» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Shko poshtė

Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Arjana prej Wed 18 Aug 2010, 02:30

Shpesh degjojme se ne shoqerine shqiptare kemi "harmoni fetare". E degjojme nga goja e politikaneve, vizitoreve te huaj, nga goja e shqiptareve te thjeshte. E hapa kete teme jo per te diskutuar se sa harmoni fetare kemi ne shoqerine shqiptare, por e hapa per te mesuar, se si e kuptojne shqiptaret ne mendjen e tyre togefjaleshin "harmoni fetare":

Si e kuptoni ju harmonine fetare?

Pyetje e thjeshte dhe direkte qe pret nje pergjigje nga ju, anetaret e forumit Hapesira e Qiejve Shqiptare. Secili mund te shprehi mendimin e tij pa qene nevoja te komentoni apo replikoni mendimin e njeri-tjetrit.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si e kuptoni togėfjalėshin "harmoni fetare"?

Mesazh nga Adonisi prej Wed 18 Aug 2010, 10:30

E kunderta e gjuajtjeve me fjale me thumba nga njera apo tjetra pal. E kunderta e rrahjeve apo vrasjeve ne mes shqiptareve vetem per shkak te besimit jo te njejte.E kunderta e urretjes ne mes tyre per shkak te besimit jo te njejte.Shqiptart jane vra ne mes vete edhe per dic shume te vogel, por asnjehere per shkak te urretjes se besimit jo te njejte!Gje shume e vecant kjo tek populli yne, ne dallim prej vendeve tjera.Po te marrim shembull Indine, atehere per shqiptaret nuk do ishte e knaqshme te perdorim vetem togefjaleshin "harmoni fetare", por dicka qe do perfshinte edhe me gjere edhe me bukur.
Mirepo, ne keto vitet e pas luftes, gjerat kane filluar te marrin ngjyre tjeter!Nese jo ne menyre direkte, ne menyre indirekte disa parazit mundohen te mbjellin ate qe nuk ka qene kurre tek shqiptaret-urretjen ndaj shqiptareve me besim jo te njejte.Por jam shume optimiste se nuk do ja arrine askush qe te lulezoje urretja tek shqiptaret ne mes vete per shkak te perkatsise fetare. Do egzistoje gjithnje ajo harmoni shekullore qe ka qene gjithnje ne mes shqiptareve.Arsyet jane te shumta...

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11463
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi