» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

15 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 15 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Keshilla per te menduar pozitivisht!

Shko poshtė

Keshilla per te menduar pozitivisht!

Mesazh nga Luan_Valikardi prej Thu 26 Aug 2010, 20:20

Kendveshtrimi i mendimit pozitiv, mbeshtetet teper ne pikepamjen e ndjenjave konkrete.
Ato bazohen ne rrethanat e mendimit, nga te cilat perfundimi del i pa shmangur.
Pra keshilla per te menduar pozitivisht, eshte pranimi i te menduarit pozitivisht.

CILAT KESHILLA MUND TE JEPNIT JU, PER TE PATUR MENDIME POZITIVE?
avatar
Luan_Valikardi

Postime : 651
Kyējet nė forum : 9241
Regjistruar mė : 06/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla per te menduar pozitivisht!

Mesazh nga Arjana prej Thu 26 Aug 2010, 21:05

Per te menduar pozitivisht, duhet ta shmangim anen negative, keshtu qe pozitive dhe ajo nautrale, mundesite qe pozitivja ta mund neutralen jane 1 me 10. Kjo eshte nje keshille pa shembull konkret, ama qe jep rezultat.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14884
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla per te menduar pozitivisht!

Mesazh nga Katilja prej Sun 08 Sep 2013, 08:29

Turpi i skajshem mund te kontrollohet. Sot ekzistojne programe per kete
qellim. Keto programe jane shume te sofistikuara, prandaj me poshte
keshillohen disa rruge me te thjeshta:

1- Para se te thoni dicka, provojeni ta thoni ate me dhe per veten
tuaj. Sa me te stervitur te jeni ne gjerat qe beni ose thoni, aq me pak
vleresime negative do te merrni.
2- Ndertoni nje koncept te mire per veten tuaj duke menduar per anet
tuaja pozitive. Priruni te merreni me anet positive. Eshte e lehte te
pikasesh negativen.
3- Pranojeni veten tuaj ashtu sic eshte. Njeriu eshte ashtu si eshte.,
edhe ne ato raste kur ai nuk e pranon kete gje: ne nuk kemi rruge
tjeter pervec asaj te pranimit te vetes sic eshte.
4- Praktikohuni ne mbajtjen e kontakteve me sy dhe ne perdorimin e
buzeqeshjes. Guxoni te shihni ne sy: ata qe shohin ne sy, kane
gjithmone me pak turp.! Buzeqeshni: njerezit e qeshur vleresohengjithmone pozitivisht. Edhe kur nuk e meritojne!
5- Vezhgoni sjelljen e njerezve te tjere qe ju i admironi. Ju mund te
beheni si ata qe i admironi, vetem po te dini se cfare bejne ata
konkretisht.
6- Kujtoni qe 40% e gjithe njerezve ndihen si ju. Nuk jeni i vetmi njeri i turpshem ne bote. Bota ka rreth 40% te tille!
7- Mesoni teknika qetesimi.
8- Mendoni pozitivisht edhe per veten, edhe per te tjeret. Nese ju
personalisht nuk mendoni pozitivisht per veten tuaj, nuk mund te prisni
qe te tjeret t’iu vleresojne pozitivisht. Filloni ju njehere ta
vleresoni veten pozitivisht, pas jush do te vijne te tjeret.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7099
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Keshilla per te menduar pozitivisht!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi