» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Shko poshtė

Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 28 Aug 2010, 01:16

E nise kete teme nga respekti dhe vlersimi qe kam ndaje femres..duke e konsideruar si qelizen baze te jetes dhe te shoqerise..
Ne cofte se hedhim nje shikim mbrapa ne kohe jemi te tere te vetedijshem qe femra ka kaluar neper stade te forta te integrimi por gjate kesaje rruge ajo eshte perballur me shume veshtersi qe krijoheshin nga idete dhe tabute patriarkale koherente te atehershme...duke e konsideruar femren si nje qenje per shtimin e polpullsise dhe perkujdesjen e familjes..duke e lene ne konuret e nje shtepijakje per plotesim novojashe te familjes...
duke e privuar nga impenjimet ne fusha te ndryshme te shoqeris..si ato prefesjonale politike ekonomike dhe shkencore...Duke kontribuar ne kete drejtim dhe feja duke e bere femren nepermjet tabuve te saje si dicka qe eshte ne sherbim te mashkullit dhe te familjes.
duke kaluar ne ditet tona..ne vendet jo prendimore sidomos akoma femra konsiderohet e tille.
Pra ajo nuk gezon te drejta ne shoqeri njelloij si mashkulli...duke e lene jashte impenjimev profesjonale dhe kulturore..
Duke kaluar tek shoqeria shqiptare dhe roli i femres integrimi i saje..
Ne si shoqeri nuk vijme nga nje shoqeri demokratike si rrjedhoje e historis pastaje komunizem..pra kemi shume pake vite ne demokraci dhe akoma ajo eshte e brishte ne rrenjet e saje..
si rrjedhoje femra ne integrimin e shoqeris shqiptare ose pjese aktive e saje len shume per te deshiruar..pra numeri i femrave te integruara ne jeten profesjonale ,politike,ekonomike etj..eshte shume i vogel ne lidhje me mumerin e femrave qe gezojne vetem statusin e femres shtepijake.
Kjo per shume arsye disa me te fortat..
Shumica e meshkujve ne shqiperi mendojne se nuk duhet te jene te drejtat e barabarta ne shoqeri mes mashkullit dhe femres..duke qene besnik te verber ndaje ideve patriarkale dhe duke cunguar femren duke e lene ate vetem ne te qenit e saje shtepijake.Pra shoqeria shqiptare akoma done rruge perpara dhe shume pune qe te ndergjegjsohet per te drejtat dhe kapacitetin dhe energjin e femres qe ti japi vlersimin dhe shancet e barabarta me mashkullin.
Qofte ne jeten shoqerore prefsjonale apo shkencore..
pasi shume meshkuje dhe sote mendojne se femra nuk ka aftesine ose kapacitetin e nje mashkulli per te drejtuar ose per te qene ne pika kyce te jetes aktive ne gjdo lloj drejtimi shoqerore..
duke qene besnik te atyre ideve patriarkale..
Dua te theksoij ce as shkenca nuk ka vertetuar ndonjehere qe neuronet ose zhvillimi i trurit tek mashkulli ka ndryshim me ate te femres .

Jo i vogel eshte numeri i femrave ne shqiperi qe lindin dhe rriten dhe e vetmja enderr e tyre eshte te martohen dhe te krijojne familje te jete nje bashkeshorte e devotshme ne sherbim totalishte te mashkullit dhe familjes..pra keto femra nuk shohin me large me gjere per veten e tyre..
dhe e tere kjo per shkake te nje shoqerija te pacivilizuar..e te prapambetur..
pasi keto femra shpeshe here nuk kane as mundesin e shkollimit perkates te domosdoshem qe femra te krijoje nje vizjon te saije per veten dhe per boten jashte familjes se saje..qe te beje te mundure ti lindin deshirat dhe idete per te qene pjese aktive integruse e shoqerise..pasi tutori i saje eshte pikrishte bashkeshorit..babi..ose vllai...pra ajo nuke gjene dote fajtore per kete situate pasi tutori eshte idhulli i saje..dhe rregullat patriarkale ne keto raste jane ace te renda e te pathyshme sa ajo nuk dine rrugen ose formen per te dale nga kjo gjendje pasi e quan normale dhe te detyrushme respektimin e ketyre rregullave ..pjesa qe e kupton dhe done te reagoje hase shume veshtersi duke filluar qe nga dhuna psikologjike dhe shpeshe here duke arritur dhe ne ate fizike...
Kjo eshte per te ardhur kece..Per kete duhet te reagojme duke nisur nga
UNE..TI SHOQERIA NE TERESI..BREZI I RI QE RRITET.
Duke vepruar ligji qe mos te lejoje braktisjen e shkolles se detyrushme sidomos ne zonat rurale..te shqiperis..
aty ku femra eshte dhe me e dobet me e shtypur dhe me e pa ndihme..
Duhet te dine se ligji eshte i barabarte per te tere para tije nuk ka femer mashkull por te tere njelloj..dhe duhet punuar per ndergjegjsimin e kesaje kadegorije te caktuar qofte ne anen ekonomike kulturore ..qe gjerat te permirsohen dhe ato femra te kene shancin dhe mundesine per nje jete me te mire te lire dhe me vlerat qe u takojne,..
duke u bere pjese e shoqerise demokratike dhe integruse ne punen dhe profesjone te ndryshme...politike kulturore shkencore...
Sote ne vendet prendimore femra ka integruar me shance te barabarta me mashkullin..duke i gjetur ne pika kyce dhe kordinative te jetes politke ekonomike dhe shkencore..
Nuk duhet te harrojme se FEMRA ESHTE:
QELIZA E JETES E DASHURISE DHE INTEGRIMIT TE NJE SHOQERIE ..


Edituar pėr herė tė fundit nga Kle@Love nė Tue 07 Sep 2010, 18:31, edituar 1 herė gjithsej

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17541
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga Arjana prej Sat 28 Aug 2010, 13:44

Mendoj se JO!
Nuk mund it vendosim te gjitha ne peshore edhe ajo te na regoj baraspeshe.
Mos te nxitohemi ne nxjerjen e konkluzioneve. Perderisa edhe natyra i ka ber te ndryshem, femer mashkull, atehere ne pse kerkojm ti barazojm ata?!

Besoj se duhet te shohim me nje sy me objektiv edhe te mos udhehiqemi nga ego, qe shpesh te cojn ne gabime.
Nuk dua te percaktoj ketu se cili ka me shume apo me pak te drejta, por besoj se ato nuk mund te jene te barabarta ne cdo fushe. Ka gjera qe i perkasin vetem meshkujve edhe gjera qe i perkasin vetem femrave. Sepse edhe natyra keshtu i ka ndar gjerat. Nje femer e ka te pamundur te bej dicka qe nje mashkull e ka shume te leht edhe e kunderta. Atehere edhe disa gjera midis tyre do jen te ndryshme, diku ka me shume te drejta nje mashkull dhe diku tjeter i ka nje femer.

Perjashtoj nga keto qe thash, te drejten hyjnore, "Te jetuarit te jetes si dua une ta jetoj". Kete te drejte e kan te gjithe mashkull apo femer qoft, njelloj.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga Mirlinda prej Tue 07 Sep 2010, 02:35

Femra kjo krijes e brishtė dhe aq shumė e pėrdhosur nga disa rregulla dhe zakone te prapambetura tė quajtura akoma edhe sot tradita shqiptare e shndėrruan femrėn heroike shqiptare nė njė shėrbetore kokė ulur dhe tė bindur tė "zakonit" burrė prej shekujsh u gjend e pa mbrojtur. Nė mes dy botėsh asaj tė emancipuarės ku femra urdhėronte dhe asaj tė vjetrės ku femra urdhėrohej.
C`farė roli po luan sot femra shqiptare dhe si gjėndet ajo nė kėtė ndryshim gjigant?
Femrat shqiptare, mbyllur mbrenda katėr mureve nuk ka mundur tė bėj mė shumė, tė dobėta e tė pa zhvilluara, jan shtypur e mbytur nga zgjedhja e rėndė e njė edukate qė s’kėshillon e s’porosit asgjė tjetėr veēse ndalime: mos prek! mos dil! mos hy! mos fol! mos qesh! mos qaj! e plot mosa tjerė tė njė edukate, e cila mashkullin e ka normė, e femrėn pėrjashtim, anomali, kėrcėnim qė duhet kontrolluar. Nuk mendojmė se bėjmė ndonjė mėkat tė madh nėse pohojmė se femra shqiptare ėshtė njė mungestare e madhe e shoqėrisė sė sotme shqiptare, ajo ėshtė pothuaj e barabartė me meshkujt dhe ka njė rol tė pazėvendėsueshėm nė ēdo sektor tė jetės.
avatar
Mirlinda

Shteti : Theranda
Postime : 5
Kyējet nė forum : 8545
Regjistruar mė : 07/09/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi