» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Diagnoza se si tė Arrihet deri tek Mbulesa...

Shko poshtė

Diagnoza se si tė Arrihet deri tek Mbulesa...

Mesazh nga PRINCO prej Tue 03 Aug 2010, 14:38

All-llahu bėri mbulesen titull nderi duke thėnė:

"O
ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le
tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, spese kjo ėshtė mė
afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen.
All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues. "Ahzab 59

A ėshtė Mbulesa (hixhabi) ėshtė pasterti e zemres.??

E
kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkonie
pas perdės, kjo ėshtė mė e pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre."(ahzab
23)

A ėshtė Mbulese ėshtė respekt ndaj Zotit.??

"O bijtė e
Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk
zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė
argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. "/araf 26/

A ėshtė Mbulesa ėshtė besim Ibadet ndaj Allahut xh.xh???

Allahu
nuk u eshte drejtuar me urdherin e Tij per mbulese jobesimtareve,por
besimtareve.Ai thote:" Dhe thuaju besimtareve..." dhe thote 'dhe grave
te besimtareve".

A ėshtė Mbulesa per ato qe turperohen>??

Muhamedit s.a.v.s ka thėnė:
"Ēdo fe ka moralin e vet, kurse morali i Islamit eshte turpi"(hadith)
"Turpi eshte prej minait (besimit), kurse imani te shpie ne xhenet" (hadith)

A ėshtė Mbulesa akt i bindjes tėnde ndah Allahut>?

Hixhabi
ėshtė njė akt i bindjes ndaj Allahut. "Kur All-llahu ka vendosur pėr
njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė
besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė
bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė
dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." (Kur'an,
33:36)

Po ashtu ne Kur'an Allahu thote:

"Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre.

mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme,le tė venė
shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre
askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė
vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllezėrve tė vet ose
djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė
tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e
tyre, ose shėrbetoreve meshkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat
ose fėmijėt qe nuk janė tė pjekur (pėr gra).Le tė mos kėrcasin me kėmbėt
e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtesinė nga stolitė e tyre.Pendohuni tė
gjithė te Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim."(Kur'an,
24:31)

A ėshtė Mbulesa Modesti??

Allahu (swt) thote ne
Kur'an: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė
besimtarėve le tė vėjnė shamitė (mbulojė) e veta mbi trupin e tyre, pse
kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos
ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues."
(Kur'an, 33:59)
Thote Allahu (swt) ne Kur'an: "O bijtė e Ademit, Ne
krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukues. Po
petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė argumentet e
All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė. (Kur'an, 7:26)

A ėshtė Mbulesa Simbol i Islamit??

Njė
nga parimet themelore tė Islamit ėshtė se besimi ėshtė njė mesazh,
deklaratė apo komunikim me anė tė gjuhės, njė besim nė zemėr, i cili
manifestohet nė cdo pjesė tė trupit. Prandaj kur njė besimtare muslimane
dėshmon pėr besimin e saj nė Allahun dhe tė Derguarin e Tij, me siguri
do tė vendosė tė manifestojė besimin e saj edhe nė veshje pėr t'u
dalluar nga jo-besimtarėt.

Rruga pėr tek Mbulesa ėshtė kjo...

Mbulesa
nuk ėshtė diēka arabe, pakistaneze, zezake,amerikane etj. Por ėshtė njė
komand njė Ligj nga Allahu (swt), e sqarimet pėr te janė dhėnė nė
Kur'an si dhe nė Sunetin e Profetit Muhammed (as) per t'i dhėnė gruas
mbrojtje dhe siguri.

Rruga pėr tek Mbulesa pėrshkon keto 3 hapa:

Nijeti
(apo qėllimi) ėshtė hapi i parė. Veshja e Mbuleses ėshtė pėrmbushje e
njė prej urdhrave tė Allahut, prandaj mund tė klasifikohet si njė akt
adhurimi.

Mbulesa duhet tė vishet vetėm dhe vetėm qė tė jesh nė perputhje me urdhėrin e Allahut (swt) duke kėrkuar kėnaqesinė e Tij.

Dituria
ėshtė hapi i dytė. Imam Buhariu, dijetar i madh pėr Hadithin, ka thėnė:
"Dituria duhet t'i paraprijė ēdo veprimi apo thėnieje". Prandaj motra
muslimane duhet tė kėrkojė dituri pėr ēėshtjen e Mbuleses nė Kur'an,
Sunetin e Profetit dhe nė literaturen islame qė tė jetė sa mė e qartė
dhe e sigurtė vetė.

Dashuria ėshtė hapi i tretė. Njė nga shenjat e besimit tė vėrtetė ėshtė ta bėsh adhurimin me dashuri.

Dashuria
pėr Mbulesen qė ka qenė tek brezat e parė tė grave muslimane duket
sikur ėshtė dobėsuar pak nė zemrat e gruas muslimane sot

. Kur
Aliu e pyeti gruan e tij Fatimen, vajzen e Profetit, se "Cila ėshtė
gjėja mė e dashur pėr njė grua besimtare?", ajo iu pergjigj "Tė mos
shikoje e tė mos e shoh asnjė burrė tė huaj". Ēfarė ndodhi me kėtė
dashuri pėr modestinė? Qė tė kthejmė dashurinė pėr Hixhabin nė zemrat e
geave muslimane, gruaja muslimane, duhet tė largojė nga zemrat semundjen
sipas tė cilės Hixhabi i bėn inferiore dhe i kufizon jeten.

Mbulesa
e gruas muslimane ėshtė e drejta e saj dhe nderi i saj qė ia ka dhėnė
Allahu, Zot i tė gjithė botėrave. Eshtė drita e saj qė e dallon motren
muslimane nga errėsira e jobesimtarėve , nga laviret, nga Rrugaqet dhe
nga cdo gjė e pa moralshme...

Pra me njė fjalė Mbulesa ėshtė Mėshira e Allahut xh.xh mbi femren nė Faqen e tokes...

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9385
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi