» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


E kujt eshte Maqedonia?

Shko poshtė

E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Arjana prej Tue 03 Aug 2010, 15:47
Kete teme e hapa qe te debatojme bashkarisht sesi e shihni nga pikveshtrimi juaj Maqedonine, e kam fjalen historine e Maqedonise se Moqme dhe asaj Mesjetare.

Sot kur permenden debatet llafazane midis pseudogrekeve dhe pseudomaqedoneve te FYROMit per nje kauze historike, qe nuk eshte as e njeres as e tjetres, shqiptaret fatkeqesisht largohen nga ai debat duke e pandehur si jo te tyrin. A ne fakt, shqiptaret po ti bejne nje kundrim te esellt e te kujdesshem historise se Maqedonise, dalim te nje element i trete i anashkaluar.

Ky element i trete i anashkaluar eshte Shqiptarsia mijeravjecare e Maqedonise. Te debatojme mbi kete aspekt.

U prifte e mbara!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 03 Aug 2010, 16:00

E qytetarve te saj.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11635
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Naki prej Tue 03 Aug 2010, 16:19

Maqedonasit e sotshem jane sllave, dhe sllavet kane ardhur ne FYROM diku ne shekullin e VII keshtu qe ska lidhje me maqedonine e kohes se Aleksandrit. Maqedonia pa asnje dyshim i takon rrenjes shqiptare ne te gjitha aspektet. Ka vite qe eshte kontestuar emri i IRJM-se nga Greket, por a kane ne te vertete Greket te drejte qe e bejne nje kontestim te ketille te ketij emri Maqedoni apo jo? Pergjigja mund te ishte edhe PO edhe JO. Eshte PO pasi ata (greket) tani kane nen kontrollin e tyre territorin e Maqedonise se Lekes se Madh dhe eshte JO sepse ai territor (ky i sotmi qe kane greket) ishte territor i shqiptareve. si emer-toponim i ketille eshte i falsifikuar ngase zbulimet gjuhesore shqiptare e njohin kete emer-toponim si Makedhoni apo Makedhonia ilire. prandaj populli maqedon i sotem sic e quan veten s'ka te bej aspak dhe asgje ne aspektin etnogjenetik me makedhonet ilir. Ne aspektin etimologjik emri Maqedoni por edhe Makedhoni mund te zberthehet vetem permes shqipes se hershme apo te vjeter e qe ka te bej lidhshmeri me fjalen e lashte shqipe por te dialektit te gegerishtes qe do te thote : me dho. me dhone ose folja me dhane ne gegerisht dhe folja per te dhene ne toskerisht. Prandaj nga ketu del se perberja (kompozita) MAKEDHONI ne thelb eshte e perbere nga tre rrokje te lashta te shqipes: MA - KE - DHO. atehere ma>ke>dho>n (e) duke rezultuar ne fjalen shume te lashte dardane (dardhane) gege-shqipe dho: - dho:n (e) e theksuar permes hundores (nazales). Perberja e origjinalitetit MAKEDHONIA e zberthyer permes shqipes se vjeter deshifrohet ne keto rrokje te vjetra apo te lashta: ma - ke -dhon - i - a apo MAKEDHONIA.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga albi prej Tue 03 Aug 2010, 18:43

dhe une pajtohem me mendimin e nakit sepse shum teritor te shiptarve e kan uzurpu greket maqendonas serbet malazet maqedonast nuk jan kmbe ata ekan uzurpu nje teritor te madh te shiptarve
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12210
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Naki prej Tue 03 Aug 2010, 22:28

E sakte albi dhe le ta quajn si te dojn greket e maqedonet dhe le te bejne sa te done llogaritje matematikore ne perqindje kjo toke ka qen, eshte dhe do te mbetet Iliridė.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19193
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Elhamiu prej Tue 03 Aug 2010, 22:33

ahahhaa oooo shif ku jan hy keta, maqedonia e kujt, e kujdo qoft ube von me me qu pluhen o heret o kurrr

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12854
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Katilja prej Mon 15 Jul 2013, 11:44

o trev e shqiptarve gjysma saj e gjysmma e ballkanit nga serbia e deri ncameri esht e gjitha nana shqipri

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E kujt eshte Maqedonia?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi