» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Normat mė tė ēuditshme kulturore.(Ēfarė duhet tė dini para se tė udhėtoni neper bote)

Shko poshtė

Normat mė tė ēuditshme kulturore.(Ēfarė duhet tė dini para se tė udhėtoni neper bote)

Mesazh nga Arjana prej Sat 28 Aug 2010, 16:02

Mos pėshtyni nė Japoni dhe mos i prekni kėmbėt askujt nė Indi

Puthja nė faqe mund tė jetė njė pėrshėndetje normale dhe e thjeshtė, por nė njė vend tjetėr tė botės mund tė jetė fyerje e madhe.
Nė kohėt e sotme njerėzit udhėtojnė gjithnjė e mė shumė pėr turizėm dhe biznes nė vende tė tjera, ndaj ėshtė e nevojshme qė gjithmonė tė merret informacion pėr vendin drejt tė cilit po udhėtohet.
Kur udhėtoni nė Argjentinė duhet tė keni parasysh se argjentinasit kanė njė koncept tė tyrin pėr hapėsirėn personale dhe njihen si njerėz qė tė qėndrojnė shumė afėr kur tė flasin.
Ndonjėherė dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po tė tėrhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjėherė do tėrhiqen pėr t’ju lėnė mė hapėsirė, thotė Cynthua Lett, konsulente e etiketės nė sjellje.
Kina ėshtė njė prej atyre vendeve qė ka njė sėrė rregullash e sjelljes qė duhen pasur parasysh nė mėnyrė qė tė mos hysh nė probleme.
Njė prej tyre ėshtė qė nuk duhet pėrshėndetur kurrė njė homolog kinez me emrin e tyre tė parė.
Duhet pėrdorur gjithnjė mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qė emrat e tyre shkruhen gjithnjė me mbiemėr para.
.
Francezėt zakonisht e barazojnė mungesėn e rezervimit dhe qėndrimin
India, njėsoj si Kina ėshtė njė prej atyre vendeve ku duhet pasur shumė kujdes me sjelljen, edhe nėse udhėtoni si turist, edhe nėse udhėtoni pėr unė atje. Nėse pa dashje i shkelni apo prekni kėmbėn dikujt kėrkoni falje me njėherė. Indianėt e konsiderojnė kėmbėn tė papastėr ndaj prekja e kėmbės sė dikujt ėshtė njė fyerje shumė e rėndė. Nėse ju ftojnė pėr darkė pėrgatituni tė lini kėpucėt jashtė derės. Nė Japoni nuk ekziston nė punė njė e premte, ku ju mund tė visheni nė formė mė praktike se ditėt e tjera. Veshjet e punės duhet tė jenė jashtėzakonisht shumė konservatore. Femrat nuk duhet tė veshin kurrė pantallona dhe taka tė larta, nė mėnyrė qė tė mos bėhen mė tė gjata se meshkujt.
Gjithashtu, tė frysh hundėt nė publik nė Japoni konsiderohet njė gafė shumė e rėndė.


Zakone tė ēuditshme nė botė

- Nė Gjermani nuk duhet diskutuar pėr sport sepse kjo konsiderohet mungesė edukate.
- Nė Rusi vodka konsiderohet si pjesė e natyrshme e jetės dhe refuzimi i saj konsiderohet fyes.
- Nė Japoni, Kinė, Arabinė Saudite dhe Francė ėshtė e palejueshme qė tė fryni hundėt nė publik.
- Nė Nepal, mos hyni nė tempuj ose mos bėni foto pa marrė leje mė parė.
- Nė shumė vende aziatike, si Kina tė tregosh me gisht diēka konsiderohet si mungesė e theksuar edukate.
- Nė Indonezi, tė dyja duart mbahen mbi tavolinė gjatė ngrėnies.


Normat mė tė ēuditshme kulturore

Argjentinė

Kur udhėtoni nė Argjentinė duhet tė keni parasysh se argjentinasit kanė njė koncept tė tyrin pėr hapėsirėn personale dhe njihen si njerėz qė tė qėndrojnė shumė afėr kur tė flasin. Ndonjėherė dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po tė tėrhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjėherė do tėrhiqen pėr t’ju lėnė mė hapėsirė, thotė Cynthua Lett, konsulente e etiketės nė sjellje.

Brazil
Mbani sytė e hapur pėr fjalėn “jeto”, e cila nganjėherė pėrdoret pėr tė thyer rregullat, nė kuptimin qė asgjė s’ėshtė e shkruar nė gur. Shpesh brazilianėt e pėrdorin kėtė fjalė me shaka, duke qenė se ata janė njerėz shumė optimistė dhe kjo ėshtė mėnyra e tyre pėr tė zgjidhur problemet. Atyre u pėlqen tė mendojnė se ka njė zgjidhje pėr gjithēka.

Kinė
Kina ėshtė njė prej atyre vendeve qė ka njė sėrė rregullash e sjelljes qė duhen pasur parasysh nė mėnyrė qė tė mos hysh nė probleme. Njė prej tyre ėshtė qė nuk duhet pėrshėndetur kurrė njė homolog kinez me emrin e tyre tė parė. Duhet pėrdorur gjithnjė mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qė emrat e tyre shkruhen gjithnjė me mbiemėr para.

Dubai
E premtja ėshtė njė ditė lutjesh dhe pėr myslimanėt nė vendet e Lindjes sė Mesme ėshtė ditė pushimi, ndaj nėse doni tė udhėtoni pėr punė nuk duhet tė planifikoni takime ose konferenca nė kėtė ditė. Gjithashtu, kini parasysh se gjatė muajit tė Ramazanit, myslimanėt nuk hanė ose pinė nga lindja e diellit nė perėndim, ndaj s’duhet ta bėni as ju nė publik njė gjė tė tillė.

Francė
Pėrgjithėsisht amerikanėt kanė reputacionin se janė tejet miqėsore, edhe nė takimet e punės. Sigurisht nuk lėnė mėnjanė prekjet fizike. Por, francezėt nuk janė kėshtu. Ju do fitoni mė shumė respekt nėse dukeni tė pėrmbajtur. Francezėt zakonisht e barazojnė mungesėn e rezervimit dhe qėndrimin miqėsor me mungesėn e sinqeritetit.

Greqi
Mos ngatėrroni fjalėt pėr jo dhe po. Gjuha greke shprehet shumė me xheste dhe nėse shihni njė vendas teksa flet mund tė ngatėrroheni. “Jo” ėshtė kėrcitja e gjuhės e shoqėruar me vetullat e ngritura. Ndėrsa pėr “po” vendasit anojnė kokėn poshtė e mė pas anash. Ėshtė shumė e thjeshtė tė ngatėrrohen dy fjalėt, por nėse i vini re me kujdes mund tė mėsoni shumė shpejt t’i dalloni.

Indi
India, njėsoj si Kina ėshtė njė prej atyre vendeve ku duhet pasur shumė kujdes me sjelljen, edhe nėse udhėtoni si turist, edhe nėse udhėtoni pėr unė atje. Nėse pa dashje i shkelni apo prekni kėmbėn dikujt kėrkoni falje me njėherė. Indianėt e konsiderojnė kėmbėn tė papastėr ndaj prekja e kėmbės sė dikujt ėshtė njė fyerje shumė e rėndė. Nėse ju ftojnė pėr darkė pėrgatituni tė lini kėpucėt jashtė derės.

Japoni
Nė Japoni nuk ekziston nė punė njė e premte, ku ju mund tė visheni nė formė mė praktike se ditėt e tjera. Veshjet e punės duhet tė jenė jashtėzakonisht shumė konservatore. Femrat nuk duhet tė veshin kurrė pantallona dhe taka tė larta, nė mėnyrė qė tė mos bėhen mė tė gjata se meshkujt. Gjithashtu, tė frysh hundėt nė publik nė Japoni konsiderohet njė gafė shumė e rėndė.

Rusi
Nė Rusi, normat e mirėsjelljes kanė lidhje me pijen. Nėse jeni nė Rusi nuk duhet tė refuzoni kurrė kur ju ofrojnė pėr tė pirė. Rusėt i bėjnė shpesh darkat e biznesit shoqėruar me njė dozė tė konsiderueshme vodke dhe refuzimi i njė gote ėshtė fyerje pėr mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se tė diskutohet pėr biznes, ndaj kini kujdes me sasinė e alkolit qė konsumoni.

Arabia Saudite
Arabia Saudite gjithashtu futet nė vendet problematike, pėr sa i pėrket respektimi tė rregullave lokale e normave kulturore. Nėse jeni femėr dhe udhėtoni nė Arabinė Saudite duhet tė keni parasysh se s’duhet t’i zgjasni kurrė dorėn njė biznesmeni mashkull, nėse ai s’e zgjat vetė dorėn i pari. Myslimanėt e devotshėm nuk i prekin femrat qė s’i kanė tė familjes.

B_Botime shqiptare.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Normat mė tė ēuditshme kulturore.(Ēfarė duhet tė dini para se tė udhėtoni neper bote)

Mesazh nga Adonisi prej Mon 30 Aug 2010, 00:58

Ajo per Gjermanin eshte e pa vertete.E quaj te pa vertete per faktin se para 5-6 vitesh ne nje statistike qe eshte bere ne gjithe Gjermanin, 90% e te anketuarve ne pyetjen se kush eshte portieri i Gjermanis, perkatsishte i Bajern Munchenit, e kane ditur.Kurse ne pyetjen se kush eshte Kancelar i Gjermanis? Vetem rrethe 30% e kane ditur se kush eshte!.Dhe e dyta eshte se sot edhe pse Kampionati Gjerman (Bundesliga) nuk eshte kampionati nr. 1 per nga cilesia ne bote, eshte kampionati qe gjate nje viti ka me se shumti stadiume te mbushura, ne evrop eshte nr.1 per shikueshmeri, dmth para Anglis, Spanjes e Italis!
Keto dy fakte me bejne qe te mendoj ndryshe-ne Gjermani po te flasesh per sport (futboll) do te shikojne si njeri i edukuar dhe i kulturuar i cili ka shije dhe njohuri edhe per kete lloj arti.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11538
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi