» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Fėmijė tė llastuar apo tė fortė?

Shko poshtė

Fėmijė tė llastuar apo tė fortė?

Mesazh nga Arjana prej Sat 14 Aug 2010, 16:42

Tė pėrkėdhelėsh fėmijėt do tė thotė tė plotėsosh dėshirat e tij dhe t’i japėsh gjithmonė tė drejtė edhe kur ai nuk ka, apo vetėm t’i flasėsh fjalė tė buta dhe tė ėmbla, duke lėnė mėnjanė llastimin e fėmijės duke u plotėsuar tė gjitha tekat?”

Shumė prindėr shprehen se fėmijėve nuk u bėjnė mirė pėrkėdheljet e shumta, sepse fillojnė tė llastohen dhe kjo mė pas bėhet shkak pėr njė keqedukim tė fėmijės nė tė ardhmen. Mundohen tė jenė tė rreptė me ta, kur e do puna edhe njė shpullė nuk i bėn keq.

Kėshtu, sipas tyre, kanė siguruar njė mėnyrė ideale pėr tė rritur dhe edukuar njė fėmijė, pa harruar kėtu edhe autoritetin prindėror. Ndėrkaq njė pjesė e mirė e prindėrve nuk i kursejnė lumenjtė e pėrkėdheljeve karshi fėmijėve tė tyre.

U flasin ėmbėlsisht dhe nuk u bėrtasin fare edhe sikur tė kenė thyer njė komplet tė tėrė me gota. Por a do tė thotė kjo se ata qė nuk i pėrkėdhelin i duan mė pak fėmijėt e tyre? Nga ana tjetėr prindėrit “e sheqerosur” qė i mbulojnė fėmijėt e tyre me tė puthura dhe fjalė tė ėmbla, do tė thotė se nuk kanė siguruar respekt dhe autoritet nė sytė e fėmijėve? Asnjėra prej tė dyjave nuk ėshtė e prerė. Me sa duket, tė jesh prind nuk ėshtė dhe aq e thjeshtė sa duket.

Tė pėrkėdhelėsh fėmijėt do tė thotė tė plotėsosh dėshirat e tij dhe t’i japėsh gjithmonė tė drejtė edhe kur ai nuk ka, apo vetėm t’i flasėsh fjalė tė buta dhe tė ėmbla, duke lėnė mėnjanė llastimin e fėmijės duke u plotėsuar tė gjitha tekat?
Shpesh kėto janė dy koncepte qė ngatėrrohen nga prindėrit. Njė pjesė e mirė e tyre u falin fėmijėve njė mal me pėrkėdhelje kur fėmija sillet mirė dhe bėn ato qė i thonė prindėrit, por kur bėn gabim, atėherė kėtu ndryshon puna. E ka hak njė dajak tė mirė qė tė vėrė mend, dhe tė mos e pėrsėrisė mė gabimin.

Ndėrkohė, tė tjerė prindėr mundohen qė fėmijėve tė tyre t’u plotėsohen tė gjitha kėrkesat dhe dėshirat. Sipas tyre kjo ėshtė njė mėnyrė qė fėmija tė ndjehet i lumtur. Dėshira e prindėrve ėshtė tė rrisin fėmijė tė edukuar dhe tė ndikojnė nė brumosjen e njė karakteri tė shėndoshė dhe duke u pėrpjekur t’i edukojnė sipas modelit tė tyre. Por a ia arrijnė gjithmonė qėllimit?

Edhe duke patur parasysh qė prindi gjithmonė i do tė mirėn fėmijės, i pėrkėdhelin apo jo, asnjėherė nuk dihet nėse fėmija nė tė ardhmen do tė marrė atė ēka prindėrit janė mėsuar t’i japin, apo do tė veprojė krejt ndryshe nga modeli qė ka patur si shembull gjithė jetėn.
Pėrvoja e dėshmon mė sė miri njė gjė tė tillė.
Edhe ata qė sot janė prindėr, dikur kanė qenė fėmijė. Sot qė kanė fėmijėt tyre sillen me ta ose nė atė mėnyrė qė janė rritur nė familjet e tyre, ose krejt ndryshe.

“I kam pėrkėdhelur fėmijėt e mi edhe kur kanė qenė tė vegjėl edhe tani qė janė tė rritur. Kjo pėr arsyen se prindėrit e mi nuk mė kanė pėrkėdhelur kurrė kur kam qenė i vogėl. E kam ndjerė shumė nevojėn pėr pėrkėdhelje dhe nuk kam dashur qė edhe fėmijėt e mi ta vuajnė njė gjė tė tillė, prandaj nuk i kam kursyer asnjėherė pėrkėdheljet pėr fėmijėt, madje ndonjėherė edhe e kam tepruar”, shprehet Iliri 49 vjeē.
Por krejt ndryshe shprehet bashkėshortja e tij. Edhe pse nė familjen e saj ka qenė pėrherė nė qendėr tė vėmendjes, i ka patur pėrkėdheljet tė rezervuara pėr fėmijėt e saj, kjo ndoshta e parė si njė mėnyrė edukimi. Ndonėse nė raste tė rralla, ka edhe nga ata fėmijė qė nuk e dinė ēdo tė thotė pėrkėdhelje, as nė vitet e fėmijėrisė dhe as kur janė nė moshė tė rritur.

ARSYEJA. Prindėrit e tyre kur kanė qenė fėmijė, janė rritur nė njė mjedis tė pasur me dashuri, por tė varfėr me pėrkėdhelje, duke pasqyruar edhe tek fėmijėt e tyre po tė njėjtėn sjellje qė e gjykojnė si tė drejtė.

“Nuk e kam nė natyrė t’i pėrkėdhel ndonėse ata janė fėmijėt e mi. Kjo nuk do tė thotė se nuk i dua, pėr mua janė gjėja mė e shtrenjtė, por thjesht e kam tė vėshtirė tė shprehem. Nė familjen time nuk mė kanė pėrkėdhelur asnjėherė, kjo ka ndikuar edhe tek unė. E kam shumė tė vėshtirė tė them fjalė pėrkėdhelėse, jo se nuk i ndiej, por ky ėshtė karakteri im. Jam e ftohtė dhe kjo nuk mė ndodh vetėm me fėmijėt, apo se dua qė ata tė rriten pa pėrkėdhelje dhe tė llastohen, por kjo ėshtė sjellja ime me tė gjithė. Pėrveē kėsaj mė duket njė mėnyrė e mirė pėr tė formuar njė karakter tė fortė”, thotė Lulja 44 vjeēe.

“Kur fėmijėt janė tė vegjėl u kanė lezet pėrkėdheljet, por kur fillojnė tė rriten atėherė kjo do tė ishte njė sjellje e tepruar. Kur fėmija fillon tė rritet, me tė duhet tė gjesh njė mėnyrė tjetėr komunikimi. Ti flasėsh ėmbėl dhe ta edukosh duke i treguar se ēfarė ėshtė e drejtė dhe ēfarė e gabuar, por jo ta llastosh duke mos i lėnė gjė mangėt dhe ai mė pas tė tė hipė nė qafė. Madje pse jo edhe ta ndėshkosh. Unė i kam ndėshkuar fėmijėt e mi edhe kur kanė qenė tė vegjėl, ashtu siē edhe i kam pėrkėdhelur”, tregon Ariani 42 vjeē, duke renditur njė kategori tjetėr prindėrish qė i pėrkėdhelin bijtė e tyre vetėm gjatė fėmijėrisė, kurse kur rriten u tregojnė se mami dhe babi dinė edhe tė qortojnė dhe tė flasin ashpėr, madje edhe tė ndėshkojnė kur bėn gabime.

Por prindėrit kanė lloj-lloj mėnyra sjelljesh karshi fėmijėve tė tyre. Ka edhe nga ata prindėr qė tregohen tė afėrt me fėmijėt e tyre vetėm pasi ata hyjnė nė vitet e adoleshencės, ose edhe mė vonė. Kjo ndoshta si njė mėnyrė pėr t’ju gjendur pranė nė periudhėn qė ata e gjykojnė si mė tė vėshtirėn e jetės sė njė fėmije.

“Kur vajza ime ishte e vogėl nuk para e pėrkėdhelja, por kur filloi tė rritej fillova tė qėndroja mė pranė saj, t’i flisja me fjalė tė ėmbla dhe t’i bėja ledhe. Kėshtu i tregoj se mė ka krah nė zgjidhjen e ēfarėdo problemi qė mund t’i dalė nė njė moshė kaq delikate. E shoh qė edhe ajo ka filluar ta pėlqejė kėtė ndryshim tė sjelljes sime, mendoj se e ndjen se ėshtė nė qendėr tė vėmendjes sonė”, Dhurata 37 vjeē.

Po fėmijėt ēfarė mendojnė? Duket se njė pjesė e tyre, kur janė nė moshė tė vogėl u pėlqejnė ledhatimet dhe pėrkėdheljet, por pas disa vitesh ata ndiejnė se janė tė rritur dhe kėrkojnė qė edhe prindėrit ta vėnė re ndryshimin qė po ndodh me ta. Fillojnė tė bėhen mė tė ftohtė dhe mospėrfillės ndaj ledhatimeve tė prindėrve.

“Nuk mė pėlqen kur mami mė thotė gjatė gjithė kohės “Tė keqen mami, shpirt zemėr” dhe mė puth gjithė ditėn. Tani jam i rritur. Mė duket sikur ata vazhdojnė tė mė trajtojnė si tė isha tre vjeē”, shprehet Erindi 18 vjeē.
Ndėrkaq ka nga ata fėmijė qė nuk bėjnė dot pa pėrkėdheljet qė janė mėsuar t’i kenė qė nė fillim tė jetės sė tyre. Atyre u pėlqen tė tėrheqin vėmendjen e prindėrve dhe tė tregojnė se kanė rėndėsi. “Sigurisht qė mė pėlqen tė mė pėrkėdhelin. Ata janė sjellė kėshtu me mua qė kur kam qenė fėmijė dhe nuk shoh ndonjė arsye tė mos mė pėrkėdhelin tani qė jam rritur. Mė pėlqen kjo gjė dhe unė do tė veproj nė tė njėjtėn mėnyrė mė fėmijėt e mi”, tregon Elvana 22 vjeē.

Ata qė e ndiejnė mė shumė nevojėn pėr vėmendje janė ata fėmijė qė kanė marrė shumė rrallė pėrkėdhelje dhe dashuria e prindėrve u ėshtė transmetuar nė njė mėnyrė jo shumė tė bujshme.
“Kur kam qenė e vogėl ndoshta mė kanė pėrkėdhelur, unė nuk mbaj mend gjė, por qė kur fillova tė rritem dhe deri tani qė jam 20 vjeē nuk mbaj mend ndonjė fjalė pėrkėdhelėse nga goja e tyre. Sigurisht qė sillen shumė mirė me mua dhe mė kuptojnė pėr gjithēka, por ledha nuk mė bėjnė kurrė dhe mua nė fakt do tė mė pėlqente kjo gjė”, shprehet Alba.

Me sa duket marrėdhėniet prindėr-fėmijė nuk janė edhe aq tė thjeshta sa ē’duken nė pamje tė parė. Tė gjesh njė mėnyrė komunikimi me fėmijėt ėshtė mė e vėshtirė se t’i rritėsh ata.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15058
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi