» Cila ėshtė miqėsia sot?
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
About The Republic of Kosova Icon_minitime1Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat
About The Republic of Kosova 1121118304631035.2138.80686866

Naki (9126)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Geri (7161)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
lolita (6766)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Annika (6751)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Kle@Love (6659)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Voglushja (4385)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Interesant (4173)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Arjana (3724)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
albi (3377)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 
Adisa (3282)
About The Republic of Kosova Vote_lcapAbout The Republic of Kosova Voting_barAbout The Republic of Kosova Vote_rcap 


About The Republic of Kosova

Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty About The Republic of Kosova

Mesazh nga Naki prej Tue 10 Aug 2010, 03:40

Name: Republic of Kosova
Flag: About The Republic of Kosova Kosova10
Capital: Prishtina
Location: In the center of south-eastern Europe, In the center of Balkan Peninsula
Area: 10,877km2
Population: 2,126,708
Languages: Albanian(Official), Serbian, English, Turkish.
Cilme: Continental, average high temperatures +25'C and +38°C.
Average low temperatures -2°C
Independence Day: 17 Feb 2008
Constitution Day: 9 Aprill 2008
Government: Parliamentary democracy
Currency: Euro (€)
Religion: Muslim 92%, Orthodox 6%, Catholic 1%
Electricity: 230V/530Hz (European plug)
Calling code: +381 Mobile (for vala operator +377 (0)44 for IPKO +386 (0)49
Time Zone: UTC +1
Border line in km: 700.7 km
Bordered with: Serbia 351.6, Macedonia 158.7km, Albania 111.8km and Montenegro 78.6km.
Administrative regions: 30 municipalities
Natural Resources: Coal, zinc, silver, gold, nickel, chrome, magnesium.
Plains: Kosova Plain(altitude 500-700m), Dukagjni plain(altitude 350-450m)

firma.................................................................................................................................................................................
About The Republic of Kosova Image110About The Republic of Kosova Bb_net10About The Republic of Kosova Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20105
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty Re: About The Republic of Kosova

Mesazh nga Naki prej Tue 10 Aug 2010, 03:45

Lypjani
Location:
Central part of Kosova plain
Area: 422km2
Population: 71.268
Density: 170 inhabitants per 1km²
Distance with: Prishtina – 18km
Surrounded by:
North: Prishtina and Fushe Kosova
North-East: Artana
East: Gjilani
South: Ferizaj and Shtime
South-West: Theranda
West: Malisheva
North-West: Drenas
Villages: Akllapi, Altari (Kleēka), Arbani (Poturofci), Arbnori (Rusinofci), Babushi i Muhaxhirėve, Baja, Banulla, Bjeshkasi (Plitkoviqi), Blinaja (Vėrshefci), Bregziu, Brusi, Bujani, Bujari (Gumnasella), Bungeti (Bukovica), Burimi (Vrella e Goleshit), Ēellapeku, Dalmati (Kosnica), Dobratini, Drithniku (Konjuhi), Dyflaka (Divjaka), Frashnjeti (Kojska), Fushėloti (Rubofci), Fushėmira (Dobraja e Vogėl), Fushori (Lluga), Gadimja e Epėrme, Gadimja e Poshtme, Graca (Gracka e Vjetėr), Gurra (Vrella), Gushterica e Epėrme, Gushterica e Poshtme,.Hallaqi (Hallaqi i Madh), Martirasi (Hallaqi i Vogėl), Hanrovci, Iliriani (Ribari i Madh), Janjeva, Krojasi (Gllavica), Kroishta, Krojmiri, Kroibardhi (Dobraja e Madhe), Lepia, Leshani (Gllanica), Livaxha, Lypjani, Llugaxhia, Magurja, Malishta (Tėrboci), Manastiri (Sllovia), Mareci, Mirena, Qylaga, Radeva, Rinasi (Ribari i Vogėl), Rufci i Ri, Rufci i Vjetėr, Rrafshori (Gllogoci), Rrezja (Leletiqi), Rrezori (Medveci), Skullani, Smallusha, Suhadolli, Shala, Shishari, Shkorreti (Gracka e Vogėl), Teqja, Topliqani, Torina, Varigosi, Vukgjini (Vogoēica), Zallkuqi (Zllakuēani).


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Tue 10 Aug 2010, 04:09, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
About The Republic of Kosova Image110About The Republic of Kosova Bb_net10About The Republic of Kosova Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20105
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty Re: About The Republic of Kosova

Mesazh nga Naki prej Tue 10 Aug 2010, 03:52

Prishtina
Altitude: 600 m
Location: Central part of Kosova plain
Area: 572 km2
Population: 600.000
Density: 247 inhabitants per 1 km²
Sourrounded by:
North: Besiana (Podujeva)
North-East: Serbia
East: Dardana(Kamenica)
South-East: Artana(Novoberda)
South: Lypjani
West: Fushe Kosova and Kastrioti(Obiliqi)
Ethnicities:
Albanians 90%
Serbs
Turks
Gorans
Roma
Bosniaks
Villages:
Barilaj (Barileva), Arbneshi (Milefci), Rrezana (Berrnica e Epėrme), Bardhoshi (Nėntė Jugoviqėt), Labana, Gurkuqi (Truda), Bėrrnica (Bėrrnica e Poshtme), Shkabaj (Orlloviqi), Dreni (Drenoci), Rimanishta, Besia, Kulina (Teneshdolli), Dafineti (Vranidolli), Besia, Sharbani, Kalaja (Siēeva), Lugari (Llukari), Makaj (Makoci), Kolaj (Koliqi), Ballabani, Gjelbėrishta (Hajkobilla), Busia, Shpati (Sinidolli), Prapashtica, Murrizaj (Gllogovica), Keēekolla, Butoci, Mramori, Zllashi, Merioni (Mareci), Preoci, Ēagllavica, Llapllasella, Progosi (Prugovci), Gjyteti (Grashtica), Slivova-Mukata, Dragoci, Miraku (Llajsheci), Kodra (Kukavica), Badoci, Graēanica, Damastioni (Kishnica), Gurana-Shushica, Sasi (Shashkoci).
Places to visit:
„Gėrmia“ - Nacional Recreative Park
„Skėnderbeu“ - Monument
National Theater
Kosova National Library
Kosova Museum
Arts Gallery

firma.................................................................................................................................................................................
About The Republic of Kosova Image110About The Republic of Kosova Bb_net10About The Republic of Kosova Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20105
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty Re: About The Republic of Kosova

Mesazh nga Angelina prej Sat 06 Nov 2010, 08:18

Great information Naki
Let me put some missing and important notes

Key demographic data
The population in Kosovo is estimated at around 2 million. 92% are Kosovo Albanian, 5.3% Kosovo Serb and other ethnic groups 2.7%. The estimated number of children from 0 to 5 is 250,000. The Kosovo population is relatively young, with estimated half of its population (around 900,000) being under 18. Kosovo is mainly rural with 63% living in villages and 37% in urban settings. Male life expectancy is estimated at 67 years and female life expectancy at 69 years.

firma.................................................................................................................................................................................
Life is like a box of chocolates; you never know what you're going to get.
Angelina
Angelina

Shteti : Europe
Postime : 34
Kyējet nė forum : 12271
Regjistruar mė : 12/02/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty Re: About The Republic of Kosova

Mesazh nga Naki prej Sat 06 Nov 2010, 18:14

Angelina shkruajti:Great information Naki
Let me put some missing and important notes

Key demographic data
The population in Kosovo is estimated at around 2 million. 92% are Kosovo Albanian, 5.3% Kosovo Serb and other ethnic groups 2.7%. The estimated number of children from 0 to 5 is 250,000. The Kosovo population is relatively young, with estimated half of its population (around 900,000) being under 18. Kosovo is mainly rural with 63% living in villages and 37% in urban settings. Male life expectancy is estimated at 67 years and female life expectancy at 69 years.
Thanks Angi, but i am not sure that your statistics are real ones.First of all the population is over 2 million and % in ethnicity is near 95% Kosova Albanians.Those statistics aren't official and they are taken as they come by different organizations and groups. Toward some our field statistics the young population is more than one million. But lets hope soon we will have registration and we can then come with real statistics.

firma.................................................................................................................................................................................
About The Republic of Kosova Image110About The Republic of Kosova Bb_net10About The Republic of Kosova Image210
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
Naki
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 20105
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

About The Republic of Kosova Empty Re: About The Republic of Kosova

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi