» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Nėna e vatrės

Shko poshtė

Nėna e vatrės

Mesazh nga Naki prej Mon 23 Aug 2010, 03:25

Nėna e vatrės, hyjni e lashtė nė mitologjinė shqiptare, qė e ka origjinė nga epoka e matriarkatit. Nė fillim pėrfytyrohej si njė figurė pozitive, mė shumė si njė plakė me flokė tė thinjura, nė shumė raste duke tjerrė li ose lesh, ose duke krehur flokėt. Nganjėherė Nėna e vatrės thirreshin edhe "tė tretat e vatrės" dhe,si e tillė, identifikohet me tri motrat qė pėrcaktojnė fatin e fėmijės, natėn e tretė pas lindjes. Nė pėrfytyrimet e mė vonshme, Nėna e vatrės na del me tipare negative. Ajo paraqitej si njė plakė e keqe, e cila natėn, kur njerėzit e shtėpis flen, vjen dhe qėndronė pran vatrės, duke krehur flokėt e saj me njė krehėr tė hekurt dhe, po tė gjejė aty ndonjė fėmijė e kap dhe i nxjerr sytė me krehėrin e saj. Pėrfytyrimi i Nėnės sė vatrės si njė figurė e keqe, lindi nė kohėn e patriarkatit, kur sundimi i gruas u zėvendėsua me atė tė burrit dhe, kur gruaja konsiderohej si njė qenie e ultė dhe e poshtėruar.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19265
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi