» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si mund te rifitosh virgjerine e humbur.....

Shko poshtė

Si mund te rifitosh virgjerine e humbur.....

Mesazh nga Arjana prej Wed 11 Aug 2010, 16:09

Te mos jesh e virgjer, te te mungoje himeni (cipa e virgjerise),mund te kushtoje edhe te ardhmen nje vajze.Keshtu ndodhte rendom ne vendin tone,jo vetem dikur,kur pas nates se pare te marteses,cifti ishte i detyruar te tregonte carcafet, por paradoksalisht ndodh edhe sot. Edhe sot, kur te gjithe ulerasim kush e kush me shume sesa jemi emancipuar, sa kemi ecur perpara, ka ciftee te reja qe e bazojne jetegjatesine e se ardhmes se tyre pikerisht ne faktin je apo nuk je e virgjer. Por, rrofte mjekesia moderne Shkenca ka ecur perpara. Pikerisht per te rregulluar kete problem,ekziston e ashtuquajtura kirurgjia gjinekologjike, ku me nje fije peri, himeni mund te qepet dhe upsss.... je serish e virgjer. Dhe ky eshte nje treg qe ka nje klientele jo fort te vogel. Ka plote vajza qe u drejtohen klinikave private per te bere nje qepje, sepse princat e tyre te kalter ua ka vene si kusht kryesor.Ne shumicen e rasteve ky princ, per te cilin me shume rendesi ka nje cope himenie se sa njeriu me te cilen po martohet, eshte emigrant, njeri qe ka shetitur boten dhe ka pare shume.Por ama, vajzen me te cilen do te martohet e do te paprekur, ashtu sic e ka bere nena.Dikur, te abortoje nje femije ishte gati e pamundur. Por kishte gjithmone nje zgjidhje,megjithese ne shume raste mund te rezultonte edhe fatale. Per te shpetuar nga turpi qe i kishte zene, njerezit kishin shpikur plakat, te cilat nuk kishin asnje lidhje me profesionin e mjekut, por vetem nje guxim prej te cmenduri. Dhe cuditerisht ne kemi me shume frike nga turpi,e nga ajo se cfare do te thone te tjeret per ne, se sa nga vdekja.e
Pikerisht per kete arsye, ata u drejtoheshin plakave, te cilat me mjete krejt primitive, kryesisht shtiza, e benin sallate barkun e nje gruaje dhe femija i padeshiruar nuk ekzistonte me. Shpeshhere nuk ia dilte te rezistonte as gruaja, por kjo pak rendesi kishte.e Sot aborti nuk eshte me kaq i dhimbshem. Ka me qindra klinika apo spitale shteterore, ku mund te heqesh pa shume dhimbje fizike nje shtatzeni te paplanifikuar. Tashme ka me shume liri seksuale, ka me shume partnere ne jeten e nje femre. Por ka dale ne drite nje tjeter fenomen. Vajzat duan te jene serish te virgjera.Ne fakt nuk eshte se kete e bejne me deshiren e vet, por ua kerkojne personat me te cilet kane vendosur te kalojne jeten. Dhe ne kete situate,ato pranojne me mire qe te gjejne nje zgjidhje tek mjekesia, sesa te rrefejne te verteten partnerit te tyre. Shkaqet jane nga me te ndryshmet. Por arsyeja kryesore lidhet me faktin se keto cifte krijohen me shkesi, ku sebep per parjen e te dy paleve eshte bere nje i afert, i cili ka hyre garant per ndershmerine e vajzes, pa pyetur me pare vajzen nese ka pasur apo jo nje lidhje dashurie, pasi per nje pjese te madhe te shqiptareve marredheniet paramartesore jane tabu. E gjendur ne kete situate, ku vajza nuk ka guximin dhe te zhgenjeje njerezit e fisit, pranon ne heshtje. Ne shume raste, nata e pare e marteses kthehet ne nje drame, pasi te nesermen ne mengjese burri i ri, i mashtruar kerkon te ktheje ne shtepine e saj vajzen,e pasi nuk e ka gjetur te virgjer. Ne raste te tjera, kur vajza eshte me finoke dhe i pelqen djali, vendos te realizoje endrren e saj.Shtiret si e virgjer dhe nderkohe thur planin.Gjithcka eshte e planifikuar mire. Vetem pak dite perpara marteses, vajza shkon tek nje profesioniste, e cila i rinderton cipen e himenit, e qep dhe nusja eshte ashtu sic e donte dhendri. Ne shume raste, keto cifte kane nje Happy End dhe te dy bashkeshortet jetojne te lumtur e te gezuar... Fatkeqesisht ndodh edhe keshtu. Cifte te reja, qe ne vende te se vertetes, preferojne ta nisin jeten me nje genjeshter te madhe.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund te rifitosh virgjerine e humbur.....

Mesazh nga Adonisi prej Wed 11 Aug 2010, 22:10

Ai qe nuk ka pa dhe nuk e di se cfare eshte dardha, atij mund t'i shesesh gjitheshka per dardhe, por jo atij qe ka pa dhe e ka shiju dardhen jo, bile as te buten per te eger!

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11457
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi