» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nis Muaji i Shenjte i Ramazanit, mjeket u japin keshilla besimtareve

Shko poshtė

Nis Muaji i Shenjte i Ramazanit, mjeket u japin keshilla besimtareve

Mesazh nga Arjana prej Mon 16 Aug 2010, 16:42

Mjekėt u bėjnė apel tė sėmurėve kronikė tė mos e kryejnė ritualin e agjėrimit sepse mund tė ndikojė nė pėrkeqėsimin e gjendjes sė tyre shėndetėsore. Pas fillimit tė muajit tė Ramazanit mjekėt kanė kėshilluar besimtarėt tė cilėt vuajnė nga sėmundjet kronike qė tė jenė shumė tė kujdesshėm. Sipas tyre, tė sėmurėt kronikė mund tė mbajnė dietė tė rekomanduar nga mjeku qė ndjek kronologjinė e sėmundjes sė tyre por kurrsesi nuk duhet tė rinė pa ngrėnė pėr orė tė tėra. Mjekėt kėshillojnė tė gjithė besimtarėt Myslimanė qė vuajnė nga diabeti, zemra, veshkat e qė marrin medikamentet pėrkatėse tė mos agjėrojnė gjatė kėtij muaji.

I njėjti rekomandim shkon dhe pėr gratė shtatzėne qė sipas tyre duhet tė hanė shpesh gjatė ditės por edhe pėr pushuesit nė plazhe qė ekspozohen nė diell pėr njė kohė tė gjatė e qė humbin lėngje tė konsiderueshme trupore. Por pėrpos kėtyre personave qė sipas mjekėve kėshillohen tė mos agjėrojnė sepse agjėrimi mund tė sjelli pasoja negative nė mbarėvajtjen e shėndetit tė tyre, mjekėt thonė se pėr besimtarėt e shėndetshėm agjėrimi ka dhe anėt e tij pozitive. Sipas mjekėve specialistė veē kėnaqėsisė shpirtėrore agjėrimi ndikon dhe nė rėnien nga pesha dhe uljen e obezitetit.

Reagimi

Mjekėt kanė kėshilluar tė gjithė besimtarėt qė tė jenė tė kujdesshėm gjatė muajit tė agjėrimit e nė veēanti u kanė bėrė thirrje tė sėmurėve kronik qė tė heqin dorė nga agjėrimi pasi kjo mund tė shkaktojė probleme tė rėnda shėndetėsore pėr ta. Pėr shkak tė ekspozimit tė tepėrt nė diell dhe energjive qė humbin duke notuar nė det edhe pėr pushuesit nė plazhe kėshillohet e njėjta gjė. Pushuesit gjatė ditės humbin shumė lėngje trupore dhe duhet t’i zėvendėsojnė duke konsumuar shpesh produkte tė ndryshme ushqimore dhe duke pirė sa mė shumė lėngje. Nė tė njėjtėn kategori mjekėt specialistė fusin edhe gratė shtatzėne, tė cilat duhet patjetėr tė marrin gjatė ditės vitaminat dhe produktet e nevojshme ushqimore pėr tė rritur fėmijėn e tyre.

Agjėrimi

Sipas librit tė shenjtė tė Kuranit, agjėrimi ėshtė njė nga pesė shtyllat e Islamit. Ėshtė njė akt qė tregon bindje dhe devocion ndaj urdhrave tė Allahut, qė kryhet me njė shkallė tė madhe pėrkushtimi, sinqeriteti dhe plotbesimi duke kėrkuar mėshirėn e Allahut e kėshtu t'i falen gabimet, gjynahet dhe tė ruhet nga dėnimi i Zotit. Agjėrimi i muajit tė Ramazanit ėshtė obligim pėr ēdo Mysliman tė rritur qė ėshtė i aftė dhe pa tė meta mendore. Libri i Kuranit pėrjashton nga agjėrimi tė gjithė fėmijėt nėn moshėn e pubertetit dhe qė ende nuk janė nė gjendje pėr tė marrė vendime. Ata qė kanė probleme mendore, (qė nuk janė pėrgjegjės pėr veprimet e tyre).

Ai ose ajo qė ėshtė shumė i moshuar dhe i dobėt pėr tė pėrballuar agjėrimin. Por kėta duhet t'i ofrojnė ushqimin ditor tė paktėn njė Myslimani nevojtar (tė varfėr) ose t'i japė vlerėn e ushqimit nė dorė. Personat e sėmurė, shėndeti i tė cilėve do ndikohet rendė nga agjėrimi. Udhėtari, i cili mund tė ndeshet me shumė vėshtirėsia tė renda gjatė rrugės, mund ta ndėrpresė pėrkohėsisht agjėrimin dhe t'i plotėsojė ditėt mė vonė. Gratė shtazanė, por edhe ato qė janė duke ushqyer fėmijėn me gji mund tė mos agjėrojnė, sepse agjėrimi ka tė ngjarė tė rrezikojė shėndetin e tyre apo tė fėmijės.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi