo ishte tradita shpirtmadhėsia e shqiptarit bujar! Anipse nė tė kundėrten: hasmėritė, lekunitė, tradhėtitė, spijunimet, monafiklleqet, inatet personale, xhelozitė, imoraliteti etj. etj... shkatrruan aq shumė nė anėn tjetėr: shqiptarin bujar, shoqėrinė shqiptare e edhe vet popullin e kombin tonė! Kishte ekstremitete nė dy anėt e medaljes, askund mesatare, qė sot vuan populli, kombi e atdheu i coptuar! Se tekefundit, askush nuk ėshtė ma fajtor pėr secilen humbje, shtypje e coptim trojesh - se sa vet shqiptarėt! Nuk tha kot Konitza: armiku ma i madh i shqiptarit, ėshtė vet shqiptari! Duke e parė gjėndjen e mjerueshme ēorrpolitike, ēorrhumanitare, ēorrshqiptare - duke ia bėrė vet varrin njeritjetrit, pėr asgjė, apo pėr njė grusht lek, apo pėr ēmenduritė eventuale!

Le ta merr gjithkush si tė dojė kėtė shkrim, por as qė mėrzitem as druhem aspak, por dua t'i bie grusht tė fortė mu nė ballė, keqpėrdoruesit tė ēlirimit, vetmohuesit tė lirisė, koprracit tė mjerė edhe ma tė mjerė se sa vet ata tė mjerėt jetima e familje dėshmorėsh, qė keqpėrdoren, keqtrajtohen, keqjetojnė, keqpėrjetojnė tmerret e njė jete makabre, tė vetflijuar nė duart e matrapazėve, keqpėrdoruesve, imoralistėve, kopukėve e halldupėve, qoftė edhe nė kravata e kostume turpi (ku brenda tyre fshehet turpi, kriminaliteti ma i paskrupulltė, qoftė edhe i kolltuqeve politike qė qelbura vegla tė huaja barbare e kolonizatore)!

Le ta dijmė mirė, se ata jetima-bonjak e familje dėshmorėsh, nuk do tė harrojnė kėtė makabritet ndėr ma ēnjerėzoresh edhe do vie dita, kur ka njė fuqi hyjnore, e njerėzore - qė do tė hakmerret kundėr tė gjitha keqpėrdorimeve tona, nė forma e mėnyra e methoda ndėr ma tė tmerrshmet - kundėr tė gjithėatyre shqiptarėve, qė sot mendojnė se kanė pasuri, villa, biznese teknefese, kundėr tė gjithė atyreve mburracakė turpi, huliganė e tė korruptuar politik, edhe kundėr tė gjithė atyreve qė nuk e ndajnė edhe kafshaten e gojės me jetimat tonė e familjet e dėshmorėve tanė!

Njė ngjarje e vėrtetė: njė shqiptar nga Malcia, gjatė regjimit tė knjaz Nikollės, ishte i dėnuar publikisht me varje nė litar. Pyetja e fundit nė sheshin e varjeve, pėr shqiptarin me lak tė varjes nė fyt ishte:
- A ke qenė ndonjėherė ma ngusht se sa tash nė kėtė moment vajeje?
- Po, tha shqiptari. E mbaj mend, kur njė natė tė errtė me shi e stuhi, mė erdhi vonė njė mik mysafir nė shtėpi dhe atė natė nuk pata as njė copė bukė me ia qitė nė sofėr, nuk mė qėlloi as buka nė shtėpi! Nė atė moment ishja shumė ma ngusht, i ngushtuar tek shpirti e pėrtejshpirtit - se sa tash me litar nė fyt! E shqiptarit iu rifal jeta, ku edhe vet armikun e bindi me zemrėn e shpirtin e tij bujar!

Bujaria shqiptare ishte krenaria jonė dhe vet shpirti i shqiptarizmės mbeti i pavdekshėm nė shekuj. Tre armė kishte shqiptari qė mbijetoi nėpėr shekuj robėrie i paasimiluar, i pazhdukur, e luftoi tė gjithė armiqėt e barbarėt e mijėvjeēarėve - tre armė ndėr ma tė sofistikuarat nė botė - i kishte shqiptari, qė bėnė tė jemi sot popull e komb historiografik - BESA, BUKA E NDERI - Besa shqiptare, qė as nuk mund tė pėrkthehet nė asnjė gjuhė tė botės, e lėre ma tė aplikohet, e pėrjetėsohet nė praktikė ekzistenciale, si trashigimia ma e fortė e Tė Parėve Tanė - BUKA bukėdhėnja, pėr mik e armik edhe NDERI shqiptar, morali mbi tė gjithė moralet e botės! Krejt aty kudo nėpėr botė, ku hasen a ndeshen kėto tre zakone, dije se kanė prejardhje shqiptare dikund nė trashėgiminė e njeriut! Dikush edhe mund tė ēuditėt, a horrollaqet, me mburracakėri, pse vetėm shqiptarėt i paskan pasė kėto tre armė, zakone? Unė iu them dhe iu argumentoj me fakte PO, duke e faktikuar gjallėrisht, me fakte tė pakontestueshme - si ndaj vet atij shqiptarit shqiptaruc, si ndaj secilit njeriut, e institucionit botėror! (Origjinal, direkt, as pa asnjė korrigjim)

Nezir Myrta d.v. Jan.10.2009.
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10874
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Vizitor prej Sun 11 Jan 2009, 10:37

Teme shume e rendesishme,e cila duhet te ket nje trajtim profesional.Dhuna qe ushtrohet ndaj femijve s'eshte problem vetem i shqipetarve.Ky problem eshte shqetesim sidomos i shoqerive te pa zhvilluara.Parandalimi i dhunes ndaj femijeve ,kerkon nje pune dhe perkushtim shum te madh te ter komunitetit.Njerzit sjan aq te vetedishem sa qe te sillen me ndergjegjeje ne familje dhe ne shoqeri.Pikerisht per ti ber njerzit qe mos te bejn gabime eshte i domosdoshem shteti me ligjet e veta.E kur ne nje vend mungojn ligjet e mirefillta t enje shteti qe eshte i interesuar ta qoi shoqerin ne rruge te drejt,ka dhune qdo kund e edhe ne familje.
Ajo qe do te mund ta bente shteti ne menyre automatike do te ishte ndalimi i perdorimit te dhunes ndaj nxenesve neper shkolla.Jo vetem ta ndaloi ne leter ,por te marr masa te menjehershme ndaj atyre qe ushtrojn dhune.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Naki prej Sun 11 Jan 2009, 10:45

Morena shkruajti:Teme shume e rendesishme,e cila duhet te ket nje trajtim profesional.Dhuna qe ushtrohet ndaj femijve s'eshte problem vetem i shqipetarve.Ky problem eshte shqetesim sidomos i shoqerive te pa zhvilluara.Parandalimi i dhunes ndaj femijeve ,kerkon nje pune dhe perkushtim shum te madh te ter komunitetit.Njerzit sjan aq te vetedishem sa qe te sillen me ndergjegjeje ne familje dhe ne shoqeri.Pikerisht per ti ber njerzit qe mos te bejn gabime eshte i domosdoshem shteti me ligjet e veta.E kur ne nje vend mungojn ligjet e mirefillta t enje shteti qe eshte i interesuar ta qoi shoqerin ne rruge te drejt,ka dhune qdo kund e edhe ne familje.
Ajo qe do te mund ta bente shteti ne menyre automatike do te ishte ndalimi i perdorimit te dhunes ndaj nxenesve neper shkolla.Jo vetem ta ndaloi ne leter ,por te marr masa te menjehershme ndaj atyre qe ushtrojn dhune.
Te lumt morena perfect e thene.
Dua te shtoj pak ketu pasi lexova me vemendje qe te evitohet kjo do ta thoja thjesht me nje fjale: Emancipimi prinderve eshte celesi per kete problematike.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Vizitor prej Sun 11 Jan 2009, 11:53

Morena shkruajti:Teme shume e rendesishme,e cila duhet te ket nje trajtim profesional.Dhuna qe ushtrohet ndaj femijve s'eshte problem vetem i shqipetarve.Ky problem eshte shqetesim sidomos i shoqerive te pa zhvilluara.Parandalimi i dhunes ndaj femijeve ,kerkon nje pune dhe perkushtim shum te madh te ter komunitetit.Njerzit sjan aq te vetedishem sa qe te sillen me ndergjegjeje ne familje dhe ne shoqeri.Pikerisht per ti ber njerzit qe mos te bejn gabime eshte i domosdoshem shteti me ligjet e veta.E kur ne nje vend mungojn ligjet e mirefillta t enje shteti qe eshte i interesuar ta qoi shoqerin ne rruge te drejt,ka dhune qdo kund e edhe ne familje.
Ajo qe do te mund ta bente shteti ne menyre automatike do te ishte ndalimi i perdorimit te dhunes ndaj nxenesve neper shkolla.Jo vetem ta ndaloi ne leter ,por te marr masa te menjehershme ndaj atyre qe ushtrojn dhune.

Eshte ne rregull qe te gjitha punet e nje shteti rregullohen me ligje, por ato jane shkronja ne leter derisa nuk zbatohen ne praktike. Mendoj se dhuna ndaj femijeve vjen ne shprehje kryesisht tek famijet qe nuk jane te informuar mire per menyren e edukimit te femijeve permes shembullit dhe sjelljes konkrete pozitive, permes keshillave, permes leximit dhe assesi permes dhunese, e cila kujtoj se jep rezultate negative ne kuptimin qe femijet nuk jane te lire te komunikojne me prinderit nga frika se mund te rafen, ne kete menyre ata mbyllen ne vetvehte dhe eksplodojne ne kuptimin negativ atehere kur me se paku e presim. Ne fakt keta femije jane problem edhe per shoqerine me vone sepse te edukuar ne dhe me dhune do te prodhojne dhune...

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Ylliks prej Sun 11 Jan 2009, 14:21

DĖNIMI MA I MADH PĖR POPULLIN

KUR PROFESIONALIZMIN E UDHĖHEQIN JOPROFESIONALĖT


Nuk ėshtė aq fajtor, ai qė nuk din ta tregojė udhėn, sa ėshtė fajtor i pafalshėm, ai qė ta tegon nė mėnyrėtė gabuar edhe qėllimisht, ta gabon drejtimin e duhur, pėr tė arritur deri tek caku i vėrtetė!

Nuk ka asgjė ma tė rėndė dhe ndėshkim ma tė tmerrshėm pėr njė popull, se sa kur intelektualin e inteligjencinė e udhėheqin pseudointelektualėt, apo intelektualėt gjysmakė, qė nė mungesė fuqie intelektuale, e paaftėsie shprehėse, e njohėse tė thellė, hyjnė nė analet komplekse, as duke e njohur fillin e tyre as fundin e tyre, qė jovetėm deformojnė rrjedhen e rregullimit juridik, jovetėm sanksionojnė vetveten, por krijojnė amulli deri tek ato shkencore e politike - por qė krijojnė pa pikėnevoje edhe njė tragjedi ma tepėr mbi kurrizin e popullit. Nuk thonin kot dikur, pleqėt tanė, as pa dijtė shkrim-lexim, as njė nėnshkrim (vetėm me gisht bojali nė letėr), se tė merr nė qafė ai qė ėshtė i mbetur nė gjysėmrruge, ai ėshtė as qen - as zagar - se sa ai qė as din tė niset, as ka njohuri tė njė nisme. Kur gjysėmintelektualėt e pseudointelektualėt udhėheqin popullin e kombin, ata nuk janė vetėm fatkeqėsia e vet atyreve, por mbi tė gjitha ėshtėfatkeqėsia e gjithė kombit!

Faji nuk ėshtė aq shumė tek ata qė nuk dinė, sa ėshtė tek ata qė pretendojnė se dinė diēka dhe marrin frejtėe hop e nė krye tė pushtetit, popullit e kombit! Legjislatura e tė gjitha vendeve ėshtė gati pothuaj e njejta sipas teksteve, (letrave siē thonė disa, ligje vetėm nė letra), se ato vėrtetė janė ligje nė letra, por zbatohen e aplikohen bile mbi mesataren e pėrqindjes sė tyre - dhe vendet legjislative, si shtete juridike, aplikojnė ligjėt nė masė, bile nė gjėrat madhore, tė mos gabojnė nė zbatimin e ligjit, tė mos siellin degjenerim edukativ, arsimor, ekonomik, moral e politik.

Nėse shikojmė mosaplikimet juridike, tė metat e vendeve tjera tė pazhvilluara dhe tė arsyetohemi se kjo e ajo ndodhė kudo nėpėr to, do tė thot - po pajtohesh me njė gjė tė tillė, sepse qenka universale e tė pazhvilluarve - po duhet ndjekur vendet progresive, shėmbujt e mirė, pozitivitetin e shtetit juridik dhe assesi tė mbulosh diellin me shoshė, siē thot fjala popullore, sepse ajo qė ėshtė negative, duhet qitur sheshit hapur, e tė ndėshkohet pamėshirė - parase tė ndėshkohet njė popull tė tėrė! Dikush as e kupton ēfarė ėshtė dhuna - dhunė nė familje, dhunė nė shkollė. Dhunė ėshtė kur e drejton fėmiun nė drejtim tė gabuar, apo kur regjimi e drejton vetiu popullin nė drejtim tė gabuar pėr atė - e nuk e din se e drejton nė drejtim tė ēlirimit tė vet popullit!

Nuk ėshtė dhunė kur, prindi e detyron fėmiun tė mėsojė, tė kryen detyrat shtėpiake, tė lexojė, e edhe me ēortime tė rrebėta tė ia ndalojė veset e liga - nuk ėshtė se prindi don ta shohė fėmiun e tij rrugaē e tė paditur - por rrethi shoqėror ndikon nė vet fėmiun dhe ėshtė kushti kryesor pėr formimin e personalitetit - shoqėria e keqe e deformon fėmiun e vet njeriun. Nuk thonė kot: tregom me kėnd rri - tė tregoj kush je ti!

Ai qė nuk ėshtė zot nė familjen e tij, krijon dhunė nė vet shoqėrinė e tij e rrethin ku jeton.

Dikush ia len fajin edukatės familjare, si e pashkolluar, e pangritur profesionalisht, duke menduar se kur mbjellė dhunė - korrė dhunė, ēka tė mbjellesh - korrė.Na jemi dėshmitarė tė gjallė, kur pikėrisht fėmijėt e familjeve tė pashkolluara edhe analfabete - ishin e janė fėmijėt shumė ma tė mirė, ma tė edukuar, ma tė arsimuar dhe poata edhe historikisht u bėnė intelektualėt mė tė fortė edhe nė nivele kombėtare e botėrore e deri edhe tek gjenitė e njerėzimit. Kurse pikėrisht fėmijėt e familjeve intelektuale, ata tė shtresave tė larta shoqėrore tė kohės, u bėnė rrugaēė, dhunues, drogirantė, e kriminelė, e deri tek kriminelėt ordinerė! Sepse nuk ishin mėsuar me vuajtje, skamje, pjekje parakohe nga tmerret e trishtimet e jetės dhe prore menduan se kudo fitohet pa djerės, punohet krejt lehtė, duke u korruptuar deri nė ekstremitete - ku edhe sot shumė sish i kemi pikėrisht nėpėr institucione shtetėrore nė shumė vende...

Kush e zbaton ligjin, qė mos tė mbetėt shkrim nė letėr? Pikėrisht e fillon prindi duke e detyruar fėmiun tė veproj mirė e drejtė, tė mos zihet me shokėt, tė mos shoqėrohet me tė kėqinjtė, tė mos merr veset e liga tė rrugėve e botės... Thjeshtė kėto komponente i din si familja e ngritur dhe e edukuar e arsimuar - poashtu edhe familja thjeshtė analfabete. Gjithkush e din ku ėshtė mirė e ku keq. Familja shqiptare, gjithmonė kishte edukatė tė lindur, e tė pėrciellur brezpasbrezit edhe nė kushte tė vėshtira tmerri tė jetės edhe nėn pushtime e robėritė shekullore edhe nėn pushtete tė huaja, grabitēare e barbare. E mu nga ato familje u linden intelektualėt e mirėfilltė, profesionalistėt, dėshmorėt e vet heronjtė e kombit.

Dhunėėshtė edhe kur zgjohesh heret (se dėshiron tė flejsh ma tepėr) edhe kur shkon nė shkollė edhe kur fillon njė punė edhe kur zbaton njė orar pune edhe kur zbaton ligjin mbi popullin - shtetin juridik. Dhuna rrjedhė nga plogėshtia, dembelia, ēoroditja e vet njeriut, duke asgjėsuar tė vėrtetėn e jetės - sepse edhe vet jeta ėshtė njė dhunė edhe vet ekzistenca - luftė pėr kafshatėn e gojės, e dikush luftė pėr shfrytėzimin e njeriut deri nė ekstremitete, dhunė pa kufinj...

Kush po krijon dhunė, kur fėmiu i pajisur me tekste shkollore, me makinė e kompjuter, del nė publik bote e nė internet dhe nuk din as dy fjali t'i thuri mirė, as dy mendime t'i thot drejtė, por bėhet problematik nė gjithė shoqėrinė, duke ofenduar, sharė, ndyer me fjalorėt ma banal. Kush ia mėsoi fėmiut ato tė gjitha tė kėqijat? Ia krijoi vet ai qė ia krijoi kushtet e jetės, pa dijtė fėmia as t'i pėrdori, pa e provuar as fillin e shprehjes, bisedės, pa dijtė tė flasi me dikend sipas moshės qė ka, pa i njohur rrjedhat e tė ligave nė jetė. Sot del nė publik e flet e shkruan edhe ai qė asnjė libėr nė jetė nuk e ka lexuar, apo mund t'i numrojė nė gishta veprat madhore qė ka lexuar sipėrfaqėsisht, as din ta analizoj asnjė vepėr letrare, as politike edhe sot ėshtė nė rrethin pushtetar!
E kush ėshtė ai prind, qė nuk ia don tė mirėn fėmiut tė vet?

Familja shqiptare prore kishte ligjet familjare trashėguese edhe tė pashkruara askund nė letėr, porqė i zbatoi dhe i zbaton nė praktikė, qė i mėsoi vetėm nga mėsuesja Jeta dhe i gjykoi drejtė kudo gjeneratat nė atdhe e tretdhe edhe atje ku ėshtė nė pikėpyetje vet identiteti shqiptar, nėpėr valet e civilizimeve botėrore. Po cila familje? Ajo qė ruajti genin trashėgues, pėrzierjen e gjakut, edukatėn e trashėguar, qė kudo ėshtė shėmbull nė atdhe e nė botė, ku fėmijėt e saj, sot janė nxėnės, student e profesionalistė rekord edhe nė universitetet mė tė forta tė botės!

Duke shikuar e analizuar historikun juridik tė dy shteteve tona Shqipėri e Kosovė, dihet nė ēfarė rrethanash u formuan institucionet e jurisprudencės shqiptare, dihet edhe si zbatohen ligjet e huaja tė regjimeve okupuese e shfrytėzuese deri nė ekstrem, nėpėr trevat shqiptare ende nėn pushtime tė huaja barbare (e qė na fare pak i zėmė nė gojė, e ata sa digjen nėn diskriminime, dhunime, shtetterrore - poaqė gėzohen qė dy pjesė tė popullit kanė njėfarė lirie e pavarėsie).

Dhuna ndaj fėmijėve krijohet edhe nga marrėdhėniet ndėrprindėrore, dhunė e krijuar pa dashjen e fėmiut, as pa pikėn e fajit tė tij - ajo ėshtė dhunė qė dhunon vet fėmiun gjatė gjith jetės sė tij, por me njė strategji komplekse, tė ndieshme e vėshtirėsi ekstreme, njeri duhet ta kryej detyrėn e tė dyve, detyrėn e njė familje tė tėrė edhe mund tė ia arrijė qėllimit tė mbarė, por me vuajtje e sakrifica tė shumėta e tė parreshtura. Po dhuna ndaj fėmiut krijohet edhe nga moskompaktėsia e dy prindėrve, mosuniteti nė praktikė, gjatė edukimit familjar tė fėmijėve, kur dy prindėrit nuk kanė tė njejtin qėndrim praktik ndaj fėmijėve tė tyre, ata vetiu krijojnė dhunė - e poashtu edhe ndryshojnė methodat e edukimit tė fėmijėve: ka fėmijė qė kupton me tė mirė, me mirėsjellje, me ngrohtėsi mendimi - po ka edhe qė e don e meriton ēortimin, e edhe ndėshkimin (kuptohet nė masė), kur fėmiu ėshtė pak i lazdruar, kryeneq, kokėfortė, i shtirė. Janė disa tipa tė fėmijėve, ashtu sikurse janė edhe disa tipa tė njerėzve!

Mbi tė gjitha familja duhet ta ketė njė zotfamilje, shtėpia njė zotshtėpie, e pushteti njė zotshteti - profesionalizmin e mirėfilltė, intelektualizmin e mirėfilltė, udhėheqjen nga akademitė shkencore! Sa ma tė prefeksionuar tė jenė tė gjithė kėta togfjalėsha (zotfamilje, zotshtėpie, zotshteti), sepse dhuna pėrfundon - aty ku fillon zbatimi i ligjit tė shtetit juridik. Por derisa tė vie ajo - shumėkujt i thehet kurrizi nė atdhe edhe tė dhunuar janė e gjithė mergata shqiptare! Zgjedh e mbledh!...

Zbatoje ligjin qė ta dha zoti e fuqia jote mendore, psikofizike!

nezir myrta (11.Janar, 2009)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10874
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Rrezon@ prej Mon 26 Jan 2009, 20:55

Ylliks shkruajti:FĖMIJĖT BONJAK - JETIMA DHE FAMILJET E DĖSHMORĖVE TREGOJNĖ SA E MERITOJMĖ LIRINĖ!


SPECIALE JOVENTUALE


Nezir Myrta d.v. Jan.10.2009.

JETIMI Kur mendoj se ē’heq i varfėri jetim, Zemrėn ma pushton i thellė pikėllim. Nuk ka nėnė ditėziu as baba, Nuk ka njerėz, nuk ka motėr, s’ka vėlla. Ėshtė i vetėm, i brengosur i urishėm. Si njė gur nė mes tė lumit tė furishėm Ne vallzojmė plot hare nga qelqi i verės, Ai qan, si plepi dridhet nė mes t’erės. Kush e bėn atė tė qesh’i ngazėlluar, Pa dyshim tė vetėn zemėr ka gėzuar, Zemra qė nuk ēahet nga i tiji vrerė, S'ėshtė zemėr, gur i thuaj njė mijė herė! S’ėshtė zemėr po nuk njohu dhembshurinė Ėshtė baltė n’ėshtė se nuk do njerinė. Dridhu zemėr, nga ky ah, nga ky rėnkim! Dridhu, o njeri, o qiell, pa pushim!

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk jam une qe te mendoj, je ti qe me vjen ne mendje !♥Smile
avatar
Rrezon@

Postime : 1428
Kyējet nė forum : 11452
Regjistruar mė : 27/05/2008
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Vizitor prej Tue 27 Jan 2009, 15:06

Nje studim i cili dokumenton realitetin mbi dhunen ndaj Femijeve ne Shqiperi
ku pasqyron se cfar eshte bere per te ndaluar ate.

Per te lexuar raportin kliko
kėtu…

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Vizitor prej Thu 22 Oct 2009, 09:52

Femijet e shikojne dhunen si forme edukimi, madje shume prinder dhe mesues aq shume e perdorin fjalen "edukim" kur perdorin dhune sa ata mendojne se kjo eshte thjesht nje forme.
Natyrisht qe dhuna e ka nje gjeneze. Ajo daton ne vitet e hershme te femijerise.Ajo eshte aq tinezare saqe nderhyn ne rritjen dhe edukimin e femijes.Ajo kthehet ne normalitet po nuk i the stop.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Dhuna ndaj fėmijėve stop ketyre gjerve negative!!!!!!!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 16 Mar 2010, 15:21

Dhuna ndaj fėmijėve

Ēėshtje janė:
Ēfarė ėshtė saktėsisht Ēfarė do tė
thotė dhun?
Nuk ėshtė vetėm dhuna
fizike?
Ėshtė izolim, refuzim,
fyerjes, poshtėrimit, njė formė e
dhunės?
Pėrse ėshtė fjala pėr dhunėn ndaj
fėmijėve?
Ēfarė mund tė bėhet pėr tė frenuar
dhunėn


Format e dhunės
Abuzimi
fizik
Ajo i referohet tė gjitha formave tė dhunės
fizike ndaj fėmijėve, mund tė (si pasojė e njė plumbi tė lėndimit fizik).
Keq-trajtimi ėshtė bėrė me qėllim ose pranuar,
edhe pse ju le dėmtim tė rėndė fizik ose psikologjik plagėt e shkaktuara.
Pėr shembull, shtrėngimi, duke goditur, duke i
shtyre,
mbytje


Abuzim mendor
Pėrshkruan njė sjellje kur te rriturit armiqėsohen ndaj
fėmijės dhe ndalimi pėr tė hyrė. Refuzimi, reduktimin, heshtje, pakėnaqėsi,
izolimi (mbyllje), duke injoruar, ofendimeve poshtėruese, poshtėrim konstant
(ndoshta edhe para se tė tjerėt, dhe tė tjerėt janė mbajtur si njė shembull) dhe
kėrcėnojnė tė friksojnė shpesh keq (me njeriun e zi ,qe ka dhe nga tė policisė, nė shtėpi,
magjistari
, bodrum tė errėt, si ne dashuri ,familje,qe fėmijes i behet sjellja e
keqe, etj) tė mbuluara nga ky pėrvetėsim. Fėmijėt
nuk janė nė gjendje pėr tė vlerėsuar si real kėto shifra
janė.

Izolim
Do tė thotė se fėmijėt janė tė mbrojtur nga bota
e jashtme. Nga frika se diēka mund tė ndodhė, fėmija nuk
ėshtė i lejuar (me fėmijėt e tjerė te luajnė jashtė) deri nė ate menyren qe ju jep frig.
Por, fėmijėt kanė nevojė pėr zhvillim tė mirė
emocionale dhe mendore tė kėtyre
kontakteve!Sigurimit, mungesa e dashuri dhe dashuri,
ngushėllimi ėshtė mohuar. Asgjė nuk duhet lėnduar shpirtin e fėmijės si zhvlerėsim
shumė si refuzim tė ftohtė, e Mbrojtjes, dhe refuzimi. Abuzim mendor te fėmijėt nuk ėshtė e lehtė tė
shohim, sepse nuk ka shenja tė dukshme e
fizike


Shembull: 8-vjeēar Tobias Luka ka ftuar shokėt e
klasės e tij nė shtėpinė e tij. Doni tė bėjė detyrat e shtėpisė sė bashku,
atėherė donin te luajnė me hekurudhor. Nėna thotė se pėr Luka, kur hapa nė shtėpi: "Pra,
ju jeni Lukas?" Unė kam dėgjuar shumė pėr ju. Ti do tė jesh aq i edukuar nė
shkollė. Unė do tė vlerėsoj se, nėse djali im do tė jetė aq i mirė. Pėr fat tė keq, ai shpesh ėshtė shpėrqėndruar. Ai
nuk u ndalet tė marrė tė gjitha nė mėnyrė tė shpejtė. Ai ėshtė gjithmonėben diqka nė mėnyrė
tė vėshtirė: Sot, pėr shembull, ai hodhi poshtė ne tok pjaten me makarona. Kjo do te thote
mund tė ketė qenė i bezdisshėm! ju ka ndodhur kėshtu diēka? shpejt? pra, qė
mendohet si Unė, ju gjithashtu mund tė

luajtur kitarė
mrekullueshme ? pse nuk e ben, Tobias ėshtė trishtim, trishtim krejtėsisht i ēinteresuar

muzikėLuka vie nė atė ditė, Tobias megjithatė sillet si i pasigurtė. Ai zgjidh detyrat e shtėpisė e tij nuk i
ngathėt - por ky ankth ... Pėr atė qė duket tė jetė e turpshme, e cila
tregon nėnėn e tij. Nė tė vėrtetė, nė kėtė familje ėshtė njė humor
funny. Dhe kėshtu ai ėshtė i kėnaqur kur ai u kthye nė
mbrėmje me familjen e
tij


Ndonjėherė ajo ėshtė aq negativ se kjo sjellje
ėshtė pjesė e klimės sė familjes, nė mėnyrė qė nė parim ėshtė i tillė ka njė
klimė tė ftohtė. Pastaj fėmijėt janė tė humbur nė kujdesin afat tė
gjatė, dashuri, tė sigurisė, pa prindėrit (kujtoni kėtė dhe nuk e njohin atė qė
ata pėr shkak). Ndjenja e tė qėnit trajtohen me injorancės, ėshtė
njė provė e rėndė tė madhe pėr fėmijėt. Nuk ka mallkim apo ulėritės. eshte zoti qe njė gjendje nė tė cilėn nuk pasqyron
asgjė: asnjė lavdėrim apo kritike, nuk ka simpati e gėzim apo pikėllim, nuk ka
dėgjim, vėzhgimi i vėmendshėm, thjesht asgjė. Mendėrisht
janė prindėrit nuk jane fėmijėt nuk marrin pjesė. shpirt i shkaterruar. Kjo ndodh nė familje ku tė rriturit janė tė zėnė
me veten e tyre. Fėmijėt nuk marrin
vėmendje


Dhuna
Passive
A jane rregullat nėse ata janė tė arsyetuar nga
prindėrit, qe sillen ne menyr arrogante rrahje, kanė probleme tė alkoolit. Kur fėmijėt kanė vazhdimisht pėrvojė kėtė, ata
ndjehen tė prekur emocionalisht. Ekstreme ankthi, paniku mund tė ndodhė kur askush
nuk e shpjegoi atyre se ēfarė ėshtė


Braktisje
Pėrshkruan njė gjendje nė tė cilėn) nevojat e
fėmijės (ushqim, kujdes, mirėqenies, sigurisė, nxitjen dhe tė ndryshme nuk ėshtė
e pamjaftueshme ose pėrmbushur. Kjo mund tė bėhet nga injoranca apo me qėllim.
Kjo ka stimuluar njė privimi nga njė fėmijė tė
ēon nė njė pėrkeqėsim dhe dėme nė zhvillimin e tij. Vdekja mund tė jetė e mundshme deri
kėtu


Shembuj: fėmijėt e lėnė nė njė apartament
vetem fare , nuk do tė sigurojė ushqim tė pėrshtatshme, veshje, dhe fėmija do tė dal
nė rrugė eshte reziku teper i madh per qdo gje , fėmijėt e vegjėl vėnė nė kujdesin e njė vėllai dhe motra e disa tė
vjetėr, fėmija eshte i mbrojtur , dhe fėmijėt te lan pas dore si p,sh jashtė nga vėnė se dime natėn, lėre nė
liqen, duke luajtur vetėm
lumi,
etj


Abuzimi seksual dhe dhuna
seksuale
Do tė thotė se fėmijėt e rritur tė pėrdorė pėr
tė marrė kėnaqėsi seksuale. Qoftė se aktet seksuale janė tė kryera mė ose
para fėmijėve, ose pėr tė kandiduar, por nė
vetvete


Injoranca e fėmijės pėr shkak tė moshės sė tij,
dhe niveli i zhvillimit ėshtė i shfrytėzuar. Kryesisht pėrpjekjet tė nevojave pėr energji,
intimitetin dhe emocione nė kėtė mėnyrė pėr tė
pėrmbushur


Abuzimi seksual ėshtė planifikuar dhe pėr kėtė
arsye nuk do tė ndodhė vetvetiu. Vajzat janė shumė mė tė prekur se sa djemtė.
Abuzimit seksual ėshtė lloji mė fatale e ndaj
dhunės fizike dhe psikologjike.

Afėrmit Kjo ėshtė njė mit qė bėni kėtu nė radhė
tė parė te huajt janė fajtorė, por mė tepėr ata janė tė afėrt (babai, vėllai,
xhaxhai, fqinj, mėsues, edukator, ministėr), i cili ndodhėt pranė fėmijės nė
mėnyrė tė paautorizuar. Shfrytėzimin e besimit ėshtė e qartė kėtu.
Varėsi tė madhe tė fėmijės nga familja e tij e
bėn edhe mė tragjike,
pėrveē ketyre!


Statistikat e Qendrės pėr
Mbrojtjen e Fėmijėve gjerman tregon se 53% e autorėve janė tė etėrve,
stepfathers, etj 16%, 6% e vėllezėrve mė tė vjetėr, xhaxhallarėt 5%, 3%
gjyshėrit, fqinjėt ose miqtė e 10%, 6% e mėsuesve, mėsuesit, mjekėt.
Nė vetėm 1% e rasteve viktimė e dinte shkelėsi
nuk ėshtė e mirė.

Nė Gjermani, ėshtė parė tė arrijė 300 000 viktima
nė vit. Vajzat janė abuzuar pothuajse vetėm nė familje,
djemtė mė shumė tė ngjarė nė rrethin e menjėhershėm tė tė njohurit. Nė 90% tė rasteve autorėt e krimit ishin meshkuj.
Abuzimi seksual ndodh nė tė gjitha shtresat e
shoqėrisė. Abuzuesve janė mjaft tė trazuar shpesh mentalisht
ose qartė
ēmendur.

Nuk ėshtė njė foto e
pėrbashkėt keqbėrės: rregullohen Pėrkundrazi, tip mesatare nė shikim tė parė.
Vetmja gjė qė ju godet, kur tė gjithė se
qėndrimi ėshtė seksiste dhe mendimit se burrat mbi gratė thirrje tė shtėna
(duhet tė ketė).

Njė zhvillim i fshehtė nė kuptimin e abuzimit
ėshtė dhėnė zakonisht: njė hap nė tė cilėn krimineli ndjehet nė kuptimin e
fjalės truest) para se tė (prekje E nxituar,Duke pėrfunduar deri nevojė pėr kontakt fizik nė
kohėn e duhur, duket shumė pėr tė rriturit, veēanėrisht Burrat, tė jetė njė problem. Tė gjithė fėmijėt duhet kontakt fizik me
prindėrit duan tė vėnė nė krah, si dhe shume dekuri pozitive te ju jepet- fėmija nuk ėshtė rritur
seksualisht i interesuar! Abuzuesit seksuale janė karakterizuar kryesisht
nga papjekuri emocionale, kanė ankth seksual tė performancės. Ata interpretojnė interesin e fėmijės pėr butėsi
dhe dashuri nė favor tė tyre si njė dėshirė pėr kontakt seksual. Nė kėtė mėnyrė ata pėrpiqen
pėr tė justifikuar atė. Pėr ata, mbizotėron mendimi qė ato janė nė
sjellje seksuale provokuar


Limit ėshtė tejkaluar nė momentin kur fėmija
ėshtė pėrdorur pėr tė kėnaqur nevojat e tė rriturve dhe tė tallaze Intimgrenzen
e fėmijės. Abuzimi fillon atje, ku turpi i shkatėrruar nė
mėnyrė tė pėrsėritur fėmija kufijve tė saj kundėr opozitės. Kufiri turp qė ēdo fėmijė e bėn tė qartė me
gjeste, duket, fjalėt dhe veprat, ėshtė e qartė. Kėto duhet tė respektohen nė tė gjitha rrethanat.
Vullnetin dhe dinjitetin e fėmijės janė tė
paprekshėm. Vėzhgimi i kujdesshėm i fėmijės mund tė japė njė
shenjė se nėse njė abuzimi ka ndodhur ose jo. Shembull: Si fėmijė, nė qoftė se njė person
vizituar
xy (i cili ėshtė i dyshuar) do tė shpallet? Mund tė shohim fėmijėn
personi nė sy? Ai dėshiron tė shohė personi ose ajo i reziston,
ata kėrkojnė? Shembull: fėmija i vjetėr nuk do tė mė tregojnė
prindėrit lakuriq. Kjo fuqi tani, pėrfaqėson Dar
fillim.


Ėshtė e njėjtė me
autonomi dhe integritetin: Pėr shembull: Ju nuk mund tė imponojė njė fėmijė me
puthje Related etj (pėr njė dhuratė tė mbijetuar) pėr tė.
Fėmijėt ndjehen njė ndjesi tė pakėndshme dhe
mbrojtje tė fortė, e cila mė pas me shpresė e shprehura gjuhėsore nė njė
"Jo".

Verbėri pėr pasojat e veprimeve tė tyre ėshtė
vendosur. Pothuajse tė gjithė nuk janė tė izoluara, por
fajtorė serial. Askush nuk mund tė abuzoj nga njė fėmijė gabim.
Autorėt e di viktimat e tyre nė zakonet e tyre
shumė tė ngushtė dhe tė pėrpiqemi tė zhdukin fshehur aktivitetet e tyre.
Gjithashtu vėnė presion praktikohet zakonisht)
(vrasja. Kėrcėnimet shkak qė
fėmijėt tė mos flasin. Ata janė kapur nė kaos shumė e ndjenjave tė
kundėrta: ju si babai i tyre, por urrej sjelljen e tij. Rrezik ėshtė aq shpesh paraqitur veten e tyre, kur ju
flisni ne foto, pėrmes vizatimeve, ose pėrmes gjuhės
trupit.


Besimin e fėmijės nė mjedisin e tij, ndjenjat e
tij njė tė qėndrueshme dhe qenė tronditur thellėsisht. Ėshtė parė qė afėrsinė dhe besimin pėr ta
sjellė atė nė njė situatė tė rrezikshme. Fėmijėt janė tė frikėsuar pėr humbjen e dashuri,
nė qoftė se ata mbrojnė veten kundėr kėtyre aktiviteteve.
Nė fillim ata nuk mund tė thonė "Jo", atėherė
autorėt do tė thonė: "Ju donte vete tė kishte kaluar nėpėr kete !".

Faji ėshtė i tė gjithė tė fortė mė abuzimi ka
ndodhur. Ndjenja e turpit, keqardhje, turp, neveri me
veten dhe nga tė tjerėt ėshtė shpesh njė dhuratė e jetės. Ndonjėherė zhvillon njė larje e pandreqshėm,
alergji tė lėkurės, vėshtirėsi gėlltitjes, nauze ose tė vjella, kollė e zgjatur,
etj

Do i fėmijės eshte
keqtrajtuar thyer.
Ata nuk mund tė ndalojnė atė, dhe tani e shohin
si njė strategji e mbijetesės nė trupin e tyre si diēka e
huaj.

Frika ėshtė njė shok i vazhdueshėm i kėtyre
fėmijėve, si kundėr sulmeve dhe para zbulimi. Pagjumėsi, djersitje e tepruar dhe kėqija mund tė
gjendet si simptome. Ankthi, tendencat pėr tėrheqje, depresioni,
problemet e shkollės, pėrqendrimi varfėr (ata pėrqėndrohen sė brendshmi gati)
vetėm pėr disponimin e tyre friga , ankthi pėrvojė, agresivitet, shqetėsim dhe
nervozizėm,
sjellja e shmangies, sjellja e tyre seksuale apo dhunės mund tė
tregojnė se Abuzimin seksual tė fėmijėve ėshtė sigurisht i
detyruar tė ndjekjes penale. Ēuar nė plagosje tė rėndė fizike abuzimit, ėshtė
njė ankesė penale kundėr krimit (baballaret jan ne numr tė pėrgjithshėm). Nėse policia ose prokurori i informuar rreth
procedurave penale ėshtė i pashmangshėm. Duhet mbajtur mend qė njė procedurė pėr fėmijė
ėshtė shumė e parehatshme. Nėse babai ėshtė i krimit, ai mund tė jetė disa
pa gjyq nė proces: "Nėse nėna e njė kėrkese nga Gjykata familjare mund tė
urdhėrojė, brenda disa orėsh tė largimit nga babai nė shtėpi. Nėna mund tė merret nga gjykata e kujdestarisė tė
vetėm, me Atin, edhe pėr fėmijėt mund tė jenė tė privuar tė (tė dyshuar) tė
abuzimit tė vazhdueshme. Njė rigoroz, ndarje fizike tė fėmijės nga kryesit
e tij ėshtė nisur
menjėherė.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[/size]
kete shkrim e kam perkthy nga gjuha gjermane pash se ka shume rendesi per te gjith ata qe i
duane femijet dhe kan merak per ta nese ju ndodh diqka e ngjashme si keto qe
thuhen!!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------[/size]

Te mbrojm tė
ardhmen e fėmijėve tanė, ata janė tė vegjėl, tė brishtė krijesat dhe po ecin pa
paragjykime nė jetė, ata nuk kanė frikė e njerėzve tė kėqija qė ata ju besojnė se
tė gjithė njerėzit jane aq tė dashur dhe tė pastėr nė zemėr, si ata
vetė!!!


Pėr fat tė keq ata nuk kanė idenė se ka njerėz
nė kėtė botė te cilet ka shfrytėzuar besimin e tyre tė brishtė nga
fantazite e tij tė sėmurė e tyre seksual veprojnė jashtė mbi to, kėta njerėz tė
tillėqe jane per tė shkatėrruar jetėn e njė tė vogėl jane dobėt as nuk shofin me tė vėrtetė
vetėm njė herė kėnaqėsinė e tyre tė sėmurė pėrvojė ... dhe nė qoftė se ju mendoni tė jetė
pak qė ėshtė e shėnuar me siguri nga plagėt thellė nė shpirt nga keta derra "qe sdo i
maje as" nė to ka
?????Ne tė gjithė duhet tė mos harrojm tė mbajem hapur
sytė tuaj dhe tė bėni ēdo gjė qė nuk ndodh, kėshtu qė unė kėrkoj nga ju te shkruani,
ēfarė mendoni pėr kėtė dhe tė ju shof qfar mendimi keni mbi keto mendie e mia kundėr abuzimit tė
fėmijėve si njė shenjė qė ne jemi tė gjithė pėr fėmijėt e vegjėl ka dhe njė
sy vigjilent nė ato
pra jan ardhmeria jone !!!!!!!!!!!


LERNI FEMIJET TE ECIN TE LIRE...!!!


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DHUNA NDAJ FEMIJEVE

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi