» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Eutanazia dhe Testamenti biologjik

Shko poshtė

Eutanazia dhe Testamenti biologjik

Mesazh nga Arjana prej Wed 04 Aug 2010, 17:08
Eutanazia (vet termi do te thote "vdekje e mire") eshte venia fund te jetes se nje personi i cili per arsye te ndryshme nuk konsiderohet me e drejte ta lesh te jetoje. Megjithese egzistojne dy tipe, ato aktive dhe ato pasive, ne kuptimin qe egziston eutanazia ku personi e kerkon vete qe t'i hiqet jeta sepse nuk duron dot me dhimbjet qe semundja i shkakton dhe i duket e kote te vazhdoje te jetoje, dhe eutanazia ku subjekti nuk eshte ne gjendje te vendosi per vete e tij dhe ne kete rast jane familiaret e tyre qe jane te thirrur te marrin vendimin e veshtire.

Para nje viti ne Itali qe rasti i Loredana Capone, shume i perfolur dhe nje rast qe u trasformua ne lufte politike midis dy partive me te medhaja, dhe doli edhe nje here ceshtja e testamentit biologjik. Testamenti biologjik eshte nje testament qe njeriu vendos te leje dhe shpreh deshiren e tij per ate qe do deshironte ti benin nese nje dite do gjindej per shembull ne koma dhe i pavetdijshem per te marre vendime, gjithashtu pa shpresa per nje rizgjim. Pyetja eshte, pervecse se si e konsideroni eutanazine, nese do linit ndonjehere nje testament biologjik, dhe nese po do vendosnit per eutanazine tuaj apo per vazhdimin e mbajtetjes me mjete rrethanore mjekesore ne jete?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14974
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi