» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Pervoja... kur fitohet?

Shko poshtė

Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga Arjana prej Sat 28 Aug 2010, 15:17

Pjesa me e madhe e jetes shkon duke thene eshte teper heret,dhe pastaj eshte teper vone!
Jetojme nje jete te tere e nuk ja gjejme mesataren shum gjerave.... dhe kur ne fund fare kemi krijuar nje ide mbi kte eshte teper vone.Pervoja eshte "krehri" qe jeta ta jep pasi te kane rene te gjitha floket, fatkeqesisht.Ju si mendoni?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 12 Oct 2010, 19:55

Gjithmone kam menduar se zgjuarsia eshte e lindur dhe e fituar. Ajo e lindura quhet inteligjence, ndersa zgjuarsia e fituar quhet pervoje.
Nuk mendoj se ka nje kufij te percaktuar se kur ku fitohet pervoja, ajo sigurisht qe fitohet nga perballja me jeten, sepse te kalit karakterin, keto perballje me jeten ose te lartesojne duke te persosur ose te mbyllin ne vetvete dhe te zhysin ne mjerim.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10994
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga benita krusha prej Thu 17 Mar 2011, 14:30

epo qdo sekond i jetes eshte pervoje per te ardhmen pervojat e mira kujtoi dhe praktikoi gjithmon, kurse pervojat e keqia qe te perball jeta mos i harro po mundohu tju ikesh qe mos te perballesh prap me to.
perderisa themi qe qdo sekond i jetes eshte pervoj e re per ne prandaj edhe mund te themi qe nuk egziston koha ose momenti qe ne mund ta zgjedhim per te perjetuar nje pervoj te re jetsore. ajo vie vet dhe papritur...

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8729
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga deti prej Thu 17 Mar 2011, 15:59

Ke te drejt Benita, edhe une mendoj se pervoja fitohet nga vet jeta, se cdo sekond apo cdo moment qe jetohet eshte pervoje. Pavaresisht prej epilogut te kesaj pervoje, e mire apo e keqe, ne mesojme nga kjo pervoje dhe behemi me te fuqishem qe te rrugtojme me jeten. Pervojat e mira i mbajme dhe i ruajme, i kujtojme kohepaskohe por edhe i transmetojme tek te tjeret qe sado pak t'iu ndihmojne edhe atyre ne momente te caktuara. Pra, pervoja duhet te shkembehet ne menyre qe te behet me e plote dhe me bindese. Edhe pervojat jo te mira mund te jene pozitive sepse duhet te mesojme nga ato ne menyre qe te mos e perserisim te njetin gabim apo deshtim, kudo qofte ai. Pra te mesojme nga gabimet sepse me lehte i perballojme pasojat e krijuara nga ato.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13591
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga benita krusha prej Mon 11 Apr 2011, 14:36

ne qdo sekond te jetes...

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8729
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pervoja... kur fitohet?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi