» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ushqimet kundėr sėmundjeve

Shko poshtė

Ushqimet kundėr sėmundjeve

Mesazh nga Elhamiu prej Sun 01 Aug 2010, 17:57


Jemi mėsuar tė pėrdorim vetėm produkte “tipike” tė pėrherėshme pėr tryezat tona. Shumė produkte tė llojeve tė ndryshme nuk i bėjmė pjesė tė dietės sonė tė pėrditshme. Ja disa produkte mė “tipike” dhe disa alternativa tė tjera tė cilat mund tė zėvendėsojnė kėto produkte. Njė udhėzues pėr tė kuptuar mė mirė atė qė i duhet tryezės tonė.
Xhenxhefili
Pėrmban gingerol dhe mbrojtje anti-inflamatore, pasi frenon veprimin e njė enzime tė quajtur cyclooxygenase 2. Vepron mbi qelizat e ndryshuar dhe tė dėmtuara,duke i shkatėrruar. Sipas studimeve tė fundit ėshtė shumė i dobishėm pėr oreks tė dobėt, ku ke tė pėrziera, tė zė makina, pėr mostretje, fryrje, lodhje mendore dhe fizike apo seksuale. Ėshtė mirė qė tė pėrdoret dhe nga personat qė vuajnė nga reumatizma.
Papaja
Pėrmban papain e cila ndihmon nė tretjen e ushqimit. Stimulon largimin dhe asgjėsimin e mbeturinave dhe tė substancave duke pastruar gjakun, duke bėrė edhe pastrimin e zorrė. Ajo gjithashtu ndihmon pėr tė reduktuar mbipeshėn sepse ndikon pozitivisht nė funksionimin e metabolizmit. Gjithashtu ka veti antioksidante, vepron kundėr radikalėve tė lirė dhe stimulon sistemin imunitar. Kėshillohet pėr parandalimin e influencės sė virusit H1N1.
Jonxhė apo bimė mjekėsore
janė tė pasura me cumestrolo. Janė rezervuar tė rėndėsishme tė cumestani, isoflavones, acidet fenolike, substanca tė ngjashme me hormonet qė veprojnė natyrisht pėr rregullimin e funksionimin e trupit. Tė pasura me vitamina, minerale, aminoacide dhe elementėt gjurmė, jonxha ėshtė e dobishme pėr rigjallėrimin e njė trup tė lodhur, por edhe pėr tė forcuar thonjtė dhe flokėt.
Farė liri
Vaji me fara liri pėrmban 50-60% esenciale yndyrore Omega-3, i njohur si acid linolenic ose acidi alfa-linolenic, dhe 18-20% omega-6. Ėshtė thelbėsore pėr tė futur kėto acide nė trupin tonė, sepse trupi ynė nuk ėshtė nė gjendje pėr tė prodhuar ato. Janė tė rėndėsishme pėr efektet e tyre metabolike hipotensive, antitrombotik dhe anti-inflamator. Ndihmojė nė uljen e presionit tė gjakut dhe nivelit tė ulėt tė kolesterolit tė keq si dhe pėr aftėsinė e tij pėr tė mbrojtur kundėr kancerit.
Shafran i Indisė
Pėrmban curcumin, njė substancė me veti anti-inflamatore, sepse ndalon veprimin e njė enzime pėrgjegjėse pėr inflamacion, i quajtur cyclooxygenase-2. Gjatė dekadės sė fundit ėshtė vėnė re se ngadalėson pėrparimin e HIV-it. Dhe akoma, sipas njė studimi tė SHBA, ėshtė nė gjendje pėr tė frenuar rritjen e kancerit tė lėkurės (melanoma).
Susami
Mbi 25% e farės sė susamit pėrbėhet nga proteina tė kualitetit tė lartė, e pasur me amino acide, me kalcium, i mirė pėr shėndetin e kockave. Pėrmban zink i cili mbron kundėr infeksionit, selen pėr tė luftuar radikalet e lira, fosfor, kalium dhe magnez. Pėrveē kėsaj, ka 69% yndyrė: yndyrnat omega-6 (acid linoleic) dhe omega-3(acid linolenic), ndihmon nė mbrojtjen kundėr sėmundjeve kardiovaskulare dhe plakjes. Gjithashtu kanė vitamina A, E, B6.
Shegė
Njė shegė pėrmban 10% tė vitaminave dhe ėshtė e pasur me kalium: mbi 300 mg nė 100 g fruta. Pėrmban antioksidantė tė fuqishėm tė cilėt janė efektive nė vrasjen e qelizave tė kancerit dhe nė ngadalėsimin e shpejtėsisė sė tyre pėr rigjenerim.
Specat djegės
Njė nga erėzat mė tė pėrdorura nė Etiopi pėr tė pėrgatitur pjata tradicionale, me fuqinė e saj pėr tė ndaluar rritjen e kolonive tė Salmonellas dhe coliformas, pėrgjegjės pėr sėmundje tė rėnda tė zorrėve. Vitaminat qė pėrmban: C, A, E, riboflavin, niacin, acid pantotenik, acidit folik.
Dafinė
Ėshtė pėrdorur gjerėsisht nė kuzhinė.shėron gjymtyrėt e lėnduar, pėrdoret si qetėsues kundėr kollitjes dhe bronkitit. Ėshtė pėrdorur nė mbarė botėn nė prodhimin e kremrave farmaceutik
Qepė
Nga pėrdorimi i saj fitohet bukuri dhe kujdes pėr trupin. Ndihmon nė mosrėnien e flokėve, nė zbutje tė lėkurės, duke larguar papastėrtitė. Ajo ėshtė pėrdorur edhe si njė shėrues aktiv nė disa kremra.
Majdanozi
Pėrdorimi i saj kryesor ėshtė i copėtuar. Ėshtė i pasur me vitaminė C, A, B, kalcium dhe hekur. Njihet pėr efekte pozitive nė mitrė, pėr rregullimin e ciklit menstrual dhe lehtėsim tė dhimbjeve.
Kungulli
Pėrmban vitaminė A, hekuri, kalium dhe kalcium, duke pėrfshirė minerale dhe fibra. Vetėm 100 gram kungull jep 18 kalori dhe mbi 600 mikrogram vitaminė A, qė ėshtė kėrkesė e pėrditshme pėr njė grua, ndėrsa pėr njė burrė merr 700 mikrogram. 94% tė kėtij perimi pėrbėhet nga uji. Kungulli ndihmon tė mbajė lėkurėn tė shėndetshme dhe tėre, parandalon rrudhave, zbut lėkurėn, lufton radikalet e lira dhe, nė sajė tė pranisė sė fibra ndihmon nė rregullimin e funksionimit tė zorrėve. Ndihmon nė tretjen e ushqimit, nxit urinimin, pėr inflamacion tė rrugėve urinare, pėr veshkat, kapsllėkun, sėmundje tė zemrės dhe diabetit,gjithashtu nxit gjumin.
Portokalli
Ėshtė i pasur me vitaminė C. Kjo vitaminė mbron nga ndotja e ajrit, rrit imunitetin dhe, pėrveē njė efekt pozitiv mbi nivelet e kolesterolit, tensionit tė gjakut dhe aterosklerosėz, mund tė zvogėlojė rrezikun e kancerit. Kontribuon nė formimin e kolagjenit, e cila ėshtė proteina qė formon pjesėn mė tė madhe indeve lidhėse.

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12929
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi