» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

17 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 17 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Shko poshtė

Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Arjana prej Sat 28 Aug 2010, 15:53

Historikisht, shumica e martesave ne Shqiperi jane bere me shkese ( mblese )
Duke qene se "kandidatet per fejese" kishte raste qe nuk niheshin deri ne diten e dasmes, kriter kryesore qe dhenderri kerkone per nusen e ardheshme ishte virgjeria.
Nese kjo nuk i plotesohej te henen pas martese zgjidhte kuroren dhe ishte totalisht i justifikuar para te gjitheve sepse virgjeri = ndershmeri.

Sot kohet jane te tjera por ve re se ka akoma shume djem qe mendojne se virgjeria eshte kriter kryesore per bashkeshorten e tyre te ardhshme.

Si mendoni ju per kete dhe nese do benit nje renditje te vyrtyteve (cilesive) tek nje femer, ne ē'vend do e rendisnit virgjerine?
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga E Dashuruar prej Tue 21 Sep 2010, 21:59

Ndershmeria nuk matet ne te tille menyre,mund te jesh e virgjer por jo e ndershme.!

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11551
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga stralli prej Wed 22 Sep 2010, 13:50

Tek mentaliteti shqiptar kjo ēėshtje ende ėshtė evidente, dhe kam bindjen se nuk do ndryshoj edhe pėr njė periudhė tė gjatė kohore....
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9140
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 22 Sep 2010, 16:59

Sot ne disa vende te shqiperise akoma ndershmeria e femres vehet ne pozite se di pse sepse sot jemi ne vitin 2010

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Jeta Love prej Thu 23 Sep 2010, 08:34

E Dashuruar shkruajti:Ndershmeria nuk matet ne te tille menyre,mund te jesh e virgjer por jo e ndershme.!
Jam shum dakord me ju e nderuar !

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8773
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Jeta Love prej Thu 23 Sep 2010, 09:01

Nderi femres nermjet kembve kjo asht turp :$

Ne fakt une kam lexu Kuranin dhe Biblen dhe te 2 kan mendime a po urdhra te ndryshme lidhje me ket tem!

Kurani kerkon: qe femra te jet virgjin dhe ti takoj vetem nje burri, por me disa ajete tjera edhe nje femer e martuar mund te nshohet por prap ka derjt martese, por nese ajo martohet per her te par dhe nuk asht virgjin mundet me u nshu nga burri a po familja e ti dhe konsiderohet si e pa ndershme (nuk mirren parasysh rrethanat se si ka humbur virgjinitetin, persh. a ka ken perdhunim?) pasi femres ne fen islame nuk i besohet fjala aq me pak nese nuk ka ken virgjin. Burrit i jepet e drejta me gjyku grun ne ket rast si per gjdo gje tjeter ne fen islame! Dhe poligamija asht e lejushme per burrin ka dertj me pas deri 4 gra ndersa burri ne ket rast nuk asht i obligushem me ken virgjin!

Bibla thot: si femra si mashkulli jan te detyruar te jen virgjin deri ne martes pasi qe kur martohen para Zotit (ne kish) premtojn qe do ta duan njei tjetrin si ne pasuri ashtu ne varferi e tjerta ...dhe per sa te jen gjalle! Dhe as njeri nga ta nuk ka te drejt (fetare) me thradhetu tjetrin poashtu edhe poligamija asht e ndaluar per te 2!
Detyrimi asht para Zotit dhe jo femra ndaj mashkullit a po mashkulli ndaj femres, as njeri nuk kan te drejt me gjyku tjetrin pse nuk ka ken virgjin!

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8773
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Naki prej Thu 23 Sep 2010, 12:34

Arjeta shkruajti:Nderi femres nermjet kembve kjo asht turp :$
Detyrimi asht para Zotit dhe jo femra ndaj mashkullit a po mashkulli ndaj femres, as njeri nuk kan te drejt me gjyku tjetrin pse nuk ka ken virgjin!
Nuk me ka hasur te lexoj dicka me te kjarte dhe shume te vertete. te pergezoj Arjeta per nje definicion mese te sakt.
Meshkujt moderne tek grate kerkojne karakter te fuqishem, stabilitet emocional, pavaresi financiare dhe inteligjencen. Me se paku per ta ka rendesi virgjeria. Nocioni i virgjerise, ne shume kultura njihet si norme morale, veēanerisht ne familjet me patriarkalitet te larte, ku pozita e gjinive shtrihet ne nje stratifikim te theksuar. Ne kete rast viktime e ketij stratifikimi eshte padyshim gruaja. Asaj, perveēse i mohohen te drejtat elementare, ajo behet edhe pre e ketyre traditave dhe zakoneve qe hyjnizohen si vlera nga shume shoqeri e qe per mua personalisht keto shoqeri jane pa vlere fare. Te jesh e virgjer nuk do te thote te jesh e ndershme, sikunder qe te jesh e zhvirgjer nuk do te thote te jesh e pandershme. Gjinite duke iu nenshtruar nje edukimi tradicional, pak dallojne njera prej tjetres, keshtu qe ky dallim eshte me shume ēeshtje interpretimi se sa e mendimit ndryshe. Kjo qendron mbi bazen e mitizimit te disa “vlerave”, te cilat shoqerite moderne qe moti i kane gelltitur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19109
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Arjana prej Thu 23 Sep 2010, 16:53

S'ka te beje shume virgjeria me ndershmerine .Eshte thjesht nje zgjedhje .Ka nga ata qe e vleresojne dhe ka nga ata qe i duket e cuditshme .Kjo ishte kriter para viteve ne kohet e vjetra , tani kohet kane ndryshuar ....por nga shumica vleresohet..... .Shkurt: Virgjėria ka qenė, ndonjėherė, ēėshtje jete ose vdekjeje. Herė tė tjera ajo ka bėrė qė jeta e vajzės tė ndryshojė nga njė jetė mizerabėl nė varfėri, nė njė jetė tė lumtur, tė gėzuar e tė begatė. Ajo ka pėrcaktuar nė se do tė gjesh dot njė partner,ose jo. Por nuk kanė qenė tė rralla rastet kur kėto gjėra kombinoheshin tė gjitha sė bashku.....
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14902
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga E Dashuruar prej Thu 23 Sep 2010, 22:13

Po por gjithsesi virgjeria vleresohet

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11551
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga stralli prej Fri 24 Sep 2010, 13:08

Megjithatė,femėr tė ndershme me virgjinitet tė humbur ėshtė ēėshtje e diskutueshme!...shpjegimet e shumėta kėtu i gjasojnė thėnies sė njė mendimtari: "Tė gjitha gratė e botės janė *.*.*.*., por edhe nėna ime ėshtė femėr"
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9140
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Leta prej Mon 25 Oct 2010, 21:46


Virgjeria ne Cdo vend te botes eshte mbajt si dicka e shejte.. Per deri sa tasht ne vendet e Cilivizuar eshte si Tabu po te jesh femer e Virgjert! Edhe tek ne si Popull tani jan ndryshu gjerat sadopak ne kete Drejtim, Po ende egziston ai mendim po nuk je e Virgjert nuk je e Ndershme... Une mendoj qe nuk eshte Virgjeria ajo qe te identifikon si nje Femer te ndershme... Mundesh te ta ruash Virgjerin deri ne naten e Marteses e te t'i ipet Deshmia Burrit qe une isha nje Femer e ndershme sa isha Vajze... dhe nese ai Burr bazohet ne Ndershmerin e gruas te ti vetem per vetem qe ka qene e Virgjert , me kete deshmi dhe Fitohet besimi ndaj gruas nga Ajo nate dhe sheh si Femer te ndershme .Per deri sa ajo mundet te jete Moralisht e Prishur, edhe mbase qe ka nje Burr ajo mundet te shfrenohet me Burra tjere ,,, Shtrohet pyetja a eshte kjo nje Femer e Ndershme vetem pse ia ka dergu si dhurat dhe deshmi Burrit Virgjerin,,, dhe mandej Te bene cfar ajo nuk ka dasht te ben para Marteses!! Une personalisht nuk e Mohoj qe ka Femera te ndershme edhe pse jan te Virgjerta , Po edhe ato Femera te cilat me nuk jan te Virgjerta nuk i shohe si Femera jo te Ndershme,,, nuk mundet te Shihet nje femer qe nuk eshte me e Virgjert si femer jo e Ndershme,, sepse ka pas Fatin te t'i deshton Lidhja e te mos Perfundon me Martes me ate djal qe e ka Provu seksin . Jam shume e Sigurt qe as nje Femer nuk e pelqen te mos Perfundon me ate djal qe e ka Humbe virgjerin...


avatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8769
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Virgjeria. Ndershmeri e padiskutuar?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi